Montiranje razlicitih rezolucija i fps-a?

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Montiranje razlicitih rezolucija i fps-a?

Postod Mre » 24.06.2014 16:00

Ljudi planiram da koristim razlicite klipove sa interneta u filmu, koje bi koristio kao medju-kadrove , koliko moze da mi smeta razlicita rezolucija ili broj fps-a ? (Nesto je 720p,1080p, 30fps, nesto 25fps itd..)
Ja cu snimati 1080p 24fps PAL i takav bi export radio.

Znaci kakvi me problemi tu cekaju? kako montirati exportovati?
Sta mi je ciniti da nema bagova na nprd dvd-u ili Blu-Ray u?
Znam da ima mnogo cuda za uciniti, al ako moze neko ukratko samo.

Koristicu Final Cut Pro X
Mre
Član foruma
 
Postova:  16
Pridružio se:  03.09.2013 11:59

Re: Montiranje razlicitih rezolucija i fps-a?

Postod Video Majstor » 25.06.2014 22:20

Kod mešanja videa sa različitim parametrima pre svega projekat treba da se podesi da bude progressive. I to podrazumeva da se podesi deinterlace za svaki klip koji je interlaced. Zavisno od programa do programa negde nema da se podešava posebno za klipove. Eksportovanje/Render naravno opet treba da bude progressive.


Ovde sam takođe pominjao viewtopic.php?f=14&t=4217&p=8419&hilit=deinterlace#p8415
Međutim ovo je složenije pitanje nego što se na prvi pogled čini. Ako si u projektu menjao rezoluciju izvornih snimaka, ili ako si kombinovao snimke u različitim formatima i rezolucijama, interlaced je već izgubio svoju "suštinu", u tom slučaju program za montažu treba biti podešen da svaki klip koji je interlaced deinterlace-uje tj. da ih sve pretvori u progressive i projekat treba biti progressive. I eksport onda treba biti progressive.



--
koliko moze da mi smeta razlicita rezolucija ili broj fps-a ? (Nesto je 720p,1080p, 30fps, nesto 25fps itd..)
Daleko se više primeti nego da ljudima odvojeno prikazuješ posebne video snimke sa različitim parametrima. Naročito različit fps stvara razliku u pokretu tečnosti ili treperenju kretanja... Da ne spominjem još veću razliku između progressive i interlaced.

Naravno većina ljudi će da kažu da im to ne smeta. Sad je tu pitanje koji kvalitet ti ciljaš? Za "youtube publiku" je sve dovoljno dobro. Ako ćeš biti ocenjivan kao profesionalac onda ne bi trebalo da se te stvari primete u tvojim projektima.

Da bi se sprečila primetnost razlika idealno je da se za projekat koristi fps i rezolucija od najlošijeg klipa. Međutim to bi značilo pogoršanje kvaliteta nekih drugih klipova što obično nije poželjno.

Obično su poželjni još neki trikovi da se ostvari bolje stapanje tih različitih klipova. ored korekcije boja (koja se uvek podrazumeva), najviše može da pomogne dodavanje grain-a. Grain (zrnca po slici) kada se doda preko svih klipova im daje zajedničku količinu "oštrine" i to ljudsko oko doživljava kao jednu celinu.


Ja cu snimati 1080p 24fps PAL i takav bi export radio.
24fps nije PAL nego filmski framerate.

Za koju namenu ti taj video treba?
PAL 25fps će biti kompatibilniji sa većim brojem uređaja nego fimski 24fps.

Takođe, jednom kada se odlučiš za format u kojem ćeš snimati taj format onda svakako treba da podesiš i za projekat i za eksport.

Da li si već doneo odluku za koju namenu će biti korišten eksportovani video?
Treba da prilagodiš parametre tim zahtevima.

Naravno, biraj isključivo između progressive formata jer kao što sam pomenuo, za takav projekat je neophodno da bude progressive.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju

cron