Pomoc oko scenarija (Untitled)

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 20.04.2012 16:45

Evo ovako,razmisljam da snimim seriju,jedna epizoda ce trajati 10-15 minuta.U pitanju je akcija (pomalo Sci Fi) i triler :D U pitanju je niskobudzetna serija.
Imam puno njih koji zele da glume,cak imam i vozaca(koji ima i dobar auto,i motor,pa sam hteo neku dobru akciju sa motornim vozilima) a cak i zenske osobe.

Vec sam dobio neku ideju o tome.

Uvod nisam jos siguran kako cu,ali u uvodu ce obicni tinejdzeri da upadnu u neku veliku opasnost sa nekom bandom,ali da ne budu oni krivi za to,nego sasvim slucajno upadnu u tu opasnost.Posle ih ta banda juri (naravno ima starih fabrika i jos puno lokacija koje mogu da budu srediste te bande),pa ih iznenadjujuci uhvate neki ljudi i ubace u kola,sa vrecama na glavi.Odvedu ih u neku prostoriju koja je puna tehnologije iz buducnosti.Ti ljudi isto kao dugo ratuju sa tom bandom,pokusavaju da uhvate tog njihovog glavnog "zlikovca", i zele da cuvaju te tinejdzere od bande.Odjednom,posle nekog vremena ta banda ubije sve te ljude koji su pomogli tim tinejdzerima.Posle ti tinejdzeri uzmi oruzije i ostale stvari koje bi im pomogle da uniste tu bandu.Zaboravio sam da kazem,ta banda je decacima zapretila da ako se vrate kuci kod svojih roditelja da ce ubiti njihove roditelje.

Narocito bi voleo da serija ima neki veliki zaplet,neki neocekivani dogadjaj i slicno :D

Hvala :)
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod felino » 20.04.2012 18:36

Uživao sam gledajući tvoj prvi rad a i čitajući ovaj siže. Vidim da si talentovan i stoga bih voleo da tvoji radovi budu što bolji.

Dobra priča je suštinski i najvažniji element svakog narativnog dela, pa i filma. Tamo gde je priča dobra, može se proći i bez ikakvih efekata, tj. ''mazalica za oči'' i slično. Tamo gde je priča loša, ni sav novac i efekti ovog sveta neće pomoći. Akcionih filmova ima dobrih i loših a ono što ih razlikuje nisu efekti, scenografija ni akcione scene već priča koju pričaju.

Mislim da nije dobar pristup krenuti prvo od promišljanja scena akcije. To donekle podseća na ono kada klinci prave muzički bend pa prvo što urade to je da smišljaju efektna imena, imidž, garderobu, scenske efekte, sajtove a niko o muzici pojma nema. Sve ovo nabrojano u prethodnoj rečenici teba da bude samo pratnja kvalitenoj suštini, sadržaju, i da bude zasnovano na njemu ali samo kao ukras a ne da film postoji radi toga. Loš primer su loši holivudski akcioni filmovi sa ''tankom'' pričom. Oni dobri su dobri zato što im je priča dobra.

Scenario je ''samo'' razrada dobre priče a da bi delo bilo uspešno, svi elementi se moraju uraditi dobro, pa i sami efekti.

Tehnički govoreći (ne i suštinski!) u ovom tvom sižeu treba naći mesta da se objasni zašto bi neki (objasniti koji) ljudi iz budućnosti ratovali sa nekom bandom (objasniti kakvom bandom) i zašto bi štitili te tinejdžere (objasniti zašto su oni toliko posebni). Dalje, kako ta banda uspeva da savlada tehnički superiornije protivnike te kako tinejdžeri uopšte znaju da rukuju naprednim oružjem i opremom.

Tako, da li će banda biti smeštena u staroj fabrici i da li će se tinejdžerima stavljati vreće na glavu, u ovom trenutku razvoja tvog budućeg filma, nije bitno. Šta će se tu dešavati i kako će se ideje menjati u hodu, videćeš sam.

A to kada se junaci pred kraj filma, na njegovoj kulminaciji, nađu u bezizlaznoj i situaciji, onda će ''neočekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rešava stvar'' (Deus ex machina) uzeti radnju pod svoje i spasti ih. Ne brini, ideja će se već pojaviti, jer kada kreneš da stvaraš priču, prepusti je junacima, pusti je da se otrgne i neka se sama piše, tako će biti mnogo bolje nego da joj ne daš da diše i da radnju držiš pod strogom kontrolom logičkog dela svog uma. Tvoje nesvesno zna i ume mnogo bolje od toga.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod videographer » 20.04.2012 20:07

Sta reci, sem da je juce svako mogao biti samo filmofil a danas svako moze biti i cinematographer(doduse u malom formatu, tkzv film-maker).

Ako si filmofil, video si mnogo razlicitih ideja i realizacija istih. Po meni poenta u tome je razraditi sve mogucnosti glavne odabrane teme glavnog dela, i shodno mogucnostima realizacije. Zatim, napraviti odluke i istraziti sva moguca scenarija, i opet izabrati ono sto ce odgovarati celoj prici. U tome treba biti slican ostalima a opet originalan. I sustina je da sva ta peripetija ima svoju poruku. Ili da je barem zabavno za gledati, da ljudi ne primete da im vreme prolazi.

Massovna produkcija. :) Ko zna zašto je to dobro.

No, pustimo to. Da razradimo glavnu temu.

Borba izmedju bandi? Kakva borba? Zašto bi ta borba morala oružjem izvedena? Toga ima mnogo, jeste popularna i lako shvatljiva, ali i nije jedina vrsta dokazivanja ko je u pravu.
Tinejdžeri, banda, otimacina, pretnja, osveta. Ma, ideja je vrh. Ali, ti znaš. Srećno sa istom.


Tvoje nesvesno zna i ume mnogo bolje od toga.

neko očigledno uman reče to, dodao bih ovome i: više glava više zna.
videographer
Član foruma
 
Postova:  21
Pridružio se:  20.04.2012 19:37

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 20.04.2012 20:56

felino je napisao:Tehnički govoreći (ne i suštinski!) u ovom tvom sižeu treba naći mesta da se objasni zašto bi neki (objasniti koji) ljudi iz budućnosti ratovali sa nekom bandom (objasniti kakvom bandom) i zašto bi štitili te tinejdžere (objasniti zašto su oni toliko posebni). Dalje, kako ta banda uspeva da savlada tehnički superiornije protivnike te kako tinejdžeri uopšte znaju da rukuju naprednim oružjem i opremom.


Hmm,prvo bih ti se zahvalio za tvoj odgovor,a drugo,pricu jos nisam razvio.Uvek ce dolaziti neke nove ideje,kao sto mi je sada doslo puno ideja.Ta "banda" je kao bila zajedno sa tim ljudima iz buducnosti(primer,dosli su iz 22. veka,tad su kao ljudi izumeli prvu "vremensku masinu"),pa su se posvadjali,banda im uzela neku vrednu stvar i oni je zele nazad.Ti ljudi iz buducnosti(sto su na dobroj strani) su svakodnevno "ratovali"(ne podrazumeva se samo sa oruzijem) sa bandom i primetili su da je banda neku decu "uzela za zub".Nakon toga,"dobri ljudi iz buducnosti" spasavaju tu decu,i kazu da ce ih stititi.Svakodnevno ih obucava,uci itd...Pa posle duge obuke,"banda" ubija sve "dobre ljude iz buducnosti",i tinejdzeri ostaju sami,naravno sa vestinama koje su naucili od tih ljudi.Ima jos puno ideja,samo treba da dodju :D

felino je napisao:kako tinejdžeri uopšte znaju da rukuju naprednim oružjem i opremom.


To je tacno.To mora malo bolje da se razmisli,znam da je svakom coveku najteze ubiti neku osobu,a kamoli tinejdzerima.Tako da,razmislicu sve ima puno vremena :)

videographer je napisao:Ili da je barem zabavno za gledati, da ljudi ne primete da im vreme prolazi.


To je najvaznije za mene.Naravno,kad budem zavrsio sa prvom epizodom,zamislicu kao da sam ja "neki obicni gledalac,koji je slucajno naleteo na tu epizodu" i videcu da li je zanimljivo ili nije.

Jedno pitanje,sta mislite,da li je dobra ideja raditi ovu seriju na engleskom? Posto mislim da bi bila popularnija u svetu nego na Balkanu.

Hvala! :)
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod felino » 20.04.2012 21:59

E, to ''uzeli na zub'' je važno da razradiš i daš mu čvrstu osnovu. Ako je u pitanju ''uzimanje na zub'' u onom svakodnevnom značenju tog pojma (otimanje para za užinu i par šamara), koji je onda motiv ljudi iz budućnosti da spasavaju grupu tinejdžera od takvog maltretiranja? Da je u pitanju ispravljanje nepravde, ima je daleko veće na ovome svetu. Da su u pitanju visoko moralni gosti iz budućnosti, oni se u prvom redu ne bi međusobno svađali. Treba ti njihov motiv, delovanje pokrenuto interesom. To može, na primer biti činjenica da ''otpadnički'' deo posetilaca iz budućnosti hoće da promeni istoriju delanjem u našem vremenu a ''dobri'' hoće da ih u tome spreče. Mada, to je toliko puta prežvakano da treba zaista majstorski iznova obraditi takve motive kako bi još jednom bili interesantni.

rapiddigital je napisao:...Jedno pitanje,sta mislite,da li je dobra ideja raditi ovu seriju na engleskom? Posto mislim da bi bila popularnija u svetu nego na Balkanu.


Svakako treba da ideš na to da svoj, pretpostavimo kvalitetan, proizvod prodaš na što više tržišta. Pri tome, po mom mišljenju, ne zavaravaj se da će na engleskom govornom području serija postići veliki komercijalni uspeh. Ma koliko se oni trudili (a trude se i to mnogo) da svoje proizvode nameću ostatku sveta isto toliko se trude da strani proizvodi ne dođu na njihovo tržište. Ne bih rekao da je tu samo u pitanju činjenica da ne žele da novac odlazi van njihovog kruga već ima i namere o očuvanju određenog kulturnog obrasca. Priču o ''slobodnom'' tržištu ne bih ovde elaborirao. Znaš li za planetrani (čitaj: medijski!) uspeh nekog benda ili glumca koji ne dolazi sa engleskog govornog područja? Probaj da na nekoj velikoj radio ili TV stanici u SAD nađeš sadržaj koji nije tamo proizveden...teško.

Smatram da nema potrebe da radiš na engleskom jer ne samo da ti je tako teže već i glumci NIKAKO ne mogu da ga govore bez stranog akcenta što je za gore pominjanu publiku neprihvatljivo osim ako likovi nisu (za njih) stranci a čak i tom slučaju bi im bilo zamorno da prate takav materijal. Što se stranog tržišta van engleskog govornog područja tiče, njima je verovatno svejedno kojim jezikom govore glumci.

Sve navedeno ne treba da te spreči da pokušaš sve moguće i nemoguće i da ako ništa drugo guraš film po festivalima autorskog/nezavisnog/amaterskog filma širom sveta. Talentovan si, iskoristi to. Znaš kako se kaže, greh je da čovek ne koristi svoj talenat. U svakom poslu je tako malo talentovanih, mnogo je mediokriteta koji eto rade svoj posao manje ili više uspešno a publika vapi za talentima i ume da ih prepozna. Jedini problem je doći do publike. Menadžer?


P.S.

Vreme

1.
rapiddigital je napisao:...Tako da,razmislicu sve ima puno vremena....

Ne, nema vremena. Ni malo. Ne zanosi se time.

2. I još po pitanju vremena, koliko god se dugo i marljivo pripremao, kada dođe trenutak izvođenja, svi su panici jer nema vremena. Ne znam zašto ali tako je.

3. Vreme je jedan od nabitnijih faktora. U svemu.

4. Radi odmah ono što hoćeš ili idi radi nešto drugo. Od sanjarenja nema vajde, samo se gubi vreme i energija.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 20.04.2012 23:45

felino je napisao:Smatram da nema potrebe da radiš na engleskom jer ne samo da ti je tako teže već i glumci NIKAKO ne mogu da ga govore bez stranog akcenta što je za gore pominjanu publiku neprihvatljivo osim ako likovi nisu (za njih) stranci a čak i tom slučaju bi im bilo zamorno da prate takav materijal. Što se stranog tržišta van engleskog govornog područja tiče, njima je verovatno svejedno kojim jezikom govore glumci.


To je tacno,isplanirao sam ja sve.Za glaven uloge uzeo sam likove koji su profesionalci sa engleskim jezikom,a ovi koji malo manje znaju,su sporedne uloge.Veoma malo njih ima koji znaju da pricaju engleskim jezikom.Ako ne uspe na engleskom,Snimace se na srpskom jeziku sa engleskim prevodom.
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod felino » 21.04.2012 0:01

Skoro sam pa siguran da ti, kako kažeš ''profesionalci sa engleskim jezikom'' bi isto tako zvučali Amerikancima kao i nama Amerikanac ''profesionalac sa srpskim jezikom''. Hoću da kažem kako bi se primetilo da nisu ''pravi'' tj. da su stranci. A to ljudima smeta.

Naravno, izbor je na tebi a možeš se i malo raspitati okolo na tu temu.

:bye2:
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod videographer » 21.04.2012 13:21

A tek izrazavanje. "Profesionalci" pricaju engleski jezik, a ne sa engleskim jezikom :dash2: :sarcastic_hand:
No, polako tek si svrsio s osnovnom skolom. Naucices. Namerno sam upotrebio tu rec.

Publika ce ti sama kazati. I uvek prva epizoda mora biti hit, da bi bila zeljena opet.
Gledaj Smallville, slicno sto ti pricas, samo sto je tu Klark Kent. Gledam sesti serijal, prso sam za Lois. Da, ne zaboravi emocije u celoj prici, bez nje sve je samo slika.

No, samo napred. Udri i snimaj(ne zaboravi neku domacu Lois).

PS: Clan felino veoma razborito iznosi svoje stavove i komentare. Svaka pohvala. :read:
videographer
Član foruma
 
Postova:  21
Pridružio se:  20.04.2012 19:37

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod Video Majstor » 23.04.2012 2:24

Evi i mene (bio sam odsutan par dana). Drago mi je da se rasprava zagrejala :)

Uvod nisam jos siguran kako cu,ali u uvodu ce obicni tinejdzeri da upadnu u neku veliku opasnost sa nekom bandom,ali da ne budu oni krivi za to,nego sasvim slucajno upadnu u tu opasnost.Posle ih ta banda juri (naravno ima starih fabrika i jos puno lokacija koje mogu da budu srediste te bande),pa ih iznenadjujuci uhvate neki ljudi i ubace u kola,sa vrecama na glavi.Odvedu ih u neku prostoriju koja je puna tehnologije iz buducnosti.Ti ljudi isto kao dugo ratuju sa tom bandom,pokusavaju da uhvate tog njihovog glavnog "zlikovca", i zele da cuvaju te tinejdzere od bande.Odjednom,posle nekog vremena ta banda ubije sve te ljude koji su pomogli tim tinejdzerima.Posle ti tinejdzeri uzmi oruzije i ostale stvari koje bi im pomogle da uniste tu bandu.Zaboravio sam da kazem,ta banda je decacima zapretila da ako se vrate kuci kod svojih roditelja da ce ubiti njihove roditelje.

Narocito bi voleo da serija ima neki veliki zaplet,neki neocekivani dogadjaj i slicno
Tehnički govoreći (ne i suštinski!) u ovom tvom sižeu treba naći mesta da se objasni zašto bi neki (objasniti koji) ljudi iz budućnosti ratovali sa nekom bandom (objasniti kakvom bandom) i zašto bi štitili te tinejdžere (objasniti zašto su oni toliko posebni).

Dok sam ovo čitao, celo vreme mi se kroz glavi vrti film Dude, Where's My Car? (2000)
http://www.imdb.com/title/tt0242423/
Nije baš taj žanr ali definitivno ima mnogo dodirnih tačaka. Preporučujem da pogledaš i zbog inspiracije a i odlična je komedija.

ali da ne budu oni krivi za to,nego sasvim slucajno upadnu u tu opasnost.
Evo ideje:

- nađu neki tajanstveni predmet. Ima milion ideja šta bi taj predmet moga oda bude ali pretpostavljam da je idealno da je to neki ključ. Ne mora biti tipičan ključ već predmet za koji je najlogičnije da je ključ. To može biti i poput nekih artefekata u stilu "Tomb Raider-a" gde taj ključ otvara neku svemirsku kapiju itd...
U svakom slučaju, gledaoc ne treba da zna šta je to. Treba da ostaje misterija. Možda čak (poput recimo X-files) da ostane večna misterija tj. da ni jedna epizoda ne odgonetne šta je to. ...Znači možda ni ti kao scenarista ne moraš da znaš odmah zašto ta banada njih juri.

- može biti pomalo slično kao u prethodno pomenutom filmu "Dude, Where's My Car" da se niko od njih iz nekog razloga ne seća razloga zbog kojeg su na meti nekih ljudi ali svesni su da se niko od njih ne seća cele prethodne noći.

- može u seriji biti s vremena na vreme da se poneki od likova pomalo seća šta se dešavalo. Na priemr u jednoj epizodi se seća da je prišao nek crni iautomobil. U jednoj epitzodi se sećaju kako je crni automobil parkiran na nekoj njivi a oni stoje pored i svi drže ašove i lopate pored sebe a jedan od njih otvara gepek. U jednoj epizodi se sećaju kako jedan od njih viri iz vreće na zemlji. U jednoj epizodi se sećaju kako je gepek otvoren a u gepeku je crna vreća. U jednoj epiziodi se sećaju kako zakopavaju neki kofer.

---> Predlažem da taj tajanstveni predmet zapravo bude mašina za vraćanje vremena. I tako da imaju mogućnost da se vrate određeno vreme ranije i isprave greške koju su napravili ,spreče smrt svojih članova koji su poginuli itd. Time bi dobio dosta slobode kao scenarista jer bi likovi koji su ubijenii mogli ponovo da se pojavljuju a i objasnilo bi neobične greške u njihovim sećanjima.

To bi takođe objasnilo još dve stvari:
1 - Obajsnilo bi zašto banda želi taj predmet za sebe. Da budu moćni sa tom mašinom. :bomb:
2 - Objasnilo bi zašto tinejdžeri ne žele da se odreknu tog predmeta. Jer žele da spasu svoje poginule drugove a za to im treba baš taj predmet jer im samo vraćanje vremena to može omogućiti. :help:

Nadam se da će ti se ideja dopasti jer bi sa njom ne samo naspiao jedan scenraio nego bi rešio i neke probleme koje su tipični za amatersku ekipu a to su sledeći: mali broj glumaca, nedostupnost pojedinih glumaca tokom snimanja pojedinih scena, nestabilnost glumaca u smislu da mogu da se predomisle i napuste seriju u sred sezone, ograničenja lokacija (iako ih imaš dovoljno može se opet učiniti da je premalo), prinuđenost na menjanje scenarija .......sve to ima šanse da se uklopi ukoliko imaš mogučnost nekog vraćanja vremena ili oživljavanja nestalih...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Pomoc oko scenarija (Untitled)

Postod rapiddigital » 23.04.2012 9:57

Video Majstor je napisao:Dok sam ovo čitao, celo vreme mi se kroz glavi vrti film Dude, Where's My Car? (2000)
http://www.imdb.com/title/tt0242423/
Nije baš taj žanr ali definitivno ima mnogo dodirnih tačaka. Preporučujem da pogledaš i zbog inspiracije a i odlična je komedija.

pogledacu film,hvala :)


Video Majstor je napisao:nađu neki tajanstveni predmet. Ima milion ideja šta bi taj predmet moga oda bude ali pretpostavljam da je idealno da je to neki ključ. Ne mora biti tipičan ključ već predmet za koji je najlogičnije da je ključ. To može biti i poput nekih artefekata u stilu "Tomb Raider-a" gde taj ključ otvara neku svemirsku kapiju itd...


Svidela mi se ideja.Zahvaljujem se na odgovoru :)

Zanima me,da li znas kako mogu da uradim audio za seriju (muzika,zvukovi itd).Imam Pro Scores od Video Copilot,ali ne znam da li to smem da koristim u seriji.
I samo jos jedna stvar,sta ti mislis,na kojem ce jeziku da bude radnja??
Pozdrav :D
rapiddigital
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  17.04.2012 14:52
Sledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron