Flycam 6000

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Flycam 6000

Postod Nikola » 27.12.2012 20:42

Pozdrav

Dobio sam Flycam 6000, sa prslukom, imam kameru Panasonic AC120.
Pomoc mi je potreban sto se tice sledece stvari-

Kako da postignem balans izmedju kamere i tegova, kad okacim kameru na da mi ne mlatara lijevo-desno. ..
Da li treba da tezina tegova bude jednaka tezini kamere?

Kada stavim monitor, da li treba za njegovu tezinu da smanjim tegove...
Nikola
 

Re: Flycam 6000

Postod Video Majstor » 30.12.2012 0:27

Pozdrav!

Kako da postignem balans izmedju kamere i tegova, kad okacim kameru na da mi ne mlatara lijevo-desno. ..
Mora da se postigne skoro savršen balans da težište bude u toj tački gde rotira postolje kamere.
Svrha stedikama je baš to da eliminište to ljuljanje. Kada je stedikam dobro podešen onda to postolje zadržava bilo koji položaj u kojem ga namestiš. Kada uzmeš u ruku i podigneš tripod ili monopod on se ljulja ali kod stedicama ne sme da bude tog ljuljanja.

Da li treba da tezina tegova bude jednaka tezini kamere?
Tu važe zakoni poluga/krakova kao kod vaga. Znači manji teret na većoj udaljenosti od od tačke rotacije je kao veći teret na bližoj udaljenosti od te tačke. Ako je ta strana gde su tegovi teža onda možeš ili da smanjuješ težinu ili da ih udaljavaš ili da pomeraš tačku roatcije bliže tegovima. Osim udaljavanja bitno je i pomeranje napred nazad ako se ljuljanje odvija u tom smeru.

Kada stavim monitor, da li treba za njegovu tezinu da smanjim tegove...
Da svako dodavanje nečega ili pomeranje nečega na jednoj strani mora da se nadoknadi promenama na drugoj strani. Čak i pomeranje monitora u drugačiji položaj uzrokuje promenu balansa.
Međutim ne treba ti da meriš težinu monitora nego treba da podešavaš tegove i položaj sve dok ne dobiješ savršen balans. Znači da okreneš to postolje u bilo koji položaj i da skoro ostane u tom položaju. A kada zarotiraš treba da se rotira malo duže a ne da se zaljulja. Pogledaj video iznad.

Naravno savršen balans je možda nemoguće postići ali treba težiti skoro savršenom balansu i onda eventualno (po potrebi) pomeriti težište malo nadole. Što bolje naštimuješ to će stedikam bolje funkcionisati.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron