Pomoc u vezi nacina snimanja

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

Pomoc u vezi nacina snimanja

Postod Nik » 21.08.2011 1:04

Zelio bih znati kakva je razlika u snimanju ako snimas u 24 frejmova, 5o frejmova, ili
60 frejmova, i u kom modu snimanja se dobija onaj lagani usporeni snimak?
John Woo ima odlican slow motion u filmovima.
Nik
 

Re: Pomocu vezi nacina snimanja

Postod Video Majstor » 21.08.2011 2:42

Zelio bih znati kakva je razlika u snimanju ako snimas u 24 frejmova, 5o frejmova, ili
60 frejmova,

Ako se video neće usporavati pri montaži onda je razlika samo u standardu i kvalitetu. Pošto je najbolje da se framerate ne menja (jer je komplikovano i dolazi do gubitaka kvaliteta i primetnih nedostataka) za snimanje se bira onaj framerate koji će se koristiti i pri puštanju. znači za filmove koji će biti porikazivani u bioskopima se bira 24 fps. Za TV emisijie i serije se bira 25 fps jer se tako i prikazuje. Dakle za standardne video simke bira se po principu da se kasnije ništa ne menja.

A za one kadrove koje planiraš usporavati trebaš koristiti najveći framerate koji možeš izabrati.


Standardi su sledeći:

- 24 fps progressive (video se sastoji od niza slika) je filmski standard. Filmske kamere snimaju u 24 fps i projektori u bioskopima prikazuju film sa 24 fps.
- Moguće je da će uskoro započeti i neki novi standardni filmski framerate... Najavljeno je da će nastavak Avatar filma koristiti framerate od 48 fps ili čak 60.

- 25 fps interlaced (50 poluslika u sekundi) je evropski PAL standard za analognu televiziju i sve stare televizore u evropi.
- 25 fps progressive (25 celih slika) je takodje PAL stadard ali bolji izbor za kompjutere i nove HDTV televizore jer oni prikazuju video progressive metodom.

- 30 fps (tacnije 29.97 fps) interelaced je ameročki NTSC stadard za analognu televiziju i sve stare teelvizore u americi.
- 30 fps progressive je takodje NTSC ali za novije televizore i kompjutere.

- 50 fps može značiti isto što i 25i tj. 25 fps interlaced. Takodje može značiti i 50p što je bolje i od 25p i od 25i. Treba dobro obratiti pažnju da li se radi o progressive ili interlaced snimku.
50p je idealan jer nema seckavosti pokreta kao kod 25p a nema ni pratecih nepozeljnih efekata kao kod interlaced modova.

- 60 fps može značiti tipični NTSC tj. 30i a može i značiti i 60p tj. 60 fps progressive. 60 fps progressive. Za standardne snimke nema potrebe da se koristi kod nas jer je to amaerički standard ali za potrebe usporenih snimaka 60p nije loš za početnike.

Kod amaterskih kamera, većian njih nema brži mod snimaknja od 25 fps. Najbrže što se može naći kod amaterskih kamera je 50p ili 60p ali to samo kod skupljih modela.
Od profesionalnih kamera mislim da će RED Scarlet moći snimati do 150 fps. Koštaće do 5000 evra i to će biti najjeftinija kamera sa tako visokim framerateom. viewtopic.php?f=12&t=53

u kom modu snimanja se dobija onaj lagani usporeni snimak?
John Woo ima odlican slow motion u filmovima.

Za potrebe slow motion kadrova, snimci se trebaju snimati sa što većim mogućim framerateom i obavezno Progressive. U programima za video montažu svaki video možete usporiti na koju god brzinu želite, medjutim kvalitet tog usporenog snimka veoma mnogo zavisi od toga koliki framerate je imao izvorni video. Video se uobičajeno prikazje sa framerateom 25 fps ako je i snimljen sa 35 fps i ako ga usporite program za video montazu moze samo da poduplava frejmove (neke slike ce biti prikazane po dva puta) i tako produzi snimak. jasno je da to nije kvalitetno tj. primetice se seckavost i pomalo "robotski" pokreti.

Evo nekoliko primera da bolje shvatite:
Da bi usporili do dva puta video koji ce biti prikazivan u 25 fps idealno je da je izvorni snimak 50 ili vise fps.
Da bi usporili do tri puta video koji ce biti prikazivan u 25 fps, idealno je da je izvorni snimak 75 ili vise fps.
Da bi usporili do deset puta video koji ce biti prikazivan u 25 fps pozeljno je da je izvorni snimak 150 ili vise fps.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron