DVD9->DVD5

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 29.01.2011 18:12

I mislio sam se drzati HC enkodera, jer je jednostavniji, svodi se na izbor kvaliteta kompresije, takodje i rezultat rekompresije gore spomenutog DVD-a(koncerta) je odlican, tacnije u opste ne primecujem razliku u odnosu na origina a proveravao sam na ovom TV-u http://www.lg.com/uk/tv-audio-video/tel ... 2LD420.jsp tako da bi morao biti stvarno corav da na tom tv-u ne vidim razliku.

Ruku na srce taj dvd nije pravi pokazatelj kvaliteta sobzirom da nema dinamicnih scena kao u filmovima

Inace odradio sam i sa CCE enkoderom cisto radoznalosti radi, sa defaultnim podesavanjima samo sto sam broj pasova stavio na 3, ali posto nemam praznih dvd-ova nisam pustio na tv-u, ali na 24" monitoru http://www.lg.com/my/it-products/monito ... 3SQ-PF.jsp nisam primetio razliku u odnosu na original

Video Majstor je napisao:I reci mi da li je u menijima DVD Rebuildera nudio CCE i pre nogo što si ga instalirao ili se kasnije pojavio?


Instalirao sam DVD Rebuilder na drugi sistem (XP) cisto da budem siguran sta nudi cista instalacija.

CCE postoji u menijima bez obzira dal imao instaliran CCE enkoder ili ne, stim sto je pod "Mode" posivljen, to jest nedostupan
Slika

Takodje je prisutan i u Settings-u
Slika
----------------------------------------------

Inace samo da napomenem da DVD Rebuilder koristi stariju verziju HC enkodera verziju 0.23 beta iz 2008 a trenutna je 0.25 aktuelna http://www.videohelp.com/tools/HC

kada skinete i otpakujete arhivu, samo kopirate slelektovan fajl
Slika

u C:\Program Files\DVD-RB PRO\Encoders\HC Encoder i promenite mu naziv u HCbatch a postojeci HCbatch pre toga obrisite
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 30.01.2011 18:26

Imam jos jedno pitanje pa ako neko zna odgovor....

Naime kod HC enkodera pored izbora kvaliteta postoji i izbor Variable Bitrate Bias-a
VBR Bias je po defaultu podesen na 20 sa mogucnoscu kretanja od 0 do 99
-kretanje ka 0 - More like VBR
-kretanje ka 99 - More like CBR

Slika

Da li to znaci da kod filmova sa mnogo akcije treba teziti vise ka VBR a kod filmova sa mirnijim sadrzajem ka CBR?

Najverovatnije VBR Bias i kod CCE enkodera onda ima isto znacenje
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 30.01.2011 18:36

"Bias" otprilike znaci nešto kao dozvoljeno oscilovanje ili dozvoljeno odstupanje.

VBR znači variable bitrate što znači da se u nekim delovima videa koristi bitrate veći od proseka a u nekim delovima manji.

"VBR Bias" otprilike znači koliko dozvoljavaš da bitrate u pojedinim delovima videa odstupa od proseka tj. zadatog VBR bitratea.

-kretanje ka 0 - More like VBR
-kretanje ka 99 - More like CBR

"99 More like CBR" znači da kod vecih cifara Biasa bitrate stalno ostaje prosecan tj. kao CBR. A što je manji broj to dozvoljavas veca odstupanja. To mi deluje prilično razumljivo. VBR je sam po sebi osmišljen da dozvoljava veća odstupanja od proseka i prirodnije je da je VBR bias podešen na manju cifru. Mislim da je razumno ostaviti to na 20. Više od 20 ne moraš. A možeš čisto radi eksperimenta proveriti sa biasom manjim od 20 da vidiš šta će se desiti. Kod većine enkodera taj bias ne možeš ni da podešavaš već je uvek default ako odabereš VBR metod.

E sad kod VBR metoda je najbitnije ako može bar dva prolaza (pass) da obaviš da enkoder najbolje moguće rasporedi raspoložive bitove.

Da li to znaci da kod filmova sa mnogo akcije treba teziti vise ka VBR a kod filmova sa mirnijim sadrzajem ka CBR?
Moguće. Ali većina enkodera ima razumno podešen VBR Bias. Ako je film sa veoma ujednačenim scenama enkoder će ujednačeno i rasporediti bitrate pa ne moraš drugačije podešavati. Enkoderu po defaultu imaju na raspolaganju veće mogućnosti ali koristiće samo onoliko koliko ima potrebe.

Možda recimo kod crtanih filmova da staviš Bias na 30 i moguće da će krajnji kvalitet biti nešto malo bolji nego da je Bias 20. To je zato što su kod crtanih filmova skoro sve scene jednako komplikovane za kompresiju.

Najverovatnije VBR Bias i kod CCE enkodera onda ima isto znacenje
Verovatno da. Jer tu opciju ne vidim u uputstvima za CCE već je to samo deo interfejsa DVD Rebuildera. Pa pretpostavljam da su u DVD Rebuilder svim opcijama sa istim nazivom dali i isto značenje.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 31.01.2011 3:08

Danas sam imao slobodnog vremena pa sam probao i "klasicne" DVD9->DVD5 programe
-DVD Shrink
-DVDFab
-Nero Recode 4
-CloneDVD 2
-DVD2one
Koncert od 6GB na 4.4GB, svi programi su pokazali oko 50% kompresije, namerno sam uzeo toliku kompresiju da bi rezultati i eventualne razlike bile vidljivije

Na koncertu ima puno dima...tezak zalogaj :) rezultate sam gledao na vec pomenutom TV-u (107cm dijagonala)

-DVD2one i CloneDVD 2 rade u jednom prolazu, bez analize koliko sam primetio, oba su dali podjednako lose rezultate od dima ostali samo poveci "blokovi" koji se ljuljaju tamo-vamo.

-DVDFab radi brzu analizu pri ubacivanju fajlova a kasnije radi jedan prolaz, u opcijama ne postoji detaljnije podesavanje kvaliteta enkodiranja za DVD, samo za BD diskove postoje, i to dva izbora po pitanju kvaliteta enkodiranja.
Rezultat je bolji nego u slucaju prethodna dva

-DVD Shrink i Nero Recode 4 su dali gotovo podjednake rezultate, i ujedno najbolje od navedenih programa, kod oba sam podesio "najbolja" podesavanja to jest

-kod Shrinka sam obelezio
Slika

-kod Nero Recode sam obelezio
Slika

pretpostavljam da sobzirom da je isti autor oba progragrama da te opcije imaju i iste uloge :)
tako da su oba radila duboku analizu i kasnije nesto duze enkodiranje u odnosu na prethodne programe.
I ovde su postojali blokovi, ali manji i ne krecu se u toliko kao u slucaju DVD2one i CloneDVD

Dakle po kvalitetu:
1.DVD Shrink i Nero Recode
2.DVDFab
3.DVD2one i CloneDVD
----------------------------------------
Samo da napomenem da kad sam uporedjivao samo slike(frejmove) izvucene iz videa, svi su delovali manje vise slicno, tek kad se pusti video i "blokovi zaigraju" :wacko2: , tek onda vidite razliku u kvalitetu.
---------------------------------------
Pretpostavljam da ako materijal trebate kompresovati samo 10%-15%, mozda cak i 20% da razliku u odnosu na original necete ni primetiti ako za to koristite DVD Shrink i Nero Recode 4(za starije verzije neznam kakve su)

Za sve preko toga DVD Rebuilder
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00

Re: DVD9->DVD5

Postod Video Majstor » 01.02.2011 15:04

Koncert od 6GB na 4.4GB, svi programi su pokazali oko 50% kompresije, namerno sam uzeo toliku kompresiju da bi rezultati i eventualne razlike bile vidljivije
Zanimljivo testiranje. i ja sam svašata bio testirao pre nekoliko godina da bi bolje shvatio uticaj pojedinih opcija...

Mislim samo da je malo neobicno koristiti cak 50% jacu kompresiju. MPEG-2 inace nije namenjen za toliko snaznu kompresiju pa ni enkoderi mozda nisu optimizovani da u tom slucaju izvuku maksimum. Ako se dobro sećam kod filmova za koje sam ja koristio DVD Shrink i DVD Fab mislim da nikan nisam morao da idem cak ni do 20% snaznije kompresije.

Samo da napomenem da kad sam uporedjivao samo slike(frejmove) izvucene iz videa, svi su delovali manje vise slicno, tek kad se pusti video i "blokovi zaigraju" , tek onda vidite razliku u kvalitetu.
Da. U kompresiji statičnih slika svi enkoderi su podjednako dobri. Razlike su prvenstveno u tome kako kompresuju pokret tj. seriju slika i razlike medju njima.

To je ono što je u tekstu Osnove Video Kompresije http://www.videomajstor.com/kompresija-osnove. Opisano pod "Interframe (međufrejmovska) ili temporal kompresija".

...i zato se razlike u kvalitetu uglavnom mogu videti samo pri pokretu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD9->DVD5

Postod Ilidan » 05.02.2011 15:07

Dobar i koristan test. Znao sam da DVDShrink i Nero Recode daju pristojan kvalitet ali nisam znao da noviji programi kao sto su DVDFab i CloneDVD 2 daju tako lose rezultate. Valjda bi trebalo da je obrnuto.
Ipak DVD Rebuilder ostaje kao najboje resenje za sada.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: DVD9->DVD5

Postod daniel » 06.02.2011 4:39

Ilidan je napisao:Dobar i koristan test. Znao sam da DVDShrink i Nero Recode daju pristojan kvalitet ali nisam znao da noviji programi kao sto su DVDFab i CloneDVD 2 daju tako lose rezultate. Valjda bi trebalo da je obrnuto.
Ipak DVD Rebuilder ostaje kao najboje resenje za sada.


Pa kao sto napisah, DVDFab i CloneDVD rade dosta brzo, oko 3 puta brze od Nera i Shrinka(sa max podesavanjima) tako da ni rezultat ne moze biti isti.

mene je DVDFab razocarao, ocekivao sam da bude u rangu Nero/Shrink, mada vec kad sam preleteo Fab-ova podesavanja video sam koliko je sati jer nema nikakvog podesavanja za kvalitet encodiranja.

Goneralno, sve novo sto se moze naci iz ove oblasti bazira se na one click resenja i brzo enkodiranje, tako da sam prestao isprobavati ostalo
----------------------------------

Sto se HC i CCE enkodera tice, ostao sam na HC, jednostavnije se podesava, tacnije svodi se na izbor kvaliteta i eventualno VBR Bias-a.

Takodje HC enkoder je za nijansu bolje odradio posao od CCE enkodera koji sam probao u vise varijanti podesavanja i isao cak i do 6 prolaza.

Mozda bi se ovde slozio sa Video Majstorom da je CCE enkoder previse slozen da bi se sve to svelo na tri slajdera kojima se u DVD Rebuilderu on podesava, to jest ne moze se izvuci maksimum iz njega. Ili ja jednostavno neznam da pogodim pravu meru ta tri podesavanja pa sam odlucio ne gubiti zivce na to :D
daniel
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  12.11.2010 2:00
Prethodni

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron