Podesavanje Lame MP3 codeca

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Podesavanje Lame MP3 codeca

Postod prijateljv » 23.02.2011 20:49

kako puno skidam filmove zanima me podesavanje Lame MP3 codeca je u filmu ton i ne treba da bude zavidnog kvaliteta(koliko ja to smatram)pozz
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Podesavanje Lame MP# codeca

Postod Video Majstor » 24.02.2011 5:12

Ja uvek podesim ovako:
Jojnt Stereo
CBR bitrate 128 kbps

To je neki uobicajen kvalitet za "DivX" filmove a ujedno je najkompatibilnije sa AVi conatinerom.
Ista takva podesavanja su i u MediaCoder-u i u Switch-u tj. u svim programima koji koriste LAME enkoder.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Podesavanje Lame MP# codeca

Postod prijateljv » 24.02.2011 6:29

mozda sammal naporam ali ja ne vidim Join Stereo CBR 128 Kbps u opcijama konvertovanja tons.Isto bih te zamolio da mi kazes koji da odaberem-Lame MP#(ali tu nema cbr 128 Kbps)
MPEG Laer3 ili Fraenhofer-jedino sam tu nasao 128 Kbps ili nisam nesto dobro odradio.Ako ti nije problem da mi ovo objasnis-pozdrav
slikaSlika
usput ako mozes da mi objasnis kako da sa compa ubacim sliku na post


http://postimage.org/image/21qb2akjo/
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Podesavanje Lame MP3 codeca

Postod Video Majstor » 24.02.2011 11:33

Trebalo bi da sa leve starne na listi enkodera izaberete LAME MP3
A sa desne strane ce vam se onda pojaviti one kombinacije opcija za LAME MP3 koje podrzava VirtualDub (ili VirtualDubMod).

Mislim da nisu napisali "Jpoint Stereo" nego samo "Stereo" jer je joint stereo podrazumevan za MP3 format.

Ako se ne varam (pošto ne znam da li je ista verzija codeca u pitanju) trebalo bi da izaberete red u kojem piše:
44100 Hz, 128kbps, CBR, Stereo

Jojnt Stereo
CBR bitrate 128 kbps

Zaboravio sam dopisati uz bitrate 128 za MP3 odgovarajuce je sample rate od 44100 Hz. Zhnači ako morate bitrati i samplerate izaberite 44100 Hz.

sto bih te zamolio da mi kazes koji da odaberem-Lame MP#(ali tu nema cbr 128 Kbps)
MPEG Laer3 ili Fraenhofer-jedino sam tu nasao 128 Kbps ili nisam nesto dobro odradio.Ako ti nije problem da mi ovo objasnis-

VirtualDub strasno zbunjuje sa tim opcijama za enkodiranje .To je jedan od razloga zašto ne volim da konvertujem zvuk u VD-u.

Umesto toga ja ti preporučujem mali programčić Switch koji i ja koristim za konvertovanje u MP3 http://www.videomajstor.com/vodic-softver-switch
U njemu je jako lako podesiti LAME MP3 i i jako lako konvertovati. Otvara sve žive formate. A kada obaviš konverziju u MP3 onda u prozoru "Available Stream" ides na ADD i dodas taj novi MP3. A postojeci audio iskljucis (DISABLE).

Kada radis dvoprolazno enkodiranje onda je najjednostavnije da samo iskljucis audio. A kada zavrsis video enkodiranje i dobijes AVI fajl onda ga otvoris i dodas u njega taj novi MP3 audio fajl koji si dobio sa Switch-em.

To je način na koji ja radim u VirtualDubMod-u.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Podesavanje Lame MP3 codeca

Postod prijjateljv » 24.02.2011 12:01

mozda bi mogao da napises neki opsirniji tutorijal za Virtual Dub Mod jer je onaj na forumu(bez uvrede)za pocetnike.Mislim da dosta korisnika radi sa ovim programom i zanima ih u tancina konvertovanje DivX kao XviD,pozdrav...
prijjateljv
 

Re: Podesavanje Lame MP3 codeca

Postod prijateljv » 24.02.2011 17:45

Movie Master vidim da u malom prstu poznajes video obradu i kompresiju.Kako sam sa alatom media info ustanovio da se najvise filmova obradjuje i konvertuje u Virtual Dub Mod mogao bi da napravis neki obimniji tutorijal jer je onaj na forumu(bez uvrede)za pocetnike)srdacan pozdrav....
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Podesavanje Lame MP3 codeca

Postod Video Majstor » 25.02.2011 8:59

Jasno mi je. Već si savladao osnovno i ti želiš što naprednija objašnjenja.

Jako je teško napisati tutorijal za napredne jer naprednije korisnike razlikuje to što mogu da urade istu stvar na mnogo mnogo načina. Ja sam zamislio da cela rubrika o video komppresiji pruža taj nivo znanja pa onda da i sam možeš da odabereš jedan od načina koji ti najviše leži.

Sam rad u VirtualDubMod-u po mom miđljenju više se svodi na poznavanje programa i da na određenim mestima napraviš željeni izbor.
Ovde su nadam se detaljno objašnjene sve važne odluke koje donisš u VirtualDubMod-u:
http://www.videomajstor.com/vodic-virtualdubmod

Tu je takodje pomenuto da je rad sa zvukom često problematičan pa je bolje konvertovati audio u nekom posebnom porgramu. Preporučujem program Switch.

Korišćenje ugrađenih filtera u VirtualDubMod-u nisam objasnio u tom vodiču iz sledećih razloga:
- Filtre, koja je njihova uloga i koji su najbitniji sm objasnio ovde http://www.videomajstor.com/kompresija-filtriranje
Ista je uloga osnovnih filtra za Resise ,Denoise, De-interlace... u svim programima dakle nema ništa specifično za VirtualDubMod.
- Drugi razlog je što na primer DivX Pro ima sve potrebne filtre ugrađene u sebi i sve se podešava u prozoru od DivX enkodera. Dakle u slučaju korištenja tih filtra, filtre od VirtualDubMod-a ne morate ni pipnuti.
- Treći razlog je što većina naprednijih korisnika koristi AViSynth scripte i kroz njih sve isfiltrira sto zele tako da VirtualDubMod vec dobije isfiltriran video tako da se u tom slucaju njegovi filtri ni ne diraju.

Za AviSynth i njegove komande moram da napišem poseban tekst. To bi mogla da bude početak rubrike za naprednije korisnike. To je sada druga priča. Treba mi zato pomoć još nekih poznanika pa zato odgađam.

Podešavanaj samih video enkodera ne spadaju u tutorijaal o VirtualDubMod-u jer su enkoderi ponašaju kao samostalni priključci i imaju podešavanja u svom stilu. Podešavanja svih važnih enkodera sam objasnio u rubrici http://www.videomajstor.com/meni-enkoderi
I ovo je koliko ja znam jedini sajt na inteenetu gde imaju ovako detaljno opisana podešavanja za sve te enkodere.

Određivanje parametara i raunanja za cropping i resize filtre su jako složena stvar i to je od ključnog značaja da dobro naučiš rubriku "Škola Vide oKompresije" http://www.videomajstor.com/meni-skola-kompresije
jedna deo tog znanja je čista matematika i jednostavno nisam uspeo da drugačije to objasnim nego što jesam. U tim tekstovima su pobjašnnjene sve formule i postupci računanja koje i ja moram da koristim. Dakle nema ni ja neki drugi neačin nego tako. Pomažem se samo kalkulatorom viewtopic.php?f=14&t=274

***

Ovo posebno pogledaj:
http://www.videomajstor.com/kompresija-nacini
Ovde je opisano koliko načina zapravo ima da se obave neke operacije koje se često rade. Dakle umesto da napisem još deset tutorijala ja sam objasnio to suštinski. A kada shvatiš suštinu i upoznaš programe sa kojima se to radi onda tutorijal i ne treba.

----
U svakom slučaju sam zahvalan što si pomenuo šta ti ne odgovara na sajtu. Od samom početka popravljam sve greške i poboljšavam tekstove. Molim te da nastaviš da iznosiš miššljenje šta bi trebalo da je drugačije i šta bi trebalo sledeće da se poboljša.

Pokušaj iz ove problematike rada sa VirtualDubMod-om izdvojiti posebne probleme koje nisam dobro objasnio pa da ih obrađujem jedan po jedan.

p.s.
za AviSynth filtre ćeš morati malo da sačekaš tutorijal ali eto možeš početi od filtra koje sam već spominjao pa pitaj šta ne znaš da podesiš. Razlika u kvaliteti izmedju tih i onih od AvySyntha je jako mala. Uglavnom je navika glavni razlog zašto neko koristi ove a neko one.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron