Novi scenario - Osveta

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 27.05.2013 6:25

Cao Baccko,
znam - ali ti si tako jos u startu rekao. Moje se pitanje odnosilo na one koji su obecali...
P.S. Imam nesto vise od 40 strana prevedeno na srpski - jel' hoces da ti to posaljem?
Pozdrav!!
B.
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod baccko » 27.05.2013 21:40

Meni je svejedno. Koje čitanje smatraš da ostavlja bolji utisak- odjednom ili u nastavcima?
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 28.05.2013 14:31

Cao Darko!
Ako ti je svejedno onda cu ti poslati na eMail ovo sto sam do sada preveo.

U ovih 40-ak strana bi moralo da se vidi:
- ko je ko u prici (doduse neki karakteri dolaze kasnije)
- sta je motiv glavnog junaka
- koje se prepreke pred njim postavljaju (naravno, bice ih jos)
- sta je subplot
- kakav je ritam
- razlika medju karakterima

Saljem ti PDF - javi se kad procitas i kad budes imao vremena!

Pozdrav,

Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 29.06.2013 2:09

Pročitao sam ovaj uzorak scenarija od prvih 30 strana prevedenih na Srpski.

Izvinjavam se drugim scenaristima koji su mi poslali scenario ranije. :sorry: Odužiću vam se. Ovo sam se odlučio da pročitam preko reda jer je bilo za pročitati samo uzorak od 30 strana.


Sledi moje mišljenje za ovaj pročitani deo scenarija:
:mail1:


- Čitao bez prekida. Čitanje uzorka od prevedenih 30 strana na Srpskom trajalo ukupno 55 minuta.

- Odličan početak sa onom kišnom scenom. Jako živopisno i uverljivo opisano svi detalji takve situacije na ulici. Sama scena je jako dobra i deluje obećavajuće da film neće biti dosadna "sterilna" drama nego više u stilu krimića i Noir žanra. ...Noć, kiša, dramatičan događaj, gužva na ulicama...

Scena ulične pucnjave gde fantomka trči i puca može biti snimljen u stilu novijih Gangsterskih filmova. Sasvim se uklapa u taj opis.
Jedino što mi deluje netipično za takve (već viđene u pomenutim filmovima) scene je ona pijana devojka.

- Advokatska kancelarija. Opet jako dobar, živopisan i uverljiv opis. Deluje da se radi o ljudima koji imaju dobro plaćen prestižan posao a takve stvari su uvek intrigantne i zaokupe pažnju gledaoca. Takve scena u prvim minutama filma, obezebeđuje da se publika odmah zainteresuje i pažljivo prati film.

- Prvi utisak je izuzetno važan da gledaoc dobije volju da nastavi da gleda i da bi bilo šanse da i dalja dešavanja u filmu ostave takođe dobar utisak. Dakle, u ovih prvih par scena si mislim, definitivno to postigao.

- Skvoš scena - Za potrebe domaće verzje filma ova scena bi verovatno trebala biti promenjena u igranje tenisa jer je to najsličniji domaći sport koji može da se igra u dvoje u sličnim uslovima a da i gledaocima bude uverljivo jer se zna da je tenis popularan kod nas.

- Scena u sauni takodje detaljno opisana. Prilično retki i specifični detalji su opisani što opet doprinosi živopisnosti. Većina ljudi nije bila u sauni i ne vidjaju se takvi detalji u drugim filmovima tako da bi ovo bilo interesantno za videti.

- Scena sa dolaskom vlasnika advokatske kancelarije, odlično opisuje autoriteta i daje mu sve karakteristike snažnog lika. Uverljivo. I uvek je dobro kad se pojavljuje neki snažan lik. Kad već ima prilika uvek je dobro da se prikažu snaga nekog lika...

- Scena u kući sa kutijama od selidbe - Mislim da je super ideja jer deluje mnogo više karakteristično nego da je u pitanju ulazak u kuću koja je u normalnom stanju.

- Takođe, ekstra količina detalja i živopisnost u sceni gde Milan sedi na krevetu na spratu i dosadjuje se. Čak i ta scena koja je u stvari prikaz dosadjivanja nije dosadna i nije u svrhu odugovlacenja. Bravo.

- Scena u ateljeu opet pored uverljivog i živopisnog opisa sadrži i dozu opuštenog i uverljivog humora. Opet zabavno gledaocima.

- Scena u restoranu i pojava rivala. Dobro je da se pojavio i rival. I dobro je da Rival pokazuje odredjene karakteristike snažnog lika. I dobro je da se stvorilo emocija izmedju njih. Odlično je što se dešavaju i što su opisane njihove reakcije na pojavu rivala.

REAKCIJE likova su izuzetno važan sastojak za uverljivost, atmosferu i taj filmski/holivudski doživljaj filma. Ima ih i u drugim scenama (mada manje primetne) u ovom scenariju i jako su dobre.

- Scena sa saslušanjem u sudnici - Pominje se da se kobni dogadjaj desio 28. juna. 28. jun je Vidovdan?! Da li je ovo slučajno odabran datum ili ima neko značenje u filmu?
Ukoliko dogadjaji iz filma nemaju veze sa vidovdanom najbolje je izabrati neki drugačiji datum bez značenja.

- Scena opisa mesta zločina tokom saslušanja - Takodje nastavlja sjajnu atmosferu sa početka filma i još više se uklapa u pomenuti žanr Neo Noir i krimi trilera poput filma "Se7en" i sličnih...
Noć, kiša, dramatični događaj, zvuk policijskih sirena, efekat rotacionih svetala, rulja na ulicama...

- Sukob izmedju vlasnika advokatske firme i advokata. Vrlo realističan. Zamerke u vezi toga da se privatni život meša u posao su sasvim na mestu. To je baš ono što se od profesionalca zahteva da ne meša svoj privatni život sa poslom. Takodje način na koji poslodavac kritikuje i uslovljava podredjenog je odličan. Potpuno iz stava autoriteta i ne dozvoljava da se autoritet uzdrma i da se zamerke na profesionalizam pretvore u opravdanja iz privatnog života (jer bi se time samo promašila poenta)...

- Ostale scene da ih ne nabrajam sve, su odlično opisane i same po sebi su interesantne, karakteristične i detaljne tako da je svaka od njih i sama po sebi zanimljiva i uvlači čitaoca u taj svet. Ni jedna scena ni jedna detalj ne deluju suvišno.

- Rečenice i stil opisa scena su besprekorne kao da je u pitanju roman. Osim što dobro opisuju detalje neverovtno su živopisne i automatski "stvaraju sliku" tokom čitanja. Ako je i preostali deo scenarija jednako kvalitetan i zanimljiv, u najgorem slučaju možeš da napišeš dobar roman od ovog scenarija.

- Dijalozi su sasvim dobri. Pošto ih praktično nisam ni primetio to možda najbolje ostavlja utisak da su prirodni. Takođe tu i tamo ima i pokoja šala i sasvim prirodne izjave tokom odredjenih emocija.

- Likovi su dobri. Nema kod glavnih likova neke velike jedinstvenosti i nekih karakterističnih detalja međutim ti likovi su iz tog sveta "bogatih poslovnih ljudi" gde se i očekuje na neki način da dosta liče jedni na druge po načinu ponašanja. Već sam pomenuo da je vlasnik kancelarije dobro prikazan kao autoritet. Rival je dobro prikazan kao provokator. Optuženi/zatvorenik je odličan i mislim da je najbolje opisan. Deluje najviše karakteristično. Na osnovu onog podizanja obrve i pogleda u čuvara i još nekih manira, ja sam ga zamislio kao onog lika Burr Redding (glumac Anthony Chisholm) zatvorenik iz TV serije "OZ" i mislim da se savršeno uklapa. Čak se i njegovi sarkastični komentari i stav neimpresionairanosti poklapaju.

- Promene scena i lokacija sa glavnim likom su takođe jako dobra stvar za stvaranje emocija između lika i publike. Ja sam to već osetio u ovih 30 stranica čitanja.

- Zaplet nije u potpunosti razjašnjen u ovih 30 strana ali je scenario do sada mislim pružio dovoljno da veže pažnju gledaoca.
Ne bih da nagađam više o zapletu i raspletu dok ne pročitam ceo. Takođe ne bih voleo da znam kakav je dok sam ne pročitam redom. Volim da film gledam od početka ne znajući ništa o njemu.

- Scenario ima odličnu atmosferu i priču koja se uklapa u više razlicitih stilova. Tj, može biti snimljen na različite načine. Izmedju ostalih može biti snimljen u stilu niskobudžetnih sapunica (mislim da je i bila jedna domaća gde se radilo o nekoj advokatskoj firmi). Mislim da bi to bilo šteta. Mogao bi da se napravi vizuelno i atmosferom mnogo bogatiji film. Ja bi voleo da ovaj film vidim realizovan u pomenutom stilu "Neo Noir" krimića poput Se7en i sličnih. Možda eventualno malo manje mračan.

Sve u svemu jako mi se dopalo i mislim da je besprekorno napisan. Imao sam utisak da čitam scenario nekog poznatog filma i od nekog veoma iskusnog scenariste.
Eto to je mišljnje u vezi tog isečka od prvih 30 strana.
...Nema potrebe ići u više teorije dok se ne pročita ceo scenario.
Sve najbolje u preostalom pisanju!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 30.06.2013 22:08

Hvala Videomajstore, pre svega na trudu i vremenu za ovako detaljnu kritiku. Vredelo je cekati :)

Negde sam jednom prilikom procitao da scenario nije gotov onda kada nema vise sta da mu se doda vec onda kada ne moze vise nista da mu se oduzme. Zato mi je tvoj komentar da nijedna scena ili detalj nije suvisan zapravo najveci kompliment.

Vidivdan kao dan kada se desio zlocin s'pocetka price je zapravo nasledjen iz engleske verzije (tamo taj datum ne znaci nista a meni je sluzio kao referenca za merenje vremena) i potpuno si u pravu da mu u srpskoj verziji nije mesto jer za pricu nema nikakvo znacenje - deluje kicasto, kao ona puska u prvom cinu koja ne opali do kraja predstave.
Takodje si u pravu sto se tice likova koji rade u advokaturi - u sustini tesko je (cini mi se) napraviti ih vec na prvi pogled razlicitim posto je to bransa gde svi (ako vec nisu isti) jako lice jedan na drugog (ili jos gore - ne pokazuju pravo lice). Zato pokusavam (onako na "drugu loptu") da ih napravim razlicitim i u nastavku se to (nadam se) dobro moze videti.
Sto se tice optuzenog za zlocin, tu nisam hteo da preteram i napravim ga "losim na prvi pogled" - smatram da je dovoljno ako pokazem da se tip ne oseca bas najbolje u odelu i kravati...

Sve u svemu, tvoj pozitivan feedback mi je jako vazan i nadam se da ce i ostatak scenarija biti u istom maniru (trenutno sam negde na 60-oj stranici) :mail1: .

Hvala jos jednom.

Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Nastia » 08.07.2013 15:24

kakav si feedback dobio kad si slao na festivale?intresuje me da li samo kazu da je dobro ili lose.da li vredi doplacivati zarad feedbacka.posalji i meni verziju na srpskom molim te.
Nastia
 

Re: Novi scenario

Postod Nastia » 08.07.2013 15:40

registrovala sam se da bi mogao da mi posaljes na mail verziju na srpskom.takodje me intresuje da li si pohadjao kurs ili si samouk u pisanju scenaria?da li si osvojio neku nagradu?unapred hvala na odgovoru
Nastia
Novi član
 
Postova:  1
Pridružio se:  08.07.2013 15:26

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 08.07.2013 22:51

Cao Nastia!
Feedback se po mom misljenju isplati - mozes tacno da vidis gde i koliko poena (i zasto) si zaradila. Feedback se radi profesionalno i u formatu koji se koristi u industriji. Ne svodi se samo na "dobro ili lose" vec je podeljen na:
1. Opsti deo - ovde autor kritike (u prozi) odgovara na 3 pitanja:
- sta pisac hoce da nam (po)kaze?
- u cemu je uspeo?
- u cemu nije uspeo?
2. Poseban deo - ovde autor kritike o svakom aspektu tvog scenarija (ima ih 10) kaze ponesto i dodeli ti bodove (max. 10). Kao sto rekoh, rec je o ustaljenoj formi koja se koristi u Holivudu i evo o cemu se tu radi (izvinjavam se sto pisem ove aspekte na engleskom ali da ne bih ja sad tu mnogo prevodio, mislim da je lako za razumeti):
- Premise/Concept
- Format/Typos
- Structure
- Plot/Story
- Pacing
- Characters
- Dialogue
- Theme
- Style/Tone
- Commercial Potential
Konkretno, ovo je struktura kritike koju sam dobio na Page Awards konkursu 2008 godine.
Sto se tice toga gde i kako sam ucio (nagrade nisam osvajao) - sve sto znam naucio sam iz knjiga (literature ima u izobilju) i pisuci vrlo intenzivno. Usudjujem se jos da kazem i da softver (ja imam FinalDraft V7) jako mnogo pomaze jer kupovinom softvera dobijas i DVD na kome te Syd Field (bar u paketu koji sam ja kupio) vodi kroz citav process pisanja: od zacetka ideje, preko pisanja biografija svojih junaka pa do kreiranja scena itd). K'tome jos softver jako olaksava posao i brine se da sve to izgleda profesionalno.
Eto, ako govoris dobro jedan od stranih jezika onda bih ti preporucio da krenes sa literaturom. Evo par knjiga koje bih (svima) preporucio:
- Lajos Egri "The Art of Dramatic Writing"
- Robert McKee "Story"
- Syd Field "Screenplay - the foundations of screenwriting"
- Christopher Vogler "The Writers Journey - mythic structures for writers"
- Howard & Mabley "The Tools of screenwriting"

Eto toliko za sada. Sto se tice mog scenarija koji trenutno prevodim na srpski, to cemo se dogovoriti preko eMail-a.

Pozdrav!

Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Adrese producentskih kuca

Postod cciccak » 12.06.2014 10:20

Cao Videomajstore,
da li imas web-adresu jos neke (npr. Kusturicine) producentske kuce?
Znas li takodje kakav im je stav u vezi scenarija koji dolaze direktno tj. ne po preporuci nekog agenta ili nekoga iz branse? Pitam zato sto je cesta praksa (bar u Holivudu) da direktno poslati scenariji (unsolicited) uglavnom zavrsavaju u korpi za papir.
Pozdrav,
Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 14.06.2014 18:27

Ćao
Pretpostavljam da se pitanje nadovezuje na jednu drugu diskusiju pa sam odgovorio ovde:
viewtopic.php?f=6&t=4114&p=8604#p8604
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron