Pomoc oko scenarija (Untitled)

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod Video Majstor » 23.04.2012 15:01

Svidela mi se ideja.
Da dodam još nešto...

Juče dok sam pisao one ideje uočio sam problem uklapanja onih gubitaka sećanja i za to nisam imao rešenje. Danas mi je palo na pamet da to može ovako da se reši:

- Sećanja nemaju oni koji su poginuli pre vraćanja vremena. Znači likovi koji su se vratili kroz vreme se sećaju svega a likovi koji su bili mrtvi imaju određene rupe u sećanju (koje traju možda i do dan pre nego što su poginuli).
- U početnoj/inicijalnoj epizodi bi moglo da bude recimo ovako:

Primer radnje prve epizode:
Cela ta grupa tinejdžera (koji su glavni likovi) se ne sećaju prethodne noći (kao u filmu Dude, Where is my car)... Naravno razlog je taj što su bili ubijeni. Razlog zbog kojega su sada živi je taj što je neko vratio vreme i spasio ih. Međutim nije spasao sve od njih . Neki još uvek nedosataju jer su ubijeni još ranije od ostalih. .. Jedna od ključnih stvari koji im se dese je da otkriju da oni u stvari poseduju tajanstveni predmet i da ih neko lovi. U početku oni ne znaju da uopšte poseduju taj predmet ali neko to traži od njih (opet kao u filmu Dude, Where is my car). Kasnije kada već saznaju za njega onda već doživljavaju pravo neprijateljszvo i napade.
... Kasnije oni utvrde da nestanak njihovih prijatelja i ključ za njihovo spasenje je taj predmet i zbog toga odluče da ga čuvaju i da se bore za njega.

(u to se uklapaju sve grupe likova koje si ti naveo u prvoj poruci)


U drugoj epizodi bi recimo moglo da bude da nauče kako se predmet koristi ali mogu da vrate vreme samo za kratke periode i ne mogu još da spasu ostale prijatelje. Jedna od ključnih potraga u celoj seriji bi mogla da bude da nauče da koriste pun potencijal tog predmeta. Tj. da nađu možda neki dodatak ili neko posebno mesto uz pomoć kojeg se može aktivirati pun potencijal toga. ...Naravno preostali deo tajne ovog premeta bi trebao da bude u rukama negativaca i zbog toga su prinuđeni da i oni njih istražuju/napadaju itd.


Ako si zadovoljan sa tim predlozima, donesi neke konačne odluke ovih dana. A onda je neophodno da se osmisle likovi (character development) i nakon toga da se prione na finalni scenario za prvu epizodu. Da je u pitanju kratak film, likovi možda ne bi bili bitni ali za seriju mislim da je to neophodno.

I samo jos jedna stvar,sta ti mislis,na kojem ce jeziku da bude radnja??
Ako misliš na ovo pitanje:
Jedno pitanje,sta mislite,da li je dobra ideja raditi ovu seriju na engleskom? Posto mislim da bi bila popularnija u svetu nego na Balkanu.
Moj savet je na srpskom definitivno da snimaš i osmišljavaš. A onda za YouTube može da se stavlja engleski subtitle radi internacionalne publike.

Razlog je naglasak. To bi bilo jednostavno prevelika prepreka i sve bi delovalo više amaterski.

Takođe uz film na srpskom ćeš možda dobiti pomoć i proširenje ekipe od domaćih amatera ako im se svidi film. A engleska publika i da hoće ne mogu da ti pomognu skoro ništa.

...
Ja sam ovaj filmić viewtopic.php?f=7&t=2409
snimao na engleskom zato što ta deca žive u engleskoj i loše govore srpski. A i u pitanju je rimejk videoklipa na engleskom pa je nekako i logično.

Zanima me,da li znas kako mogu da uradim audio za seriju (muzika,zvukovi itd).Imam Pro Scores od Video Copilot,ali ne znam da li to smem da koristim u seriji.
Ne smeš ako nije besplatno. Može biti problema i brisanja videa sa youtubea.

Kratke zvučne efekte (tačnije zvukove) možeš ali muziku bolje nemoj.

Koristi od jewellbeat sve što možeš besplatno: http://www.videomajstor.com/blog-jewelbeat
A imam i ja od njih dva DVD-a sa filmskom muzikom koji su mi dali pa ću ti prekopirati.
Jewellbeat imaju prilično impresivnu muziku za filmove u obliku loopova (muzika koja može da se ponavlja koliko god ti treba) za razne žanrove.

A kada bude promocija na nekom od sajtova za kupovinu zvučnih efekata i priodukcionu muziku da nude besplatno ja to uvek objavim u "filmmaking generalno" forumu. Pa iskoristi kad bude...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod Video Majstor » 24.04.2012 23:18

Ima i ovde nešto o besplatnim zvučnim efektima: viewtopic.php?f=14&t=2520

Ako si zadovoljan sa tim predlozima, donesi neke konačne odluke ovih dana.
Da pojasnim još: Mislim da doneseš odluku ili za neki od predloga ili da se odlučiš da hoćeš nešto drugačije... u svakom slučaju da se odluka donese pa tek onda da prelaziš na sledeće korake.

Naravno kad se odlučiš, voleo bi da objaviš ovde tako da mi koji želimo da pomognemo znamo u kom pravcu da dajemo predloge.

A onda je neophodno da se osmisle likovi (character development)
Za ovo mislim da bude sledeći korak. Imam već neke ideje za likove ali da se ne "trošim" dok ne vidim za šta si se odlučio...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 27.04.2012 22:04

Izvinjavam se sto sam bio odsutan,spao mi hladnjak sa procesora pa mi je trebalo vremena da nadjem neku termalnu pastu i popravim sve to.Sutra idem na zlatibor,pa se vracam posle praznika,tako da cu odluku doneti kad se vratim :D

Poz
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod Video Majstor » 06.05.2012 0:26

Ovih dana sam imao pravu navalu ideja. Evo jean deo koji sam stavio na papir:


Nisam osmišljavao ništa oko zapleta i raspleta ali sam osmišljavao koncepte vreme radnje, situaicja, likovi, grupe likova tj. čitav "svet/svemir u kojem se serija odvija". Slično kao što se Star Wars filmovi odvijaju u "Star Vars univerzumu"... samo ne toliko ambiciozno već nekako logično da se uklopi u tvoje mogućnosti i one zamisli koje si već pominjao. Vodio sam računa da se uklopi i ono što si rekao o lokacijama i o mogućnostima da nađeš veći broj glumaca. A i da može i sa malim brojem glumaca ako se mora.


Opis:

Vreme radnje je u alternativnoj sadašnjosti ali postoje i neke stvari iz budućnosti i iz (alternativne) prošlosti.
Situacija (politička) je slična onom revulucinarskom periodu nakon drugog svetskog rata.
Opisaću ovaj svet tako što ću opisati frakcije koje postoje u tom svetu:



"Imperija" :diablo:
Neka snažna frakcija koja dominira ili teži da dominira tim svetom i svim stvarima koje znače moć. Pojedinci iz ove frakcije su najmanje individualni. Tipično su hladni i surovi. Većina njih su stražari ili neki izvršioci. Ne pričaju mnogo. Obično govore samo kad postavljaju ultimatume, pozivaju na predaju, ispituju zarobljenike, kuju planove i sl.

Glavni motivi i ciljevi te frakcije su po uzoru na sledeće:
- tipične kolonijalne imperijalne sile iz ranog modernog doba,
- imperiju iz ratova zvezda,
- sovjeti iz video igri Red Alert serijala.
- Kriger i plaćenici iz igre Far Cry prvi deo.



"Otpor" :bomb:
Ne previše snažna frakcija ali primetna. Neki pokret otpora koji teži oslobođenju od imperije. Teže da naprave štetu imperiji. Pomognu druge protivnike imperije. Hrabri su i ne ustručavaju se od borbe ni malo. Upadljivo su "cocky" (ponosni na sebe, drsko samopouzdani)...

Inspiracija za ovu frakciju je "Red Army Faction" (RAF) teroristička grupa koja je bila aktivna tokom 70-ih u zapadnoj nemačkoj. Oni su interesantni jer su, za razliku od drugih terorista i gerilaca, bili mladi evropljani i među njima je bilo skoro polovina devojaka. Oblačili su se u tom stilu tipičnom za malade iz 60-70-ih (woostock/rock'n'roll) vjetnamke jakne, kožne jakne, sunčane naočare itd... Takođe je zanimljivo da devojke iz njihovih redova nisu se oblačile kao muškarci ni kao vojnici već tipično za devojke mini suknje, štikle, majice, našminkane, duga kosa, itd... Danas nam se čini da su takvi likovi izmišljeni za potrebe video igara ali postojali su zaista. Oni su bili inspirisani Če Gevarom i drugim revolucionarima iz tog doba ali nisu ratovali gerilski po šumama već u urbanom okruženju (urbana gerila). Da bi video taj stil ponašanja i razmišljanja, pogledaj film: The Baader Meinhof Complex (2008).



"Pirati" :skull:
Oni zapravi nisu organizovana frakcija nego likovi koji nikome ne pripadaju. Nemaju nikakve više ciljeve. Koriste gužvu da se bave raznim ilegalninm stvarima. Skitnice, lopovi, prevaranti, šverceri, plaćene ubice, plaćenici hired guns i sl. Mogu biti od pomoći onome ko će im plati za nešto čime se oni bave ili za uzvrat učini neku protivuslugu.

Inspiracija za ove likove su:
- Han Solo (Harison Ford) iz Star Wars serijala,
- "Pirati" iz Far Cry 3 (multiplayer) igre.
- Lopovi iz filma Painkiller Jane.
- Looners/Free Stalkers frakcija iz video igre STALKER.
- Blondie (Klint Istvud) iz "Diobar, Loš, Zao i Opasan" i mnogi odmetnici iz western filomva... Ben Vejd iz filma "U 3:10 za Jumu"...



"Glavni likovi" :shok:
Mala grupa. Najbolje da ih ne bude više od četvero (kao u video igri Left4Dead).

Pokušavaju da se snađu u svetu koji baš ne razumeju ali šta je tu je. Upuštaju se u borbu jer su napadnuti i pokušavaju da spasu prijatelja. Žele da shvate zašto su napdnuti i gde im je prijatelj.

Idealno je da budu i fizički i psihički potpuno različiti tako da bude interesantnije. Dobar primer takve četvorke su recimo glavni likovi iz Left4Dead prvi deo: bajker, ratni veteran, kancelarijski tip i studentica.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 07.05.2012 22:58

Puno ti hvala za te ideje :)
Razmisljao sam,i evo sta sam na kraju odlucio:

Jedan covek(slicno kao Kriger) hoce da pobije sve ljude,da ceo svet bude pod njegovom kontrolom,samo umesto onih cudovista bicu ljudi koje je prikupljao iz proslosti i buducnosti.
Imace nekoliko grupa(otpora) slicno kao u igri Half Life 2.Neprijatelji (Osim glavnog) ce nositi maske(to je resenje ako ne budem imao puno glumaca).

Razmisljao sam da ti neprijatelji,donesu iz buducnosti neke vakcine (to je neki virus) slican kao u farcry samo sto ljudi nece postati cudovista posle toga :)

Glavni likovi(kao i sve grupe otpora) ce se boriti za lek(koji leci tu bolest),i taj lek ce se nalaziti kod neprijatelja.Naravno,tu ce biti i "Pirati" koji se bore sami za sebe i svi su im neprijatelji.Ti pirati cu biti kao neka banda,koja ce pljackati grupe otpora.

Za nekoliko dana cu poceti da pisem scenario :)
poz
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod Video Majstor » 10.05.2012 2:13

Pa u suštini to se manje-više uklapa u ono što je do sada spominjano.

hoce da pobije sve ljude,da ceo svet bude pod njegovom kontrolom
Ne znam da li si se zabunio? Da li mislis da "pokori" sve ljude?

Ima logike da mu je cilj da pokari ali nema bas puno logike da želi sve da pobije. Pa zato mislim...

neke vakcine (to je neki virus) slican kao u farcry samo sto ljudi nece postati cudovista posle toga
Ima smisla jer takve stvari (lek vakcina ili otrov protivotrov) su tema u dosta filmova i serija.

Do sada sam ja zamišljao da bi bilo dobro da glavni likovi na neki način budu zbunjeni na početku da se ne sećaju ili da ne znaju zbog čega su napadnuti, pa da onda polako otkrivaju, i dobijaju oružje od ovih što pomažu pa da onda i sami donose odluku da se moraju boriti i da dalje onda kreće više akcije...

E sad u ovom slučaju (radnja oko zaraze i vakcina) ne znam kako bi se to uklopilo. Tj. ne znam kako bi došlo do tog prvog kontakta glavnih likova i "Krigerovih" aktivnosti. ??

Jedna ideja je recimo da likovi dožive neki čudan susret sa nekom grupom a posle toga jedan od glavnih likova "poludi" ili pokaže znakove te zaraze pa da onda ot toga sve krene (radoznalost i dalja saznanja).

A da likovi ne bi brzo ginuli možda ne bilo loše da se čest odešava da likovi umesto da poginu pobole od te bolesti. Takođe ideja da se ta "bolest" ponaša slično kao malarija u igri Far Cry 2. Znači da se simptomi pojave i onda hitno mora da dobiej lek pa se sve vrati u normalu na neko vreme. To bi bilo zgodno jer bi onda jurnjava za tim lekovima mogla da bude izgovor za svaku napetu akciju.

Primer 1:
GLAVNI LIK: "Nemamo više protuotrova! Moramo hitno da dođemo do zaliha!"

Primer 2:
- Neki pirat se pojavljuje i kaže da može da im da protuotrov ali traži jednu uslugu za uzvrat.

Imace nekoliko grupa(otpora) slicno kao u igri Half Life 2.
Ja sam na te definisane grupe više mislio kao na okvir. Nisam zamišljao da se to direktno otkriva gledaocima već da se koristi kao šablon za osmišljavanje situacija u pojedinim epizodama itd. Ali ako baš hoćeš više tih grupa onda je na neki način neophodno i da se baš onjihovim konkretnim motivima i razlikama govori... mislim da će ti to dosta otežati pisanje scenarija jer ćeš imati priče u priči.

Druga stvar, nije baš logično da jedan neprijatelj ima posebne nezavisne protivnike. Obično su ljudi koji se bore protiv istog na neki način ujedinjeni. Jedino ima smisla ako se radi o više različitih teritorija na kojima žive i deluju. Ali to mnogo zavisi od raznolikosti lokacija... Glavno pitanje u vezi toga je da li ćeš moći imati mesta koja u tom fikcionom svetu mogu jasno da se rezlikuju? Na priemr: grad, pustinja, šuma, hram, ostrvo... Ako slučajno nemaš više od 4 takve lokacije onda nije baš logično ni da imaš više od 4 grupe likova.

Za nekoliko dana cu poceti da pisem scenario
Slobodno pitaj ili traži pomoć i ideje gde god zapneš. Nadam se da će biti dosta zainteresovanih da predlažu. :clapping:

Predlažem da među prvim stvarima smisliš privremena imena za likove (na priemr Kriger), imena za grupe (za početak nije loše ono Otpor, Pirati,... samo ih treba još), naziv bolesti, naziv za lek (može jednostavno protuotrov) i sl. Smisli i neki privremeni naslov za seriju.
To zato da bi lakše mogao da razgovaramo o scenariju i da počnemo da zamišljamo likove.

Napravi neki "rečnik" naziva (slično kao što sam ja nabrojao frakcija u prošloj poruci) svih likova grupa i ostalih elemenata...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron