Saradnja...Potreban scenario

Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Pisanje scenarija, ideje, pomoć, potražnja, objavite vaš scenario...

---
Nedostatak scenarija i scenarista je trenutno jedan od glavnih problema filmmakera amatera. Najčešće čak i osobe koje su veoma talenovane za tehnički deo filmmaking procesa ne mogu da snime dovoljno zanimljiiv film jer nemaju scenario. Bez dovoljno dobrog scenarija radovi se uglavnom svode na probe i demonstracije tehničkih sposobnosti ili to moraju biti muzički spotovi.

U cilju da to rešimo izdvojili smo ovaj forum za diskusije u vezi scenarija. Pokušaćemo privući što više scenarista i pisaca i raditi na rešavanju ovog problema.

Pozivamo scenariste i one koji bi želeli postati scenaristi, da se pridruže ovim diskusijama i oslobode svoju kreativnu stranu.

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 15.05.2011 19:16

Danas sam snimio Neke kadrove na utakmici bilo je ekstra , ove nase utakmice su posececenije od prvoligaskih , nas tim je pobedio i ide u baraz za prolazak u vecu ligu. :winner: a u utorak idem snimiti onu scenu pored reke.
Imam problem da pronadjem naratora tj. coveka sa takvim glasom koji bi bio zvucan.Pozz.
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 16.05.2011 2:11

Danas sam snimio Neke kadrove na utakmici bilo je ekstra , ove nase utakmice su posececenije od prvoligaskih , nas tim je pobedio i ide u baraz za prolazak u vecu ligu. a u utorak idem snimiti onu scenu pored reke.

Fino, znači film će biti i realističan :D


Imam problem da pronadjem naratora tj. coveka sa takvim glasom koji bi bio zvucan.
Ja baš o tome razmišljam vek nekoliko dana. Muzikalan glas i dobra pripovedačka veština je jako bitna.

Pogledacu to preko nekoliko poznanika sa facebooka. A i jedan od clanova ovog foruma je mislim radio voditelj ...pa cu se raspitati za naratora.

Dobra vest u vezi toga je da taj zvuk moze i kasnije da se doda.

inače, ja dok sam pisao zamišljao sam glas Naratora iz domaćeg filma "Rane" i zamišljao sam da govori takvim stilom. Sporiji govor a i lik je mlad što odgovara radnji ovog filma.


---
***da nsatavim...
za danas nemam ništa za naratora ali ću opisati malo neku moju viziju kako ja zamišljam ovaj film i objašnjenje kako se to uklapa uz do sada napisan ideo scenarija.


Ovaj tekst za naratora koji sam napisao u prethodne dve poruke je deo koji otkriva rasplet filma. tacnije veci deo raspleta. Pored problema sa motivacijom igraci treabju imati i razne sitnije poteskoce sve do vrhunca filma.
Ja nisam to zamislio da bude izgovoreno kao kod ovog monolga vec sam mislio da to bude maksimalno fudbalski. To bi dakle ovisilo o nekom ko se razume u fudbal da bude prisutan tokom snimanja i da kreira teske i napete i situacija kako bi utakmica tokom snimanja delovala napeto. Znaci umesto filmskih problema i filmske napetosti da budu fudbalski.

Siguran sam da u fudbaliu ima obilje takvih situacija i da moze dosta toga da se upotrebi na snimcima za film. Na primer napeti detalji kao: penal za protivnika, promasaj pri stopostotnoj sansi, pokvarena odluka sudije, slobodni udarci sa zivim zidom i sl.


---
Pretpostavljam da ima više načina na koji ovaj film može da se realizuje a ja ću opisati svoj uviziju pa bi voleo da čujem tvoj komentar.
Ovako, žanrovski ja ovo zamišljam kao mešavinu drame, muzicki, akcije (sportske), drame i dokumentarca.

- Tokom scena dela filma koj ise bavi treniranjem i pripremama mislim da bi bilo Ok da nalikuje muzickom spotu tj. da bude neka dominantnija muzika i da se montaza vrsi tako da se uklopi uz odabranu muziku.
- Za muziku, da se ja pitam verovatno bi odabrao neku stranu elektronsku ili latinoameričku. Truači su takodje dosta dobri za neke scene ali definitivno nema prikladne filmske trubačke muzika koja bi odgovarala za ceo film. Za zavrsetak filma (slavlje) bi definitivno odgovaralo neka vesela trubacka...
- jedina pesma koju nikako ne bi izostavio je ona Soccer himna "ole ole ole". mozda bi odgovarala za trenutke pobede pre scene slavlja. A mozda bi odgovarala da bude na samom pocetku sa uvodnim scenama. Nakon sto narator isprica koliko vole fudbal.
- Pošto film praktično nema glume onda bi muzika definitivno činila 50% doživljaja...

Voleo bi da čujem vaše mišljenje o ovim predlozima za muziku. Ako se slažemo mogao bi onda i da počnam i da biram neke predloge...


***sutra nastavljam...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 16.05.2011 18:50

Pogledaj za naratora , mislim da ce to biti najtezi deo pronaci takvu osobu , onako kao u filmu ,,Rane‚‚ bi bilo super.
Muzika za treninge moze da bude takva kakvu si predlozio , od trubaca mene je odusevila pesma Dejana Petrovica - Mecavnik rumba za film Emira Kusturice (Zavet).Pogledaj dal ti se svidja dobra je i za slavlje i za jos neku scenu mozda dok se kamera priblizava stadionu sa visine u sirokom planu.
Za pocetnu scenu nesto laganije ili neku latino ako slucajno znas a da lici na fudbalsku.
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 17.05.2011 4:01

Danas nisam nista skoro nista radio u vezi ovoga ali ipak da se javim...

Pogledaj za naratora , mislim da ce to biti najtezi deo pronaci takvu osobu , onako kao u filmu ,,Rane‚‚ bi bilo super.
Za sada sam pitao jednog poznanika i postavio sam nesto kao oglas na facebook starnu sajta:
http://www.facebook.com/pages/VideoMajs ... 0956500602
...i pitacu jos par ljudi.

Muzika za treninge moze da bude takva kakvu si predlozio , od trubaca mene je odusevila pesma Dejana Petrovica - Mecavnik rumba za film Emira Kusturice (Zavet).Pogledaj dal ti se svidja dobra je i za slavlje i za jos neku scenu mozda dok se kamera priblizava stadionu sa visine u sirokom planu.
Za pocetnu scenu nesto laganije ili neku latino ako slucajno znas a da lici na fudbalsku.
ok. U principu slazemo se. Ovih dan cu kaciti ili napisat ipredloge muzika koje se mogu razmotriti.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 18.05.2011 2:53

Malopre naletim na neko takmicenje u vezi videa za foddball. Nemam pojma o cemu se zapravo radi ali interesantan video za ovu temu:




p.s.
Danas opet nisat nisam uradio povodom filma ali gledacu sz+utra da nadoknadim...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 19.05.2011 15:02

Eh ja sinoc zaspao... :bad:

Raspitao sam se jos za Naratora. Iz izvora za kojeg sam se nadao izgleda nece biti naratora. Trazim alternativu...
U najgorem slucaju medju soobama koje zive utvom okruzenju naci ces neku koja ima koliko toliko dobar glas (dovoljno je da je hrapav ili dublji glas i malo sporiji govor) pa sistemom mnogo proba i eleminacijom najlosijih ce se doci do zadovoljavajuceg snimka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 19.05.2011 15:27

Moracu da se snadjem nekako vec. Uradicu nekoliko proba :training1: pa cemo odabrati.
Da li bi uskoro mogao nesto da napises za sami pocetak ,recimo za one scene o kojima sam ti govorio nesto kao da svaki covek kada se rodi u sebi ima zacrtani cilj itd itd , ili o prvoj ljubavi prema lopti fudbalu a da se kasnije uklopi u pricu koja se desava , a o cemu si vec pisao, nesto tako da ne lupam prervise posto to nije moj fah.pozz
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 20.05.2011 2:37

Ok. Gledacu da napsiem to za dan-dva.

Sto se tice naratora, ko zna mozda se i javi neko na oglas. Tek je dan-dva proslo. Samo ovi sa fakulteta glumci ne mogu jer im je zabranjeno da rade van nastave pa zato najverovatnije nece moci.

A pokusacu pitati i momka koji je pravio ovaj dokumentarac viewtopic.php?f=7&t=1237 gde je nasao naratora.

Sad da se sve bas moze naci iz prve onda ovakav sajt ne bi ni bio potreban :)
A sada je jos otoplilo sto znaci da ljudi manje provode vremna za kompojuterom i pada psoecenost svim sajtovima pa i ovom (to je redovno svake godine) tako da se sada mora biti strpljiviji nekgo tokom jeseni i zime.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Braca » 20.05.2011 18:30

Slazem se u potpunosti. Sto se tice naratora iz dokumentarca o tari u pitanju je glumac Milan Mihajlovic ako sam dobro prepozna glas. Evo jos jedne njegove dokumentarne emisije pod nazivom misteruije Srbije http://www.youtube.com/watch?v=34COnccfrtk. :yes:
Braca
Član foruma
 
Postova:  22
Pridružio se:  17.04.2011 12:15

Re: Saradnja...Potreban scenario

Postod Video Majstor » 21.05.2011 20:47

Ovako, tema ovog filma je za mene dosta strana u smislu da nisam nikada razmisljao o pisanju scenarija za film o sportu. Prvo sto mi je palo napamet ona klise prica iz americkih sportskih filmova. Medjutim posto to zahteva dosta glume predlozio sam varijantu gde se gluma prakticno svodi samo na pripovedaca. U pocetku nisam imao neku viziju samog filma vec samo okvirno sta bi pripovedac trebao da ispripoveda. Sada sticem malo preciziju viziju filma u glavi i mislim da bi bio dobro da malo ucinim film slozenijim. Nisam jos siguran kako ali razmisljam. Bojim se da se trajanje filma lako moze desiti da bude 10-15 minuta a u tom slucaju bi se onaj relativno kratak govor naratora bio prekratak i izgubio bi se tj. gledaoci vise nebi osetili povezaniost i logiku price.

Prvo resenje koej mi pada na pamet je da pored raspleta o povrtaku motivacije dodam jos nekoliko "mikrozapleta" (ja tako zovem dodatne zaplete koji cine samo delic filma) i da tako bogatimo film na vise mesta. Pre sam mislio da se to resi iskljucivo fudbalskim momentima ali onda je suvise velika odgovornost na vama da morate snimiti bas takve kadrove. Ako ih bude super. Ali ako ih ne bude film ce izgubiti mnogo od predvidjene zanimljivosti. Sad radim na tome...
Verovatno cu to resiti tako da dodam jos nekoliko govora u kojima cemo govoriti o jos dodatnih problema i za njih posebno smisliti resenja. Veceras i sutra cu pokusati nesto konkretno u vezi toga da napisem.

Jedna varijatna je da se u nastavku filma nastave cuti secanja iz razgovora sa "Deda Jovom", mozda cak i njegov glas i to da bude u kljucnim momentima na primer u trenucima kad pocnu da gube ili kad im bude najteze... Tako bi obogatio film a i taj razgovor bi nastavio da bude aktuelan do kraja filma pa ga publika ne bi izgubila iz vida. To je malo teze pa ne znam da li cu umeti ali mozda cak i na to budem isao.

Primer:
Narator: Počeli smo da gubimo i snašlo nas je ponovo staro beznaće. Jebiga. ... Puklo je sve što sam postigao tokom ovih dana priprema. ..... ...Ali u tom momentu sam se setio deda jovinih reci koje mi onda nisu delovale toliko vazne.

Glas deda Jove (zvuči kao sećanje): _______i ovde rečenice koje deda jova izgovara_______
Ta promena glasa da zvuči kao sećanje se postiže dodavanjam "Reverb" efekat na taj audio sample". Mozda i malo "Echo" efekta kojih ima u svim programima za montažu ili obradu zvuka.


---
Malo kasnije cu u posebnu poruku opisatri par preporuka u vezi naratora.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
PrethodniSledeća

Vrati se na Scenario

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju