Dokumentarac

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Dokumentarac

Postod Byzantinian » 12.04.2012 2:53

Prijatelji

Vec duze vreme razmisljam o tome da napravim jedan istoriski dokumentarac sa temom "vitezovi reda zmaja"Ko nije upoznat sa ovom legendom moze vise da sazna o tome pretrazujuci googl:))

Radi se o tome da sam ja gradjevinac i imam svoja stovarista po Srbiji,inace nikada se nisam bavio filmovima niti sam reveliki zaljubljenik u iste.Razlog zbog cega ovo zelim dauradim jeste promocija odredjenih vrednosti za koje ja mislim da su bitne..(ima i drugih privatnih razloga).

Sustina je da imam neki novac koji bi zeleo da ulozim u ovo i da mi je potrebna sva pomoc (pocev od scenarija do rezije snimanja,montaze itd )Novac koji raspolazem nije velik i verovato tek toliki da se pokriju stvarni troskovi (odlazak na mesto snimanja,prenociste ,hrana..itd.Posto bi tematika mogla da pokrije i ne samo Srbiju vec i okolne zemlje odakle su i poreklom vitezovi ovog reda...).Sa druge strane ja ne zelim nikakavu zaradu iz ovoga samo zemim da uradim to profi (nalik filmovima sa discovery-ja isl...)

Ovde sam da bih vas pitao da li ima entuzijasta koji bi mi mozda pomogli oko ovoga???

Poz
Byzantinian
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  12.04.2012 2:40

Re: Dokumentarac

Postod Video Majstor » 14.04.2012 14:50

Dobrodošao! :drinks:

Sada sam tražio preko google-a o ovome i praktično prvi put čuo za ovo. Koliko vidim ima mnogo mišljenja, legenti, varijanti... Zanimljivo je ali ima i mnogo dilema koje moraju da budu rešene u vašem projektu.

Ovaj projekat može biti "širok" ili "uzak", svestran ili jednostran. Nikakv ozbiljan rad ne može da počne dok ne bude ili gotov scenario ili neki precizan plan kakav će film tačno da bude. Pošto je za ovo moguće da ode u mnogo pravaca i da se dobiju sasvim različiti filmovi, predlažem da se prvo poradi na preciznijm definisanju kako bi ovo trebalo da izgleda. Ljudi po pravilu imaju snažna osećanja kada film ima veze sa nacijom, religijom, politikom, tako da je to određivanja pravca neophodno i kako bi se sprečilo svađe i naknadna razilaženja u mišljenjima kod ekipe.

Predlažem da se osmišljavanje te ideje počne zajedno sa nekim istoričarima i ljudima koji bi mogli da obezbede neke podatke. Oni verovatno imaju neku sliku o tome šta je tu čvrsto a šta su nagađanja, šta ima zapisano od istorija tog reda itd. Ne može se pouzdati u informacije sa foruma.

Takođe verujem da bi bilo zainteresovanih da pomognu među studentima istorije i arheologije. Nekako bi trebalo doneti vest o vašem projektu do njih....

samo zelim da uradim to profi (nalik filmovima sa discovery-ja isl...)
To mi se dopada! Mnogi domaći dokumentarci pate od nedostatka atraktivnosti. Na primer intervjui sa naučnicima i istoričarima obično budu u nekim neprijatnim sobama umesto u pripremljenom studiju... Mora se razmišljati u tom pravcu šta je publici atraktivno.


---
Javiću nekim ljudima za koje znam da su snimali dokumentarce pa da pogledaju ovu temu.

Ja lično, za sebe mogu da kažem da je još rano da kažem da li sam zainteresovan ili ne. Praktično prvi put čujem za ovo. Mora se tu dosta čitati i informisati...

Nadam se da će biti zainteresovanih i da će projekat zaživeti!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Dokumentarac

Postod Byzantinian » 22.04.2012 3:40

Majstore hvala na odgovoru. :clapping:

Pre nego te pocnem citirati zelim samo da kazem da sve sto pisem je moje misljenje a ako bi se naso krug zaintresovanih ljudi naravno da bi trebalo da se cuju svacija misljenja pa da se zajednicki odluci.Sve u svemu ovo je kako ja gledam na to.

citat : Sada sam tražio preko google-a o ovome i praktično prvi put čuo za ovo. Koliko vidim ima mnogo mišljenja, legenti, varijanti... Zanimljivo je ali ima i mnogo dilema koje moraju da budu rešene u vašem projektu.

Mislim da sustina filma ne bi trebalo da bude to da se nadje tacna istina.Voleo bih da film pre svega zainteresuje ljude da istrazuju o tome pa neka oni nadju istorisku istinu ako je to kome prioriter.Ja sam vise za to da film bude atraktivan,zanimljiv...da podstakne na interesovanje.Bas iz tog razloga mozda i ne bi resavao dileme ,neka istoricari ispricaju svoje ali i neka legende kazu sta imaju :)
Ne mesam se ovim nikako u scenario jer nemam pojma o tome pricam samo ovo jer sam gledao dosta discovery emisija i oni tamo cesto prave varijantu gde se istoricari i rekonstrukcije legendi konstantno preplicu medjusobno praveci dileme i dajuci odgovore a na taj nacin prave emisiju interesantnom,neizvesnom.....
Atraktivnost se moze dobiti tako sto ce se snimati u svim zemljama odakle vitezovi dolaze.Recimo bio sam u Maadjarskoj u zamku Zingmunda i ne verujes koliko je tamo lepo ...jezero ,priroda,zamak ,muzej,I bez ikakve price samo snimanje toga je ludilo.Pa onda zamak Drakule u rumuniji (neznam da li si zakacio ali Dracula na rumunskom znaci Zmaj a Draculin otac je ziveo u vremnu stefana nemanje i legenda kaze da su vitezovi reda posle svog imena uvek ubacivali i rec Zmaj..otud veza...O Ljubostinji,Nauparima,Lazarici,Gradcu,Folubcu ...itd da nepricam....Takodje crni vitez koji u Poljskoj predstavlja isto sto i Kraljevic Marko u Srbiji je poginuo u Golubcu rame uz rame boreci se sa StefanomLazarevicem(eto veze sa poljskom...pa onda hrvatska pa bosna ,pa makedonija....

Zaista ima premnogo materijala a sustina je da se napravi interesanta prica.....

Eto za sada.....medjutim posto vidim da osim tebe i nema bas nekog interesovanja i pod uslovom da nebude ljudi koji zele da se ukljuce (sto bi zbog para za mene samo znacilo da ce mi trebati mnogo vise vremena jer bih sve morao da finansiram za sta nemam para da odjednom platim nego bi sada recimo ulozio da napravim scenario pa sledece godine kad skupim malo kinte napravio nesto materijala itd...) da li ti smatras da bi uopste mogao danadjem nekog scenaristo koji bi to zajedno sa mnom radio i koliko bi me to otprilike kostalo...

Hvala unapred
ps: posto si iz bga ako si raspolozen mozemo neki dan da odemo na kafu i neobavezno da popricamo o ovome...puno bi mi znacio makar savet odakle da krenem isl...posto se zaista prvi put srecem sa ovi i mada nigde ne zurim svaki bi mi savet dobro dosao :)
Byzantinian
Član foruma
 
Postova:  3
Pridružio se:  12.04.2012 2:40

Re: Dokumentarac

Postod Video Majstor » 23.04.2012 1:08

mozda i ne bi resavao dileme ,neka istoricari ispricaju svoje ali i neka legende kazu sta imaju
Ne mesam se ovim nikako u scenario jer nemam pojma o tome pricam samo ovo jer sam gledao dosta discovery emisija i oni tamo cesto prave varijantu gde se istoricari i rekonstrukcije legendi konstantno preplicu medjusobno praveci dileme i dajuci odgovore a na taj nacin prave emisiju interesantnom,neizvesnom.....
Odlična ideja!
Tačno je da gledaoci (svih žanrova) ulažu veliku energiju da bih popunili sve rupe tokom gledanja filma. Iz mnogih filmova se bukvalno isecaju delovi koji bi radnju suviše otkrili. ...To sam relativno skoro počeo da zapažam i da proučavam.

Korišćenje sukoba u dokumentarcu, poput ovoga što si opisao, rešava dve stvari: prvo dobijaju se priče koje otkrivaju sve detalje pa se zadovoljava i potreba onih koji bi sve da se otkrije a u isto vreme ta istina se pretvara u pitanje jer kosi sa drugim izjavama koje takođe zvuče istinito i imaju svoej argumente... što zadovoljava tipičnu publiku.

Takođe svi znamo Tv emisije gde dovedu nekoliko stručnjaka i započnu razgovor na neku jednostavnu temu. Dok trepneš ovi pričaju kao navijeni i energično se raspravljaju u beskraj. To je ne samo prethodnio pomenuto rešenje nego i metod da se uz minimalno ulaganja (planiranje i pripreme) dobije zanimljiva emisija. Sličan pristup bi verujem kreirao dovoljno zanimljivog materijala i za ovaj dokumentarac.

(neznam da li si zakacio ali Dracula na rumunskom znaci Zmaj a Draculin otac je ziveo u vremnu stefana nemanje i legenda kaze da su vitezovi reda posle svog imena uvek ubacivali i rec Zmaj..otud veza...O Ljubostinji,Nauparima,Lazarici,Gradcu,Folubcu ...itd da nepricam....Takodje crni vitez koji u Poljskoj predstavlja isto sto i Kraljevic Marko u Srbiji je poginuo u Golubcu rame uz rame boreci se sa StefanomLazarevicem(eto veze sa poljskom...pa onda hrvatska pa bosna ,pa makedonija....
...zanimljivosti u stilu "Da li ste znali?" ili "jeste li već čuli da..." (iz politikinog zabavnika) I to je definitivno zanimljivo. Odlična ideja.

---
Po ovome kako nabrajte ideje, ja mislim da bi vašem projektu prijale one "brainstorming" sesija u kojem bi vi zajendo sa scenaristom seli i popisivali ideje koje vam padaju na pamet.

Nakon prve poruke sam mislio da samo imate želju da se to nekako snimi ali sad vidim da imate dosta jasnu zamisao kako bi to trebalo da izgleda. To je dobra vest! Mnogo je lakše kada se u stavri definiše šta se u stvari želi postići.

Eto za sada.....medjutim posto vidim da osim tebe i nema bas nekog interesovanja
Još je rano to reći... Discovery ima ekipu i čitav studio za dokumentarce pa oni možda rade brže ali koliko je kod nas vreme od ideje do završenog diokumentarca, teško je reći. Pretpostavljam da je obično dosta dugo. Pitanja su, koliko je ljudi sposobno za takav dokumentarac i koliko njih je sada slobodno? Možda je ceo taj "sektor" u krizi a možda samo treba kontaktirati prave ljude koji još ne znaju za to.

Ja se izvinjavam jer još nisam nikome javio za ovu temu ali bio sam jako zauzet. Čim uhvatim vremena pslaću link nekim ljudima...

(sto bi zbog para za mene samo znacilo da ce mi trebati mnogo vise vremena jer bih sve morao da finansiram za sta nemam para da odjednom platim nego bi sada recimo ulozio da napravim scenario pa sledece godine kad skupim malo kinte napravio nesto materijala itd...) da li ti smatras da bi uopste mogao danadjem nekog scenaristo koji bi to zajedno sa mnom radio i koliko bi me to otprilike kostalo...
Logično mi je da to ide na procenat od konačne zarade.
Scenaristi koji već imaju završen scenario ili ga prodaju za fiksnu cifru ili za procenat zarade od fillma. A za scenario "po narudžbi" verujem da je jedino pošteno rešenej na procenat. Jer kako inače motivisati scenaristu da radi kvalitetno kad bi ga plaćali po satu.


Za scenario za dokumentarce, nije loše, da pročitaš u ovoj temi viewtopic.php?f=6&t=2578
šestu poruku po redu gde sam opisao razliku između scenarija za "obične" filmove i za dokumentarce.

Ukratko, mislim da se scenario ne može sasvim unapred napisati jer se dokumentarni film mora sastojati od intervjua, i stvarnih snimaka koji ne mogu biti unapred poznati. Pretpostavljam da se može napisati nešto što bih nazvao "planirani scenario" pa da se onda pri snimanju samo pokuša držati tog plana.

ps: posto si iz bga ako si raspolozen mozemo neki dan da odemo na kafu i neobavezno da popricamo o ovome...puno bi mi znacio makar savet odakle da krenem isl...posto se zaista prvi put srecem sa ovi i mada nigde ne zurim svaki bi mi savet dobro dosao
Nisam iz bg ali nema veze, nije to problem. Samo moram sada da uradim dosta stvari koje su "na rasporedu"... Javi se na privatnu poruku ili email da razmenimo kontakte pa kad bude vremena možemo se sresti.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron