Producentska kuca

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Producentska kuca

Postod cojacK » 03.10.2014 8:43

Evo jos jednog pitanja,

Sta mislite, da li je, recimo, za otvaranje svoje producentkse kuce potrebno ne znam koliko para kao sto slusam svuda.Ja mislim da ne ? Ajde ko zna bilo sta o tome neka napise, hvala unapred..

Ja mislim da je dovoljno otvoriti producentsku kucu kao firmu i ako imas scenario da li ti je potrebno jos para za nesto ? Tj. da li za, recimo, kasting glumaca i svega toga pre nego sto pocne da se snima film/serija placas ti, mislim bukvalno ti kao producentska kuca ili sponzori koji uloze u taj film/seriju ?

Dakle, da li je uopste moguce da skupis grupu ljudi koji cak mozda nikada pre nisu ni bili producenti niti nemaju veze sa tim, niti nista slicno, i otvoris producentsku kucu. Da li je za samo otvaranje producentkse kuce potreban neki novac ?
I, recimo sad otvorio si producentsku kucu i sve, i imas scenario koji si sam napisao za recimo neki film, i sad jel tebi potreban jos neki novac dalje ili sve to dalje placaju sponzori koju su ulozili u taj film ?

I, sta sve jedna producentska kuca mora da ima ?

Pozdrav.
cojacK
Član foruma
 
Postova:  27
Pridružio se:  14.04.2014 19:09

Re: Producentska kuca

Postod Video Majstor » 04.10.2014 0:36

Sjajno pitanje :)

A odgovor je baš opširan. :) Ja ću da odgovorim svoje mišljenje i to u više navrata jer nemam vremana odjednom.
A voleo bi da se i drugi pridruže sa svojim mišljenjem.

Pošto si ovim pitanjem dotakao mnogo toga biće malo konfizno šta sve napišemo ali bitno je ipak da pomenemo informacije. ...a onda kad se nakupi lepa količina informacija može da se pripremi jedan pregledan tekst za sajt.


Sledi jedan deo odgovora:

(da bude lakše sam ću da postavljam i neka pitanja i potpitanja jer mi je tako intuitivnije)

Najpre, šta je producentska kuća?
Ovo je samo po sebi širok pojam. U velikim filmskim industrijama (čitaj Holivud) ove kompanije su dosta izmešane i isprepletene, pa je teško da se jednostavno objasni šta koja radi, koja obavlja finnasiranje, koja distribuciju, koja snimanje, a koja poseduje autorska prava itd... Precizna uloga Produkcijske kuće bi bila kompanija koja kontroliše nastanak jednog filma sve dok ne dođe do faze distribucije (dolazak filma do gledaoca/kupaca). Producenstska kuća je ta koja kupuje scenario, snalazi se za finansiranje, započinje filmski projekat, okuplja filmsku ekipu, Obavlja samu fazu produkcije i postprodukciej itd. Moža jedna kompanija sama sve ovo da uradi a može da se samo bavi iznajmljivanjem usluga drugih kompanija koje obavlaju ove stvari. Na primer, obično se studio iznajmljuje. A može i sama produkcijska kuća i svi ovi ostali da budu posedovani od strane jedne velike medijske kompanije koja ih sve finansira i nadgleda...

Ja mislim da je dovoljno otvoriti producentsku kucu kao firmu
Da producentska kuće jeste firma.

Sad malo da pomenemo zbog čega je potrebno da bude firma?
Firma ima loše strane što za firme važe komplikovaniji i mnogo strožiji zakoni nego za fizička lica. Takođe firme su dužne i da plaćaju određene dadžbine državi. Dakle imati firmu na prvi pogleda je nepoželjno. Pa zašto onda ljudi otvaraju firme?
Pre svega zbog toga što mnoge firme koje su neizbežne u ovom procesu neće ili ne mogu da posluju sa fizičkim licima. Jednostavno nemaju tu opciju. Drugi razlog je ako se radi o biznisu ili zaradi preko određene količine za koja zakon zahteva da mora da se otvori firma. I treći razlog (trenutno najmanje bitan) je radi ljudi koji će možda da insistiraju da budu legalno zaposlen ili da im posao ulazi u radni staž, penziju, socijalno osiguranje i sl...

Sad, kako se otvara firma?
Samo otvaranje je recimo veoma lako. Jedan dan se potroši na popunjavanje obrazaca i predavanje zahteva u APR agenciji. Zatim se čeka rešenje nekoliko dana, zatim se sa rešenjem otvara žiro račun u nekoj banci, i takođe se rešenje nosi se u socijalno... Sve ukupno se potroši oko dva dana i nekoliko hiljada dinara.
Dakle kada imate firme niste se samim tim mnogo uozbiljili (iako će ljudi smatrati da jeste).
Ali istog momenta vam počinju ozbiljne obaveze i komplikacije. Zarađivali ili ne zarađivali, obaveze će da vam kucaju na vrata i računi za plaćanje upadaju u poštansko sanduče...

Dakle sa otvaranjem firme ne treba trčati nego treba shvatiti dobro ceo proces i pripremiti se.

Olakšavajuća okolnost je što firma može da se zamrzne na neko vreme i tako se izbegnu non stop obaveze u periodima kada nema posla.

i ako imas scenario da li ti je potrebno jos para za nesto ? Tj. da li za, recimo, kasting glumaca i svega toga pre nego sto pocne da se snima film/serija placas ti, mislim bukvalno ti kao producentska kuca ili sponzori koji uloze u taj film/seriju ?
Može produkcijska kuća od svojih para da finansira šta hoće a takođe može da finansiranje obavlja neko drugi. Može da traži na primer finansijere tipa sponzora, može da bude posedovana od medijske kompanije koja ima svoj novac, može da radi direktno za jednog naručioca koji sam plaća to što traži od njih.
U svakom slučaju producentska kuća obavlja samu isplatu glumcima na primer tako da se recimo glumce ne tiče od koga je zapravo novac došao. a sponzora se ne tiče koga si odabrao za glumca. (pojednostavljeno rečeno, u praksi ih se uvek tiče, naravno)

Precizno definisano zadatak produkcijske kuće (nije da stvori novac nago) je da potroši novac tj. da odluči kako će on tačno biti potrošen. Da pretvori taj novac u film.

Dakle, finansiranje nije obavezno zadatak neke konkretne jdnostavne producentske kuće ali onaj ko želi da snimi film mora da misli i na ovo i na ono inače filma neće biti.

Da li je za samo otvaranje producentkse kuce potreban neki novac ?
Pa iz prethodno što sam naveo nije.
Za otvaranje same firme ne treba ništa posebno novca.

A sam zadatak producentske kuće može biti tako organizovan da se bavi samo kontrolom i odlukama a sam posao da obavlja neko drugi koga unajme. U tom slučaju producentska kuća bi samo naplaćivala svoj talenat da organizuje nastanak filma.

Međutim, tvoje pitanje očigledno nije slepo vezano u vezi nečega što se zove "producentske kuća" nego kako zapravo nastaje film i šta sve treba i koliko para?
Odgovor na to šire pitanje je takođe širok. Moglo bi se reći da je za organizovanje snimanja filma potrebno informisati se o svemu u vezi filma, o svemu u vezi finansiranja, i što bolje o biznisu uošte.

I, recimo sad otvorio si producentsku kucu i sve, i imas scenario koji si sam napisao za recimo neki film, i sad jel tebi potreban jos neki novac dalje ili sve to dalje placaju sponzori koju su ulozili u taj film ?
Pa sve zavisi koliko sponzori obezbede... Ako su obezbedili dovoljno za sve onda je sve finansijski rešeno. Idealno bi bilo kad bi imao dovoljno sponzora za sve.

Osvrnuću se ovde na finansiranje kao posebnu temu:

Sponzori - su oni koji plaćaju samo da bi film bio završen. Njihov razlog je zato da bi se njihova reklama našla negde u filmu. Ili plaćaju iz solidarnosti (obično manji sponzori).

Crowdfunding - Ovo je sada veoma atraktivan način finasiranja koji je postao veoma popularan zahvaljujući kickstarter.com sajtu http://www.videomajstor.com/vest-kickst ... rdu-dolara
Mnoštvo običnih ljudi doniraju male (ili koliko god žele) iznose da bi podržali projekat koji im se dopada i tako doprineli da se njihove želje ostvaruju.
Mali iznos puta veliki broj ljudi = mnogo para
Ako crowdfunding uspe, filmmakeru su ostvarene sve želje, a uskoro i donatorima.
U Srbiji ovo još nije zaživelo jer je način doniranja još uvek komplikovan za nama raspložive načine plaćanja.
Ja sam na primer donirao jedan dolar za ovaj projekat https://www.kickstarter.com/projects/gr ... video-game
čisto da steknem iskustvo. Jedva sam uspeo da obavim plaćanje.

Ali doći će vreme da i kod nas ovo zaživi. Tada će domaći niskobudžetni fimovi da dobiju mnogo bolje šanse.

Naručioc - kada je u pitanju produkcijska kuća koja je samostalna i koja to zaista tretira kao biznis onda oni obavljaju snimanje određenog videa kao uslugu koju naplaćuju naručiocu. To je način finasiranja recimo malih domaćih produkcija koje snimaju video spotove za muzičare, reklame, svadbe i slično.

Fondovi i sl. dodele novca - ovo su (misteriozne) pare unapred namenjene za projekte koji zadovoljavaju te i te uslove ili projekte koje jednostavno odaberu u upravi fondova ko god da odlučuje. Toliki novac dovoljan za filmove mogu da imaju samo fondovi ministarstava ili nevladinih organizacija finansiranih iz inostranstva. U praksi ovo je slično kao rad za naručioca. Ovde tobože filmmaker ima više slobode nego kod tipičnog rada za naručioca ali cela ova veza izmedju finnasijera ovog tipa i filmmakera šljaka samo kad je politika i filozofija filmmakera podudarna sa finasijerom. Dakle ovo je opet rad za nekakvog naručioca samo što to nije očigledno. Ovi filmovi su u pravilu nekomercijalni (ne zarade ili zarada nije cilj).
Ja lično ovaj način finansiranja, uz manji broj izuzetaka, smatram ljigavim i razmatram komercijalne i niskobudžetne filmove/serije/video koji ne ovise o tome...

Projekti sa 0$ budžetom - Ovo su volonterski ili amaterski projekti koji sami filmmakeri dobrovoljno snimaju o sopstvenom trošku. Ulažu svoje znaje, vreme i trud. U ovu kategoriju spada i youtube video / web serije / kratki filmovi i sl. Ekipa na kraju ne mora ništa da zaradi. Mogu da osvoje neku nagradu na nekom festivalu koja će im pomoći u karijeri, a možda osvoje i novac. A mogu i da zarađuju na youtube-u i tako imaju svoj mali (youtube) biznis. A možda od toga naprave i veći biznis ako steknu veću popularnost i pronađu nekakvu sopstvenu formulu uspeha na youtube-u.

Dakle, da li je uopste moguce da skupis grupu ljudi koji cak mozda nikada pre nisu ni bili producenti niti nemaju veze sa tim, niti nista slicno, i otvoris producentsku kucu.
Moguće je, samo je pitanje koji nivo ozbiljnosti će se dobiti, koji nivo stručnosti, koji nivo kvaliteta njihovog rada. Imaš na primer amaterski video koji se snimaju besplatno, imaš muzičke spotove koji snimaju početnici za par stotina evra. Imaš veoma kvalitetne koji koštaju nekoliko hiljada evra i njih snimaju iskusniji... Na primer član ByteFX memberlist.php?mode=viewprofile&u=56
je u vreme pre početka ovog foruma bio osnovac koji je počeo sa efektima u After Effectsu, kad je forum počeo imao je već simaptične filmiće. A sada je već dogurao da snima ozbiljne spotove, fotografiše domaće slavne ličnosti itd. Dakle period od oko 4-5 godina. Bio je mnogo vredan i sada je.

Prvi cilj treba biti sticanje iskustva i usavršavanje kroz praksu. Treba volontirati (raditi amaterski nešto). Kod nas su svakako male plate tako da i ozbiljni ljudi skoro volontiraju, pa što onda ne bi i početnici. Sa sticanjem iskustva jednostavno ubrzo dođe momenat da se ljudi osećaju spremno za nešto ozbiljno. Pa onda sve ozbiljnije i ozbiljnije...
Evo još jedan primer: Predrag Vukosavljević 2011-e: viewtopic.php?f=7&t=1237
a 2014-e: http://www.videomajstor.com/vest-obreno ... rac-najava

Nekoliko filmmakera koje pratim, su dogurali do ozbiljnih nivoa za 3-4 godine...

I, sta sve jedna producentska kuca mora da ima ?
sad nemam vremena za ovo. Kasnije ću o ovome. :)
Takođe pogledajte i ovu temu:
viewtopic.php?f=5&t=4411
stavljanjem ovog linka ih na neki način povezujem.


---
p.s.
Kao što je upadljivo ove godine je tema finansiranja, unovčavanja scenarija, pretvaranja bavljenja videom u biznis... najinteresantnija na ovom forumu. Takođe bavljenje filmmakingom se u zadnje vreme proširilo na mnogo više toga od "pravih filmova" tako da je broj mogućnosti danas veći nego ikada. Ja imam veliku želju da sve to pokrijem i informišem ljude o tome ali na žalost imam jako malo vremena.
Ja nemam obavezno rešenje kako da se u jednoj siromašnoj zemlji nađe novca da se snimi visokobudžetni film i kako da siromašan narod ode u bioskop i pogleda ga da bi film dobio dovoljno novca da se isplati i zaradi. Ja sam više za to da ukažem na to da treba da se prilagodimo situaciji, tržištu i novim mogućnostima. I da ne protraćimo vreme pasivno čekajući na bolja vremena.
Na primer pokušajte u mojim porukama koje sam pisao u zadnjih nekoiko meseci da prepoznate neke nove predloge i ideje i tržišta koja sam pominjao da su atraktivnija od nekih drugih. Ko zna možda je na primer pametnije pretvoriti fimski scenario u mini TV seriju i tako doći do industrije i komercijalnijeg pristupa. Možda je rešenje smisliti neki kreativan način da zainteresujete ljude za crowdfunding kod nas. I sl... nisam stigao da napišem sve što mi pada na pamet. Drago mi je da viđam u zadnje vreme da i od posetioca stižu ideje za nove pristupe. Budite slobodni za još više :clapping:


...nastaviću još na ovu (ogromnu) temu kad stignem.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Producentska kuca

Postod AFS » 15.01.2015 23:05

Ova tema me je dovela na forum :)

Planiram ove godine da započnem svoj posao. Radio sam tri godine kao kamerman, montažer, fotograf i magarac u jednoj maloj lokalnoj TV stanici i obožavao sam taj posao, ali šef je bio :angry:

Sve sam već sredio, smislio temu emisije, pripremio papire, raspitao se za bespovratne kredite, napravio uvodne špice, animacije, lower third... snimanje pilot emisije je u aprilu pa ćemo videti ko je zaintersovan za emitovanje. Mene zanima da li neko zna koliko bih mogao naplaćivati reklame u emisiji ako se emituju npr. samo na 20 lokalnih i regionalnih TV stanica ako emisija ide samo jednom mesečno?

Samouk sam, odlično se snalazim sa AE i Premiere-om, ali zbog osnivanja firme razmišljam o prelasku na legalno. Naravno mislim Linux jer mi ne pada na pamet davati 100.000 za Adobe licence, a uskoro izlazi Pitivi koji dosta obećava :)
Korisnikov avatar
AFS
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.01.2015 22:05

Re: Producentska kuca

Postod Video Majstor » 20.01.2015 6:35

Dobrodošao! :drinks:

Drago mi je da imaš entuzijazma i volje! :) Sad nemam mnogo vremena pa ću napisati nešto ukratko o ovim najvažnijim pitanjima.

da li neko zna koliko bih mogao naplaćivati reklame u emisiji ako se emituju npr. samo na 20 lokalnih i regionalnih TV stanica ako emisija ide samo jednom mesečno?
Ne znam da li si dobro rekao pa ne razumem sasvim..?! Da li bi ti proizvodio TV emisije i prodavao ih drugim televizijama pa da se ta emisija prikazuje kod njih?
npr. samo na 20 lokalnih i regionalnih TV stanica
Ili si pod ovim mislio da se tvoj kanal prikazuje preko nekoliko lokalnih kablovskih provajdera?!


--
Cena reklame generalno ovisi o gledanosti, o prestižu i o toma kakva je ekonomska situacija kod ciljne grupe gledaoca.

Na primer: Pojednostavljeno rečeno nekakva srednja cena reklama je 1 evro za hiljadu gledaoca/čitaoca. Toliko je recimo na internet stranicama ili na youtube-u zarada na siromašnijim tržištima. (E sad zbog ove krize cena je često dosta ispod toga).
E sad rekao sam da je to "srednja cena". Pošto je raklamiranje na televiziji prestižnije i pošto gledaoc praktično ne može da izbegne/ignoriše reklamu ta reklama vredi možda i 5-10 puta više. Dakle možeš da očekuješ negde do maks 10 evra po reklami na svakih hiljadu očekivanih gledaoca.

Pošto je najbolje trajanje reklame do 15 sekundi, pojednostavićemo da su sve reklame 10 sekudni trajanja.
10evra po reklami / 10 sekundi = 1 evro/sekund na svakih hiljadu gledaoca

Dakle, maksimalno koliko možeš da naplaćuješ je negde do 1 evro za sekund reklame na svakih 1000 očekivanih gledaoca te emisije. To računaj da je nekakav krajnji maksimum, možda ćeš morati i nekoliko puta manje od toga...
U svakom slučaju cilj mora da ti bude što veća gledanost da bi imao i što veće prihode.

Još neke brojke:
Prosečan klijent će imati reklamu trajanja 10 sekundi. Ti ćeš verovatno prikazivati reklame 5 minuta tj. ukupno 300 sekundi. To je prihod on nekih 300evra na hiljadu gledaoca.
Recimo da je ukupan "domet" tvoje televizije jedan grad od 100000 stanovnika. 25hiljada kuća i 25hiljada televizora i po 4 gledaoca po televizoru maksimalno.
Recimo da tvoju emisiju gleda svaki hiljaditi gledaoc to je eto hiljadu gledaoca. Dakle prihod u tom slučaju bi bio 300 evra po emisiji. Autoru emisije se obično plaća oko 100 evra za prikazivanje emisije za jedna grad od 100000 stanovnika. i neka televizija ima još oko 100 evra raznih svojih troškova tokom emitovanja, ostaje ukupno 100 evra zarade (300-100-100=100). Eto to je neka pojednostavljena računica kako se stvari dešavaju kod komercijalnih televizija otprilike u celoj u ex-yu.
Naravno glavni problem je ukoiko je gledanost loša jer onda padaju prihodi a troškovi ostaju isti i onda nestaje i zarada a možda se čak ide i u gubitke. Treba uzeti i u obzir i posrednike koji dobavljaju reklme i oni će možda uzeti i pola od tih prihoda.
Dakle cilj moraju biti ekonomične ali privlačne emisije koje će privući veću gledanost.

Provera na primeru najskupljih reklama:
Pre ove krize u Srbiji su recimo reklame u nejgledanijim emsijima koštale do 1000 evra po sekundi. Gledanost tih najpopularnijh emsija je negde oko milion gledaoca. Pošto prosečna reklma traje 10 sekundi to znači da klijent plaća 10000 evra da bi njegovu reklamu videlo milion gledaoca.
10000/1000000=0,1evro po gledaocu.
Dakle, tačno onoliko koliko je i ovde polazna pretpostavka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Producentska kuca

Postod Video Majstor » 19.03.2015 6:17

Za nastavak priče o cenama TV reklama sam sveže ubacio novu funkciju u naš kalkulator: http://www.videomajstor.com/kalkulator
Možeš da izabereš "Kalkulator cene TV reklame" i onda se poigraj sa brojkama. Pa ćeš videti koliko šta utiče na cenu reklame i zaradu TV emsija.

Sam kalkulator ću inače još poboljšati da budu prijateljsikiji za korisnike.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Producentska kuca

Postod AFS » 02.04.2015 19:46

Ako je za verovati kalkulatoru onda ću imati prihode od 7.200€ godišnje. Mada moj cilj je daleko od te cifre, veooooma daleko :)

Uglavnom, snimanje pilot emisije je pomereno za 8. maj, pa ćemo videti šta će biti... ako ne uspe odoh da snimam svadbe :) Bićete obavešteni.
Korisnikov avatar
AFS
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.01.2015 22:05

Re: Producentska kuca

Postod Video Majstor » 03.05.2015 2:25

AFS je napisao:Ako je za verovati kalkulatoru onda ću imati prihode od 7.200€ godišnje. Mada moj cilj je daleko od te cifre, veooooma daleko :)

Uglavnom, snimanje pilot emisije je pomereno za 8. maj, pa ćemo videti šta će biti... ako ne uspe odoh da snimam svadbe :) Bićete obavešteni.
Kalkulator ispravno računa, a prihodi zavise od toga koje su cene reklame i koja gledanost.
Ne znam koje si cifre ti kucao?

Malopre sam objavio tekst o toma kako se od gledanosti dolazi do zarade:
http://www.videomajstor.com/mediji-gled ... ame-zarada
Treba još u tekst da dodam primere...

i nova verzija kalkulatora gde su ispravnijim imenom nazvani neki pojmovi:
http://www.videomajstor.com/kalkulator
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Producentska kuca

Postod AFS » 14.10.2015 10:17

Nije me bilo dugo na forumu, pa evo me da javim rezultate :)

Snimljeno je četri epizode turističke emisije (bilo je u planu šest), poslao sam promotivni video materijal svim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću. Pošto nije bilo odgovora, poslao sam regionalnim televizijama odakle sam dobio dosta pozitivnih odgovora, ali i ono glavno da sam dobio ponudu za posao.

Tako da sam se vratio radu na televiziji :) Emisija je i otvaranje firme je trenutno u stavljeno "standby" i to će sačekati neka bolja vremena.
Korisnikov avatar
AFS
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  15.01.2015 22:05

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron