DVD9->DVD5

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

DVD9->DVD5

Postod daniel » 27.01.2011 17:29

U zadnje vreme nabavljam sve vise koncerata u DVD9 formatu, medjutim stvarna velicina je 6-7gb

Zeleo bih ih sabiti na DVD5, do sada sam koristio DVD Shrink za filmove, ali posto mi je kvalitet bitan po postovima sam ukapirao da se mora vrsiti rekompresija a ne da koristim DVD Shrink/Fab/CloneDVD. To mi je bilo cudno jer sam do sada mislio da ja vec radim rekompresiju sa DVD Shrinkom ili DVDfabom ali sam saznao podatak da DVD Shrink u opste ne radi rekompresiju nego samo transkodira.
Sta ovo tacno znaci?

A da kad se kaze rekompresija misli se na DVD Rebuilder, instalirah DVD Builder i sad ne znam koji enkoder koristiti:

ReJig
QuEnc
HC
ProCoder
CCE

Koliko kapiram prva tri su besplatna a medju njima je HC najbolji i najsporiji, da li sam dobro razumeo?

Ako bi i komercijalni enkoderi usli u igru koji bi po vama bio pravi izbor?
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 27.01.2011 18:29

Zeleo bih ih sabiti na DVD5, do sada sam koristio DVD Shrink za filmove, ali posto mi je kvalitet bitan po postovima sam ukapirao da se mora vrsiti rekompresija a ne da koristim DVD Shrink/Fab/CloneDVD. To mi je bilo cudno jer sam do sada mislio da ja vec radim rekompresiju sa DVD Shrinkom ili DVDfabom ali sam saznao podatak da DVD Shrink u opste ne radi rekompresiju nego samo transkodira.
Sta ovo tacno znaci?


Porgrami kao DVD Shrink ili DVD Fab kada vrše smanjivanje veličine fajla, zapravo rade neku posebnu vrstu kompresije. Oni na MPEG-2 video zapisu obavaljaju izbacivanje nekih podataka i tako smanjuju fajl ali istovremeno narušavaju kvalitet detalja. Na primer ako se njihovom metodom fajl smanji za 10% on će biti lošijeg kvaliteta nego da je ponovnom kompresijom u MPEG-2 smanjen za 10%.

Bez obzira na to, ljudi su uglavnom zadovoljni rezultatom ovih programa. Ako se radi o filmovima sa čistom slikom, pri takvom smanjenju (shrinkovanju) od 5-7% se pad kvalitet skoro ne primeti.

Za oni koji žele da smanje veličinu DVD filma pravom rekompresijom postoji alat DVD Rebuilder koji uz pripremu rekompresovanog MPEG-2 videa sa DVD-a može da zadrži strukturu DVD-a ali da stari video zameni rekompresovanim. Ta tehnika nije baš za početnike.

Moja preporuka za početnike je da DVD9 filmove najpre pokušaju pretvorit u DVD5 izbacivanjemnjem pratećeg materijala i onda "shrinkovanjem" tj. ukljucivanje kompresije u DVD Shrinku ili DVD Fab-u. U većini slučajeva rezultat nije loš. Ako je za to potrebna prevelika kompresija i preveliki pad kvaliteta onda preporučujem da se obavi ripovanje tj. konverzija DVD u DVDRip. U DivX ili H.264 (DivX Plus) kao na primer ova: http://www.videomajstor.com/tutorijal-dvdrip-h264

ali sam saznao podatak da DVD Shrink u opste ne radi rekompresiju nego samo transkodira.
Ja mislim da to nije tačno. Transkodiranje znači potpuno isto što i konvertovanje. Znači pretvaranje jednog formata u neki drugi. Tj. kompresija sa nekim drugim codecom.

DVD Shrink i DVD Fab ne menjaju format što znači da je to što oni rade bliže rekompresiji (reenkodiranju) nego transkodiranju.

Ovde imaš objašnjenja tih ključnih pojmova: http://www.videomajstor.com/kompresija-osnove

Ali ako se informišeš po različitim forumima čućeš različita tumačenja za iste stvari tako da se ne možeš držati za pojedinačne izjave. Ove definicije koje ja spominjem na sajtu su proverene na više najrelevantnijih izvora i već su ispravljene greške kojih je bilo, tako da smatram da je to najtačnije što možeš naći.

A da kad se kaze rekompresija misli se na DVD Rebuilder, instalirah DVD Builder i sad ne znam koji enkoder koristiti:

ReJig
QuEnc
HC
ProCoder
CCE

Koliko kapiram prva tri su besplatna a medju njima je HC najbolji i najsporiji, da li sam dobro razumeo?

Ako bi i komercijalni enkoderi usli u igru koji bi po vama bio pravi izbor?

Po meni je za početnike najbolji TMPGEnc MPEG-2 enkoder. Imaš i detaljan tutorijal: http://www.videomajstor.com/encoder-tmpgenc-mpeg2
On je među najboljima a uz to je najjednostavniji za podešavanje. Nije besplatan.

Ako moraš besplatni mislim da najpre probaš prgram DVDFlick. Besplatni program za izradu DVD-a. On već ima ugrađen ja mislim HC enkoder.

Inače ovi besplatni su daleko komplikovaniji od recimo TPGEnc-a kojeg preporučujem. A ni tu se ne završava problematika sa DVD Rebuilderom jer ima tu još postupaka...

---
Inače ne moraš se opterećivati tima da MPEG-2 enkoder bude besplatan jer ni jedan od tih "besplatnih" nije legalan. Za MPEG-2 tehnologiju još nekoliko godina se mora plaćati licenca a ovi su besplatni samo zato što ih niko nije tužio. Kroz komercijalne MPEG-2 enkodere se ujedno plati i potrebna licenca a ako ništa ne platiš znači da nije legalan bez obzira što na njima piše da su besplatni.
To je razlog zbog kojeg ni jedan DVD plejer nije bio besplatan dugo godina. Tek nedavno su se pojavili ali MPEG-2 tehnologija je već dosta zastarela pa valjda zato tolerišu...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 27.01.2011 20:19

Hvala na ovako detaljnom odgovoru.

Problem je sto su ti koncerti pravi DVD-i to jest sa menijima, sa vise audia (stereo+5.1) itd, dakle nije rec o video zapisu u jednom mpeg-2 formatu.

Naravno zelim sacuvati kompletnu strukturu (nema reklama i ostalih gluposti) i sve zajedno je u proseku 6gb. Od cega je video materijal u proseku 5gb.

Da li TMPGEnc MPEG-2 i DVD Flick mogu raditi recompresiju sa zadrzavanjem kompletne strukture DVD-a?

Inace pokrenuo sam DVD Rebuilder, podesio da radi u Mode->HC a u podesavanjima sam stavio na sporo enkodiranje(najbolje)....nista drugo nisam dirao, e sad videcemo sta ce biti.

Takodje sam uspeo pokrenuti CCE SP2 ali nisam probao sa njim
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 27.01.2011 20:54

Takodje sam uspeo pokrenuti CCE SP2 ali nisam probao sa njim
Cinema Craft je takođe jedan od najboljih MPEG-2 enkodera lia je i najsloženiji. Takođe, on je samo enkoder. Sa njim možeš samo rekompresiju pojedinačnih snimaka.


Da li TMPGEnc MPEG-2 i DVD Flick mogu raditi recompresiju sa zadrzavanjem kompletne strukture DVD-a?

Ne mogu. Evo deatljnije:
DVD Flick je program za izradu DVD-a po principu konvertovanja i ima još malo mogućnosti oko dodavanja menija i tako to. On u sebi ima enkoder.

TMPGENc MPEG-2 je enkoder za MPEG-2 koji je ugrađen u programe TMPGEnc Xpress (jako dodbar konverter, nesto kao moderni VirtualDub) i TMPGEnc Authornig Works (za DVD, i Blu-ray authornig). Ali ni jedan od ta dva ne pruza mogucnost naprednog rada sa strukturom DVD-a. Ima jos njihovihg programa ali su ij ova dva sve zamenili.

Osim DVD Rebuildera vredi jos da pokusas sa DVD-Lab PRO. To je jedan od najmocnijih DVD authoring progrrma sa kojim se moze sve sto DVD Video specifikacija omogucava. On jedino nema svoj MPEG-2 enkoder pa se video mora prethodno pripremiti sa nekim enkoderom. Dajkle, ne znam da li moze prepravljati postojeci DVD ali vrlo moguce da moze.
Ako moze trebalo bi da otvoris taj DVD u njemu i onda samo jedan po jedan video zamenis sa jace kompresovanim.

Problem je sto su ti koncerti pravi DVD-i to jest sa menijima, sa vise audia (stereo+5.1) itd, dakle nije rec o video zapisu u jednom mpeg-2 formatu.

Naravno zelim sacuvati kompletnu strukturu (nema reklama i ostalih gluposti) i sve zajedno je u proseku 6gb. Od cega je video materijal u proseku 5gb.

Pa posto je slozeniji slucaj u piotanju (jednostavno bi bilo da je samo jedan film na DVD-u), razmisli i o tome da jednostavno kupis DVD9 disk za snimanje (tacnije DVD+R DL) i da jednosatvno prekopiras. Jeste skuplji ali to bas nepristupacno. Kosta kao cetiri obicna DVD+R diska (DVD5 velicine).

Takodje sam se setio da DVD Fab moze i da podeli DVD9 disk na dva DV5 diska. Mozes i to pokusati. U tom slucaju kvalitet ostaje netaknut.

Osim toga ostaje samo DVD Rebuilder kao resenje. ...Treba mi nekoliko dana da se podsetim dvd rebuildera i te procedure pa cu ti onda reci jos nesto o tome. Ja sam uglavnom koristio ova jednostavnija rresenja koja sam ovde vec pomenuo (ripovanje ili shrinkovnje).
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 28.01.2011 0:50

Video Majstor je napisao:Porgrami kao DVD Shrink ili DVD Fab kada vrše smanjivanje veličine fajla, zapravo rade neku posebnu vrstu kompresije. Oni na MPEG-2 video zapisu obavaljaju izbacivanje nekih podataka i tako smanjuju fajl ali istovremeno narušavaju kvalitet detalja. Na primer ako se njihovom metodom fajl smanji za 10% on će biti lošijeg kvaliteta nego da je ponovnom kompresijom u MPEG-2 smanjen za 10%.


Podatak koji si izneo da je bolje raditi "normalnu" rekompresiju mpeg-2 (ili vob) formata alatima tipa Rebuilder, Flick, TMPGEnc MPEG-2 nego koristiti DVD Shrink, DVDFab itd definitivno me je ponelo u tom pravcu. A DVD Rebuilder je trenutno jedino resenje za koje znam da moze da radi kao DVD Shrink(da zadrzi strukturu DVD-a) stim da radi "pravu" rekompresiju i to sa izborom od 5-6 kodeka

Zadrzao bi se na DVD Rebuilder-u, to je ono sto mi u ovom trenutku treba.
Kao sto rekoh koristio sam za pocetak HC encoder, kazu najbolji je od besplatnih i uspesno zavrsio rekompresiju.
U slikama cu prikazati postupak kojim sam isao, pa ako nekom zatreba nek ga sledi, ne znam dobro engleski tako da mi help ne pomaze :) pa sam isao intuitivnim putem :) bez ikakvog podesavanja enkodera, samo da ga "pokrenem" da radi.

Odabir DVD-a sa harda
Slika

Odabir "moda" kompresije, to jest kojim cu enkoderom raditi
Slika

Podesavanje odabranog encodera
Slika

I to je to, koliko sam primetio svaki vob je radio zasebno po 2-prolaza, koje je kasnije pospajao i srazmerno razdvojio, rezultat je novi VIDEO TS folder velicine 4.3GB. DVD probao u Media Player Classic i radi bez problema i stereo i 5.1 zvuk, a evo da prilozim i uporedni prikaz infoa jednog vob fajla pre i posle, cisto da vidite promene
Slika
--------------------------------------------------------------------
Koliko vidim kod HC encodera i nema sta mnogo se podesava sem kvaliteta/brzine (treca slika), da li sam u pravu?

CCE i ProCoder encodere nisam probao u Rebuilderu, pretpostavljam da su oni podesiviji od HC encodera, pa imam pitanje za one koji su probali ove encodere, da li je njihov kvalitet primetno veci od HC enkodera? Pitam da bi znao dal da se upustam u avanturu i sa njima :training1:
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Ilidan » 28.01.2011 1:09

Da ne citiram više postova.
DVDShrink radi rekompresiju. Ne postoji način da se smanji bitrejt MPEG2 video strima bez rekompresije.
E, sad je pitanje koliko to kvalitetno radi budući da je poslednja verzija DVDShrink-a izašla prilično davno. On, inače, podržava i dvoprolaznu kompresiju.
Za to je potrebno, kada klikneš na Backup, da na kartici Quality Settings uključiš Perform deep analisys before backup to improve quality i Compress video with high quality adaptive error compensation. Ovo daje prilično dobre rezultate.
Takođe, DVDShrink može da očuva originalni meni, koliko je meni poznato.
DVDFlick jeste besplatan ali, ako nešto nisu promenili u zadnjih 6 meseci, on radi jednoprolaznu CBR kompresiju koja je katastrofa po pitanju kvaliteta izlaznog video fajla. Eventualno ako su ubacili da koristi 1-pass VBR kompresiju i HC enkoder. To je već druga stvar.
DVD Rebuilder je najbolje rešenje, svakako. Ne znam, doduše, da li može da očuva originalni meni. On koristi 3 besplatna i 1 komercijani enkoder.
HC enkoder je najbolji besplatni MPEG2 enkoder i gotovo je u rangu najboljeg komercijalnog enkodera - CCE SP2.
I DVD Fab može da radi rekompresiju (šrinkovanje) ali nikada nisam probao tu opciju pa ne znam kakvog je kvaliteta enkoder i da li podržava 2-pass mod.
Sve u svemu, drži se DVD Rebuilder-a za maksimalan kvalitet. DVDShrink je dobar ako ti se žuri.

Tek sad videh, što si zadržao nekompresovani dvokanalni LPCM audio kad imaš 6-kanalni AC3?
Možda si mogao da izbegneš rekompresiju samim izbacivanjem LPCM audio fajla.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 28.01.2011 1:41

Tek sad videh, što si zadržao nekompresovani dvokanalni LPCM audio kad imaš 6-kanalni AC3?
Možda si mogao da izbegneš rekompresiju samim izbacivanjem LPCM audio fajla.

Da na slici jedan mozes slobodno izbaciti "LPCM 2ch English" audio zapis. To je zapis visoek kvalitet ali mnogo zauzme. Ako vec trebas smanjiti onda je logicno da ga izbacis a ostavi AC-3 koji je mnogo stedljiviji.

Na slici "pre i posle" http://www.dodaj.rs/?2r/IE/4RYynKHa/pre-posle.jpg
se moze procitati da taj LPCM audio zapis zauzima 18% velicne tih fajlova. To ce ti ustedeti bar 1 GB od celog DVD-a. uz izbacivanje toga mozda ces biti zadovoljan i DVDFab-om. U DVDFab-u isto mozes izbaciti samo jedan audio.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 28.01.2011 2:04

Ilidan je napisao:Tek sad videh, što si zadržao nekompresovani dvokanalni LPCM audio kad imaš 6-kanalni AC3?
Možda si mogao da izbegneš rekompresiju samim izbacivanjem LPCM audio fajla.


Moze se reci da sam skoro pa audiofil :lol: Tako da akcenat kod koncerata bacam prvo na zvuk a posle video.

Tako da mi je bas taj nekompresovani stereo bitan, znalci kazu da je stereo bio i ostao zakon za muziku, a i imam kvalitetne slusalice SENNHEISER HD 515 kojima obicno slusam muziku uglavnom u flac, ape itd formatu posto se kod mp3-ki na tim slusalicama i te kako primecuju izoblicenja

A taj kompresovani AC3 nek se nadje kad se zazelim "prostornog" zvuka :yahoo:

Inace gornji DVD sam samo uzeo kao test da vidim da li ce DVD Rebuilder sacuvati oba zvuka i da li ce i njih rekompresovati.
Naravno desilo se kao sto sam prizeljkivao, ostali su netaknuti, samo se video rekompresovao
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 29.01.2011 15:08

Juce nisam imao vremena tako da sam tek danas probao CCE enkoder

Treba napomenuti da trenutna verzija DVD Rebuildera 1.28.2 ne podrzava najnoviji CCE SP3 enkoder koji inace radi samo na visti i win7, podrzava samo CCE SP2 i starije, cak ni CCE SP2 ne prepoznaje automatski nego ga morate "rucno" ubaciti

Instalirate Cinema Craft Encoder SP2 (lako se nalazi na internetu :D )
Zatim u samom prozoru programa idete na Settings -> Setup i iz sledeceg prozora odaberete putanju enkodera
Slika

Kod prethodnog HC enkodera ovo nije trebalo raditi jer on dolazi zajedno sa instalacijom DVD Rebuildera dok se CCE mora instalirati naknadno.

postupak enkodiranja ide slicnim putem kao i u slucaju prethodno opisanog HC enkodera

- Ubacite VIDEO_TS folder
- Pod Mode odaberete:
Slika
-Zatim, pod Settings odaberete, sobzirom da koristimo CCE SP2 sledece:
Slika
-Sada sledi podesavanje kodeka, do kojeg stizete klikom na:
Slika
-Tada iskace prozor koji po defaultu izgleda ovako:
Slika

I tu meni staje znanje :shout:

Na sajtu (link) je definisano sta je sta i na kraju je dato sledece:

Quality_prec set for between 27-30 when avg bitrate >3000

VBR_bias should be set for 40-50% of Qual_Prec level, or... more generally:
movie <2hrs - 23-25
movie>2hrs - 15-23
movie is 3hrs+ - 15-20

Da li je ovo ispravan postupak?

I nije mi jasno da li su ove zadnje tri vrednosti po satima odnose na VBR_bias ili Qual_Prec, to jest da li recimo za movie <2hrs VBR_bias treba da bude 23 ili Qual_Prec?
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 29.01.2011 16:31

Pvo cu objasniti VBR pass sa ove slike:
Slika

VBR Pass objašnjenje: Svi drugi enkoderi kod višeprolaznog enkodiranja rade dva ili eventualno tri prlaza (DivX može i više) a CCE je jedinstven po tome što vam u startu nudi da birate izmedju 2 i 99 prolaza. Pretpostavljam da onda i enkodira na neki specifičan način i da mu odgovara malo veći broj prolaza da se obavi. Preporučujem da minimum bude 3 a ako nije predugo, postavi na 5 prolaza.

Quality_prec set for between 27-30 when avg bitrate >3000

VBR_bias should be set for 40-50% of Qual_Prec level, or... more generally:
movie <2hrs - 23-25
movie>2hrs - 15-23
movie is 3hrs+ - 15-20

Da li je ovo ispravan postupak?

I nije mi jasno da li su ove zadnje tri vrednosti po satima odnose na VBR_bias ili Qual_Prec, to jest da li recimo za movie <2hrs VBR_bias treba da bude 23 ili Qual_Prec?

Pre ove zadnje tr ivrednosti piše da VBR bias treba biti otprilike duplo manji broj nego Qual Prec. Znači ta tri broja se odnose na VBR Bias.

Imam uputstvo od 140 strana za CCE ali nema objašnjenja šta je "Qual Prec" i "VBR Bias". Pretpostavljam da bi onda bilo najbolje da se za početak držiš ovih preporuka koje si dobio na tom linku i moja preporuka o broju prolaza.

Inače ovo je jako mali broj opcija koje nudi DVD Rebuilder pa ne znam koliko to dobro iskorišćava CCE enkoder. Ne znam da li je njegovu gomilu opcija moguću toliko pojednostaviti. Ako ne budeš zadovoljan možda je bolje da se držiš HC-a.

ali sam saznao podatak da DVD Shrink u opste ne radi rekompresiju nego samo transkodira.
Mislim da sam našao stranicu gde si ovo pročitao. Koliko vidim obojica nisu dovoljno upućeni tako da možeš ignorisati taj podatak. Nije tačno. Drži se onoga što smo gore objasnili o rekompresiji i transkodiranju.

---
I reci mi da li je u menijima DVD Rebuildera nudio CCE i pre nogo što si ga instalirao ili se kasnije pojavio?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju

cron