rasveta

Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta itd. Takmičenja i festivali...

Moderatori: Video Majstor, Goja

Opis foruma
- Diskusije o filmmakingu: Snimanje, Montaža, Preprodukcija, Produkcija, Postprodukcija, Efekti, Muzika, Zvučni efekti, Gluma, Animacija, Rasveta, Scenografija, Kostimografija itd.
- Festivali i takmičenja
Molimo vas da, ako saznate za neko filmmaking takmičenje ili festival, pokrenete temu o tome, u ovoj rubrici.

---
- Za prikaze vaših gotovih radova ili prezentaciju vaših sposobnosti koristite forum "Filmmakeri - predstavljanje i radovi"
- U vezi scenarija koristite forum "Scenario"

rasveta

Postod ibeenator » 25.06.2011 8:42

Drugari,
interesuje me kako treba pravilno postavljati osvetljenje,i sta bi mogo koristiti najpre za rasvetu a da pritom ne vrsi napajanje na struju?
ibeenator
 

Re: rasveta

Postod Video Majstor » 03.07.2011 13:43

Pozdrav!

Ja o rasveti imam literature ali jos nisam stigao o tome ni da citam n ida pisem... U medjuvremenu dok neko ne da bolji odgovor, mozes mi se javiti na email pa da ti posaljem nesto literature o tome.

Dacu sada par saveta:
- mnogo znaic i sam izbor da l isnimas tokom suncanog dana ili tokom oblacnog.
- Ako zelis optimisticnu ili veselu atmosferu najbolje je suncevo svetlo tokom suncanog dana. Ili vestacko osvetljnje koje daje takve boje. Reflektori daju ok boju.
- Ako zelis da scena deluje toplije onda ili suncevo svetlo ili sijalica koja daje dovoljno crvene svetlosti.
- Ako zelis hladnocu da prikazes onda su odlicne sijalice koje deluju vise plavkasto nego crveno. To su neonke, fluorescentne, LED diode (one koje deluju plavkasto) i tzv. stedne sijalice.

*** mnogo toga u vezi sa bojama moze da se postigne i u podesavanjima kamere ili u programima za video montazu. Tako da se neki od nedostataka osvetljenja mogu malo popraviti.

---senka
- Kada je suncano i toplo ne samo da su osvetljene povrsine jako svetle nego su i one skrivene dodsta tamne jer su u senci. Ti tamni delovi jos vise istucu koliko su ovi svetliliji zapravo svetli. Znaci za efekat toplije atmosfere dobro je da osvetljenje dolazi iz jednog pravca tako da sa suprotne strane raznih objekata bude senka.
- Kada je oblacno i kisno nema sunca i nema senke. Znaci za pesimisticnu i depresivnu atmosferu je pogodno da osvetljenje bosde sa sto vise strana da se ne stvara senka vec ujednacena/prosecna svetlina svuda po sceni.

Eto to je par sitnica za koej se nadam da ce ti pomoci.

sta bi mogo koristiti najpre za rasvetu a da pritom ne vrsi napajanje na struju?
ja imam jednu malu baterijsku lampu koj je veoma snazna a koristi samo jednu bateriju od 1,5 volti. Koristi LED diodu umesto sijalice. Znaci da postoje snazna osvetljenja koja mogu da rade na baterije...

Znam da postoje reflektori za automobile koji rade na 12 volti (kao akumulator od automobila). Znaci ako ti treba za teren mozes neki od tih reflektora i jedan klasican akumulator da ih napaja.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Filmmaking - generalno

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 13 gostiju

cron