Novi scenario - Osveta

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Novi scenario - Osveta

Postod Video Majstor » 19.08.2014 3:25

Evo konačno sam napisao i ovu analizu.

NAPOMENA: Za one koji nisu čitali scenario a sada čitaju ovo, upozoravam na "spoilere" preporučujem da prvo pročitaju (ili sačekaju film) da im ne otkrijem neke detalje i ne pokvarim doživljaj.

- Čitao sam u nekoliko navrata i paralelno hvato beleške. Čitanje 124 strane je ukupno trajalo preko 4 sata. Inače sporo čitam a ovo je neobično sporo pa pretposttavljam da je zbog toga što sam uz put dosta beležio.



--- Opšti utisci

- Najpre da napomenem da si tražio (u privatnoj poruci) da budem što oštriji u iznošenju kritika pa sam tako i pisao u ovoj analizi. Pokušao sam da pronađem sve potencijalne nedostatke i da ih obrazložim.

- Moje mišljenje je da je generalno gledano scenario vrlo dobar. Ima stvari u kojima je brilijantan a ima i nekih elemenata gde bi mogao da bude "zreliji". Sledi razjašnjenje.

- Dve stvari u kojima je ovaj scenario prosto fantastično dobar su: Sjajno osmišljne detaljne scene sa odlično izabranim detaljima. I vrhunski dobar i živopisan opis scena. Pomoću kratkih i lakih za čitanje rečenica je neverovatno živopisno opisana svaka scena. Prosto odmah scena mi je već pred očima i "izgleda" potpuno realno i živo. Ova veština opsivanja autora je na nivou romana.
Detalji su besprekorno odabrani i sve je u pravom kontekstu.

- Takođe odlično je mesto radnje. Potpuno realan stvarni svet. U kojem su svi detalji realno mogući i prirodno se uklapaju.

- A sad da se osvrnem na lošije strane:
- slabi konflikti među likovima
- porodični život prikazan ali slaba učestvovanje porodice u problemima glavnog lika
- nema primetnog snažnog zapleta u prvom delu filma.



--- Konflikti

- Milan nema neki uočljiv problem ni sa kim osim starog sećanja na gubitak oca i blagu želju za osvetom prema čoveku kojeg smatra krivim. Ta želja nije sasvim uočljiva sve do polovine scenraija.

- Imamo konflikt i rivalstvo između advokata branioca i tužioca. Taj konflikt ima odličan uvod ali kasnije se izgubio u sudskim procedurama i nismo dalje videli svođenje ovog procesa na lični nivo.
Glavni lik se nije mnogo zabrinuo u vezi rivala i nije se zainteresovao da rivala pobedi.
Verovatno propuštena prilika da se stvori i pojača taj konflikt.

- Rival (tužilac) na kraju filma nije "dobio svoje". Dok je bio prikazivan delovao je pobednički i podsemvao se glavnom liku. Kasnije ga jednostavno nema.
Publika koja je navijala protiv njega nije zadovoljena.

Još bolje rešenje od pobede rivala bi bilo da se on pojavi na kraju i da čestita ili na neki drugi način da oda priznanje glavnom liku. Na primer, slično kao Vince Vaughn na kraju filma Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (2004).
to je kliše ali publika to voli.

U svakom slučaju trebalo bi iskoristiti svu napetost (koja je nastala) u vezi rivala i tokom tog poslednjeg razrešavajućeg dela filma.

- Konflikt sa šefom je realističan i ok je. Ali manje više šefove zamerke su na mestu i oslikavaju više njegove teškoće na poslu nego lični sukob njih dvojice.

- Nije loše što postoji malo konflikta u vezi sekretarice iz advokatske firme i zaposlenih. Ništa krupno ali nije loše da ima.

- Odnos sa očuhom je vidljivo bez prijateljstva ali opet ništa što je samo po sebi neobično. U svakoj familiji neko nekoga ne voli. Skoro svako ima i mnogo većih konfilkata u životu od takvih.
Paralelno sa ovom pricom kroz scenario se provlaci i odnos advokata sa svojom majkom i covekom koji je zamenio mesto njegovog oca. Rec je o odbijanju glavnog lika (advokata) da prihvati coveka koji sada zivi sa njegovom majkom i taj je odnos zapravo ilustracija one svakodnevne, ljudske strane glavnog junaka.
Taj konflikt sa očuhom ne deluje veliki. Nema neku snagu da publiku zainteresuje. više mi deluje kao sitan detalj koji se uklapa u film. Mislim da je taj konflikt i kasnije pomirenje suviše sitnog značaja da bi to smatrao sekundarnim zapletom u filmu. Tj. možeš ga smatrati ali sumnjam da će publika to osetiti.
Ovo ne mora da znači ništa loše već samo konstatujem da mi to više deluje kao jedan manji detalj nego kao deo glavne priče.

Jedino što ovom konfliktu daje veći uticaj je to što je u pitanju odnos sa roditeljima koji je uvek važan deo psihe i zajednički za sve ljude i uvek deluje bar na podsvesnom nivou na gledaoce. To naravno nije za podcenjivati.



--- Porodični život

- Porodični život glavnog lika je količinski dosta prikazan i provlači se kroz ceo film. Sad je tu upadljivo da ta ista porodica s obzirom koliko je prikazivana, skoro ni malo ne učestvuje u zapletu i skoro da ne deli probleme koje ima glavni lik ni probleme koje čine zaplet filma.
Ima svega nekoliko sitnih problemčića i blago napetih situacija u porodici.

- Porodica je verovatno trebala biti ozbiljnije i emotivnije upletena u dešavanja sa glavnim likom.
Na primer čak i kad je glavni lik upao u najopasniju situaciju tokom čitavog filma, mi vidimo samo reakciju supruge. Ne vidimo da je porodica uključena u problem.

- Bračni život glavnog lika je prava idila. Deluje skoro idealno. Nemaju nikakvih problema. Osim toga što je on pomalo nervozan ne vidim drugi problem.

Da li je dobra ideja da ima tako dobar odnos sa ženom?!

Da nakon ovog prikaza idilične bračne sreće bude prikazane kako njihov brak ili način života dolaze u opasnost to bi onda imalo smisla i delovalo bi kao veliki zaplet samo po sebi, jer bi publika osetila da oni mogu mnogo da izgube.

E sad, u filmu glavni lik je zaista u opasnosti ali ne baš očiglednoj. I kasnije posle polovine filma je u pravoj opasnosti ali pri tome mi ne vidimo da i porodica to zna i da to proživljava.
Čak ne vidimo ni da je glavni lik barem jednostrano (makar krijući to) zabrinut za porodicu ili da je zabrinut što on može da izgubi taj srećan bračni život ukoliko mu se nešto desi.
Dakle bračna sreća koja je prikazana u scenariju izgleda nije iskorišćena kao deo priče.

Primera radi, čak i u mnogim prostim akcionim filmovima imamo neki sporedan ženski lik koji se brine (pa makar i skrivajući to) za glavnog lika. A ovde imamo rođenu ženu sa kojom je u srećnom braku i ima porodicu a ne viđamo taj faktor porodičnog prolaska kroz probleme...

Naravno ima par izuzetaka i viđamo zabrinutost kod žene i kod majke ali opet ne baš srazmerno nekoj većoj opasnoti. Zato kažem mislim da ovo nije iskorišćeno koliko bi moglo.

- Ovaj prikaz njihove bračne sreće obično ima smisla u onim filmovima gde nakon toga par to izgubi i onda se osvećuje ili zaplet bude spašavanje braka (odnosno načina života). Na primer u filmu Open Water (2003) na početku imamo srećan par a kasnije su oboje zapali u nesrećnu situaciju i dave se u vodi. U filmu Titanic (1997) isti primer, najpre su srećan par a kasnije se dave u vodi.
U tim filmovima taj prikaz srećnog para pre prikaza problema deluje da saosećamo sa njima.
...U ovom scenariju to nije iskorišćeno u tu svrhu. Možda nije problem a možda je nešto propuštamo time?!
Pretpostavljam da si dobio na originalnosti i realističnosti a izgubio na komercijalnosti. ...to je tema za razmišljanje.



--- Zapažanja o priči, zapletu, ritmu pripovedanja...

- Ovo je film kojega vodi radnja i detalji. Ne dominiraju tipični snažni likovi da vas radoznalost drži šta će uraditi sledeće ili da se desio neki veliki zaplet koji stvara raodznalost. Lik nije u velikom problemu. On ima problema manjih na poslu koji ionako ne voli. Kod kuće ima svu podršku. Nije u opasnosti...

- Kada njegovog kolegu, na početku, pretuku to deluje kao početak dramatične radnje međutim kako kasnije uviđamo ovo nije tipičan zaplet jer se scenario dalje ne bavi razrešenjem ovog slučaja a ni sami likovi više ne pokazuju želju da saznaju šta se desilo.

- Tokom tog početnog dela nema napetosti ni zbog zapleta ni zbog konfilkata među likovima nego samo radoznalost zbog neprikazanih detalja.

Publika nema pitanja KAKO nego ZAŠTO? Publika se ne pita kako će neko da reši problem nego zašto je onaj dobio batina.
Ko ga je istukao? Glavni lik se za sada ne oseća progonjeno. Osim što je kolega pretučen nema nikavih znakova problma i opasnosti...

Dakle u prvom delu filma "glavnu ulogu" ima sama priča, mi se pitamo šta će nam priča sama otkriti. Glavni zaplet tj. napetost koja se stvara nije u vezi problema glavng lika nego u vezi nepoznatih stvari koje bi trebale da nam objasne kako su se stvari desile.

- Jasno je da ovo nije film uobičajnog toka zaplet-rasplet. Umesto toga filma ima dva segmenta.
Prvi deo filma je splet raznih događaja tokom kojih glavni lik radi na tome da se osveti.
Kad konačno na pola scenarija to otkrije i uspe da postigne osvetu, dolazi do obrta i novi zaplet je da ga sada grize savest i sada bi da učini ispravnu stvar.

- Ako baš želimo da potražimo šta je tu loše, onda je možda potencijalni problem ta što tokom prvog dela filma, teško da će publika osetiti želju da se glavni lik osveti. Sve dok se ne prikažu sve te scene, neće te stvari doživljavati kao zaplet jer nisu jasne njegove namere.

- Kada dođe do drugog dela, situacija u scenariju je već bolja. Dobro je da se odmah kod tog ostvrenja osvete dešava obrt i priča se lomi tako da glavni lik zapravo odmah ima drugačiji cilj. I takođe zapada u pravi opasan problem i tu počinje "tipičan opasan zaplet". Ovde se možda čak dešava i promena žanra. Tu imamo mnogo više scena u žanru krimića, trilera, akcije itd...

- Sama tema filma "Osveta" je pametnije iskorišćena nego što se na prvi pogled vidi.
Zapravo film se ne bavi osvetom kao ciljem nego više samim uticajem osvete na čovekov život. Gde sve osvećivanje može da ga odvede, šta sve može da se desi, šta je sve ugrozio, šta sve može da izgubi...
To je dobro jer priči daje još jedan nivo malo dublji od samih dešavanja.

Tako da u celini gledano vidimo da su ova dva segnmenta ipak dobro spojena.

- Ako scenario rastavimo na male delova, jednu po jednu scenu, jednaa po ojedan kadar, to je sve za pohvalu. Međutim ima potencijalni problem kako se sve to slaze u celini u jedan tok radoznalasti, napetosti i razresenja kod publike. Postoji mogućsnost da u prvom delu filma manjka tog nekog krupnijeg problema.

Naravno kad uzmemo sve u obzir, taj nedostatak tipičnog zapleta, verovatno je dobro zamenjen raznim detaljima i zanimljivostima koji se u isto vreme dešavaju.

Sad moram opet da napomenem da je to možda moj propust da to nisam osetio tokom čitanja. Film ionako ne deluje istio na sve gledaoce, tako da je moguće da ovo ipak nije greška.
Ipak tražio si da iskopam potencijalne probleme pa to i pokušavam.

Takođe je moguće ovo smatrati vrlinom jer scenario ima sopstvenu slobodu i nije ukalupljen u uobičajeni šablon...


--- Snaga likova

- Do problema nije došlo zbog snažnih odluka likova nego ih je priča (i neprikazani potezi likova) dovela u probleme. Glavni lik na početku priče nije ušao u probleme ni zbog tvrdoglavnosti ni zbog radoznalosti. On nije pokazao ni jedno ni drugo. Oni koji su zaista prouzrokovali problemi su sve do kasno u priči ostali skrveni. Tako da imamo samo to da su same okolnosti priče dovele likove u probleme. Stvari su im se jednostavno desile i oni su tu samo bespomoćne žrtve. Drugim rečima, ovo je u suštini opis slabih likova.

- Dobro je što glavni lik bar od polovine filma prolazi kroz transformaciju u snažnijeg lika. Donosi snažnije odluke. Vođen je sopstvenim idejama. Pred kraj viđamo i da je zadovoljniji svojim životom, na primer u sceni gde peče palačinke.

- Mogli bismo da kažemo da je ovde priča glavni/najzanimljviji lik što samo po sebi ima i mane i prednosti. Možemo da kažemo da je priča zanimljiva a takođe možemo da kažemo da su likovi slabi.



--- Još neka zapažanja i razmišljanja

- Nisam uspeo da se tokm čitanja uživim u ulogu režisera pa da zamislim atmosferu filma. Tokom ranijeg čitanja onog isečka od 30 strana sam imao utisak da je film više kriminalistički i zamišljao sam ga pomalo u Neo Noir žanru slično nekim scenama iz filma Seven. Ali taj utisak mi se kasnije izgubio.
Tokom ovog čitanja sam ga zamišljao kao klasičnu dramu bez neke karakteristične atmosfere.

- Imena likova su suviše jednostavna i imaju nekav šablon, Bane Crni, Mira, Petar, Zarko, Milan... svi su po jedna kratka reč.
Malo više raznovrsnosti tu treba uneti. Nekoga neka zovu po prezimenu nekog po nadimku, nekome nadimak prema tome kakva mu je narav, nekog po funkciji itd...
Na primer nije loše da se inspektor jednostavnio zove Inspektor...
Kada sva imena deluju kao da ih je isti čovek odredio onda je to manje realistično i manje ubedljivo.
Osim toga, sama raznovrsnost imena bi doprinela i snazi tih likova. Onaj Rovac, je recimo jako dobro i karakteristično ime.

(Pošto ja inače imam problema da popamtim likove u filmovima, taj problem sa imenima uvek primetim u scenariju jer moram posebno da se vraćam unazad da se setim koje ima je koji lik.)

- Glavnog lika nisam uspeo da zamislim ni u jendom poznatom glumcu. Ne znam da li je to moj propust ili je zato što scenario ne daje dovoljno odlučujuće funkcije likovima.
Razmišljajući o tome koji glumac iz poznatog filma bi bio uporediv sa glavnim likom ovog scenarija setio sam se da Leonardo DiKaprio ima nekoliko uspešnih filmova gde glumi nervoznog i relativno neuspešnog lika. Na primer u filmu Revolutionary Road (2008) je tip koji je slabiji od svog posla i svojih šefova. Na momente zatrpan problemima. Na momente se dosađuje. Na momente plane. To je nalik situaciji u kojoj je glavni lik iz ove priče. Ali u Revolutionary Road glavni lik ipak otkriva mnogo više emocija i svojih namera. Takav lik ipak može da se uklopi uz ovaj scenario ali nešto mi ipak nije išlo spontano da ga zamišljam tako. Uglavnom sam glavnog lika zamišljao kao više manje upadljivog i nekog ko skriva svoje namere i emocije.

- Motiv uzimanje pravde u svoje ruke u drugom delu filma je odličan. Svi ljudi bar nekad u svom životu požele da neko uzme pravdu u svoje ruke, tako da će se tu publika mnogo značajnije angažovati i navijati.



---
Nastavljam ovih dana sa ovom analizom. Sledi komentar konkretnih scena...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario - Osveta

Postod baccko » 22.08.2014 15:07

Videomajstore, ne znam da li si pročitao "poslednju" verziju scenarija u kojoj je ubačena uvodna scena koja prikazuje okolnosti nesreće i nagoveštava želju za osvetom. Kod mene je ona u dobrom delu promenila sam doživljaj "filma" u odnosu na prvu verziju.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Novi scenario - Osveta

Postod Video Majstor » 22.08.2014 22:33

baccko je napisao:Videomajstore, ne znam da li si pročitao "poslednju" verziju scenarija u kojoj je ubačena uvodna scena koja prikazuje okolnosti nesreće i nagoveštava želju za osvetom. Kod mene je ona u dobrom delu promenila sam doživljaj "filma" u odnosu na prvu verziju.
Jesam čitao taj.
Nisam osetio taj nagoveštaj ali je stvorena radoznalost. Ta scena ima ulogu kasnije da nam bude jasno zašto on želi da se osveti. Taj deo (kao i deo posle osvete) nije sporan. Eventualno je moglo da bude napetiji deo scenarija između ta dva momenta. Postoji mogućnost da je taj razmak predug...

Usput,
Danas sam baš gledao film Iron Man (2008). U jednoj sceni u početnom delu filma on "slučajno" leti na veliku visinu gde je veoma hladno i zamrzne se. Tada ta scena nema naročitu svrhu. Međutim na vrhuncu filma kada se bori sa glavnim negativcem, on ga namami na veliku visinu zatim se otkriva da je to uradio da bi zamrzao protivnika. Tada obe scene postaju svrhovite i zanimljive. Vidimo svrhu zašto obe postoje u filmu.

To je isto kao baš ovo što sad pominjemo o ovom scenariju Osveta.

p.s.
Nisam završio ovu analizu. treba da ulepšam i objavim još jedan deo teksta.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario - Osveta

Postod cciccak » 30.08.2014 14:14

Zapravo film se ne bavi osvetom kao ciljem nego više samim uticajem osvete na čovekov život. Gde sve osvećivanje može da ga odvede, šta sve može da se desi, šta je sve ugrozio, šta sve može da izgubi...


Upravo to mi je i bila namera; drago mi je da nije proslo nezapazeno.
Cekam drugi tvoje kritike. Sto se tice prvog dela kritike - slazem se sa vecinom stvari koje si napisao. Hvala na trudu i pozdrav!
Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario - Osveta

Postod Video Majstor » 18.12.2014 6:32

...Evo napokon i da objavim ove komentare koje sam davno obećao.

---Komentari konkretnih scena:

- strana 1.
Utakmica je vrlo interesantna stvar za početak filma. I stvara dalje interesovanje.
Prvo što mi je palo na pamet da je u fazi realizacije snimanje sportskog događaja može biti problematično i skupo, ali ovde je tako opisana da zaiste na zahteva ništa problematično. Dovoljno je kako si opisao da se samo prikažu kadrovi utakmice (iz ugla kao sa tv prenosa) a dalji tok radnje daje smisao čemu je služila ta scena tako da je ovo ipak i ekonomično.
- Odlični segmenti te scene tako da ostavlja utisak da sve dosta traje iako je prikaz u stvari brz. Taj redosled je odlično urađen. Niej ništa suvišno.

- Cela scena sa povratkom sa utakmice je odična. Scena potere izuzetno uzbudljiva i pravi triler momenti. Odlično što je ovo na samom početku filma tako da gledaoci se odmah zagreju i zainteresuju.
- Ova scena me podseća na filma The Warriors (1979) i tačno tako sam je i zamišljao. Ta atmosfera, bežanje, skrivanje po mraku, susret sa bandama, progonjenje... se potpuno podudara.
- Takođe obično viđamo starije kako trče u akcionim filmovima. Ovo sa decom je dosta jedinstveno.

- strana 3.
Scena saobraćajke iz detinjstva, strašna i upečatljiva. Dobro je da je na početku filma u ovim prvim minutama. Ima svrhu da smisao i objasni postupke glavnog lika kasnije u filmu.
Usput, jako lični na početak filma "KING" :) Naravno jasno je iz daljeg toka priče da ovo ima smisla i da nije namerno.

- strana 4.
Scena 30 godina kasnije, sa budjenjem ima dosta smisla.

- Mislim da je dobro da je izbačena onaj kadar sa pijanom devojkom jer mi je delovalo da je šokantna bez potrebe. Film u ovoj sceni (i uopšte u celom uvodnom delu) ima šta da ponudi i bez šok tehnika.

- Scena sa pucnjavom odlična u svakom pogledu. Pošto je scena počela u tom kišnom okruženju ja sam je zamišljao kao Noir žanr ili atmosferu gangsterskih filmova. I to mi se dopalo.

- strana 5.
Prelasci sa scena na sceenu u ovom uvodnom delu filam su izuzetne. Sve scene u ovom delu su veoma uzbudljive i film deluje strašno obećavajuće.
Scena upada policajaca i hapšenje je izuzetna i "rezovi" su na pravi mestima. Sve zajedno sa drugim kadrovima oko ovga deluje deluje izuzetbno dobro.

Sve ukupno daje maksimalno uzbudljiv početak filma. Publika će definitivno ostati zainteresovana da odgleda ceo film.

- strana 6.
Vidim da si poslušao moj predlog da scenu sa skvošem promeniš u scenu tenisa. :)
Definitivno je uverljivije za domaće gledaoce. (igranje skvoša kod nas deluje suviše nerelano "vanzemaljski"... Samo bi dovelo do toga da ljudi ne mogu da se užive.)
Pored toga, ova scena je naravno dobro opisana.

- Ovaj izraz "Sranje" koji se provlači kroz početne scene je veoma zanimljiv. Odlična ideja. Još jedan od brojnih sjajnih detalja u ovom scenariju.

- Scena u sauni, Ostaje kako što sam već rekao pri prvom komentarisanju:
- Scena u sauni takodje detaljno opisana. Prilično retki i specifični detalji su opisani što opet doprinosi živopisnosti. Većina ljudi nije bila u sauni i ne vidjaju se takvi detalji u drugim filmovima tako da bi ovo bilo interesantno za videti.
- i još ću da dodam da je onaj ulazak seksi devojke i zavodnički momenti takođe odličano osmišljeni. Još jedna od izuzetno dobrih odluka koje će uhvatiti pažnju publike odmah na početku.
- Petrovo zavodnčki i samopouzdano ponašanje je odlično. Deluje više karakteristično od glavnog lika... To čini njegov lik zanimljivim i snažnim.
Tu se sad stvara radoznalost da još vidimo ovog lika ali dalje u filmu ga praktično nema...

- Opet ostaje:
- Scena sa dolaskom vlasnika advokatske kancelarije, odlično opisuje autoriteta i daje mu sve karakteristike snažnog lika. Uverljivo. I uvek je dobro kad se pojavljuje neki snažan lik. Kad već ima prilika uvek je dobro da se prikažu snaga nekog lika...


- strana 9.
Ovde je novost scena sa ovim nespretnjaković likom.
Prvo što mi je palo na pamet da se on možda ne uklapa u ceo ambijent koji je ozbljan. Međutim pošto on i kasnije u filmu ima svoj značaj, nije loše. On deluje kao još jedan sjajan detalj koji doprinosi živopisnosti i uverljivosti ove priče.
Poput ostalog i likovi u ovoj priči imaju izuzetnu količinu detalja i živopisnosti.

- strana 10.
Opet promena lokacije. Odlično jer prolazak likova kroz što veći broj lokacja ubrzava emotivno vezivanje publike za likove.

Ovde opet ostaje kako sam napisao u prvom komentarisanju:
- Scena u kući sa kutijama od selidbe - Mislim da je super ideja jer deluje mnogo više karakteristično nego da je u pitanju ulazak u kuću koja je u normalnom stanju.

- Takođe, ekstra količina detalja i živopisnost u sceni gde Milan sedi na krevetu na spratu i dosadjuje se. Čak i ta scena koja je u stvari prikaz dosadjivanja nije dosadna i nije u svrhu odugovlacenja. Bravo.


- strana 12.
Odličan prelazak sa kućnog dosađivanja na sledeću dramatičnu scenu koja pomera radnju napred.
- Prebiajnje njegovog prijatelja odlčno stvar misteriju i radoznalost. Takođe izuzetan način na koji publika to saznaje.

- Ovo je recimo momenat početka dramatične radnje. Ovo stvara misteriju, međutim kako kasnije uviđam, scenario se kasnije skoro ne bavi razrešenjem ovog slučaja a ni sam petar o tome ne govori što je malo neobično.

- strana 14.
Scena u radnoj sobi. Prvi prikaz glavnog lika u radnoj atmosferi. Neverovatno kratak kadar a toliko živopisan i prosto prirodno stvara uživljavanje i poistovećivanej sa likom.

- strana 17.
Dobra ideja da se ovde prikaze njegova uobičajena putanja na posao, ulazak u park itd. jer ovo daje smisao nekim drugim događajima dalje u priči, kao što ćemo videti.

- strana 18.
Ubedljivo opisan susret u bolnickoj sobi i svi detaji.
Smesno kad pita "i od sneze?" :) opet izuzetan detalj.

- strana 19.
Mira jako detaljno opisana. Deluje jako intersantan i karakterističan lik.

- Scena u ateljeu
- Scena u ateljeu opet pored uverljivog i živopisnog opisa sadrži i dozu opuštenog i uverljivog humora. Opet zabavno gledaocima.

Takođe, ovo je jedna od scena koje ne pomeraju radnju napred. Njena svrha je da prikaže njihovu bračnu idilu. To smo po sebi ima smisla. Ali taj aspekt priče dalje nije iskorišten (njihova bralna sreća nije ni dovedena u probleme), po mom mišljenju.

- strana 20.
scena u restoranu sa suprugom je praktično dalji nastavak prethodne scene i to sada već ima svoju svrhu jer kroz njihove dijaloge mi zapravo sazhajeemo važne detalje priče.

Potencijalni problem koji ovde počinje ja da su on i supruga prikazni kao srećan i zadovoljan par. Lepa scena i opuštajuća.
E sad to takodje ukazuje na to da u scenariju manjka problema po glavnog lika. Pogotova manjka problema u vezi njegove porodične situacije.
...Sitan konflikt sa decm u vezi naočara, skoro besprekoran odnos sa ženom... da nije suviše lako ?
Publika voli da glavni lik zasluži ovakvu situaciju i da bdue nagrađen nakon što zasluži. Međutim ovde imamo da je to situaicja koja već unapred postoji...
Publika će sada umesto da se pita kako će da reši problem, rađe da se pita kakav on problem ima? I zašto pravi problem kad mu je već lepo?
Naravno ima to i svoje prednosti jer time on (dok pravi problem) deluje snažnije i interesantnije a i smislenije od toga kasnije kada publika shvati priču.

- Ne znam kakva je verzija ovog scenarija na engleskom, ali recimo prema ovom načinu zapleta ovaj scenario mi više deluje da je domaći nego strani film.

- Ostaje što sam prokomentrisao u vezi pojave rivala:
- Scena u restoranu i pojava rivala. Dobro je da se pojavio i rival. I dobro je da Rival pokazuje odredjene karakteristike snažnog lika. I dobro je da se stvorilo emocija izmedju njih. Odlično je što se dešavaju i što su opisane njihove reakcije na pojavu rivala.

REAKCIJE likova su izuzetno važan sastojak za uverljivost, atmosferu i taj filmski/holivudski doživljaj filma. Ima ih i u drugim scenama (mada manje primetne) u ovom scenariju i jako su dobre.
Lik i nastup rivala je odlično odrađen.

- strana 23.
Odlično ono "ruka gura papir". Sjajno i sa režiserskog i montažerskog aspekta.
Smanjuje količinu prikazanih detalja a opet sve dovoljno logično da gledaoc skoro istog momenta sve povezuje i snalazi se gde se ovo dešava...

(Inače, primećujem da mnogi filmmakeri imaju problema sa ovim konceptom i da ne umeju da skrate priču. Treba učiti iz stripa. Kod stripova se ogromna količina priče reducira na mali broj slika i opet sve bude jasno čitaocima. Ti očigledno imaš taj talenat. Verovatno bi mogao da budeš i odličan scenarista/pisac stripova)

- Optuženi koji je na neki način drugi glavni lik, je veoma dobro osmišljen. To sam već napisao u prvom komentarsanju.
Njegovi dijalozi su takođe veoma zanimljivi i karakteristični.
Ubadljivo najuverljiviji i najoriginalniji lik u ovom scenairju.

- strana 26.
- Dobro je da je izbačena scena sa prosjakom. Bila je upečatljiva ali nije imala nekog smisla i nije govorila ništa specijalno o Milanovoj ličnosti. Evntualno bi se uklopila nakon neke jako nervozne scena ali nikako sada...

- strana 27.
Scena sa novinarima pred sudnicom je odlična. Prikaz velikog broja radoznalih ljudi koji se interesuju za nekoga odmah stvara radoznalost i kod gledaoca. Osoba za koju se interesuje dobija snagu od interesenata i postaje snažan lik. Takođe je u takve scena uključena "psihologija krda" i gledaoc želi šta i svi ostali...
Takođe, scena je bogata brojnim međuljudskim interakcijama, živost, mnogo rekacija, rivalstvo...
Jednostavno rečeno, scena jako bogata brojnim elementima poželjnim za komercijalne filmove.

- strana 29.
Odlična grimasa tužioca. :)
I ceo njegov govor tela tela pri uvodnoj reči odlično opisan.

- strana 30
- Odlično je da ima prikaz reakcija, iščekivanja novinara da svedok udje.
- Odličan opis inspektora svedoka. Arhetip ozbiljnog autoriteta policajca sve sa ožiljkom, govorom tela i manirima...

- strana 31.
odlično je što kad svedok počne da priča (neprimetno) počinje i prava scena sećanja...
- Opet neverovatno živnopisno i detaljno opisana situacija...
- Prelaz sa scene gde je nađen pištolj na scenu u sudnici gde pitaju za taj dokaz je odličan.

- strana 32.
- Fenomenalan detalj ono sa gašenjem brisača.
- Rekacije publike u sudnici odlične.

- strana 33.
Nisam siguran u reakciju optuženog. Prvi utisak mi je bio da to nije dosledno njegovo ponašanje. Ali ko zna... Teško je reći. Verovatno bi bilo doslednije da je nešto opsovao ili promrljao u svom sarkastičnom stilu.

- strana 34.
- Scena gde šef nije zadovoljan
ostajem pri prethodonom komentaru:
- Sukob izmedju vlasnika advokatske firme i advokata. Vrlo realističan. Zamerke u vezi toga da se privatni život meša u posao su sasvim na mestu. To je baš ono što se od profesionalca zahteva da ne meša svoj privatni život sa poslom. Takodje način na koji poslodavac kritikuje i uslovljava podredjenog je odličan. Potpuno iz stava autoriteta i ne dozvoljava da se autoritet uzdrma i da se zamerke na profesionalizam pretvore u opravdanja iz privatnog života (jer bi se time samo promašila poenta)...

- Izuzetno dobro je to što mu nije dozvolio da odgovori. Baš tako i treniraju šefove u velikim kompanijama. Autoritet ne dozvoljava da opravdanje popravi stvari. Ko je odgovoran odgovoran je bez obzira koga na koga bi on želeo da prebaci krivicu dalje.
Preti veoma direktno da ovaj ne sme da koristi proces u privatne svrhe. Prava zamerka u vezi neprofesionalizma.
Odlična je na primer kada mu ovaj rukom pokazuje da jos nije gotov. I sve medjusobne rekacije tokom tog dijaloga su odlične. Jako, mnogo socijalnih internakcija, nastajanje napetosti, konflikta...
Takođe zamerka da ne sme da tokom posla rešava svoje privatne probleme je na mestu.

- strana 36.
Odličan komentar na hapšenje "...da se ne deru toliko" :)
Originalno, zabavno, dosledno i sasvim u stilu tog lika...

- strana 41.
Dobro je što se pojavljuje otac nevine žrtve i što se na takav način suočio sa advokatom i doveo ga u moralnu dilemu. Stvara se konflikt u njemu izmađu toga da ne brani ubicu i da čuva svoj posao. Svaki konflikt je dobar za dramu.

Eventualno je šteta što u ovom scenariju nema nastanaka sličnh konflikata ranije, recimo u prvih 15 minuta filma.

- strana 43.
Zbog besnog reagovanja optuženog, sad dolazi do nek vrste podizanja napetosti u toj sceni što je dobro. Takođe deluje da dolazi i do problema u slučaju koji vodi glavni lik što opet pojačava zaplet.

Ostaje potencijalno pitanje, pošto je sad već trećina sceanrija u pitanju... da nije prespor tempo kad je u pitanju porast napetosti?!

- odličan govor tela, pauza i rečenicu na kraju te scene.

- Strana 45.
Odličan detalj ono što je Milan zaboravio papire u zatvoru.
Takođe su dosledni simptomi nervoze i depresije kod glavnog lika.

- strana 46.
Sjajan detalj sa šampanjcem za početak proslave.
Takođe cela scena proslave je odlična. Opet ona intrigantna tema elite, bogataša, proslave uspeha, žurki...

- Izuzetno dobar prelazak sa scene proslave na scenu istrage.

- Odličan detalj je što su drugi čuli rečenicu preko telefona "koja kučka?" (što je šokantno za čuti na pristojnoj proslavi) i što ima njihova reakcija.

- strana 47.
Odlično opisano stereotipno "podzemlje", tj. delovi grada za prostitutke kriminalce...

- strana 49.
Milan pokazuje nesigurnost u svoj posao.
...sad mi prolazi kroz glavu pitanje da li je dobro što je Milan glavni lik? Da li je dovoljno snažan za glavnog lika? Deluje za sada da mu se stvari samo dešavaju?

U svakom slučaju ovo je scena misterije (samo neznanje stvara radozalost ovde) jer nešto nije jasno ali same njegove namere ne osetimo i ne mogu ni da navijam za njega za sada. Ne osetim zaplet pogotovo ne iz njegove perspektive.

- strana 50.
Sada se pominje konflikt sa očuhom... Tu sam već dao svoje mišljenje. Ceo taj konflikt smatram preblagim i mnogo je blaži recimo nego što biva u svakodnevici mnogih ljudi. Tako da mi i sad ovo pominjanje tog konflikta deluje kao preveliko pridavanje pažnje nečemu malo značajnom.
Na primer, mislim da ukoliko želiš da uvališ glavnog lika u porodične probleme, treba napraviti krupniji problem od ovoga. A ukoliko želiš da ga okrivaljvaju, treba onda glavni lik da napravi neku veću grešku. Ovaj odnos sa očuhom nema tu snagu konflikta. Radi ilustracije to je kao kad se neko smanji razgovore sa nekim za 20% (u poređenju sa pravom svađom koja može biti prestanak komunikacije ili čak napadanje i psovanje direktno).
Ukoliko želiš da se film bavi spoljnjom stranom tog konflikta onda bi moralo da dođe do neke burnije svađe i zaoštravanja odnosa između njih dvojice.
Može i ovako blago kao što je sad ali onda težište treba da bude njegov unutrašnji konflikt. Tj. da film prikazuje kako to njega iznutra muči iako je spolja pristojan prema očuhu.
Možda je dobra ideja recimo da nakon nekog vremena takvog ponašanja odjednom plane na očuha zbog neke sitnice. Slično kao što je planuo na kćerke kad su dirale naočare. dakle, jedan period gde se vidi da je on iznutra napet a onda da plane. Bilo je takvih njegovih planuća i u onoj sceni sa prosjakom recimo... Ali mnogo više bi bilo smisla da se to dogodi prema očuhu.
Eto to je jedna od ideja kako da stvoriš konflikte unutar porodice glavnog lika a da ne prepravljaš scenario mnogo.

- Inače dobra stvar kod tog konflikta je što je njegov uzrok u odnosima glavnog lika sa pokojnim ocem. Odnos sa ocem, očinski instinkti, ljubav između roditelja i dece su uvek dobre teme jer deluju na podsvest većine ljudi.
(Pri pojačavanju tog konflikta između glavnog lika i očuha, bilo bi dobro nekako da se naslućuje da to ima veze sa njegovim ocem, međutim moram prizanti da nemam konkretnu ideju kako. Verujem da bi trebao konflikt da bude kreiran po sličnom modelu kao u filmu Riding the Bullet (2004) Stivena Kinga... posebno ću o tome ako nekoga zanima neka zatraži.)

- strana 51.
Scena kad sumnja da ga prate automobilom vrlo uverljiva i detljna.
- Ovo je prvi znak nekog "opasnijeg" zapleta. Recimo da se pita da neće da prodje kao njegov kolega kojeg su prebili?...

- strana 53.
Nervozna scena kada trči do automobila koji ga je pratio. Scena pokazuje nejgovu veliku uzrujanost i napetost. Na žalost nisam potpuno osetio kako se to uklapa u tok priče. A opet možda je to deo misterije koja se postepeno razotkriva...
- U svakom slučaju dobro je što tokom ove scene imamo mnogo učesnika i očevidaca i što su prikazane njihove reakcije.

- strana 54.
Dobro je što dolazi opet do malo rivalstva između njega i tužioca.

- strana 55.
Scena priprema pred suđenje ima dobru atmosferu. Deluje zaista da se priprema nešto jako važno i u tom smislu stvara napetost.
- Deo te atmosfere stvara sam optuženi jer deluje napeto, gricka zanoktice itd... Iako nije dosledno baš za njega, prikazuje tremu i napetost i doprinsi atmosferi napetosti u ovoj sceni. Ali opet ne znam treba li sada ovog snažnog lika pretvoriti u slabića?!

- strana 56.
Scena Milanova vizija je odlično osmišljena. Sjajan govor tela ono kruženje oko stola i govor liku na uvo.
Svi dijalozi i reakcije u ovoj scen isu odlični. Milan je u ovoj sceni snažan pobednički lik koji drži situaciju pod kontrolom.

Takođe scena je smislena i objašnjava njegovu prethodnu nervozu, napetost i čudne postupke koji su bili misteriozni do sada.

- Ova scena je prekretnica u filmu, jer je film do ovg monneta misterija (žanrovski gledano) a sada dobija tipičniji zaplet-rasplet koncept i prerasta u više u triler i akcioni žanr. Bae sam ja tako doživeo pri čitanju.

- strana 59.
Prvi put viđamo neki problemčić u njihovom braku. Scena neuspelog seksa veoma uverljiva i detaljna.
Opet to ne prerasta u veći bračni problem nego je tek prikaz jednog detalja. Na još jedan način pokazuje njegovu napetost koja se uklapa u ostatak filma.

- strana 60.
Relano i uverljiva je scena sasatanka u advokatskoj kancelariji kad šef objašnjava misiju posla i ciljeve.

- strana 61.
Mladi neiskusni advokat dobija krupan zadatak. Sjajno je prikazana njegova reakcija odlicna rekacija, kada olabavljuje krvatau.
Ova scena ne doprinosi zapletu za glavnog lika ali ipak je smislena i pomera radnju napred prema onom što dalje sledi u priči...

- strana 62.
Scena posete istučenom prijatelju u bolnici je sjajna. Dijalozi originalni i uverljivi. Milan deluje jako raspoloženo, što i ne liči na njega. Ali nesumnjivo je zabavna scena.

- strana 63.
Dopada mi se izraz "zatvorili" za obavljen posao. Uverljiv izraz koji koriste pojedine grupe (uspešnih) ljudi.

- strana 64.
Fantastično živopisno i detaljno opisana dečija soba.

- strana 65.
Pre svega mesto otmice je uverljivo jer je već par puta u scenariju prikazan njegov uobičajen put na posao.
Sama scena otmice odlično osmišljena i uverljiva.

- Razgovor advokata sa klijenticom veoma živopisan i pun dobrih detalja.
Sjajan govor tela. Takođe, odličan izbor da kroz ovu scenu saznajemo kako utiče to što se glavni lik nije pojavio na suđenju, kolike to probleme stvara i odmah vidimo njhovu reakciju, i još u isto vreme vidimo taj razgovor sa klijenticom koji je opet sam po sebi zanimljiv.
Izuzetno dobra cela scena. :winner:

- strana 67.
Scena ispitivanja ovog svedoka je sama po sebi zanimljiva mada ja lično nisam osetio da je bitan deo priče.
Dobro je što si uspeo da kreiraš još jednog originalnog lika. Očigledno ti više leži kreiranje likova koji su "nestandardni" ljudi. E sad taj talenat je manje iskoristiv u ovom filmu koji teži da bude umerenija drama sa običnim ljudima.

- strana 71.
Odlični detalji u galeriji, majstori, buka radovi, opet veoma uverljivo!

- Odlično osmišljeno ispitivanje svedoka od strane tužioca. Dijalog odlično napisan. Ležerno sa potpunim samopouzdanjem i uspešno da diskredituje. Izuzetnio vešpto je ono kako je spontano došlo dotle da je publici zabavno postalo da ga slušaju nakon što je diskreditovan.
- Naravno dobro je i što je sam svedok interesanatn i to cela njegpova priča na kraju postaje zanimljiva sama po sebi.

- Međutim tokom tog ispitivanja su reakcije odbrane možda malo prevelike. Koliko god loše da mu ide, to ipak nije katastrofa za advokata posebno jer je to tek početak suđenja. Doduše dobro je da ima th reakcija sa jakim emocijama, ali one više pristaju nekome ko je u emotivnoj vezi sa optuženim ili žrtvom nego advokatima.
( Ima konkretan primer za to kad je prikladno da se neko nervira u sudnici:
Ovde viewtopic.php?f=19&t=2930&start=30#p9829
detektiv (glumi ga Dejvid Hajman) koji se emotivno uneo u istragu i u sudnici se jako nervira jer je samo pasivni posmatrač a vidi da se zločinac uspešn obrani i da će proći nekažnjeno... )


- strana 75.
Ovo je prvi značajniji porodični problem kod glavnog lika. Zbog njega ili njegovog posla život njegove porodica pati. Dobro je da je došlo do toga. Pošto se ovo desilo nakon toga što smo videli kako je njima lepo u braku, ovo je dobar redosled i sada je spremno da se i publika zabrine za njih.
Sad publika verovatno saoseća sa njom i navija za nju. S tim da je navijanje ograničeno (slabo najverovatnije) jer nije pokazano mnogo toga zbog čega bi publika verovala da oni zaslužuju srećan život. Navijaće za njih jer su ok familija, imaju decu, lepo funkcionišu... ali ne neki prejaki motivi.
- Loša vest je da je u ovoj priči nekako kasno došlo do toga. Premalo je bilo reakcija kod porodice a još manje porodičnih problema.
- E sad rekao sam da je dobro da je došlo do ovog problema, a s druge strane ova konkretna scena mi je nekako mlako počela. Ništa ne znaju. Supruga je malo zabrinuta ali opet ona je možda izgubila muža i lep život a emocije su joj, poređenja radi, manje burne nego advokatove emocije u sudnivi (zbog sitnice).
Verovatno bi emocije prirodnije došle kad bi ova scena drugačije počinjala. Na primer da scena počinje tako što staje policijski automobil i dolazi Milanov šef a nema Milana... U nekoliko prethodnih scena ti je uspevalo da prikažeš reakcije šefa kad neštio sazna iz novina ili preko telefona. E sad na sličan način trebaš da prikažeš i kako supruga to saznaje, i onda bi već prirodno se setio kako da prikažeš njenu reakciju.

*** Ovo je sad dobar primer da ukažem na jednu nesrazmeru koju sam uočio i pomenuo u prvom delu analize ovog scenrija. Kao što sam rekao ima premalo porodičnih problema. Čak ni sam glavni lik nije imao nekakve slutnje pa da se bar on jednostrano brinuo za brak. I premalo je reakcija porodice na dešavanja sa glavnim likom. (Ovo je slično filmu 8mm sa Nikolasom Kejdžom gde se on redovno javlja telefonom familiji)
S druge strane kod advokata čija je profesija inače hladnija i koji nisu emotivno vezani za optuženog, emocija ima na pretek (možda čak i viška u pojedinim scenama).
Za ovaj scenario bi bilo jako dobro da je porodica više uključena u probleme i da burnije reaguje. To je takođe prikladnije za drama žanr.
Problemi i reakcije porodice nisu bitne samo zbog dramaturgije nego i zbog uverljivosti. Kada se suprug i supruga svako na svoj način brine za porodicu i zbog porodice oni time pokazuju očinski i majčinski instinkt. Onda to dalje doprinosi uverljivosti i pojačava emocije sa publikom.

- strana 77.
Optuženi prikazan da je uplašen pred presudu. Opet mi deluje neobično za njega?! Moguće da je u pitanju nedoslednost?! U početnom delu priče gde sam stekao utisak o njemu je uvek delovao buntovno i hrabro.
Ali ipak moguće je da ovako pomaže da se publika više uživi u konflikt glavnog lika?! ne znam...

- strana 78.
Prikaz milanovog "oslobađanja" i buđenja sjajno osmišljen i živopisan.
Kiša daje dodatno depresivnu atmosferu.

- Iznenadilo me je kako se presuda jednostavno završila. Ali dobro to je u skladu sa tim da je glavna tema filma uticaj te presuda na život glavnog lika a ne sam sudski postupak.
Naravno, pošto su događanja u sudnici stvarala najviše emocija očekivano je da napetost i radoznalost publike ovim prejednostavnim razrešenjem neće nestati dok ne dobije bolje razrešenje. To treba da obavi zadnja tećina filma...

- stran 79.
Scena izložbe u galeriji ponovo ekstra živopisno opisana i puna uverljivih detalja. Sama galerija me uvek asocira na nešto dosadno međutim ovaj opis me sponatano uvuče u tu scenu da nisam ni svestan kako. Bravo! :winner:


Ovde počinje prelazak sa prvog zapleta na drugi, kak osam ga ja doživeo
Takođe je primetno da u ovom delu scenarija sve scena pomeraju radnju napred mnogo brže i odlučnije i cela priča je dinamičnija.


- strana 80.
Odlično osmišljen susret i dijalog sa novinarom. Izuzetno spontano je došlo do dobrog raspoloženja i faze u kojoj deluje da su prijatelji oduvek. Majstorski vešt nastup i zaključivane novinara. Odlična strategija da izmami ovog na razgovor. :winner: (To je delom ralistično jer je to očekivana veština za novinara međutim ni advokat ne bi trebao da bude mala maca kad su manipulaciej u pitanju.) U svakom slučaju veoma zanimljiv susret.
- Dalje ga novinar obaveštava kako se zaista završio slučaj. Ti detalji podsećaju milana da je on nevino osuđen. Ovo sad od njegove želje za osvetom pravi problem i dovodi ga u unutrašnji konflikt. To je u stvari momenat prelaska na ono što sam ja doživeo kao drugi deo filma.

Kompletan način na koji je iskorišćena ova cela ova scena u galeriji je odličan. Sad i sama izložba i taj susret koji se u njoj desio nisu beze veze negu su sjajno pomerili radnju nepred.

- Sad za onaj deo publike koji potpuno shvati film i oseti kojom temom se film zaista bavi je sve u redu. Međutim moguće je da jedan deo publike tek ovo sada doživi kao pravi zaplet što je prekasno.

- Sjajan detalj ona izreka za "pravda i kobasice". Pretpostavljam da je to nešto poznato među advokatima ali čak i da nije, zanimljivo je.

- inače kad je novinar u pitanju ne znam je li "Blic" dobar izvor. To su više dnevne novine i ne asociraju baš na istraživačko novinarstvo.

- strana 82. scena dosađivanja
Opet sjajni detalji noćne atmosfere u porodičnoj kući.
Opet scena dosađivanja ali izuzetno živopisna i uverljiva i nije dosadna (poput one na početku gde sedi na krevetu).
- Sjajni detalji za ono sa ledom i oko frižidera...

- Strana 82-83.
Cela ova scena gde Milan ne uživa u uspesima, ne može da spava, ni da se smeje, su dobre jer oslikavaju da nije srećan. Grižćnja savesti je očigledna...

- strana 84.
Sad imaju problem u braku.
Njene zamerke su realne, pretpostavljam da je nervozna jer je Milan verovatno saopštio da daje otkaz i da je celo vreme držao u sebi šta ga muči. Nije strašan problemčić ali bolje išta nego ništa.
- Dobro je ono kad se prikaže da on ipak pati ali sakriva izraz lica od supruge. Prikazano je bar to da on jednostrano pati.

- strana 86.
Ovo kad mama primećuje da nešto u porodici nije u redu je dobro. U ovih nekoliko scena uticaj radnje filma na porodicu je dobar.
- U ovoj sceni je vidljivo i da se Milan sada miri sa tim da njegova mama i očuh imaju svoj život. Međutim, taj konflikt je do sada slabo prikazan, prosto i neprimetan, pa je i uticaj ovog razrešenja slabašan. Ovo verovatno nije greška već samo konstatujem da ovo nije deo glavnog zapleta već više kao paralelni problemčić nuz glavni zaplet.

- Dobra "triler atmosfera" u sceni gde ulazi u tuđe zgrade i stanove...

- strane 89-90.
- Kad kaže da će oni sami da se pojave i da ne mora ni da ih traži, to postavljanje zamke je zaista realan način rešavanja takvog problema.
To definitivno pomera radnju napred u tom zapletu.
Ovo takođe daje smisao ranijem pojavljivanju ovog novinara jer on sada zahvaljujući tom poznanstvu sada ima ulogu u raspletu.
- Scena sa novinarom i pripremom naslovne stranice je konkretan potez u tom pravcu i naravno takođe pomera radnju napred.
- Odlični detalji u sceni kod bazena i šefove rekreacije na naslovnu stranu.
- Kada u sceni u kafeu i jedan od članova bande sazna za vest takodje iz novina, to mi je nekako ponavljajuće jer je malopre već bila ta metoda (saznavanje iz novina) korišćena. Mada, kako god bilo, služi svrsi. Takođe ovoj put je otkrivena naslovna strana novina tako da je i definitivno radnja pomerena unapred.
Dobro je da čitava radnja gleda za njim zbog prikaza rekacija ali opet nije se ništa toliko upadljivo desilo da imaju na šta da reaguju?!

- strana 90.
Sastanak u magacinu živopisno opisan. I lokacija je stereotipna za sastanke kriminalaca begunaca. Dobro se uklapala u otmicu ali sada kad nikoga nisu oteli nije previše smisleno da se tu sastaju.
...možda bi bilo smislenije da tu drže drogu ili neki drugu razlog da imaju da tu budu....

- Pojava plavuše, iz scene iz saune, je dobra jer više povezuje priču i razjašnjava dosta toga.
- Prikladno je da članovi bande sada pokazuju nervozu i bes. Međutim deluju možda previše nervozno i bespomoćno. Bar jedan bi među njima trebao da pokaže osobine lidera i da deluje smirenije. Ima nečeg neuverljivog i nespretnog u ovoj njihovoj prepirci?!
- Dobar i razuman zaključak plavuše. To je uverljiv deo.
- Ovaj šamar je u stvari važna stvar da doda uverljivost ovoj sceni i razbije dosadu. Sve do šamara nešto je delovalo nespretno i slabo u ovoj priči.
- Posle šamara scena postaje i uznemiravajuća i banda deluje više ludački i nekontrolisano što diže napetost i nemir .
- Jedna varijanta da se ovaj deo filma učini boljim je i da se možda ova scena malo "iseče" i da ne otkrije sve njihove misli... da se više stavi u fokus ta ludačka uznemirenost. Da se "oseti" koliko su takvi ljudi opasni.

- strana 94
Do detalja i pametno osmišljena policijska zaseda. Razvoj sitaucije zanimljiv.
Takođe njena snalažljivost je odlična i način na koji se izvlači.
Jako je dobro osmišljen prikaz njenog nestanka iz poolicijske perspektive, tako da se i publika pita GDE JE?

- strana 97.
Scena jurnjave sjajna. Prava holivudska akcija.

- E sad sa stanovišta realizacije, kada ova jurnjava preraste u jurnjavu automobilima tada i snimanje rog dela scene postaje skupo, pretpostvljam?!

- strana 99.
Detalj sa šibicama je kliše ali eto ipak služi svrsi.

- Dobijanje otkaza je uverljivo. Razlog je takođe prikladan i realističan.
Detalj da više ne mora da mu naređuje je zgodan i uverljiv. Ipak celo vreme mi deluje da su svi potezi šefa opravdani tako da Milan u stvari ima problem sa poslom a ne lični konflikt sa šefom.
U svakom slučaju ova scena sam po sebi ipak je konflikt i stvara emocije kod gledaoca.

- strana 100.
Veoma živopisna scena oko kuvanja ručka. Izuzetni detalji.

- strana 101.
Uverljiv nastavak rasvetljavanja slučaja, to sa traženjem brojeva. To otkrivamo na zanimljiv način kroz papire koji mu stiži, gledajući u papire koje on gleda i sl.. Način koji nije upotrebljen do sada u ovom filmu tako da je jako dobro.

- Scena u piceriji opet neverovatno detaljna i živopisna vrhunski.
Moguće je da se otišlo malo predaleko i da je scena preduga i da gubi vezu sa radnjom. Ali to nije problem jer uvek lako može da se iseče.

strane 104-105.
Scean u liftu uverljiva, dijalog tinejdzerki uverljiv is am po sebi je zanimljiv detalj.
Inače sam taj deo nije neophodan, može i odmah da se pređe na ulazak u stan.
- Banetov stan opet živopisno opisan i cela scena detaljna i uverljiva.
- Hapšenje tj. cela ideja kako da do hapšenja dođe je veoma vešto uradjena.

- strana 106.
Uverljiv razgovor sa suprugom u vezi otkaza i uverljiva reakcija. Ništa posebno ali postiže da se olakša prethodna napetost ako ju je bilo.
- Dobro je što odmah posle toga dolazi loša vest da publika ne izgubi svu napetost i žudnju za razrešenjem.

- Odličan izbor to što scena u policiji počinje tako da najpre zbuni gledaoca (ponašaju se prema uhapšenom kao prema gostu) i stvori novu radoznalost pa tek onda da saznamo šta se dešava.
Zanimljvi obrt.

- U ovoj sceni su otkrivene skoro sve misterije. Mnogo toga odjednom otkriveno za jednu jednostavnu scenu. Možda nije dobar način da se sva nastala napetost odjednom razreši i to tako lako. Napetost bi trebala ili da se razrešava po malo ili da teži jednom "spektakularnom" vrhuncu i raspletu.

- Ono što i dalje produžuje napetost je možda pomalo arogantno ponašanje ovog agenta koji govori o višim ciljema, govori im da su njihovi potezi manje važni, važniji momci vode igru a "miševi" treba da se sklonu... Mene recimo to nervira, navijam protiv takvih i očekujem još razrešenje ali ko zna kako deluje na većinu publike?!
Takođe ovaj lik se pojavljivao prekratko da bih ga zamrzeli i navijali protiv njega... Teško je reći kako ova scena deluje na publiku. Mislim da nemaš kontrolu nad tim u ovih zadnjih par scena.

Trebalo bi bar razmotriiti pokoji alternativni način da se urade ove scene. Moguće je da bi se došlo do boljih rešenja.

- strana 111.
Scena kad Milan peče palačinke je simpatična i deluje mi da se glavni lik ovde bolje snalazi nego u svim prethdnim scenama.
Pitam se sada kad je takoreći odluio da da otkaz, šta je njegov smisao života onda? Koji posao je njegov san? Da li je možda odustao od advokatskog posla i hoće da postane porodični tip?! I to je moguće ali za ovaj scenario bi više odgovaralo da od nespretnjakovića postane opasan tip nego da od uglednog advokata postane domaćica.

...kako god, ova scena u kuhinji mu izgleda leži jer tu ne pokazuje znakove nesigurniosti i brige koje je ranije pokazivao tokom advokatskog posla.
Deluje kao da ga je prethodni posao gušio. (Ostaje misterija šta je ono što ga ne bi gušilo?)

- strana 112.
Zanimljiva mudrost na kraju strane. Dobar detalj.

- strana 113.
- Dobra ideja za komplikaciju. Odlazak na WC je uverljiv razlog.
- Pojavljuje se glavni negativac i glavni lik upada u najveću nevolju do sad. To je dobro jer je vreme za vrhunac zapleta.

- strana 114 i dalje scene u automobilu:
- Scena kad oseti cev i shvati da ga je negativac ipak pretekao je sjajno urađena. Odličan govor tela i atmosfera.
- Dobro je što je glavni negativac veoam surov kada ga uhvati da se oseti koliko je glavni lik u opasnoj i možda bezizlaznoj situaciji.
- Uošte sva dešavanja u automobilu su sjana po svim aspektima. Atmosfera, govor tela, dijalozi, udaranje...

- strana 116.
Splav nije toliko detaljno opisan kao mnoge druge loakcija ali svakako je bolje da se pojavljuje još jedna lokacija nego opet običan cafe u toku dana. Odlična ideja da se komunikacija ovog puta obavi SMS porukom i da se tako ovog puta radnja pomeri napred.

- strana 117.
Pad mobilnog je opisan kao "tup udarac". Verovatno je bolje da se opiše da je mobilni udario u vrata i skotrljao se dole i tako napravio nekakav zveckavi zvuk. Da je samo tup udarac to bi moglo da bue bila šta pošto se nalaze van naselja na lošem putu.

- strana 118
Scena u šumi je odlično urađena. Sama atmosfera, mrak, osvetljenje farova je odlično.
...interesantno, ja sam bio napisao jedan kratki scenario koji je treba da posluži za kratki film/vežbu snimanja scene po mraku pod farovima automobila: viewtopic.php?f=6&t=2368

- strana 120.
odlično je kad gazi moblni i uništava tim dokaze jer time i simbolično gazi po milanovim poslednjim nadama. Ovo situaciju dovodi do kranje beznadežnosti. Savršeno za vrhunac napetosti.

- strana 121.
Sjajan rasplet uz još jedan neočekivan obrt. I to se još povezuje sa detaljima otkrivenim tokom fima tako da sve dobija povezanost.

- strana 122.
Scena novog suđenja odlično postavljena sa aspekta "srećnog kraja". ...dolazi do zaslužene ispravke nepravde. Nakon koje svaki od napaćenih likova doživljava zasluženu nagradu tj. olakšanje.

- Kućna proslava i srećna porodica. Puno gostiju, veslja, živosti i buke. Idealna scena za srećan kraj.
- I jendo pomirenje opet dobra stvar za kraj filma jer po mom mišljenju, za komercijalni film, treba težiti tome da se svaka napetost, svaki problem, razreši i da svi dobiju po zasluzi.
- Takođe je dobro što je pomenut i nesrećni otac ubijene jer je pomalo dirljivo to što se njemu dogodilo. Dirljivost za kraj je takođe dobar izbor jer doprinosi katarzi (emotivnom razrešenju, proboju zadržanih emcija...). :cray:
To nesrećna sudbina tog čoveka takođe doprinosi toma da se kraj ne smatra suviše jednostavnim (radi onih koji srećan kraj smatraju suviše lakim i lošim).


---
Eto toliko, imam još par zaključaka i ideja ali ću da ih napišem u posebnoj poruci jer je ova već predugačka pa bi bilo baš nepregledno.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario - Osveta

Postod Video Majstor » 31.12.2014 6:30

Evo da dovršim neke misli i dodam još par i time zakružim ovu analizu.


- Neke stavari koje možeš da razmisliš ako budeš voljan na još prepravki scenarija:
Da se da advokat rival pojavi negde na kraju i da mu čestita i przna da je dobar. Da glavni lik dovede sopstvenu familiju u veću opasnost. Da i njegova žena i deca budu u opasnosti. Da žena pokaže više brige zbog toga što je njihov idiličan način života odjednom doveden u opasnost.


- Usuđujem se da kažem da možeš slobodono da se smatraš stručnjakom kad su u pitanju osmišljavanje scenografije i atmosfere i opisivanje istih. To je već na izuzetno visokom nivou i teško je zamisliti išta bolje.
Svoje vreme za usavršavanje preproučujem da trošiš na one aspekte scenarija koje su ti slabost za sada. Nabrojaću neke od njih ispod.


Detaljnost kod običnih likova
- Izuzetno si talentovan za detalje priče, za detljae likova, za detalje u dijalozima, ...sve živpopisno. Nešto je manje toga kod pojedinih likova.
Izuzetno si dobar u osmišljavanju originanih i snažnih sporednih likova koji nisu mnogo povezani sa drugim likovima nege se pojave tu i tamo i idu svojim putem. Oni su sami za sebe ekstra zanimljivi. Kad su u pitanju običniji ljudi i glavni likovi tu se primeti manje individualnih razlika, tj. počinje da se uočava da ima mnogo manje tih finesa i originalnosti.
Prepostavlajam da je prolem u tome što se scenrista poistovećuje sa glavinim likom i samim tim ne može da razmišlja dovoljno široko nego je ograničen sopstvenim ukusom ili sopstvenim mišljenjem o sebi. Verovatno sve što sam ne bi uradio u deluje nerealno da glavni lik uradi. Kada osmišljava manje bitne likove onda ima više slobode i njih može da osmisli zanimljivije nego glavnog...
Nije ništa previše loše ali eto to je jedna stvar koja bi bilo dobro za tebe da ovladaš i sa tim.


Očinska figura
- Jedna od potencijalno slabijih tačaka kod likova u ovom scenariju je to što ni jedan nije baziran na arhetipu oca ili majke.
Glavni lik je okupiran svojom nervozom ili slučajem. Ono što radi ne radi ni za koga. Ne štiti nikoga. On jeste otac (na papiru) ali on sam ne pokazuje očinski instinkt.
Njegova majka i supruga su prikazane sa tek malkice brige u malom broju scena. To je tek blago pokazivanje majčinskog instinkta.
E sad zašto to može da bude nedostatak? Očinska ili majčinska figura je prosto neizostavan sastojak kod holivudskih komercijalnih filmova. Očigledno da je to veoma važno da bi se stvorile emocije kod najvećeg broja ljudi.
Inače, tu temu arhetipa i konkretno arjetipa oca ću da obradim u posebnom tekstu.

- Sada je možda kasno ali bilo bi zanimljivo ponovo izmisliti/dosmisliti karakter glavnog lika i datu mu osobine da brine za porodicu, da se žrtvuje da bi njima bilo bolje, da im obezbedi mogućnost i sl. Ili da je posvećen cilju da postigne neku bolju situaciju za buduće generaciju...


Učestvovanje porodice
- Ako te zanima pisanje scenarija za drame i uopšte filmove koji se bave običnim ljudima (što je vrlo zahvalan žanr jer nije zahtevan za realizaciju a publika je velika) onda je bitno da odnosi u porodici, porodični konflikti i tako te stvari dovedeš na što veći nivo. Što više detalja i reakcija među članovima porodice....
- Preporučlujem da obavezno pogledaš film Locke (2013) da se vidi kako male sitnice mogu da stvore brigu u familiji, promene načina života i sl. Takođe je glavni lik u tom filmu odličan primer za arhetip oca.


cciccak je napisao:
Zapravo film se ne bavi osvetom kao ciljem nego više samim uticajem osvete na čovekov život. Gde sve osvećivanje može da ga odvede, šta sve može da se desi, šta je sve ugrozio, šta sve može da izgubi...


Upravo to mi je i bila namera; drago mi je da nije proslo nezapazeno.
Cekam drugi tvoje kritike. Sto se tice prvog dela kritike - slazem se sa vecinom stvari koje si napisao. Hvala na trudu i pozdrav!
Branko
Pada mi na pamet da možda ne bi bilo loše da se koristi neki malo "pametniji" naslov filma. Na primer:
"Put osvete"
"Osvetologija"
"Stazom osvete"
...
..."Osveta" zvuči možda malo kliše a takođe je problem što je već sigurno mnogo puta korišćena kao naziv filma. Takođe osveta može da asocira ljude na "tupavi akcioni" film a tebi pretpostavljam da gledaoci takvih nisu ciljna publika.


---

- I naravno opet da se vratimo na pitanje realizacije. To je samo po sebi duga priča o kojoj pričamo po mnogim temema ovde, i nije deo ove konkretne analize. O tome ćemo da pričamo biloo kada. Pa ću se ovde malo samo da osvrnem na jednu drugu stvar.
Tebe kao scenaristu ne treba da interesuje samo kako snimiti/prodati/unovčiti ovaj konkretan scenario nego i sve buduće scenarije i kakve su šanse da svoj talenat usmeriš u pisanje nečega što se danas evidentno snima i što je profitabilno. Trenutno je velika ekonomska kriza svuda i blaže TV drame i sapunice su možda jedini TV program koji je relativno sigurne profitabilnosti.
Dobra vest za tebe što si se ovim scenarijom upustio u dramu i bavljanje običnijim ljudima. Vrlo moguće da tvoj talenat može da se usmeri u pisanje neke niskobudžetne TV drame.



- Jedna ideja: pošto odlično opisuješ kućnu atmosferu, verovatno bi mogao da napišeš neki novogdoišnju TV dramu. Jedan takav scenario bi sigurno mogao da se proda TV kućama jer sve žele da imaju što atraktivniji novogodišnjii program.


I za kraj, bez obzira na ishod ovog scenarija, definitvno ćeš biti primećen od ljudi koji budu čitali ovaj scenario prema talentu za opisivanje što sam već pomenuo na mnogo mesta ovde.

Eto to bi bila ova analiza. Žalim da u novoj godini realizuješ scenario i nastaviš sa dobrim scenarijima. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron