King

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

King

Postod baccko » 05.01.2013 23:05

Pozdrav svima. Napisao sam nedavno scenario za film. Ne mogu reći da je potpuno gotov, a to se prevashodno odnosi na tehnički deo. Ukoliko je neko zainteresovan da ga pročita rado ću ga poslati.
Poslednji put menjao VM_admin01 dana 11.01.2013 3:24, izmenjena 2 puta
Rezlog: Postovi su premesteni u novu temu sa naslovom King
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: GOTOV SCENARIO ZA FILM

Postod Video Majstor » 10.01.2013 0:18

Dobrodošao! :drinks:

baccko, pre svega čestitke što je tvoj scenario došao do faze da ga smatraš skoro gotovim. :good:
Ja sam kao i uvek zainteresovan da ga pročitam. :) A ostali neka se jave. :clapping:

Samo da znaš da će mi trebti malo duže dok ne pročitam i dok ti ne javim komentar jer nemam mnogo slobodnog vremna i trenutno imam tri scenarija "na čekanju" da ih pročitam. :sorry:
Ali ne brini uvek na kraju završim i ispunim obećanje. :) ...samo moram da poštujem redosled.

p.s.
Preporučujem da pokreneš novu temu o tvom scenariju i staviš za naslov na primer "naslov filma (gotov scenario)". A ja ću onda premestiti ovu moju poruku u tu temu. To je zato da bude preglednije i da što bolje iskoritimo ovaj forum za promovisanje i scenarija i scenarista. Nema potrebe za štednjom prostora, cela rubrika je o tome a broj tema je neograničen.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: GOTOV SCENARIO ZA FILM

Postod baccko » 10.01.2013 23:57

Hvala na dobrodošlici Videomajstor-e. :drinks:
Rado ću postaviti novu temu o mom scenariju.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

King

Postod baccko » 11.01.2013 0:15

Napisao sam scenario za film čiji je naslov- King. Scenario je možda malo više američki i komercijalan, odnosno mislim da slični filmovi nisu snimani kod nas, i mislim da bi film bio namenjen široj publici. To su izmedju ostalog komentari moje supruge i brata :D . Obzirom da mi je ovo prvi scenario siguran sam da postoje propusti koje treba ispraviti. Ukoliko je neko zainteresovan da :read: ( pročita) i da neke sugestije rado ću mu poslati.
Pozdrav svima!
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: King

Postod Video Majstor » 11.01.2013 3:41

Pa dobro je razmišljati u komercijalnom pravcu. Jer jednom kada dođe do toga da se razmatra snimanje filma prema nekom scenariju tada se uzima u obzir koliko košta da se snimi takav film i koliko bi to ulaganje moglo da se vrati i isplati a to su komercijalna razmišljanja. Tako da scenaristi koji su to već imali na umu imaju veće šanse da vide svoj film realizovan. Evo jedan primer takvih razmišljanja: viewtopic.php?f=6&t=2729

Takođe je bitno odrediti ciljnu publiku prilikom osmišljavanja cenarija/filma.
(Ove godine novi tekstovi na sajtu će se uglavnom baviti tim stvarima...)

...
A sad pošto sam zainteresovan da pročitam, kao što sam ranije rekao, odmah da predložim kako ćeš meni da pošalješ. Pošalji scenario, ako možeš, na mejl od ovog sajta: http://www.videomajstor.com/about
:read:
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: King

Postod cciccak » 11.01.2013 8:05

Pozdrav!

Ja bih rado procitao Vas scenario "King". Ako je moguce posaljite mi ga na adresu [email protected]

Hvala unapred,

cciccak
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: King

Postod jovicca7 » 15.01.2013 19:38

Pošalji scenario na
[email protected]
Da pročitam, pa ću poslati kritike.
Pozdrav.
jovicca7
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  01.05.2012 18:04

Re: King

Postod Parsifal » 16.07.2013 13:06

ajd pošalji imeni
[email protected]
hvala
Parsifal
 

Re: King

Postod Video Majstor » 06.06.2014 7:38

Najpre bravo za ovaj scenario! Svaka čast! :winner:

I izvinjenje što si ovoliko čekao na ovo moje mišljenje.
Scenario sam pročitao još 30.06.2013 i zapisao beleške, ali zbog milion obaveza prošle godine, jednostavnio nisam bio u stanju da se dovoljno koncentrišem...
Žao mi je. Nadam se da nikad nije kasno. :sorry:


NAPOMENA: Za one koji nisu čitali scenario a sada čitaju ovo, upozoravam na "spoilere" preporučujem da prvo pročitaju (ili sačekaju film) da im ne otkrijem neke detalje i ne pokvarim doživljaj.



--- SADA ANALIZA

Ovo je škkolski primer dobrog komercijalnog scenarija.
Ne samo da su upotrebljeni svi elementi tipične za komercijalne filmove nego film ima i dušu lepo ispričanu priču, realne likove, zanimljive detalje, pozitivnu atmosferu, realno oslikava duh našeg naroda, prepun dirljviih scena, emocija, navijanja, inspiracije, motivacije...
A ujedno je i dovoljno univerzalan da može da se svidi praktično svima i svuda.

- Čitao sam u 4 navrata i čitanje je ukupno trjalo 183 minuta.
U pitanju je verzija scenarija iz 19.06.2013-e.
Ja izgleda sporije čitam scenarije i 183 minuta za 129 strana je neka moja uobičajena brzina.
Teško je reći u koliko minuta filma bi se to pretvorilo kada se realizuje.

- Mala greška u formatizovanju.
Sve što je u zagradi unutar dijaloga (Dialogue) treba da se izabare "Parenthetical" jer je to ipak malo drugačiji element. Parenthetical onda prelazi u poseban red i olakšava čitanje još malo.
Ovo je naravno veoma lako popraviti (za nekoliko minuta verovatno).

- Tranzicije kao što je na primer "ZATAMNJENJE" treba takodje staviti u "Transition". Trenutno su u "Scene Heading".

Ovde imaš objašnjenja za formatizovanje tih elemenata http://www.videomajstor.com/filmmaking-scenario-format

- Na početku čitanja, kada sam shvatio da je tema filam o šahu, činilo mi se da je potencijalni nedostatak filma to što bi možda imao premalu publiku pošto šah interesuje relativno mali broj ljudi.
Međutim tokom čitanja se pokazalo da poznavanje šaha nije ključno da bi shvatio i zavoleo ovaj film. Priča se vešto bavi životnim problemima, emocijama, motivacijom, dramatičnim momentima... tako da svako može da se uživi u ovu ulogu.
A iz samog šaha je izuzetno vešto u prvi plan izvučena ta "igra" odmeravanja snaga, nadmudrivanja, napetosti, vođenje velike bitke... koja je uvek fascinantna svakome.



--- Sada zapažanja uz konkretne scene

- Prve tri strane,
Izuzetno dobar početak filma! Odmah dramatičan događaj u prvih nekoliko minuta, garantuje da gledaoci odmah postanu zainteresoavni i da ne odustanu od filma prerano.

Ovo mi se tim više dopalo, pošto sam, biću iskren, u početku očekivao da je film možda dosadan. Tako da je veoma bitno da barem u početku ne ostavi utisak na publiku da će biti dosadan.

Takođe, veoma je interesantno što je taj dramatični događaj, rana trauma i gubitak roditelja. To je jedan od univerzalnih emotivnih događaja koji deluje u dubinu psihe skoro svakog gledoaca. Niko nije ravnodušan na rane događaje sa roditeljima. Čak i kada toga nije svestan.
Dakle ovo je dodatni "lepak" koji vezuje publiku uz film i pojačava emocije.

A još kada uzemo u obzir, kako je ovaj događaj smislen i objašnjava ličnost i dešavanja sa glavnim junakom, tim je cela stvar još bolja. Izuzetno dobar "plot device".

Sve u svemu sam temelj priče i početak filma je maksimalno dobar koliko može da bude. Svaka čast!

- strana 8.
Kod scene opisa onih devojaka, možda treba dodati i da su lepe i moderno obučene...
Ako je lepa publika će da više navija za njih dvoje (ljubavni par glavni lik i njegova devojka). Lepa devojka je veća nagrada za glavnog junaka, na kraju, kada publika bude smatrala da je to zaslužio.

- Do strane 18. Čini se da bi možda bilo dobro da ima veća raznovrsnost lokacija. I takođe mislim da ceo scenario možda ima mali broj lokacija.
Naravno to ne mora da znači ništa loše jer manji broj lokacija pojeftinjuje snimanje.

- strana 19.
Dobro je što je uz dijaloge u zagradi opisano i sa kakvom emocijom to govore.
Ovo se kako se scenario odmiče kraju sve češće i bolje dešava.
Važnost reakcija sam opisivao već ovde http://www.videomajstor.com/filmmaking- ... holivudski
a planiram da to još temeljno obradim u ber jednom tekstu na tu temu.

- strane 31-33 i kasnije...
Ponavljanje prikaza partija šaha... da li je pametno? Moze biti dosadno. Generalno treba težiti raznovrsnosti a ne ponavljanju..

To ipak najveroavtnije nije problem jer verovatno ima mnogo načina da se to skrati u montaži i prikažu ključni momenti samo.

Šah je igra nadmudrivanja i odmeravanja snaga pa to može lepo da se iskoriti u filmu za te konfliktne scene, na primer naizmenični prikaz lica jednog i drugog, reakcija kada im protivnik zada ponižavajući udarac,... zaista brojne emocije. Takođe je dobro što se šah igra potez po potez pa oba igrača popriimaju osobine snažnih likova. Na kraju se dobija ono što publika voli.
Potencijalni problem u tome je što takvim korišćenjem ovih scena film lako može da se oduži na nekoliko sati.

Pitanje je i koliko ima publike koja znaju nesto o šahu u današnje vrema...

- Takođe, pretpostavljam da bi šahovske poteze za film trebao stvarno da napiše neko ko je dobar poznavalac šaha. To bi onda bila poslastica za one gledaoce koji su baš šahisti.

- strana 28. (i kasnije starna 83.)
Ovo negativci (dvojica iz parka) koji se pojavljuju od ove strana pa nadalje su možda ne baš sasvim realistični ali zanimljivi. Recimo da su suviše sirovi i nepristojni, ali postoji neko pravilo da pristojni dosadni razgovori nisu dobri za film tako da je sve u svemu dobro uređano.

Takođe, Oni su rivali u ljubavnom delu priče i mislim da je u svakom slučaju bolje nego da nema tog negativca u priči. Oni su relativno "lak" način da publiku zaokupe emocijama u ovom početnom delu priče dok se ne počnu da dešavaju glavne emocije. Bez njih bi delovalo da je taj ljubavni deo priče suviše lak (a onda ne bi bilo ni emocija kasnije).

- strana 44. (i kasnije strana 60.)
Ovo testiranje prijateljstva i taj raskid sa prijateljima je najslabija karika u scenariju.
Može da prođe ali ipak najmanje ubedljivo i relativno nespretno odrađeno.
Mislim da je prekid prijateljstava u životu obično dramatičniji. A testiranje prijateljstva je obično temeljnija priča...

Sada nemam neki konstruktivan predlog kako da se ovo bolje uradi ali ako zatreba, javi pa ću pokušai da pomognem. Imam životna iskustva ovog tipa...

- strana 53.
Film ima i dobre ljubavne scene. Dobro je da između ostalog spada i u romantični žanr. Ljudi vole filmove u kojima ima svega :)

- strana 40.
Boža.
U ulozi Bože od samog početka sam zamislio glumca "Miodrag Krivokapića" i do kraja čitanja mi se celo vreme uklapao njegov tip glume za tu ulogu.
(Alternativno sam mogao da ga zamislim kao trenera iz filma "Ona Voli Zvezdu", glumac Miodrag Krstović)

- strana 54
Ova rečenica "Ja priznajem samo velemajstore." je odličan detalj.
I sasvim se uklapa uz lik autoriteta Bože. Boža je veoma snažan lik.
Dopada mi se. Ta rečenica bi mogla postati jedna od onih kultnih filmskih rečenica :)

Za trejler obavezno koristiti scene sa ovom rečenicom!

- strana 55.
Odlično ponašanje autoriteta dok odlučuje da pruži revanš Risti. Odlučuje kao snažan lik. Razmišlja u svom vremenu, ne obazire se što su drugi nestrpljivi, i svi na njega čekaju.

- strana 64.
Scena pomaganja risti nakon njegove propasti usled smrti devojke - jako driljivo i pravo drugarstvo...

- strana 65.
"Ali cim pocnem da igram sah nesto se strasno desi."
Ovo je odlično što objasnjava njegovo ponašanje počev još od scene sa početka filma.
Možda bi bilo dobro da se tokom tih scena koje aktiviraju tu traumu uvek začuje neki karakterističan zvučni efekat. Prvi put još da se začuje na početku filma i onda opet kad se nešto desi u vezi šaha i nesreće. Čisto da se i kod publike probuni nekakv "refleks" kojim bi povezali te događaje.

- strana 73.
Odlična ideja da se u snu začuje rečenica "Priznajem samo velemajstore." jer je baš karakteristična. Dobro zvuči! Dobar detalj.
I san je dobro osmišljen jer baš oslikava situaciju koja ga muči. i nije nerealno imati takav san.

- strana 80.
Odlično je ovo gde se naslućuje da će glavni lik postati šampion. Pošto je propatio, gledaoci će već početi da navijaju za njega. Osećaće ponos i jezu...

- Scena konferencija za štampu takođe odlična. Baš razjaruje protivnike i borbeni duh. Daje razlog publici da jedva čeka njihov meč.
Tako se inače i u realnosti pravi "mamac" za publiku. Kada očekuju žestok okršaj onda više žele da prisustvuju meču.

- Boža (na engleskom)
Ovo "na engleskom" treba staviti u Parenthetical umesto u Character.

- strana 82.
Strašno dobra scena gde boža saznaje za misterioznog šahistu. Odlično prikazana njegova rekacija! Cela scena je savršena.

- strana 87.
Nakon dirljive scene pomirenja i ljubavi pominje roditelje "hvala vam sto ste mi dali zivot". Ovo je dirljivo i relano. Deca koja su ostala bez roditalja često imaju mnogo veću ljubav prema njima nego oni koji su celo vreme bili sa njima.
Možda nekome to ne deluje relano na površnom nivou ali je ta emocija definitivno relna i deluje na dubljim nivoima.

Uopšte romantični deo filma je jako dobar i dirljiv.
Ovo odlično proširuje ciljnu publiku. Na primer i žene koje inače možda ne bi gledale takav film bez tih scena.

Stvaranje ljubavi izmedju njih dvoje možda nije maksimalno dobro uradjeno ali mi je ipak uverljivije nego recimo u filmu "Ona voli zvezdu". Zašto to poredim? Poredim zato što ako je bolje od filma koji je snimljen onda su to neke šanse da i ovaj bude snimljen. Što je bolji šanse su veće.

- strana 88.
Roditelji se mašaju u vezu od dece. Takođe zabrinutost roditelja i pretnje njegnog oca su realne. Opet univerzalni problem u koji mngo gledaoca može da se uživi. Odlično! Konflikt u vezi ljubavi... opet vrlo jake emocije.

- Strana 102.
Takođe realne reči oca. I odlična njena reakcija na to.

- strana 100.
Odličan detalj sa onim prosipanjem vode. :)

Kad kažem "detalj" mislim na stvari koje ne čine priču ni dobrom ni lošom ali začinjavaju i svemu daju veću realističnost i poboljšavaju doživljaj.

- strana 107.
Realno prikazana trema pred veliki meč. Baš dolazi do izražaja neiskustvo pred publikom. Treneri odlično rade na tome da ublaže tremu i motivišu...
Takođe dirljvio što pominje da bi mu pomoglo... glas prijetlja, devojke, ljubav...

- strana 109.
Odlično je što je prvu partiju izgubbio od Britona i to iz više razloga.
Relano je da neko neiskusan podlegne posledicama treme i pritiska ogromnog broja navijača.
Takođe realno je da se novajlije sa velikim snovima u životu obično opeku i spuste na zemlju u kontaktu sa stvarnim iskušenjem.
I najvažnije, kada bi odmah prvu partiju pobedio, to bi publici delovalo suviše lako (kao bajka za malu decu). Konačna pobeda mora biti rasplet a pre raspleta treba biti vrhunac napetosti i neizvesnosti. Ovaj redosled pobeda i gubitaka je savršen za to.

- Takodje ima logike da drugu partiju pobedi jer šampion nakon prve pobede obično bude obmanjen svojim egom, oseća da je u prednosti, opusti se, potcenjuje protivnika i postaje nepažljiv.
Znači, prva i druga partija potpuno realan scenario.

- strana 112.
Opet jako dirljiva scena. "suze radosnice"

I preokret u mišljenju njenog oca.
Ovu emociju ne umem još da opišem i objasnim ali primećujem da je veoma važna kod komercijalnih filmova.
Nazvaću je "osećaj pridobijanja naklonosti".
Publika uživa u filmovima koji izazivaju taj osećaj.

Takođe je to odlično razrešenje "zabranjene ljubavi" koji je dodatni zaplet u filmu (šta ja nazivam mikrozaplet).

- strana 114.
Opet jako dirljiva scena. Prijateljstvo, ljubav...

- strana 116.
Izuzetno je dobro što se tokom cele finalne partije stalno prikazuju kako i svi ostali raguju, britonovi saradnici, boža, treneri, devojka, njihovi navijači, prijatelji, neprijatelji...
Prepuno emocija.

- strana 119.
Opet navala emocija kad mu je prijatelj ozdravio. "suze radosnice"

- strana 123.
Odlično je što ima i onakav besan lik, pravi negativac, radi raznovrsnosti i radi sto vise emocija...
Inače kao što sam rekao ti negativci nisu baš toliko realni i možda su slabij deo ove priče ali ipak nije loše da postoje jer doprinose jednom od tokova emocija tokom celog filma.
Sve to na kraju vodi većem užitku u raspletu.

- Izjava "vec si pobedio" je realna. Jer inače kada su u pitanju bilo kakva naknadna takmičenja, revanši (ili drugi krug izbora) samo onaj ko je prvak može nešto da izgubi. Svako ko ide na meč sa šampionom uvek nema šta da izgubi.

- strana 124.
Odlično uklopljeno ovo iz finalne partije i sećanje na partiju sa ocem.

- strana 125.
Ono kad se šahista predaje je slično predavanju tokom ratovanja. Čovek prestaje da se bori onog momenta kad poverujes da je izgubio.
Realno oslikano u ovoj sceni.
Cela scena vrlo uverljiva.

- strana 127.
Ovo kad su mu čak i bivši prijatelji priznali pobedu je opet onaj efektni "osećaj pridobijanja naklonosti" (kao na strani 112)...

To je, pored reakcija, jedan od razloga zbog kojeg su ti rekli da film deluje "više američki i komercijalan":
Scenario je možda malo više američki i komercijalan, odnosno mislim da slični filmovi nisu snimani kod nas, i mislim da bi film bio namenjen široj publici. To su izmedju ostalog komentari moje supruge i brata :D .



- Na kraju, proslave u kaficima, realno, tipično domaće! :D :drinks: :drinks: :drinks: :dance2:
Ovo bi se definitivno dopalo domaćoj publici. :)



--- Još malo uopštenih analiza o ovom filmu

- Cijna publika je zaista široka. U filmu "ima svega". Preun dirljviih scena, emocja, navijanja, motivacije... Sportski, motivacioni, romantični, drama.
Ovo se uklapa žanrovski u neke od komercijalno najuspešnijih filmova.

- Redosled razvoja priče i ritam pripovedanja je odličan. Najpre najbolji mogući početak ove priče. Zatim kako mora i dalje kako radnja odmiče sve je zanimljivije i zanimljivije. I ne razočarava ni jednom do samog kraja.

- Priča je odlična, svi detalji se isprepliću gde treba i slažu se kao parčići slagalice.

- Film je prepun tih emotivnih napetih navijačkih momenata i zanimljivih detalja da može da se napravi i stvarno obećavajući trejler (jednom kada film bude gotoov) tako da bi film imao dobre šanse da odmah trejlerom zaintrigira gledaoce koji i nisu čuli za njega.

- Dobro je za komercijalni film da se svidi širokim masama. Ali ako na jednom nivou film se dodatno još svidi jednoj specifičnoj grupi ljudi i pri tome ne smeta onoj širokoj publici, to je onda još bolje.
Na primer ako bi film imao nekakv kultni status među šahistima to bi opet pomoglo film jer bi šahistu uvek bili besplatni promoteri ovog filma. Ne znam kolike su šanse za to jer o šahu znam vrlo malo. Ukoliko se potezi iz filma interesantni i ako se šahisti zaista mogu prepoznati i uživeti u uloge glavnih likova onda verujem da je ovo moguće.
Ukoliko si šahista, bilo bi dobro da razradiš i te poteze.

- Priča o borbi za prvo mesto u svetu je uvek intrigantnija i ima vise magnetizma nego priča u kojoj se radi o nekom lokalnom takmičenju. Nešto što se tiče celog sveta, ogromnog broja ljudi, veoma velike publike, velikog broja poznanika koji prate... je uvek nabijeno emocijama, ponosom, snažnim osećanjima, velikom radoznalošću...

Da je kojim slučajem priča loša takav izbor za zaplet bi delovao jeftino ali pošto je sve kvalitetno onda je ovo dodatno pojačivač privlačnosti ovog filma.

- Jedna ideja za ime filma:
"Velemajstor".
To ime se manje uklapa u film ali je sveže i neiskorišćeno (King deluje da se već pojavljivalo u filmovima), deluje šampionski nekako...
I teško je zamisliti da će se pojaviti još jedan film u koji će se uklopiti ime Velemajstor pa da "oslabi" ime.



--- Zaključak:

Za ovaj scenario verujem da je maksimalno komercijalan i da ima najviše šanse da bude snimljen.

Prema svim mojim shvatanjima šta je to komercijalni film i kakav je idelano da bude, ovaj film vrhunski zadovoljava te kriterijuma...
Pogađa i domaći ukus i američki/holivudski recept.
Da sam ja u mogućnosti da finansiram neki dugometražni film, za ovaj bih pristao bez daljeg razmišljanja. :good:

Usput, pošto je velika količina emocija i dirljivosti u priči i pošto scenraio ne počinje obavezno filmski "preterano akciono" ima šanse od toga i dodatno roman da se napiše.
Naravno, voleo bi da najpre gledam film pa onda roman. :)

Žalim ti mnogo uspeha u realizaciji ovog filma!

Iskreno, nadam se da ćemo videti još ovakvih scenarija od tebe. Vrlo rado ću ih pročitati. :)

Verovatno ću još imati dopuna za ovu analizu. Imam mnogo utisaka i dug je ovo tekst. Sigurno sam nešto zaboravio.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: King

Postod baccko » 20.06.2014 22:43

Hvala puno videomajstore na iscrpnoj i pohvalnoj analizi mog scenarija :drinks: Nije dugo bilo odgovora pa sam pomislio da ti se možda nije dopao.

I ja sam ubeđen da bi film bio veoma komercijalan i gledan. Trudio sam se da ne bude previše zahtevan kada je snimanje i finansiranje u pitanju. Obzirom da nema previše lokacija, mislim da bi neko iskusan mogao čak i pozorišnu predstavu da napravi od scenarija. Mada mi to nije bila zamisao.
Šah kao tema je u ovom slučaju sporedna, kao što si dobro primetio, mada delim tvoje mišljenje da bi partije koje se igraju trebale da budu realne i osmišljene od strane nekog profesionalca. Ja sam trenirao šah u srednjoj školi i došao do druge kategorije, ali od tada sam odigrao ukupno 5-6 partija. Obavezno bi se trebale obaviti konsultacije sa nekim majstorom, jer bi film mogao da podigne interesovanje i popularizuje šah.

Što se tiče prikaza partija šaha, poteza, izraza lica... tu sam mislio da dam veću slobodu reditelju. Kao što rekoh, sama partija, redosled poteza je ovde sekundarna i film nije namenjen poznavaocima šaha. Važno je dobro prikazati sam potez rukom- prebacivanje figure sa jednog na drugo polje, uzimanje protivničke figure... to mora da bude upečatljivo i snažno prikazano. Ipak, važno je da partije budu realne da bi i oni koji su poznavaoci mogli da uživaju i ne love bagove.

Slažem se da je propust ne opisivanje izgleda devojaka. Ja sam Maju zamislio kao provokativnu, napadno našminkanu, oskudnije odevenu (model sponzoruše), dok je Laura prirodno lepa i ne tako „atraktivna“.

Zanimljivo mi je što si pomenuo Miodraga Krivokapića jer sam njega zamišljao koa Simu, ali se slažem da bi bio dobar izbor i za Božu. Badža mi je od početka bio Ljubomir Bandović, mada je on možda malo stariji za ovu ulogu.

Mislim da je odlična ideja da se muzika (zvuk) koja bi pokrivala početnu tragičnu scenu ponavlja tokom filma u određenim scenama koje asociraju na traumu glavnog junaka.
Sve u svemu, prezadovoljan sam kritikom i zahvalan na rečima hvale :)
Ostaje mi samo onaj problem sa final draftom.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 2 gostiju

cron