Konačno

Ako želite, napišite vaš utisak o ovom sajtu

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Ako želite, napišite vaš utisak o ovom sajtu

Neke od njih ćemo možda odabrati za naslovnu stranu

Re: Konačno

Postod Video Majstor » 10.03.2012 1:41

Pozdrav i hvala za komentar!

Ključna reč u vezi tvojih razmišljanja na temu za i protiv holivuda je ono čuveno "stvar ukusa". Prosto narodski rečeno "ukusi su različiti" je činjenica koju i obični ljudi razumeju. Ali i stručno marketingški gledano ta različitost ukusa je isto ključna. Savremeni marketing ne zanima bolje gore i ne zanima ga celo tržište već ciljna tržišta i ciljne grupe ljudi. Jedna ciljna grupa ljudi su ljudi sa istim ukusom i istim potrebama. Savremeni marketing uči da se ni jedan proizvod pa ni film ne pravi za sve ljude sveta i sve ukuse već za određenu ciljnu grupu. Film koji je odličan za decu, za odrasle je neozbiljan. Film koji je jednoj vrsti ljudi smešan drugima je glup. Film koji je jednoj naciji super drugoj je nepravedan. Film koji je ženama emotivan, muškarcima je jadan. Film koji je jedina realan, drugima je nepotrebno pesimističan. Film koji je jedima inspirativan drugima je jeftina priča o uspehu. itd...

"Holivudski filmovi" ili "Ruski filmovi" u marketinškom smislu ne postoje i ne mogu biti dobri ni loši. Svaki film za sebe ima svoju ciljnu publiku i osećaje koje kod te ciljne publike izaziva. Svaki film je dobar u očima one ciljne publike koja se lepo oseća dok ga gleda. I obrnuto svaki filmje loš za gledaoca koji nije iz njegove ciljne grupe.

Svako ko ocenjuje neki film i govori o tome koliko je dobar, govori o svojem individualnom iskustvu. A to ne važi i za sve ostle ljude već samo za njemu slične. Ljudi iz drugih ciljnih grupa će imati sasvim drugačije mišljenje i drugačije ocene. U rubrici "liste fimova" ja baš dajem primere filmove koji su povezani nekim sličnostima i koji bi mogli interesovati iste ljude. U rubrici filmmakeri i radovi ja nastojim da procenim kojim ljudima će to biti interesantno i komentarišem svaki video iz ugla takve publike. Možeš i sam pronaći da ponekad spominjem "možda ja nisam ciljna publika" ili nešto slično...

Interesantna je stvar da ljudima ne smeta u prodavnici što drugi ljudi kupuju drugačije proizvode ili što u restoranima naručuju različita jela, ali kad su u pitanju filmovi, onda odjednom se čude kako to da nemaju svi isti ukus.

Kada spominjem pojam "holivudski" onda pre svega mislim na neke konkretne stvari u kojima su holivudski filmovi najbolji. Konkretno mislim da holivudski filmovi imaju najbolji "storytelling" veštinu govor tela i neverbalnu komunikaciju kod likova. To je najvažnije za decu, mlađu publiku i osobe kojima su emocije bitne. Ja ne tvrdim da to treba svima da se dopada i ne promovišem to ali želim da ponudim edukativan materijal iz kojeg se može naučiti kako se šta postiže i kojoj ciljnoj publici to može da se svidi. Onaj ko cilja na drugu publiku, kojoj se ne dopadaju holivudski filmovi, jednostavno treba da traži neke druge elemente.
Ukoliko znate nešto specifično za ruske filmove (koje ste imali na umu) i publiku koja voli takve filmove, budite slobodni da pišete o tome u rubrici "filmmaking generalno". Je u tome ne mogu da pomognem jer ne poznajem dovoljno tu publiku.

Definitivno stav ovog sajta je da se pokuša razviti svest o tome da ne postoji "bolji" ili "gore" već da se tim stavrima pristupi marketinški i da se vodi računa o ciljnim grupama.

U Srbiji se primenjuje ruska skola filma koja je po meni bar najbolja na svetu i treba teziti ka ruskom kvalitetu.
Ako su ciljna publika ljudi koji ovako misle onda je 100% tačno da je to najbolje. Ali isto tako je pogrešno, ako su ciljna publika ljudi koji imaju drugačiji ukus.

Zajebi specijalne efekte i te tripove, bitni su rezija, srenario i montaza. I sam se bavim specijalnim efektima, ali ako film ne moze da prenese emociju, isprica pricu i podstakne gledaoca na razmisljanje, dzaba ti efekti i tehnika.
Ako se na ovom sajtu govori o efektima i kako ih postići to je materijal za one koji žele da upotrebe efekte ili da nauče kako se to radi. Nikome se to ne nameće niti zabranjuje da to koristi. Ja neću izbaciti jednu vrstu tekstova samo zato što se nekome ne dopadaju. Kao što u prodavnicam ima svega na policama a vi opet ne kupite sve, već izaberete nekoliko artikala, tako je i ovde. Svako ko je kao ličnost zreo dovoljno do nivoa da mu ne smeta štp postoje ljudi sa drugačijim ukusom od njegovog neće u tome videti problem i neće stvarati neugodnost ni drugim članovima.

Holivudski kalup donosi mnogo novca,
Ne vidim ništa loše u tome. Da ne bude zabune, stav ovog sajta je da novac nije loš čak štaviše, veoma je poželjan.
Sajt se bavi video tehnologijama i filmmakingom što uključuje i i filmove koji se prave iz ljubavi i filmove koji se prave radi zarade i filmove koji se prave volonterski i filmove koji se prave uz visok budžet... Ne težim favorizovanju ni jednog pristupa a ni nekoj idealnoj ravnoteži.

Kvalitetniji su filmovi bez kraja nego holivudska ostvarenja sa srecnim i tuznim krajevima, film bez kraja je najbolji film, jer me podstaknu na razmisljanje i razvoj maste.
I ja primećujem sličnu stvar ali ne slažem se da to ima veze samo sa krajem fiilma ili da je tu nešto određeno kod holivudskih filmova. Isti efekat se postiže i na početku i na sredini priče i u bilo kojm delovima filma. Isecanje pojedinih delova priče i namerno ostavljenje praznina se masovno koristi i u holivudskim filmovima. Ponekad možeš to i bukvalno da vidiš kod pojedinih filmova ako pogledaš i običnu i Director's Cut verziju. O jednoj od tih tehnika planiram da uskoro napišem jedan tekst na sajtu.

Setite se i pogledajte Felinija, Takovskog, pa i Kusturicu i Zecevica...
Ako si poznavalac takvih filmova, možeš na primer napraviti neku listu filmova od ovih autora. Rado bih pogledao neke koje preporučuješ.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Prethodni

Vrati se na Knjiga utisaka

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron