Ojasnjenje za Kodec

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Ojasnjenje za Kodec

Postod Vladan » 25.01.2011 19:47

pozdrav,cekam da mi stigne mail za aktivaciju naloga (nesto se oduzilo)pa ajde da postavim neka pitanja u vezi kodeca.Iskljucivo koristim Virtual Dub pa je odabir kodeca jako bitan za njegov rad.Procitao sam vasa uputstva za kodece pa sam u dilemi.Pitanje je sledece:
Za DivX Kodec-ima ga besplatno u KLite 5.5.1 i 6.2.0-verzija DivX je 6.9.2.Ne znam koji je taj sto se placa koji se pominje u vasem objasnjenju.
Za audio kodec-napominjete da je najbolji Lame MP3.E sada iz nekih izvora ja sam saznao da je najbolji i najbrzi Fraunhofer MPEG Layer 3 kodec(CBR)koji kazu da je kompatibilan sa vecinom kucnih DVD playera(isto ga ima u KLite 5.5.1 i 6.2.0)u kasnijim verzijama je izbacen.Da li su ova moja saznanja tacna jer do sada sam uvek radio sa ovim kodecom i nikada nisam imao problema sa tonom,pozz
Vladan
 

Re: Ojasnjenje za Kodec

Postod Video Majstor » 26.01.2011 7:15

Dobrodošao! :drinks:

Stići će aktivacioni email. nekad stigne bukvalno odmah a nekada kasni nekoliko sati.... Ako slucajno ne stigne, javite mi ovako pa cu ja rucno aktivirati.

Za DivX Kodec-ima ga besplatno u KLite 5.5.1 i 6.2.0-verzija DivX je 6.9.2.Ne znam koji je taj sto se placa koji se pominje u vasem objasnjenju.

Ovaj 6.9.2 ce ako ga ne registrujete verovatno prestati raditi za 30 dana. to je DivX Pro najnoviji. Ali uputstva su ista kao ono sto sam vec napisao za DivX 6.8.5, ja nisam video razlike u opcijama. Razlike su u brzini i nekim malim poboljsanjima.

A DivX 5 je taj koji je besplatan ali je to stariji codec i slabijih mogucnosti od novog DivX Pro. Ja nikada nisam ni probao ovaj besplatni. Nekad davno (2005-e verovatno)sam koristio divx 5 ali tada je bio najnoviji.
Mislim da ce se divx 5 pojaviti u virtualdub-u kada istekne trtial period za DivX Pro. Ne znam na pamet.

Fraunhofer MPEG Layer 3
Fraunhofer je organizacija u kojoj su izmislili MP3 i verovatno je to onda njihov bio i prvi codec. nekada se spominjao ali u zadnje vreme ga bas ne vidjam. U svakom slucaju mozete se slobodno drzati lame codeca jer se koristi u svim besplatnim programima. A enkodiranje MP3 audia je ionako daleko brze nego enkodiranje videa.

a li su ova moja saznanja tacna jer do sada sam uvek radio sa ovim kodecom i nikada nisam imao problema sa tonom,pozz

Pa ako imate Fraunhofer codec koji radi u VirtualDub-u bez problema i ako ste zadovoljni ona mzete ostai na njemu. Ne verujem da je prelazak na LAME bas obavezan.

Mada nekako je opste misljenje da je LAME najbolji MP3 codec a nikda se nisam zanimao za neko poredjenje. Koriste ga i u programima kojima sa audio CD-ovi konvertuju u MP3... mislim da je to dovoljna potvrda kvalitete.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Ojasnjenje za Kodec

Postod prijateljv » 26.01.2011 12:41

zahvaljujem na odgovoru,usput stigao mi je aktivacioni mail.Evo neko ojasnjenje za Fraunhofer MP3 codec mozda ce nekome koristiti:
Sa Fraunhofer (tvorci mp3 kodeka) mp3 kodekom se dobija pre svega na brzini u radu, nema traženja CBR kao kod Lame, uvek je CBR, kao i na nepogrešivosti podešavanja. Dešava se da podesite u Lame 128Kbps 48KHz CBR a dobijete to isto samo ABR (average bitrate) što je u stvari VBR. To možete videti u AviReComp programu kod podešavanja konverzije zvuka. On radi sa Lame mp3 i ima tri opcije za podešavanje: VBR, ABR i CBR. Međutim, nije neophodno imati Fraunhofer, dovoljno je više obratiti pažnju kako podešavate.
Naravno postujem tvoje misljenje pa cu se malo pozabaviti i sa Lame MP3,pozz
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Ojasnjenje za Kodec

Postod Ilidan » 28.01.2011 1:20

U pitanju je piratska Pro verzija Divx kodeka. Koristio sam ga jedno vreme u verziji 5 KLite paketa. I danas se može naći zasebno na njihovom sajtu.
Što se tiče LAME enkodera, najbolji bespaltni mp3 enkoder i potpuno konkurentan Fraunhofer MP3 enkoderu. Generalno, možeš da koristiš bilo koji. Mada, kod CBR moda, čini mi se da je Fraunhofer MP3 malo bolji jer su LAME developeri mnogo više posvetili pažnje optimizaciji VBR moda budući da je on primaran i preporučen mod kod kompresije muzike.
Naravno, nemam konkretne dokaze za ovo. To je samo moj utisak koji sam stekao čitajući po raznim forumima.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju

cron