Ubistvo deda mraza (privremeni naslov)

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Ubistvo deda mraza (privremeni naslov)

Postod Video Majstor » 28.12.2011 3:33

Malopre mi je pala na pamet ideja za jedan jako kratki film mračne tematike.

Evo opisa (sinopsis):

Noć. Pusta ulica. Ulična rasveta slabo osvetljava ali se dosta presijavaju barice vode.
Kamera prikazuje tlo i tih 20-ak centimetar iznad tla. ...
Polako se čuju koraci starijeg čoveka (deda mraza) kako prilazi. Koraci se čuju ne samo kao lupkanje već i kao šljapkanje po baricama jer je put mokar. Kako se počinju čuti koraci tako se počinje čuti i ona novogodišnja melodija ("jingle bells"). Koraci su sve bliže i sve su glasniji a zajendo sa njima i melodija je sve bliže tj. sve je glasnija. ...
U momentu kada čovek dođe tačno ispred kamere on staje. Kratak trenutak posle stajanja i muzika staje uz onaj efekat "CVRRRLLL..." kao kod zaustavljanja muzike sa starih magnetofonskih traka. U kadru su crne kožne čizme kako stoje na mokrom tlu. ...
Odjednom, začuje se pucanj iz blizine (glasno). Uz pucanj i scena "sevne" (kao pri fotografisanju sa blicem ili kao pravi pucanj iz bliza). Stari čovek se blago zatetura Sa jednom nogom napravi skoro ceo korak. Drugu samo malo pomeri. Uz teturanje i muzika (jingle bells) počne ponovo da se čuje ali ovaj put ne ide regularnom brzinom već kao na traci koja "zavija". Taj efekat se može postići u programu VirtualDJ tako što se kursorom prelazi preko gramofona i desnim tasterom miša se blago usporava i ometa ploča. "Pitch" (visina tonova) i tempo (brzina melodija) takodje može malo da se spusti da bi delovala još tužnije. ...
Zatim se začuje još jedan pucanj. Uz pucanj scena takođe opet sevne. Stari čovek usporeno se savija i pada unazad. Pad ne mora da se vidi u kadru ali se čuje snažno "pljasss!!!" kako je telo palo u baru sa vodom. Odmah nakon drugog pucnja i muzika krene linearno da usporava do potpunog stajanja (efekat "brake" u VirtualDJ-u). Muzika potpuno staje otprilke nakon zvuka "pljas!". ...
Kadar može da stoji mirno još koji trenutak a onda se zamračuje do potpunog crnila (fade to black).


Uz odjavnu špicu možda je dobra ideja da se čuje jedna stara pesma koja ima ove strofe:

"Još jedan prođe dan,
uzburkan ko more.
Duž pustih ulica,
svetiljke već gore.

Nek srce umorno,
željno mirnih snova,
sada tiho plovi,
korz ovu noć."



Strofe ove pesme, inače, peva uživo i Rambo Amadeus (Mix No. 2746-12) i to baš u tom depresivnom stilu poput atmosfere ovog filma... Moguće je da bi se uklopilo.


Voleo bi da čujem komentare! :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Ubistvo deda mraza (privremeni naslov)

Postod Bozidar » 02.02.2012 22:05

Svidja mi se. Da me pogresno ne shvatis, al zar je to zavrsen scenario. To kao da je pocetak ili kraj. Treba mu nesto. Sta god. Mozda scena kako puni one carape kraj kamina poklonima koje vadi iz vrece i kako nema poklona za poslednju carapu. To bi bila scena s ledja, ramena, dio vrata sa bradom, znaci malo odozgo, sa dzakom po kom pretura. Mozda ubaciti jos par puta kako ... neke puni, od drugih odlazi ( mislim i dalje na te carape :))... Mada bi mozda to bilo suvisno. Ne znam. Treba nesto tom scenariju ili ja mozda grijesim. Mislim, ja sad tu kao nesto komentarisem a nidje nema mog scenarija da se procita... al ok. Valjda je sve to ok.
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Ubistvo deda mraza (privremeni naslov)

Postod Video Majstor » 03.02.2012 12:40

Ovo je sinopsis. Nije još pretočen u konkretan scenario. A samo pretvaranje u konkretan sceanrio ne znam koliko je uopšte potrebno pošto je jedan kadar i nema dijaloga?! Predvideo sam da onaj ko snima malo isplanira, improvizuje... napravi nekoliko probnih snimanja dok ne odabere najbolje osvetljenje i najbolji kadar...

Malo kasnije sam se setio da treba da ubacim i treći pucanj. Nako mi dva pucnja deluju "nepotpuno". Ovih dan ću dodati novi sinopsis sa tri pucnja.

Da me pogresno ne shvatis, al zar je to zavrsen scenario. To kao da je pocetak ili kraj. Treba mu nesto. Sta god. Mozda scena kako puni one carape kraj kamina poklonima koje vadi iz vrece i kako nema poklona za poslednju carapu. To bi bila scena s ledja, ramena, dio vrata sa bradom, znaci malo odozgo, sa dzakom po kom pretura. Mozda ubaciti jos par puta kako ... neke puni, od drugih odlazi ( mislim i dalje na te carape )... Mada bi mozda to bilo suvisno. Ne znam. Treba nesto tom scenariju ili ja mozda grijesim.

Pa ideja mi je bila da to ne zahetva glumce i nikakav drugi budžet. Ovakav sinopsis kakav je sada ne zahteva ni glumca, ni kostime n iscenografiju... u to msmislu je atraktivan za nekoga ko inače ne može to da obezbedi.

Drugi razlog mi je sama misterija o tome da li je to uopšte Deda Mraz? Namerno nisam želo da se da film to definitivno otkriva. Sve bi trebalo da asocira na to i da se naslućuje ali ipak da gledaoc ne bude siguran. Naslov "ubistvo deda mraza" je samo privremen, pokušavam da smislim neki koji takođe ne bi otkrivao da je baš reč o Deda Mrazu ali da ipak asocira na to kao i sinopsis.

mi se. Da me pogresno ne shvatis, al zar je to zavrsen scenario. To kao da je pocetak ili kraj. Treba mu nesto. Sta god. Mozda scena kako puni one carape kraj kamina poklonima koje vadi iz vrece i kako nema poklona za poslednju carapu. To bi bila scena s ledja, ramena, dio vrata sa bradom, znaci malo odozgo, sa dzakom po kom pretura. Mozda ubaciti jos par puta kako ... neke puni, od drugih odlazi ( mislim i dalje na te carape )
Ove ideje dobro zvuče! Već iamm nešto na umu :) Ali upotrebiću ih za drugi scenario da ne kvarim ovaj.

He He, možda napišem celi serijal o ubistvima deda mraza :D
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron