Ljubavna ratna prica

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Ljubavna ratna prica

Postod ManuelStrlek » 07.02.2012 4:44

Modifikovao sam malo pesmu jednog velikog autora sa ovih prostora ,evo otprilike kako izgleda prica :
Ljubav izmedju Srbina i muslimanke Amre i Jovana ,kao klinci se upoznaju i ludo se zaljubljuju jedno u drugo ,zive jedno za drugo ,ali kriju svoju vezu od njenog oca jer on n i u ludilu nece prihvatiti Srbina za momka svoje cerke ,medjutim njihova ljubav je jaca od bilo cega drugog ,beze od kuce i odu kod njegovog druga da zive .Njen otac poludi i odluci posle razgovora sa Jovanovim ocem da ipak prihvati Srbina za zeta ,jer shvati da ne moze nikako da ih spreci da budu zajedno.
Krenuli su da rade ,i iznajmili stan ,sve je bilo kao u bajci ,ljubav je cvetala na sve strane ,konacno su stvari dosle na svoje mesto ,odlucili su da se uzmu .
Planiraju vencanje ,presrecni sto je sve tako savrseno kao i njihova ljubav ,dogovaraju se ,pricaju o tome non stop prosto su ludi od ljubavi ,odredili su kumove ,zvanice ,restoran gde se sve biti ..
Medjutim desava se nesto strasno ,u trenutku dok su cekali svatove izbija rat ,vojska dolazi i pali sve zivo ,Jovan bezi ,zajedno sa ocem ,ali pre toga pocne da trci da nadje Amru ,rizikujuci svoj zivot ,ode do Amrine kuce ,ali kuce nema ,saznaje od prijatelja njegovog oca da je Amra mrtva ...
Jovan je u najtezoj mogucoj depresiji ,danima nista ne jede ,bulji u tacku nema snage ni da digne ruku na sebe ,roditelji na sve moguce nacine pokusavaju da ga oporave ,da mu budu podrska ,opija se ,i u najgoroj je mogucoj depresiji ,uzeo je i da se obesi ,medjutim otac ga nailazi i sprecava ga u tome ... Posle duzeg razgovora uspeva da ubedi svog sina da ode u Ameriku ,napravi nov zivot i na taj nacin izbrise Amru iz svog zivota potpuno ...Jovan pristaje ,i shvata to kao jedini izlaz iz situacije ... Teska srca odlazi u Ameriku .. Posle 4 godine ,donekle oporavljen ,i stabilizovan vraca se u rodni grad ,gde vidi Amrinog rodjaka Ibru koji mu saopstava da je Amra ziva .. Naravno sav u neverici ,kada se dozvao sebi ,nalazi njen broj i zove je ,ona se javlja ,i kaze mu kako je bila ubedjen da je on umro ,satima pricaju plakajuci i ova mu kaze kako se udala za Ibru ,njegovog poznanika ... Kako sa njim ima dvoje dece koje puno voli ...
E sad za nastavak ima dve opcije ,ili da on izvrsi samoubistvo ,ili da napravim dramu takvog tipa da se na kraju oni nekako na samom kraju zivota nalaze i zajedno miru zagrljeni ...
ManuelStrlek
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  07.02.2012 4:22

Re: Ljubavna ratna prica

Postod Video Majstor » 08.02.2012 9:37

Dobrodošao! :drinks:

Modifikovao sam malo pesmu jednog velikog autora sa ovih prostora
Pretpostavljam da je u pitanju pesma od Edo Maajke "Mahir i Alma". Pesam je strašno dobra i odlična kao priča za film!

A pošto je u tvojoj priči u pitanju mešani brak ideja je pretpostvaljam kombinovana i sa filmovima "Vukovar jedna priča" i još nekim.

Priča je svakako jako dobra i koju god kombinaciju da odabereš ako se to pretpvori u film to može bitiu u najmanju ruku dobar film.

E sad za nastavak ima dve opcije ,ili da on izvrsi samoubistvo ,ili da napravim dramu takvog tipa da se na kraju oni nekako na samom kraju zivota nalaze i zajedno umiru zagrljeni ...
Pa samoubistvo ima smisla jer bi ljude podsetilo na tu pesmu i onda bi film ljudi doživeli kao ekranizaciju pesme i sve ukupno bi im se svidelo. Međutim ima razloga i protiv toga:

Od momenta kada je on čuo da je ona mrtva, cela priča postaje tragična. Ako on izvrši samoubistvo onda tu nema nikakvog obrta. To će publika ionako očekivati. Delovaće suviše jednostavno. Jedino bi bilo skladno u slučaju da je film u stvari priča glavnog lika (kao u pesmi) koji nakon završetka svoej priče odlazi da izvrši samoubistvo.

Druga razlog koji ide u prilog nekom bar malo srećnijem kraju je činjenica da u domaćim filmovima ima previše tragedija, šokova, pesimizma... Većini ljudi je već dosta toga. Ako žele tragediju dovoljno je da otvore dnevne novine... Za moj ukus ne bi bilo loše ubaiciti malo holivudskog srećnog kraja.
Ako se slažeš sa ovom mojom idejom da bi bilo lep oda film ima srećniji kraj onda preporučujem da pogledaš sledeće filmove koji mogu da ti daju inspiraciju i da vidiš konkretnije na šta sam mislio:

Maria's Lovers (1984)
http://www.imdb.com/title/tt0087682/
"Marijini Ljubavnici"
To je američki film ali su likovi poreklom sa naših prostora. Sličnost sa tvojom pričom je što se oni u ključno mmomentu razdvajaju. Međutim priča ih ipak posle svega sastavi...

Forever Young (1992)
http://www.imdb.com/title/tt0104291/
"Zauvek Mlad"
Fenomenalan film. Da ne otkrivam detalje, kraj filma može da posluži i za tvoj upriču...


Za slučaj sa tragičnim krajem pogledaj film koji je koji je u nečemu sličan a u nečemu suprotan ovim idejama, pogledaj
Bitter Moon (1992)
http://www.imdb.com/title/tt0104779/
od režisera Romana Polanskog.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Ljubavna ratna prica

Postod ManuelStrlek » 08.02.2012 19:06

hvala na lepim recima ,drago mi je sto si prihvatio pricu i dao mi sugestije ,pogledacu filmove . Nego recite mi nisam bas najbolje shvato po kom principu funkcionise ovaj forum ? neko postavi scenario ,i onda se svi zajedno ako napravimo koncenzus oko toga da je ok ,pokusamo to da ekranizujemo zajednickim snagama ,ili samo postavim ideju i to mi je to ?
ManuelStrlek
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  07.02.2012 4:22

Re: Ljubavna ratna prica

Postod Video Majstor » 09.02.2012 16:04

Nego recite mi nisam bas najbolje shvato po kom principu funkcionise ovaj forum ? neko postavi scenario ,i onda se svi zajedno ako napravimo koncenzus oko toga da je ok ,pokusamo to da ekranizujemo zajednickim snagama ,ili samo postavim ideju i to mi je to ?
Pa, kao što je gore delimično obajšnjeno, ceo amaterki filmmaking je do sada bio potpuno neorganizovan a jedna od konkretnijih većih problema je bio što nije bilo scenarista ili se za njih nije znalo. Ovaj sajt je inicijativa da stvari dovedemo na mnogo bolji nivo nego što je bilo.

A svaka koristi, ideja, pomoć ili bilo šta što dobijete je bolje nego da ovog sajta nema ili da se niste pridružili. Iako nema garancija i ne mogu ti ništa konkretno obećati, za sve postoje nekakve šanse. Od svih nas zavisi kolko će sve ovo da se zakotrlja...
Ako je u pitanju nešto manje zahtevno, onda ima smisla da se nek oorganizovanje započne i dok je scenario u početnim fazama. Međutim pošto je ova priča zahtevnija, mogu ti reći da sve dok ovaj scenario ne bude završen nema potrebe razmišljati o nikakvim sledećim koracima. Sada se posveti dovođenju ove priče u konačni oblik i završen scenario.

A ovde budi slobodan da kačiš šta god želiš u vezi ove priče, scenarija, postavljaš pitanja, tražiš mišljenje... ja sam optimista će interesovanja biti.

Sama problematika "kako doći do ekranizacije filma" je itekako tema ovog sajta tako da se itim bavimo. Naravno moraš biti svestan da je ovo slobodna diskusija, na dobrovoljnoj bazi i da nema garancije koliko će se ko interesovati i na koji način će se potruditi. Prirodno je da svaki projekat mora početi od nekog inicijatora ili vođe što znači i da se bez inicijative nekog pojedinca teško može desiti da ti svi podjednako pomognu u nekom demokratskom/zajedničkom stilu. Jednostavno takva je ljudska priroda i ni koga ne traba za to kriviti. U filmskoj industriji čak postoji i zanimanje "producent" baš iz tog razloga. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron