Balansiranje zvuka?

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Balansiranje zvuka?

Postod Esso » 28.03.2014 15:06

Zanima me kako mogu balansirati zvuk kada imam situaciju da govornik cesto spusta jacinu zvuka.tj, cas je glasan a cas je tih da se jedva cuje. Sigurno ima ovdje dobrih strucnjaka da kazu nesto o ovome. Hvala
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Balansiranje zvuka?

Postod felino » 29.03.2014 22:50

Kao i kod ostalih vrsta snimanja, najvažnije je ne ono što može naknadno da se uradi u digitalnom domenu, već ono što se dešava u našem ljudskom, analognom domenu. Drugim rečima, najvažnije je da je izvor dobar. Slično onom: "garbage in, garbage out". U tvom slučaju, onaj ko govori, treba da zna kako se to radi, bar kada je u pitanju glumac, spiker ili narator.

Ukoliko je u pitanju dokumentarni program ili neprofesionalizam nekog od gore pomenutih, onda se pribegava većoj dinamičkoj kompresiji signala pomoću kompresora (smanjuje dinamiku signala) u vidu hardvera ili softvera. Kompresija se (skoro) uvek primenjuje a u ovim slučajevima je smanjivanje dinamičkog opsega glasa veće. Dinamika je u ovom slučaju raspon između najtišeg i najglasnijeg. Treba malo proučiti princip rada kompresora pa onda ga podešavati i to u odnosu na ulazni signal (postojeći snimak), ne treba vrteti dugmiće bez veze. Potrebno je i "imati sluha" kako se ne bi preteralo sa kompresijom ili izazvali neželjeni efekti. Da sad ne pišem elaborat o tome, ima dosta toga na netu. Stvar je u tome da se nauči šta je šta od parametara, čemu služi i da se izvežba u praksi. Isto i sa ekvilajzerom, koji služi za rad sa frekvencijama signala.

Javi ako se ne snađeš. U svakom slučaju, nema "magičnog dugmeta" koje će sve rešiti, niti je stvar u tome da jedino što treba da se zna je to gde da se klikne - nije to znanje. Ne treba mešati poznavanje softvera (gde se šta nalazi u njemu) sa poznavanjem materije koja se obrađuje. Nije to isto. Onaj ko nešto zna, snaći će se u svakom softveru.

U softveru kompresori i ekvilajzeri postoje kao već ugrađeni u neki veći program za audio ili video montažu ili kao zasebni plaginovi koji se takođe pokreću iz nekog od tih većih (host) programa.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Balansiranje zvuka?

Postod Video Majstor » 31.03.2014 2:40

Ne razumem se u ove sofisticirane metode ali ću skrenuti pažnju na jedan efekat koji je više za početnike:

Normalize

Ima u mnogim programima da se uključi Normalize za audio koji ujednačava glasnoću.
Najprostiji Normalize jednostavno kreće da pojačava kada zvuk postane tih i kreće da utišava kad zvuk postaje glasan. Takav recimo možeš da "vidiš" kako radi u programu KMPlayer kada gledaš film (otvoriš desni-klik meni i izabereš Audio > Normalizer).

Bolja varijanta je dvoprolazna normalizacija koja može da se uključi u nekim programima za enkodiranje (na primer može u MediaCoder-u). Ovo radi slično kao dvoprolazno enkodiranje kod video kompresije. U prvom prolazu samo analizira ceo zvučni fajl da bi izmerio koja je prosečna glasnoća i odredio koliko je koji deo glasanoće. U drugom porlazi zatim obavlja Normalize ali se služi podacima iz prvog prolaza tako da se glasnoća pre svega u proseku normalizuje na neku razumnu meru.

Medjutim Normalize u oba slučaja nije savršen jer on samo reguliše glasnoću ukupnog zvuka koja se čuje u jednom trenuntku. On, na primer, ne može da ako dve osobe u isto vreme pričaju da jednu od njih pojača a drugu smanji.
Ali ukoliko tvoj slučaj nije toliko komplikovan da više osoba priča baš u isto vreme, onda bi možda mogao biti i zadovoljan normalizacijom.

p.s.
Zanimljivo je recimo da Cyberlink PowerDirector u novijim verzijama može za celu jednu traku da primeni Normalize tako da ujednači glasnoću svih klipova koji su na jendoj vremenskoj liniji. Vrlo korisno za početnike. To je dakle treća varijanta Normalize-a, koja prevazilazi glasnoću jednog zvučnog zapisa i uzima u obzir i druge klipove.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Balansiranje zvuka?

Postod Esso » 31.03.2014 20:10

felino je napisao:Kao i kod ostalih vrsta snimanja, najvažnije je ne ono što može naknadno da se uradi u digitalnom domenu, već ono što se dešava u našem ljudskom, analognom domenu. Drugim rečima, najvažnije je da je izvor dobar. Slično onom: "garbage in, garbage out". U tvom slučaju, onaj ko govori, treba da zna kako se to radi, bar kada je u pitanju glumac, spiker ili narator.

Ukoliko je u pitanju dokumentarni program ili neprofesionalizam nekog od gore pomenutih, onda se pribegava većoj dinamičkoj kompresiji signala pomoću kompresora (smanjuje dinamiku signala) u vidu hardvera ili softvera. Kompresija se (skoro) uvek primenjuje a u ovim slučajevima je smanjivanje dinamičkog opsega glasa veće. Dinamika je u ovom slučaju raspon između najtišeg i najglasnijeg. Treba malo proučiti princip rada kompresora pa onda ga podešavati i to u odnosu na ulazni signal (postojeći snimak), ne treba vrteti dugmiće bez veze. Potrebno je i "imati sluha" kako se ne bi preteralo sa kompresijom ili izazvali neželjeni efekti. Da sad ne pišem elaborat o tome, ima dosta toga na netu. Stvar je u tome da se nauči šta je šta od parametara, čemu služi i da se izvežba u praksi. Isto i sa ekvilajzerom, koji služi za rad sa frekvencijama signala.

Javi ako se ne snađeš. U svakom slučaju, nema "magičnog dugmeta" koje će sve rešiti, niti je stvar u tome da jedino što treba da se zna je to gde da se klikne - nije to znanje. Ne treba mešati poznavanje softvera (gde se šta nalazi u njemu) sa poznavanjem materije koja se obrađuje. Nije to isto. Onaj ko nešto zna, snaći će se u svakom softveru.

U softveru kompresori i ekvilajzeri postoje kao već ugrađeni u neki veći program za audio ili video montažu ili kao zasebni plaginovi koji se takođe pokreću iz nekog od tih većih (host) programa.


Mozes li mi reci u slucaju da koristimo navedene kompresore i ekvilajzere, koja je to krajnja granica jacine tone, jel to -6db ili moze i jace samo da ne probija tj. klipa.Pitam jer vidim da imas dosta znanja i iskustva a nadam se i vremena da odgovoris :)
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Balansiranje zvuka?

Postod felino » 02.04.2014 1:23

E, sad, Video Majstore, ja bih da od Esso-a napravim profesionalca, da nauči nešto iz same osnove na dalje, a ti pravo pa na instant rešenja za lenjivce :D

Šalim se, :drinks: može to i tako ali nije ono pravo. Ne zbog toga što se "za ono pravo treba preznojiti", ne treba, to je samo dok učiš, nego što rezultat nije "onaj pravi". A i zbog toga što se nauči čovek na loše/instant pa mu ne smeta a kad zatreba dobro da se uradi, ne zna šta će, ne ume da se snađe itd.

Taj Normalizer u KM Player-u (i ne samo u njemu već svaki) je katastrofalan po muziku jer smanjuje dinamiku. Smatram da treba poštovati dinamiku ne samo muzike već i filma ali ko misli/radi drugačije, nemam ništa protiv. Uostalom, svako treba da kaže šta misli i da predlaže rešenje, zato se ovo ovde i zove forum. Nema pogrešnog razmišljanja. Može nešto da bude netačno ali će zato neko, nadajmo se, da ispravi.

Pri snimanju kamerom, može se podesiti AGC (Auto Gain Compensation) ali ja to nikako ne bih preporučio jer se na primer u pauzama između rečenica zvuci udaljenog saobraćaja čuju potpuno istom jačinom kao i malopređašnji glas onoga koga snimamo.

Kako u Cyberlink PowerDirector-u rade neki (polu)automatski dodaci koji ujednačavaju glasnoću između pojedinačnih audio trackova, ne znam ali ih svakako ne treba koristiti napamet bez jasnog znanja i uvida u rezultat jer se u suprotnom može dobiti pomenuti "AGC efekat" itd.

Što se tiče ciljne glasnoće tona u videu, to zavisi od toga gde taj video dalje ide. Nije svejedno jer nije isto za svaku namenu. Ako, npr. ide iz tvog računara na YouTube, onda pik (peak) nivo celog miksa ne treba da prelazi -1 dBFS dok prosečni (RMS) nivo zavisi od materijala i ako je dinamički malog raspona onda je za čist govor sasvim dovoljno od -14 do -10 dB a za samo muziku (u zavisnosti od vrste muzike) od oko -20 pa do -10 dB. RMS nivo je onaj koji u svesti povezujemo sa glasnoćom i ovde je dat orijentaciono jer mnogo zavisi od materijala i željenog efekta na gledaoca - ako se pretera biće i zvučaće previše kompresovano (neprirodno smanjena dinamika) a ako bude nizak neće biti dovoljno glasan/razumljiv. Nema tu univerzalnog recepta, tj. već pomenutog "magičnog dugmeta" niti ga ima svrhe tražiti, čak ni početnici ne treba da ga traže jer je bolje da rade i greše a usput i uče. Biće bolje po završni proizvod.

Uzmi lepo pa pročitaj nešto o kompresorima i ekvilajzerima, primeni to na tvoje projekte, igraj se, greši, uči i pitaj šta ti posle učenja nije jasno. Nemoj da misliš da ja neću da ti dam gotov recept kako da središ ton. Stvar je u tome da gotovog recepta nema, verovao ti ili ne. Ima li gotovog recepta kako da ja, koji danas katastrofalno loše igram košarku, bukvalno sutra budem dobar na terenu, da se ne brukam pred ljudima? Nema. E, pa i ovo ti je isto tako. ;)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Balansiranje zvuka?

Postod Esso » 02.04.2014 18:03

Slika

mozes li mi reci u kakvom je stanju ovaj audio, sigurno mozes iz njega vidjeti dosta toga sto ja ne vidim :)
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Balansiranje zvuka?

Postod felino » 02.04.2014 19:02

Samo po slici je u redu ali dok ne čujem, ne bih ništa da kažem.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Balansiranje zvuka?

Postod Esso » 02.04.2014 19:26

Ok.
Kao sto vidis na sliki RMS i nije bas u onom rangu sto bi trebao da bude i reci mi koliko je vazan ebu r-128, gledajuci video klipove na netu vezano za audio mastering naisao sam da se i o njemu govori.
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Balansiranje zvuka?

Postod felino » 03.04.2014 2:57

EBU R-128 je važan ako se radi fajl koji se želi uskladiti sa tom preporukom a za emitovanje (broadcasting) na onim mestima (TV, radio) koja su usvojila tu preporuku. Ono što sam ti ja gore rekao za vrednosti nivoa nije po toj preporuci.

Teško je reći na osnovu slike. Ne mogu se npr. estetski parametri kvantifikovati i prikazati kao brojevi. Takođe ni oni nepisani kriterijumi poznati kao "dobra praksa". Čak se ni tehnička ispravnost snimka ne može tako iskazati. Sve zavisi od programa (materijala), njegovog karaktera, namene, kakav se efekat njime hoće ostvariti itd. Na primer, da li bi ti mogao da proceniš sve te elemente kod digitalne fotografije ne videći je, samo na osnovu histograma koji bi ti neko dao na uvid? Tako ti je i sa ovim. Ne može takve stvari da proceni softver nego čovek.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Balansiranje zvuka?

Postod Esso » 06.04.2014 10:33

Mozes li mi reci svoje iskustvo kada su kompresori i ekvilajzeri u pitanju, tj. kada koristimo jedan i drugi u masteringu jeli bolje da komp. bude prvi pa onda tek ekvilajzer?
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo
Sledeća

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron