Snimanje zvuka

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Snimanje zvuka

Postod Milanov » 11.06.2013 23:25

Pa ovako, ja zelim da vidim da snimim neki kratak film, pa me zanima kako da snimam zvuk. Jer onaj zvuk sa video snimka je dosta los... ja sam razmisljao da vidim da povezem mikrofon za komp. pa onda da da snimam zvuk preko nekog programa, ali i tako se nekako dosta lose cuje :( pa ne znam da li je to do programa ili do mikrofona? :)
Milanov
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  13.08.2012 19:53

Re: Snimanje zvuka

Postod Video Majstor » 13.06.2013 4:44

Najbitniji je mikrofon + pozicija i udaljenost mikrofona. Znači treba najpre utvriditi sa koje udaljenosti od mikrfona je zvuk najbolje kvalitete. Ako je vani obično se treba zaštiti onom spužvom ili krznom od vetra da ne bi šuštalo. ...To bi bilo ukratko. Nadam se da će se pojaviti felino jer je on stručnjak za mikrofone.


Inače, o kakvom filmu je reč? Jeli već gotova ideja za film ili se još razrađuje?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Snimanje zvuka

Postod Milanov » 14.06.2013 20:37

A kako se utvrdjuje to na kojoj daljini je zvuk najkvalitetniji?
Pa to sam se ja sa drustvom dogovorio da vidimo da snimimo neki film oko 15ak - 20min da traje, ali ideja se jos uvek razradjuje... :)
Milanov
Član foruma
 
Postova:  9
Pridružio se:  13.08.2012 19:53

Re: Snimanje zvuka

Postod Video Majstor » 17.06.2013 4:33

Pa mislio sam na obično isprobavanje. Princip isprobaj pa proveri koliko si zadovoljan. Na priemr ako razgovaraš na skype primećuješ ako se sagovornik pomera kako zvuk u jednom momenu postaje previše dubok i nerazumljiv a pri udaljavanju postaje razumljiviji a zatim postaje previše tih. Dakle svaki mikrofon ima neki svoj domet i neku daljinu na kojemu zvuk deluje najčistije.

Za amaterske potrebe verovatno je mikrofon sa kamere dovoljno univerzalan jer je napravljen da snima zvukove iz okoline (za razliku od mikrofona za spikere i pevače kod kojih se mora govoriti na par centimetara od njih). Kakve god imaš mikrofone na rsapolaganju isporbaj ih. Napravi male test snimke. Na primer neka jedna osoba govori a snimatelj neka se polako primiče pa zatinm odmiče. Ako snimaš zvukove koji nisu ljudski glas njih posebno testiraj.

Prioritet daj snimanju glasa i govor jer je naknadno snimanje glasa i sinhronizacija veoma teško. Dakle snimanje glasa mora da uspe iz prve. S druge strane zvukove iz prirode i zvučne efekte lako možeš kasnije dodati tokom montaže tako da nije strašno ako budu lošijeg kvaliteta.

Pa to sam se ja sa drustvom dogovorio da vidimo da snimimo neki film oko 15ak - 20min da traje, ali ideja se jos uvek razradjuje...
:good:
Odlično! Samo želim još da te ohrabrim da ne razmišljaš "prvo ću da naučim da pravim filmove pa ću onda da napravim film" nego da slobodno počneš sa kratkim ekesperimentalnim snimcima. tako se mnogo brže uči i u svakom sledećem takvom ćeš imati mnogo više iskustva i samopouzdanja.

Ja na primer nikad nisam imao planove da sam snimim ceo fim ali sam eksperimentisao pa sam tako usputno uz kratko planiranje snimio dva cela krataka
viewtopic.php?f=7&t=1547
viewtopic.php?f=7&t=2409
i još nekoliko eksperimentalnih scena koje nisam okačio. Dva skeč komična kroz koje sam učio kako se radi sa ubrzanim snimcima. Jednu scenu gde sam vežbao da postignem uverljivu atmosferu, scenografiju i kostimografiju u bunkeru za vreme drugog svetskog rata. Jedan gde je cilj bio da dnevne snimke pretvorim u noćne. Niz eksperimenta sa snimanjem oružja iz prvog lica. Jedan gde sam eksperimentisao sa horor atmosferom vani. Jedan eksperiment sa misterioznom i triler atmosferom u kući jer sam planirao da snimim dečiji krimi-triler inspirisan igrom Cluedo.
...dakle možeš itekako da vežbaš kroz eksperimentalna snimanje. Neka svaki eksperiment ima jedan cilj tako da ne trošiš mnogo vremena na planiranje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron