Dugometražni crtani film

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Dugometražni crtani film

Postod baccko » 02.09.2014 19:50

Da li neko ima iskustva ili znanja iz oblasti dugometražnih crtanih filmova? Kakva je procedura oko realizacije ove vrste filma, odnosno koliko je slična realizaciji igranog filma? Kakva je, i da li uopšte postoji, produkcija DCF-a u našoj zemlji?
Naime, prošle godine je objavljena moja knjiga (bajka) Princeza Petra i verujem da bi se mogao napraviti dobar crtani film od nje :)
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Dugometražni crtani film

Postod Video Majstor » 07.09.2014 14:57

Ja recimo nemam iskustva sa tim, ali imam mišljenje kao i uvek :)

Za crtaće mislim da je neophodan veliki budžet i da je to najveći problem. Crtać možda može biti i niskobudžetan ako se koristi manji kvalitet crteža i animacije ali onda takav crtać neće imati publikku.

Dobra vest kod crtaća, ako su namenjeni deci, je što su deca veoma zahvalna ciljna publika, po mom mišljenju. Filmovi/Crtaći za decu ne moraju da imaju neku mnogo kvalitetnu priču a opet imaju veliku gledanost i deca ih vole.

Međutim opet da bi došlo do tako velike gledanosti neophodno je i da promocija crtaća bude visokobudžetna. Tu dolazimo do zaključka da su dugometražni crtaći verovatno pogodni samo za veliku industriju kao što je Holivud.


--
Crtane serije su, verujem, mnogo izvodljivije. Budžet je manji jer se koristi manje kvalitetno crtanje i animacije, scenario još manje kvalitetan i svodi se na štancovanje. Promocija ne stvara velike troškove jer je TV publika unapred poznata i promocija se svodi na najavu emisija. Gledanost verovatno manje nego od dugometražnih crtanih filmova ali je relativno sigurna jer televizije već skoro unapred znaju koliko se šta gleda...

Naime, prošle godine je objavljena moja knjiga (bajka) Princeza Petra
Čestitam! :drinks:

Dakle, pored onog scenarija "King" već neka iskustva sa pisanjem i izdavaštvom imaš.

Kakva je, i da li uopšte postoji, produkcija DCF-a u našoj zemlji?
Doamći animatori su već radili dugometražne filmove. Na primer nekoliko njih iz škole o kojoj sam pisao http://www.videomajstor.com/vest-iluzij ... ndija-2013
su radili animirani film za odrasle. Ne znam sve detalje ali možda je i u potpunosti rađen u Srbiji.
Film Noir (2007)
http://www.imdb.com/title/tt0970933/


Osim toga "Iluzija" imaju i kraće crtaće. Pretpostavljam da bi bilo dobro njih da kontaktira ko ima scenario za crtać.

Što se tiče finansiranja crtaća za Srpsko tržište, mislim da su trenuntno veoma male šanse za to, jer je zbog velike krize zarada sigurno najmanja, a kao što sam rekao budžet ne može da bude mali.

Naime, prošle godine je objavljena moja knjiga (bajka) Princeza Petra i verujem da bi se mogao napraviti dobar crtani film od nje :)
Kad su u pitanju šanse za realizaciju, pod "dobar" bi moralo da se podrazumeva koliko je dobar za tipičnu publiku dugometražnih crtaća? Da li sledi taj šablon? Da li je već testirano na neki način da se deci veoma dopadaju likovi i priča?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Dugometražni crtani film

Postod baccko » 07.09.2014 21:28

Hvala videomajstore na čestitkama i informacijama :drinks:
Slažem se da je ovo- dobar, relativan pojam i da ja kao subjektivan ne mogu da procenim da li bajka zadovoljava sve kriterijume kojima bi opravdala taj epitet, zato sam želeo da neko kompetentniji to proceni.
Priča je specifična utoliko što bi šarolikost likova i situacije u koje upada glavna junakinja bile zanimljive deci, ali su glavne poruke namenjene više odraslima (nimalo slično kao u crtanom filmu "Noir" :) )
Kritike koje sam dobio su prevazišle sva moja očekivanja, ali to opet ne znači da je priča pogodna za animaciju. Skoro sam dobio tu ideju, pa reko' da probam i raspitam se. Mada što se video produkcije tiče nade polažem u "Kinga", a započeo sam i novi scenario :gamer2:
U svakom slučaju hvala na savetu :good: obratiću se "Iluziji" i čuti njihovo mišljenje.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Dugometražni crtani film

Postod Video Majstor » 11.09.2014 21:49

Kakva je procedura oko realizacije ove vrste filma, odnosno koliko je slična realizaciji igranog filma?
Isto je kao kod filma u toj meri dok ne dodjemo do kamera i onog što je ispred kamere. Sve ono što kamera snima kod filmova to se kod crtaća crta ili kompjuterski generiše. Tako da izbaciš glumce, scenu, kamere ali sve ostalo ostaje suštinski isto organizovano. I dalje postoje recimo koreografi i glumci koji daju inspiraciju za kretanje crtanih likova itd...

Inače, prvo što sam čitao iz sveta filma je strip o životu Volta Diznija pa sam tu još video sve to. Imaju na primer prave plesače koje crtači skiciraju i onda na osnovu toga crtaju i animiraju scene plesea sa crtanim likovima...

Sad za svaki slučaj da pomenem, da postoje toliko različite vrste animacije da nekad postoji i prava scena i ništa se ne crta. A takođe nekada mogu da učestvuju i pravi glumci za "motion capture". Tako da ono prvo što sam rekao važi za neke klasične crtaće kao na primer Miki Maus, bambi i tako te.

Danas ima mnogo više izbora kako crtać može da se realizuje.

Slažem se da je ovo- dobar, relativan pojam i da ja kao subjektivan ne mogu da procenim da li bajka zadovoljava sve kriterijume kojima bi opravdala taj epitet, zato sam želeo da neko kompetentniji to proceni.
Mislio sam isključivo na "dobar za realizaciju" u smislu isplativosti te ideje. Jer kao što sam rekao pošto realizacija dugometražnog crtaća mora biti skupa, ne gleda se kolika će biti gledanost nego da li će biti jako velika gledanost. Po mom mišljenju dugometražni crtać ne može biti niskobudžetan već samo srednje budžetan ili visokobudžetan.

Što se tiče finansiranja crtaća za Srpsko tržište, mislim da su trenuntno veoma male šanse za to, jer je zbog velike krize zarada sigurno najmanja, a kao što sam rekao budžet ne može da bude mali.
Da dodatno pojasnim. Ja verujem da su deca odlično tržište i crtaći imaju veliku gledanost. Ali ipak u Srbiji trenutno se ta gledanost kod dugometražnih crtana ne pretvara baš mnogo u novac jer ljudi ili ne kupe crtać ili gledaju piratski. A odlasci u bioskop sa decom se dešavaju tek u nekoliko većih gradova...

Tako da se mora videti da li ima neke šanse za neko globalno tržište. Ili alternativno da li može da se pretoči u crtanu seriju koja bi opet morala biti atraktivna za globalno tržište.

(nimalo slično kao u crtanom filmu "Noir" :) )
"Film Noir" sam dao kao primer da kod nas ima vrhunskih animatora i da rade projekte na svetskom nivou. To je bio potvrdan odgovor za tvoje pitanje da li kod nas postoji produkcija dugometražnih animiranih filmova. Produkcija u smislu tehničkih sredstava i ljudi postoji, samo je potreban budžet i naručioc.

Znam da nije ni slično tržište kao za tvoj crtać.

Priča je specifična utoliko što bi šarolikost likova i situacije u koje upada glavna junakinja bile zanimljive deci, ali su glavne poruke namenjene više odraslima (nimalo slično kao u crtanom filmu "Noir" :) )
Kritike koje sam dobio su prevazišle sva moja očekivanja,
Fino. :)
Je li to pisana bajka ili slikovnica?
I gde inače može da se pronađe?

Okači naslovnu stranu ako imaš.

produkcije tiče nade polažem u "Kinga"
Da, ja mislim da je vrlo realno ocekivati da ce pre ili kasnije taj film biti snimljen. O tome ćemo u "King" temi...

a započeo sam i novi scenario :gamer2:
Samo napred :) jedva cekam da procitam.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Dugometražni crtani film

Postod baccko » 13.09.2014 21:45

1912036_233632690094414_1223304078_n.jpg
Naslovna
Naslovna strana i ilustracije
Prikačeni fajlovi
8.oblaci nad palatom-.jpg
Oblaci nad palatom
7.arena-.jpg
Arena
6.borba-.jpg
Borba
5.ptica2-.jpg
Ptica
4ribe-.jpg
Ribe
3.4kraljevstva-.jpg
Četiri kraljevstva
2.narukvica-.jpg
Narukvica
(46.74 KiB) Nijednom preuzeto
1.Sunce1-.jpg
Sunce
(44.05 KiB) Nijednom preuzeto
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Dugometražni crtani film

Postod baccko » 13.09.2014 22:35

Knjigu prodajem ja, kao kao vlasnik tiraža. Uskoro će se prodavati u društvu Bogotražitelj, ali nakon promocije koju sam im obećao, a koju nikako da odradim.

Ekranizaciju ponekad zamišljam kao stare ruske bajke koje sam nekada gledao.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Dugometražni crtani film

Postod Video Majstor » 14.09.2014 2:34

Ja sam u svojoj glavi isprva zamislio slikovnicu. Medjutim sad prema ovim slikama mi ovo deluje baš ozbiljno.

Ekranizaciju ponekad zamišljam kao stare ruske bajke koje sam nekada gledao.
Od tih starih filmova i crtaća, sećam se da je domaća "Zlatna jabuka i 9 paunica" bila baš strašna kad sam bio mali. Takodje sam citao od bajki tog tipa "bajka o ribaru i ribici" i sl. Sećam se da mi se nisu baš dopadale jer su bile strašne i previše pesimistične, ali je bio neverovatan doživljaj koliko me uvlačilo u taj svet. Pročitao sam i celu knjigu diznijevih bajki i nekoliko onih malih plavih knjiga od po 10 bajki...

Ako su deca ciljna publika možda to može da se ekranizuje i kao nezahtevni dečiji film i da zaista bude niskobudžetno. Nagađam samo, pošto još uvek ne znam ništa o priči kako se to uklapa...

Knjigu prodajem ja, kao kao vlasnik tiraža. Uskoro će se prodavati u društvu Bogotražitelj, ali nakon promocije koju sam im obećao, a koju nikako da odradim.
Dakle, nije još počela distribucija knjige po knjižarama? Ponešto znam o tome jer me je ranije interesovalo pa sam pročitao knjige "Put od rukopisa do knjige" i "Put knjige do čitaoca"...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Dugometražni crtani film

Postod baccko » 14.09.2014 8:22

Ja sam samo dobio informaciju da je teže distribuirati knjige po knjižarama jer je njima komplikovanije da uzimaju knjige od fizičkih lica. Ne znam zašto, ali sam tako čuo pa se nisam ni angažovao oko toga. Videomajstore, ako imaš nekih korisnih informacija... :good:

Poruke bajke jesu ozbiljnije i zato su ilustratori, koji su imali odrešene ruke, napravili ovakve ilustracije. Naravno, deca ne mora da shvate sve poruke, bitno je da im bude interesantno; kao što gledaju Simpsonove.

Možda imaš pravo u vezi niskobudžetnog crtaća. Stvarno ne znam. Još nisam kontaktirao Iluziju.
baccko
Član foruma
 
Postova:  17
Pridružio se:  30.12.2012 2:10

Re: Dugometražni crtani film

Postod Video Majstor » 15.09.2014 16:56

baccko je napisao:Ja sam samo dobio informaciju da je teže distribuirati knjige po knjižarama jer je njima komplikovanije da uzimaju knjige od fizičkih lica. Ne znam zašto, ali sam tako čuo pa se nisam ni angažovao oko toga. Videomajstore, ako imaš nekih korisnih informacija... :good:
Koliko znam tradicionalne knjižare ne kupuju i ne poseduju knjige nego samo posreduju u prodaji. A kada prodaju ostave sebi zaradu a izdavaču proslede cenu po kojoj su se dogovorili.

Verovatno jeste sa fizičkim licem komplikovanije nešto ali ne znam šta. Ako se dobro sećam mnoge knjige po knjižarama imaju kao izdavača fizičko lice. Dakle, moguće je.

Ništa te ne košta da obaviš razgovore sa nekoliko knjižara i da ti objasne kako stvari stoje.

Obične prodavnice i robne kuće nabavljaju knjige kao i svu ostalu robu, znači plate je, i onda je poseduju i čekaju kupca...

- Takođe postoje nekoliko domaćih internet knjižara i njima treba da se javiš da vidiš da li mogu da uvrste i tvoju knjigu.

- Bez obzira na sve ostalo što je pomenuto, ako su knjige već kod tebe, ti u svakom slučaju treba i da daješ na sve besplatne oglase na internetu (a može i Kupindo ali uračunaj proviziju) knjigu i da redovno obnavljaš oglase. To možda nije neka prodaja ali i trud je minimalan (možda desetak minuta nedeljno) i sve što prodaš tim putem ti je čista zarada bez posrednika.

- Sve u svemu nije isključivo da ljudi knjigu baš moraju da kupe u knjižari, postoje brojni načini kako čovek može da dođe do knjige. Možeš da budeš kreativan i sam smisliš načine...

Kritike koje sam dobio su prevazišle sva moja očekivanja,
Veoma je bitno da ljudi (potencijalni kupci) čuju za ove pohvale. U principu ljudi žele ono što drugi ljudi već vole. Tako da je najvažnija stvar kod savremenog marketinga da se nekako to prikaže ili saopšti gladaocima da se to već svidelo drugima i da je već popularno. Dakle, gledaj da prikažeš te kritike i pohvale u pisanoj formi... i onda da ih uvrstiš u oglase, promotivni materijal itd.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron