Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod G-S-M01 » 09.04.2013 10:39

Mnogo sam se raspitivao o programima za svakakve vrste obrade videa i pre neki dan sam napravio listu programa za obradu videa za koje sam cuo.Voleo bi da ako neko zna koji je bolji a koji lošiji,ili da mi preporuči neki drugi,ili da mi samo kaže svoja iskstva sa ovima da mi javi.
Evo liste:
1.VideoPad Video Editor
2.EDIUS 6
3.Avidemux 2.6
4.4Free Video Converter
5.Windows Live Movie Maker
Za sve ove programe sam saznao iz pouzdanih izvora(prijatelja koji se bave filmmakingom).
Evo ponavljam se i molim sve koji imaju iskustva sa ovakvim programima da mi jave!
Unapred hvala svima!!! :hi:
G-S-M01
Član foruma
 
Postova:  19
Pridružio se:  26.03.2013 12:31

Re: Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod Video Majstor » 10.04.2013 5:05

Mnogo sam se raspitivao o programima za svakakve vrste obrade videa i pre neki dan sam napravio listu programa za obradu videa za koje sam cuo.
Da li te zanimaju alati samo za određene stvari sa videom? Šta konkretno?
Ove što si nabrojao ne mogu sve, naravno. Ovde možeš da vidiš, u najmanju ruku, koje sve vrste programa postoje u ovoj oblasti: http://www.videomajstor.com/meni-video-softver

1.VideoPad Video Editor
2.EDIUS 6
3.Avidemux 2.6
4.4Free Video Converter
5.Windows Live Movie Maker
Prokomentarisaću odvojeno i preporučiti alternative gde mislim da treba.

Avidemux 2.6
Odličan je za razne zahavte video kompresije, enkodiranje, demux, remux... Ukolko ti to treba dobar je i jedan koji bi morao imati u kolekciji. Takođe bi trebao imati i MKVToolnix.

Windows Live Movie Make
Dobar za potpune početnike i za preve korake video montaže. I praktično jedini koji je besplatan od programa za video montažu. Ali ko ima ambiciji da nauči da montira zahtevnije stvari onda jednom kad savlada ovo treba da pređe polako na moćnije programe za montažu.

EDIUS 6
Jedan od najboljih moćnijih programa za video montažu. Svakako dobar ali kod nas ga recimo koristi relativno malo ljudi. Za početnike je verovatno bolje da umesto njega koristi Vegas pošto je vegas veoma popularan ovde pa mnogo ljudi može da ti pomogne ako zapneš negde. Dakle ukoliko ćeš da učiš tu napredniju video montažu možda je onda bolje da odmah koristiš vegas kao i većina drugih domaćih korisnika.

VideoPad Video Editor
Nisam probao al it oje od autora ovog brilijantnog programa
http://www.videomajstor.com/vodic-softver-switch
pa pretpostavljam da je dobar u radu sa zvukom i lak za korišćenje. Od nedostataka, isto kao Edius, malo ljudi ga koristi i teško je nešto naučiti od drugih ili dobiti pomoć...

4Free Video Converter
Nisam ga probao ali simpatično izgleda... ja već imam nekoliko tih univerzalnih konvertera koje koristim i preporučujem. Ako je do pristupa podešavanjaima onda je MediaCoder ubedljivo najmoćniji... Ako je do lakoće i mogućnosti za totalno neupućene onda je možda bolje da koriste bilo šta što im radi posao dok malo ne nauče neke tajne kompresije...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod G-S-M01 » 11.04.2013 11:28

Hvala na brzom i preciznom odgovotu Videomajstor.
Za Vegas sam jednom prilikom čuo ali sam ga već i zaboravio.Što se tiče Windows Live Movie Maker-a,sa njim sam već imao iskustva ali sam ga ipak stavio na listu.Sa ostalima se još uvek nisam uhvatao u koštac ali bi trebalo da probam bar neki,tek onako da znam kakav je.Za sad sam za ostale programe samo gledao i pomagao osim za scenario.tu je već druga priča.U onu već poznatu priču o propalom scenariu nisam dodao da sam ga pisao preko Celtx-a i dobro se snalazim.
I praktično jedini koji je besplatan od programa za video montažu.
To nije istina pošto sam i čuo i video da se Avidemux,4Free Video Converter i VideoPad Video Editor,pa i još neki mogu koristiti besplatno.
Da li te zanimaju alati samo za određene stvari sa videom? Šta konkretno?
Pa za sad bi mi bio dovoljan neki prosečan program za malo više od osnovne obrade videa.Netražim ništa posebno određeno.
Još jednom hvala na tako preciznom odgovoru. :hi:
G-S-M01
Član foruma
 
Postova:  19
Pridružio se:  26.03.2013 12:31

Re: Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod Video Majstor » 13.04.2013 17:50

Nema na čemu. :)

Za Vegas sam jednom prilikom čuo ali sam ga već i zaboravio.Što se tiče Windows Live Movie Maker-a,sa njim sam već imao iskustva ali sam ga ipak stavio na listu.Sa ostalima se još uvek nisam uhvatao u koštac ali bi trebalo da probam bar neki,tek onako da znam kakav je.
Pa onda je logično da nastaviš sa Windows Movie Maker-om sve dok ne dodješ do nivoa znanja i zahteva da on ne može nešto što ti hoćeš. A onda prelaz na nešto moćnije.

Inače, ima i tema o Sony Vegas-u ovde: viewtopic.php?f=14&t=20

I praktično jedini koji je besplatan od programa za video montažu.
To nije istina pošto sam i čuo i video da se Avidemux,4Free Video Converter i VideoPad Video Editor,pa i još neki mogu koristiti besplatno.
Rekao sam "praktično" jedini besplatan. Znači ima ih nekoliko ali ali je slaba korist od njih u praksi zbog slabih mogućnosti, bugova i nepopularnosti.

Inače Avidemux i 4Free Video Converter nisi programi za video montažu. Evo ovom prilikom ću da objasnim razliku između video montaže i drugih vrsta obrada videa:


-- Video montaža je pre svega kreativan proces u kojem nastaje novi video od postojećih snimaka. Znači video klipovi se slažu jedan ispred drugoga ili iza drugoga bilo kojim redosledom, seku im se početci krajevi, ubacuju trranzicija između njih i isto tako se dodaju i kombinuju zvukovi i muzika. U programima za video montažu uvek postoji deo za klipove gde smeštaš klipove koje uključiuješ u projekat i "Timeline" (vremenska linija) gde prevlačiš klipove i tranzicije i pozicioniraš ih tačno na ona mesta na kojima želiš da se nađu u finalnom videu.
To sam inače opisao "nelinearnu video montažu".

Postoji i zastarela vrsta video montaže koja se zove "linearan video montaža" u kojoj je moguće samo nizati video snimke jedna iza drugoga samo na najprostiji mogući način.

Kada danas govorimo o video montaži na PC računaru uvek mislimo na nelinearnu video montažu.


-- A ova druga vrsta obrade videa koja nije montaža se može prosto tako da zove "obrada videa" a može da se zove i malo preciznije "video kompresija".
U alatima za video kompresiju možeš da otvoriš video fajl i konvertuješ video ili zvuk iz njega u neki drugi format. Ili remuxuješ pa se taj video i zvuk prebace u novi container fajl (na primer iz .MP4 u .MKV). Neki od ovih prograam dodatno nude da fajl malo iseckaš tj. da odsečeš početak, kraj i eventualno da presečeš fajl na dva ili više delova.
Neki od ovih alata mogu da rade i spajanje dva videa u jedan ali ta dva fajla moraju da budu u potpuno istom formatu i sa identičnim paarmetrima tako da se tu praktično radi o spajanju fajla koji je ranije presečen. Neuporedivo je tu više ograničenja nego u pravoj video montaži.

Cilj ovih programa je da video fajl bude konvertovan u neki drugi format (koji više odgovara korisniku) ili da oštećen fajl bude popravljen. Ali ne dobija se novi film ttim putem.

Medju ovakvim programima najviše što su se približili video montaži je TMPGEnc 4 Express i TMPGEnc Mastering Works. Oba imaju jedan jako lepo urađen deo programa za sečenje i tu takodje ima timeline. Međutim to olakšava precizno sečnje i izbacivanje delova videa ali to ipak nije video montaža jer od tih isečenih delova ne dobijate nove klipove koje možete da kobinujete na mestima kojima želite. Možete samo da skraćujete. Dakle to je nešto što na prvi pogleda liči na video montažu ali ipak ne omogućava ni blizu toliko kreativnosti.


-- Gde se video montaža i video kompresija sreću?
Jednom kada se projekat iz programa za video montažu završi vrši se "export" ili "rendering" videa u neki format video fajla i tom prilikom se koristi video kompresija. Profesionalni način je da se pri exportu bira format najvećeg mogućeg kvaliteta (najčešće "loseless" - bez kompresije) i to je tzv. "master" kopija. Master kopija ima maksimalni kvalitet ali je to ogroman fajl od mnogo GB i nije praktičan za korisnika. Dalje se onda ta master kopija u programima za video kompresiju konvertuje u druge praktičnije formate za distribuciju. Na primer konvertuje se u jedan format za YouTube u drugi format za DVD u treći format za Blu-ray Disc, u četvrti format za digitalne bioskope, u peti format za emitovanje na digitalnim televizija itd... Svaki put je to taj isti film samo je fajl u drugom formatu, različit kvalitet zvuka i slike i različito MB.


---
Eto nadam se da sada priču o programima za "obradu videa" mnogo bolje razumeš i da možeš lakše da odvojiš te dve grupe programa.
Na ovom sajtu i forumu, na primer, postoji rubrika "filmmaking" koja se bavi kreativnim stvarima i druge rubrike gde se bavimo "video kompresijom" i tom tehničkom stranom obrade video fajlova.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod G-S-M01 » 16.04.2013 16:36

Mnogo hvala na tako opširnom odgovoru Videomajstor-e!!!!
Inače Avidemux i 4Free Video Converter nisi programi za video montažu. Evo ovom prilikom ću da objasnim razliku između video montaže i drugih vrsta obrada videa:


-- Video montaža je pre svega kreativan proces u kojem nastaje novi video od postojećih snimaka. Znači video klipovi se slažu jedan ispred drugoga ili iza drugoga bilo kojim redosledom, seku im se početci krajevi, ubacuju trranzicija između njih i isto tako se dodaju i kombinuju zvukovi i muzika. U programima za video montažu uvek postoji deo za klipove gde smeštaš klipove koje uključiuješ u projekat i "Timeline" (vremenska linija) gde prevlačiš klipove i tranzicije i pozicioniraš ih tačno na ona mesta na kojima želiš da se nađu u finalnom videu.
To sam inače opisao "nelinearnu video montažu".
...
-- A ova druga vrsta obrade videa koja nije montaža se može prosto tako da zove "obrada videa" a može da se zove i malo preciznije "video kompresija".
U alatima za video kompresiju možeš da otvoriš video fajl i konvertuješ video ili zvuk iz njega u neki drugi format. Ili remuxuješ pa se taj video i zvuk prebace u novi container fajl (na primer iz .MP4 u .MKV). Neki od ovih prograam dodatno nude da fajl malo iseckaš tj. da odsečeš početak, kraj i eventualno da presečeš fajl na dva ili više delova.
Neki od ovih alata mogu da rade i spajanje dva videa u jedan ali ta dva fajla moraju da budu u potpuno istom formatu i sa identičnim paarmetrima tako da se tu praktično radi o spajanju fajla koji je ranije presečen. Neuporedivo je tu više ograničenja nego u pravoj video montaži.

Cilj ovih programa je da video fajl bude konvertovan u neki drugi format (koji više odgovara korisniku) ili da oštećen fajl bude popravljen. Ali ne dobija se novi film ttim putem.
...
-- Gde se video montaža i video kompresija sreću?
Jednom kada se projekat iz programa za video montažu završi vrši se "export" ili "rendering" videa u neki format video fajla i tom prilikom se koristi video kompresija. Profesionalni način je da se pri exportu bira format najvećeg mogućeg kvaliteta (najčešće "loseless" - bez kompresije) i to je tzv. "master" kopija. Master kopija ima maksimalni kvalitet ali je to ogroman fajl od mnogo GB i nije praktičan za korisnika. Dalje se onda ta master kopija u programima za video kompresiju konvertuje u druge praktičnije formate za distribuciju. Na primer konvertuje se u jedan format za YouTube u drugi format za DVD u treći format za Blu-ray Disc, u četvrti format za digitalne bioskope, u peti format za emitovanje na digitalnim televizija itd... Svaki put je to taj isti film samo je fajl u drugom formatu, različit kvalitet zvuka i slike i različito MB.

:read: ....... :read: ....... :read:
Sada konačno do kraja razumem ovu razliku.Do sad sam samo delimično mogao da pronadjem razliku izmedju ta dva ali sada mi je sve jasnije,još jednom hvala.
Za Vegas sam jednom prilikom čuo ali sam ga već i zaboravio.Što se tiče Windows Live Movie Maker-a,sa njim sam već imao iskustva ali sam ga ipak stavio na listu.Sa ostalima se još uvek nisam uhvatao u koštac ali bi trebalo da probam bar neki,tek onako da znam kakav je.

Pa onda je logično da nastaviš sa Windows Movie Maker-om sve dok ne dodješ do nivoa znanja i zahteva da on ne može nešto što ti hoćeš. A onda prelaz na nešto moćnije.

To sam već shvatio prilikom jednog rada u Windows Live Movie Maker-u pa sam sato i postavio ovu temu i mnogo mi je pomoglo!!!Sada ima da krenem sa malo moćnijim programima za Video Montažu !!!
Još jednom ti se zahvaljujem na takvom odgovoru Videomajstor-e!!! :hi:
G-S-M01
Član foruma
 
Postova:  19
Pridružio se:  26.03.2013 12:31

Re: Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?

Postod Silton » 14.09.2013 19:38

G-S-M01 je napisao:Mnogo sam se raspitivao o programima za svakakve vrste obrade videa i pre neki dan sam napravio listu programa za obradu videa za koje sam cuo.Voleo bi da ako neko zna koji je bolji a koji lošiji,ili da mi preporuči neki drugi,ili da mi samo kaže svoja iskstva sa ovima da mi javi.
Evo liste:
1.VideoPad Video Editor
2.EDIUS 6
3.Avidemux 2.6
4.4Free Video Converter
5.Windows Live Movie Maker
Za sve ove programe sam saznao iz pouzdanih izvora(prijatelja koji se bave filmmakingom).
Evo ponavljam se i molim sve koji imaju iskustva sa ovakvim programima da mi jave!
Unapred hvala svima!!! :hi:


Preporuka programa :clapping:
Ni jedan od ovih programa koje si naveo nisam koristio, ali mogu da ti preporučim ove programe u kojima radim i što je najvažnije sam sam naučio da radim u njima (ne hvalim se, već hoću da kažem da su veoma laki za rad, obradu i montažu).
Corel video, odličan program i lak za rad http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4900075&cid=catalog3540066&segid=8100022 ili http://www.cyberlink.com/products/powerdirector-ultra/features_en_US.html?affid=2581_1052_479_2_0_ENU_powerdirector-ultra takođe dobar program i lak za rad. Pozdrav.
Silton
Član foruma
 
Postova:  11
Pridružio se:  04.02.2013 17:42

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron