Kvaliteta snimke

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Kvaliteta snimke

Postod Ajax » 18.04.2012 23:07

Dobio sam zahtjev na fakultetu da navedem parametre kvalitete snimke predavanja(npr. kvaliteta videa, kvaliteta audia, udaljenost, zoom, perspektiva) i njihove vrijednosti. Vodeći se prema ovim primjerima trebao bih navesti još barem 6 parametara kvalitete snimke i za sve parametre moguće vrijednosti.

Kako ovo nije primarni cilj mog istraživanja, volio bih kad bi mi malo pomogli u ovome, a ovako nešto bi vjerojatno trebalo pomoći i drugima. Ispričavam se ako sam negdje pogriješio u proceduri otvaranja topica. Hvala
Ajax
Novi član
 
Postova:  1
Pridružio se:  18.04.2012 23:05

Re: Kvaliteta snimke

Postod Video Majstor » 19.04.2012 3:50

Dobrodošao! :drinks:

Kad čujem reč "parametar" u vez isnimaka običćno mislim na parametre video kompresije. E sad mi nije baš jasno da li su tebi dal izadatak sam oaz parametre video kopresije ili zapravo sve faktore u vezi snimka predavanja?!

(npr. kvaliteta videa, kvaliteta audia, udaljenost, zoom, perspektiva) i njihove vrijednosti. Vodeći se prema ovim primjerima trebao bih navesti još barem 6 parametara
Da li to znači ovih 5 nabrojanih i bar još 6 dodatnih ?

Hajde pokušaću da dam neke primere:

Rezolucija: Full HD 1920x1080. Mada verovatno za predavanja ne smeta ni da je mnogo lošije.

Framerate: 25fps. Standardni za televiziju i video koj ise prikazuje na Tv ekranima.

Udaljenost kamere: Pa reicmo ista kao najbolja udaljenost studenta od predavača. Znači 2-3 metra pretpostavljam.

Zoom: Pa samo ako je kamera udaljenija od idelane udaljenosti onda zumirati toliko koliko treba da se nadoknadi ta udaljenost.

Perspektiva: Ne znam šta je to tačno ali pretpostavljam da misle na kompoziciju tj. šta se nalazi u kadru. Ovako bi trebalo da bude: Prostor između vrha glave predavača i vrha slika da je otprilike od 1 do 1,5 visina glave. Donji deo slika da bude u visini polovine podlaktica kada predavač drži ruke prema dole. Tako da kada podigne podlaktice u obliku slova L da se dobro vide cele ruke u kadru. Nema potrebe niže jer kada osoba nešto objašnjava rukama onda obično podigne ruke barem toliko. Kamera u tom položaju treb da je na stalku i da je pomeranje po visini (tilt) blokirano. Kako predavač šeta levo desno tako kamera treba lagano da se okreće i prati predavača tako da predavač bude približno u sredini kadra.
Primer (ali sa lošom kvalitetom slike): http://www.youtube.com/watch?v=w9X5c-oT ... page#t=93s

E sad kvalitet zvuka je je mislim najvažniji kada su predavanja u pitanju. Nadam se da će član, felino koji se dosta razume u mikrofone da kaže koju reč...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kvaliteta snimke

Postod felino » 19.04.2012 22:58

Voleo bih da mi kazes malo vise podataka o tome sta ti tacno treba i sta ste to do sada ucili o snimanju zvuka kako bih mogao da ti pomognem a da ne idem mnogo u sirinu.

Parametar kvaliteta audija moze biti subjektivne i objektivne prirode. Takodje, neko pod time moze smatrati atribute audio fajla, na primer u smislu da li je sample rate 32 ili 48 kHz itd. Zato te i pitam da pojasnis jer tako uopsteno govoreci moze da se napise knjiga a da se ne pogodi ono sto ti mislis ili ono sto traze od tebe. Nadajmo se da ti znas tj. razumes sta tacno traze od tebe.

Sto se upotrebe mikrofona tice, to sve zavisi od zadatka snimanja i opreme kojom se raspolaze pa se onda u dogovoru sa predavacem radi plan snimanja. Ako se ide na sigurno a ne znas unapred sta ce sve predavac raditi (polozaj, kretanje itd) stavis mu bezicnu bubicu sa predajnikom za pojasom i sa strane coveka da radi (prati predavaca) sa shotgun mikrofonom + zaseban ton majstor i to je to. Neki bi to smatrali preteranim ali eto... Moze tu lepo da se uklopi i jedan mikrofon za ambijent. Mozda predavac predaje koristeci vec postojeci razglasni sistem a u tom slucaju i ton sa kamere opremljene solidnim mikrofonom radi posao.

P.S. Kada kazes "kvaliteta audia", znaj da je bolje reci "kvaliteta audija" jer ono prvo se moze shvatiti kao da se odnosi na neki auto marke Audi :).
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron