Novi scenario - Osveta

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Novi scenario - Osveta

Postod Branko » 09.12.2012 22:53

Pozdrav svima!
Pre dve godine zavrsio sam scenario za jednu dramu i poslao je na 2-3 konkursa u Americi (scenario je pisan na Engleskom).
Zanima me da li ima smisla postaviti takva sta i na ovom forumu ili je bolje da prvo prevedem scenario na srpski jezik?
Sto se price tice, rec je o jednom advokatu, ozenjenom coveku srednjih godina koji sticajem okolnosti dolazi u situaciju da brani na sudu jednog coveka koga zapravo zna jos iz detinjstva. To poznanstvo nije ni u kom slucaju prijateljsko - advokat zapravo smatra tog coveka krivcem za smrt svoga oca (saobracajna nesreca) i sada resava da se osveti tako sto ce svom sticeniku nacinom 'odbrane' osigurati elektricnu stolicu.
Paralelno sa ovom pricom kroz scenario se provlaci i odnos advokata sa svojom majkom i covekom koji je zamenio mesto njegovog oca. Rec je o odbijanju glavnog lika (advokata) da prihvati coveka koji sada zivi sa njegovom majkom i taj je odnos zapravo ilustracija one svakodnevne, ljudske strane glavnog junaka.
U svojoj nameri da svog sticenika posalje u smrt nas junak na kraju i uspeva. Medjutim razvoj njegovog karaktera je tokom price doveo do toga da on svoju 'pobedu' ne moze da uziva i da pocinje polako i da je preispituje. Na kraju, uvidevsi da je njegov sticenik zaista nevin (u oba slucaja: kao krivac za smrt advokatovog oca pre nekih 30 godina i u slucaju zbog koga je optuzen) nas junak resava da zaista odbrani optuzenog u ponovljenom procesu. Istovremeno, odnos sa 'drugim ocem' polako ulazi u normalu. Na kraju je advokat izvojevao dve velike pobede: oslobodio je i optuzenog i sebe.
Ne znam koliko je ovo interesantno bilo kome ali ako ima komentara i pitanja bice mi sigurno drago da procitam (i odgovorim :o).
B.K.
Poslednji put menjao Video Majstor dana 19.08.2014 2:49, izmenjena samo jedanput
Rezlog: Dodao naslov scenarija "Osveta" u naslov
Branko
 

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 11.12.2012 14:48

Pozdrav! :)

Pre dve godine zavrsio sam scenario za jednu dramu i poslao je na 2-3 konkursa u Americi (scenario je pisan na Engleskom).
Zanima me da li ima smisla postaviti takva sta i na ovom forumu ili je bolje da prvo prevedem scenario na srpski jezik?
Pa zaivisi da li vi imate neki konkretan specifičan cilj...
Ukoliko želite da se bavite poslom scenariste i bili biste zainteresovani i ako se pojavi nešto zanimljivo za domaće tržište da se uradi, onda svakako ima smisla.

Sam po sebi, scenario u originalnom jeziku sigurno ima veću vrednost nego preveden jer neke stvari ne mogu da se 100% uspešno prevedu. Ali prevođenjem na srpski biste dobili više publike ovde, tj. više ljudi bi moglo proveri vaš talenat kao scenariste.

Ima najmanje jedan domaći pisac koji želi da pretvori svoj roman u scenario tako da eto psotoji mogućnost i da bude zainteresovan za vas kao kandidata...
...prilika ima raznih, nikada se ne zna.

Ja bih bio zahvalan da okačite scenario i da ostanete aktivan član ove rubrike jer jer je to oblast koju volim i jer smatram da su dobri scenariji i dobri scenaristi manjkaju na balkanu i da treba da se radi na tome da se to popravi.

Sto se price tice, rec je o jednom advokatu, ozenjenom coveku srednjih godina koji sticajem okolnosti dolazi u situaciju da brani na sudu jednog coveka koga zapravo zna jos iz detinjstva. To poznanstvo nije ni u kom slucaju prijateljsko - advokat zapravo smatra tog coveka krivcem za smrt svoga oca (saobracajna nesreca) i sada resava da se osveti tako sto ce svom sticeniku nacinom 'odbrane' osigurati elektricnu stolicu.
Paralelno sa ovom pricom kroz scenario se provlaci i odnos advokata sa svojom majkom i covekom koji je zamenio mesto njegovog oca. Rec je o odbijanju glavnog lika (advokata) da prihvati coveka koji sada zivi sa njegovom majkom i taj je odnos zapravo ilustracija one svakodnevne, ljudske strane glavnog junaka.
U svojoj nameri da svog sticenika posalje u smrt nas junak na kraju i uspeva. Medjutim razvoj njegovog karaktera je tokom price doveo do toga da on svoju 'pobedu' ne moze da uziva i da pocinje polako i da je preispituje. Na kraju, uvidevsi da je njegov sticenik zaista nevin (u oba slucaja: kao krivac za smrt advokatovog oca pre nekih 30 godina i u slucaju zbog koga je optuzen) nas junak resava da zaista odbrani optuzenog u ponovljenom procesu. Istovremeno, odnos sa 'drugim ocem' polako ulazi u normalu. Na kraju je advokat izvojevao dve velike pobede: oslobodio je i optuzenog i sebe.
Priča deluje veoma zanimljivo! :good:

Radi onih, koji žele da pročitaju scenario, možda bi bilo bolje da je korišćen neki kraći sinopsis da se ne otkriva previše, da se ne kvari zadovoljstvo čitaocima...

Ne znam koliko je ovo interesantno bilo kome ali ako ima komentara i pitanja bice mi sigurno drago da procitam (i odgovorim :o).
Naravno. Svi volimo da razgovaramo sa drugima koje zanima ista oblast. :)
Da bi bilo lakše da vas neko kontaktira i da biste mogli da popunite polja profila o sebi, preporučujem da se registrujete.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 12.12.2012 15:10

Hvala Vam na brzom odgovoru.

Sto se registracije tice to sam vec uradio - pre nego sto sam uopste napisao nesto na temu "Novi scenario". Cudilo me je jedino sto sistem nije prihvatio moje korisnicko ime (cciccak) kao autora teksta vec sam morao da unesem neko druugo ime (Branko).

Sto se prevodjenja scenaria na srpski tice mislim da je tako bolje - to je uostalom i prilika da se mnoge stvari poprave - sa ove distance mi je mnogo lakse da vidim (i kazem) sta ne valja u scenariju :o). Naravno, za prevod ce mi trebati najmanje 2 meseca...

Pozdrav!

Branko
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 15.12.2012 16:55

Pošto si se registrovao,
Dobrodošao! :drinks:
Sto se registracije tice to sam vec uradio - pre nego sto sam uopste napisao nesto na temu "Novi scenario". Cudilo me je jedino sto sistem nije prihvatio moje korisnicko ime (cciccak) kao autora teksta vec sam morao da unesem neko druugo ime (Branko).
Pa ili aktivacija preko mejla nije bila obavljena, u momentu kad ste pokušali da se ulogujete.
Ili se nite ulogovali pre nego što ste kliknuli na "Nova poruka". Treba najpre da se ulogujete a zatim kliknete na taster "Nova poruka" ili "Odgovori" i onda se poruka prikazuje pod vašim imenom.

Sto se prevodjenja scenaria na srpski tice mislim da je tako bolje - to je uostalom i prilika da se mnoge stvari poprave - sa ove distance mi je mnogo lakse da vidim (i kazem) sta ne valja u scenariju :o). Naravno, za prevod ce mi trebati najmanje 2 meseca...
Što tolko? Da li smatrete da je toliko teško prevesti taj scenario ili želite da kažete da nemate vremena za prevođenje?

Što se mene lično tiče, ja mogu da se snađem sa čitanjem scenarija na engleskom.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 16.12.2012 0:49

Hvala na dobrodoslici :D

Sto se registracije tice, bice da sam negde nesto preskocio... Ali nije bitno, sad je sve OK.

Ja sam mislio da su 2 meseca vrlo optimisticna prognoza i bojim se da ce prevod trajati i duze. Ali da ne bih pravio dramu tamo gde je nema, reci cu Vam zasto tako mislim:
- scenario nije posao od koga zivim tj. za njega moram da nadjem slobodno vreme. Nekad ga imam dovoljno, nekad ga nemam uopste;
- radnja scenarioja desava se u Bostonu i ja ne mogu da nateram svoje junake da (pro)pricaju srpski jer ne vidim kako sve to ide zajedno
- prevodjenjem pokusavam da popravim (ili izbacim) lose scene i samim tim mi treba vise vremena; radnju smestam u Beograd, karakteri su drugaciji itd. U svemu tome na ruku mi ide nekoliko sugestija koje sam kao feedback dobio sa konkursa.

Kako god, saljem Vam scenario za "Revenge" (PDF). Zanima me sta cete mi reci nakon citanja. U svakom slucaju ja cu sa prevodom (i popravkama) da nastavim.

Pozdrav!
cciccak
P.S. Sto se adaptacija tice (pomenuli ste da ima pisaca koji zele svoje knjige da prevedu u scenario) tu ne mogu nista da kazem jer to nisam nikada radio. Mozda je bolje da zavrsim prvo jedan posao kako treba.
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 30.12.2012 1:43

Sve je jasno.

Kako god, saljem Vam scenario za "Revenge" (PDF). Zanima me sta cete mi reci nakon citanja.
Nisam za sada ništa dobio.

Inače, od pre nekoliko dana, na ovom forumu je omogučćeno kačenje fajlova uz poruke.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 31.12.2012 22:44

Eto sta se desava kad covek nesto radi za retrogradna Merkura :blush:

Sad ozbiljno - pokusao sam ponovo da posaljem PDF-file ali sam video da Vas sistem ne prihvata nista vece od 256 KB.

Ako mozete ovo tehnicki da resite onda cu Vam poslati scenario (ili mi posaljite Vasu eMail adresu).

Pozdrav i srecna Nova Godina!

cciccak
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 02.01.2013 22:19

hvala! Takođe, srećna nova godina!

pokusao sam ponovo da posaljem PDF-file ali sam video da Vas sistem ne prihvata nista vece od 256 KB.

Ako mozete ovo tehnicki da resite onda cu Vam poslati scenario (ili mi posaljite Vasu eMail adresu).
Takvo ograničenje je uobičajeno na forumima pa ne znam da li je pametno da povećavam... Hajde za sada pokušajte da taj fajl od scenarija zipujete (arhivirate) pa prikačite .ZIP ili .RAR fajl koji dobijete. Time ćete smanjiti veličnu fajla. Nadam se da znate to da uradite. Ako ne znate, javite pa ću da objasnim.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Novi scenario

Postod cciccak » 03.01.2013 10:14

Kompresovano!

Pozdrav,

cciccak
Prikačeni fajlovi
Revenge. DMS Revised.pdf.zip
(219.15 KiB) 494 puta
cciccak
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  09.12.2012 22:25

Re: Novi scenario

Postod Video Majstor » 13.01.2013 0:39

Skinuio sam. Hvala!
Sad, kao što sam rekao, pričekaćeš malo duže dok ja ne pročitam. Ali biće pročitano... :)

p.s.
Nadam se da znaš da, pošto je fajl prikačen uz poruku, svako ko poseti forum može da skine scenario. To ne menja činjenicu da si ti autor i da imaš sva autorska prava... ali eto da podsetim ukoliko želiš neko upozorenje da dodaš ili neke izmene...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron