KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0 ??

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 25.05.2014 18:53

Nakon nekoliko pokušaja, uspio sam da dobijem video, težine 109MB. Međutim kada ga pustim u VLC playeru, dešava se blaga devijacija slike, neka iskrivljenja koja ne umijem opisati na pravi način. Video sam exportovao na frame size 1.620*1.080, video format je na xvid MPEG4 Codec, RENDERING SAM POSTAVIO NA BEST.
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 25.05.2014 21:00

Uspio sam iz Vegasa da eksportujem video u wmv formatu težine 238MB. Takođe imam exportovan video u avi koji je težak 4.61GB. Pokušao sam da ih konvertujem MeGUI konvertorom u avi. Ovaj wmv samo da bih dobio avi a ovaj avi da bih mu smanjio težinu. Međutim, MeGUI konverter počne konvertovanje i u oba slučaja stane ucrtavajući crveni X na svojoj ikonici. Ne znam o čemu se radi jer je do sada dobro radio i redovno sam mu radio apdejt...? Bio bih u krajnjoj liniji zadovoljan kada bih ova wmv uspio da konvertujem u avi.
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 25.05.2014 22:04

mislim da je "problem" kod tvog Vegasa...
ustvari to nije problem nego si verovatno sa nekim podesavanjem stavio veliki bitrate pa je zato veliki izlazni video :

23.jpg


Osim toga ovde nisi koristio XviD kodek.Po defaultu moj Vegas na ("best" Video rendering qualty) sa XviD kodekom daje 12.5 Mbps...
____________________________________________________________________

"MeGUI konverter počne konvertovanje i u oba slučaja stane ucrtavajući crveni X na svojoj ikonici."
Otvoris karticu "Log" i tu ces (pod crveni (X) da vidis zasto je stao sa konvertovanjem :

24.jpg
(47.53 KiB) Nijednom preuzeto


"Bio bih u krajnjoj liniji zadovoljan kada bih ova wmv uspio da konvertujem u avi."
Okaci mi "mediainfo" tog WMV pa cu da ti usnimim video uputstvo da pogledas kako da to odradis u MeGUI
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod Video Majstor » 26.05.2014 4:49

recimo ne preko 2GB
AVI po pravilu i ne sme biti veći od 2GB jr se gubi kompatibilnost sa pojedinim programima.

Međutim kada ga pustim u VLC playeru, dešava se blaga devijacija slike, neka iskrivljenja koja ne umijem opisati na pravi način. Video sam exportovao na frame size 1.620*1.080, video format je na xvid MPEG4 Codec, RENDERING SAM POSTAVIO NA BEST.
Verovatno si izašao van okvira standarda i preporuka za taj format.
Te neobične pojave na slicu su jer program ne ume da tumači taj video zapis jer nije u preporučljivom formatu.

Pokušaj za početak da eksportuješ u najjednostvaniji AVI (standardnu rezoluciju malu recimo 640x480 i manji level i profile), zanemari kvalitet. Tek toliko da vidiš da li je tvoj Vegas uopšte sposoban da eksportuje AVI bez problema.

E sada,ja nisam uspeo da "provalim" kako ovaj Sony radi XviD konvertovanje u dva prolaza...izbacuje gresku
Pa nikako. Programi za video montažu ne mogu jednostavno da narede spoljašnjem enkoderu da radi dvorolazno. Codec se samo podesi da radi prvi ili drugi prolaz po potrebi. Za dva prolaza ceo renedering bi morao ponovo da radi u drugom prolazu. To nije preporučljivo. Program za video montažu treba da eksportuje u format visokog kvaliteta i onda posle da se to konvertuje specijalizovanim programima.

Ako će se baš koristi XviD za eksport onda je najbolje koristiti zadavanje Target quantizer-a. Ili fiksan bitrate ako se već mora da zna unapred.

Možda bolje da ovaj konvertuje ( provučem kroz MGUI koverter ) i da tako naštelujem konačnu težinu jer kod tog konvertera se može vidjeti tačno koliko će biti težak klip nakon konvertovanja?
Da kada već imaš video visokog kvaliteta uvek je bolje da ga konvertuješ u format koji ti odgovara nego da ponovo koristiš program za video montažu za eksperimentisanje. Programi za video montažu imaju ograničene mogućnosti eksporta iz razloga što nisu namenjeni za konvertovanje. Oni troše mnogo vremena na renderovanje efkete i sl. Šteta je i nespretno je da se sve to ponovo obavlja da bih isprobao nekim drugim parametrima.
Praksa je da se kao rezultat montaže dobije tzv. "master" kopija tj video visokog kvaliteta i onda se dalja konvertovanja uvek obavljaju sa tom master kopijom.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 26.05.2014 12:03

"Praksa je da se kao rezultat montaže dobije tzv. "master" kopija tj video visokog kvaliteta"
sta se podrazumeva pod taj "master": x264,nekompresovani ili...?
takodje,obzirom na izvorni snimak :
_____________________________________
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
Frame rate : 50.000 fps
___________________________________________
da li odabrati (50p,50i) ili...

26.jpg


i sta odabrati za redosled to jest "Field order" :

25.jpg
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 26.05.2014 19:05

DA POKUŠAMO JOŠ JEDAN PUT :) ( kako konvertovati ova dva klipa u avi upotrebom MeGUI konvertera) ja sam ranije sa njim uspijevao kovertovati ali ova dva klipa nece, "puca" pri kraju i pokazuje crveni "x" na svojoj ikonici. Klipovi su sadržinski isti samo bih oba probao kovertovati pa koji bude bolji da ga upotrijebim za festival.

media info za wmv:

General
Complete name : G:\Snimci kamerom\do sad exportovano\gotovo.wmv
Format : Windows Media
File size : 239 MiB
Duration : 5mn 42s
Overall bit rate mode : Constant
Overall bit rate : 5 847 Kbps
Maximum Overall bit rate : 6 764 Kbps
Encoded date : UTC 2014-05-25 17:25:27.449
SfOriginalFPS : 239760

Video
ID : 2
Format : VC-1
Format profile : MP@HL
Codec ID : WMV3
Codec ID/Info : Windows Media Video 9
Codec ID/Hint : WMV3
Description of the codec : Windows Media Video 9 - Professional
Duration : 5mn 42s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 6 519 Kbps
Width : 1 440 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.175
Stream size : 266 MiB
Language : Serbian (RS)

Audio
ID : 1
Format : WMA
Format version : Version 2
Codec ID : 161
Codec ID/Info : Windows Media Audio
Description of the codec : Windows Media Audio 9.2 - 192 kbps, 48 kHz, stereo (A/V) 1-pass CBR
Duration : 5mn 42s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Stream size : 7.85 MiB (3%)
Language : Serbian (RS)

MEDIA INFO ZA PRETEŠKU AVI VARIJANTU:
General
Complete name : G:\Snimci kamerom\do sad exportovano\4.61GB.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format profile : OpenDML
File size : 4.61 GiB
Duration : 5mn 42s
Overall bit rate : 116 Mbps
TCOD : 0
TCDO : 3427200000

Video
ID : 0
Format : YUV
Codec ID : UYVY
Codec ID/Info : Uncompressed 16bpp. YUV 4:2:2 (Y sample at every pixel, U and V sampled at every second pixel horizontally on each line). A macropixel contains 2 pixels in 1 u_int32.
Duration : 5mn 42s
Bit rate : 115 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 400 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:2
Compression mode : Lossless
Bits/(Pixel*Frame) : 16.000
Stream size : 4.60 GiB (100%)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 5mn 42s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 320 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 32.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 13.1 MiB (0%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 250 ms (6.25 video frames)
Interleave, preload duration : 252 ms
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 26.05.2014 21:07

"da pokusamo jos jedan put"
ma pokusacemo jos puno puta,nije nikakav problem...

"pokazuje crveni "x" na svojoj ikonici"
po drugi put...otvori "log" karticu u MeGUI i procitaj zasto izbacuje gresku (error) to jest crveni (X) :

27.jpg


28.jpg


Usput,sada i moj MeGUI izbacuje gresku posle ovog poslednjeg update.Trenutno se zanimam sa time...imas na PP.link -
preuzmi pa pogledaj video uputstvo za Vegas.
Ako ti vise odgovara takvo video uputstvo uradicu ti slicno za MeGUI (veceras,eventualno sutra) cim resim ovaj svoj problem
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod Video Majstor » 27.05.2014 0:26

prijateljv je napisao:"Praksa je da se kao rezultat montaže dobije tzv. "master" kopija tj video visokog kvaliteta"
sta se podrazumeva pod taj "master": x264,nekompresovani ili...?
Ne podrazumeva se ništa, to je jednostavno "filozofija" tj. način razmišljanja da program za video montažu koristiš tako da kada završiš montažu kao rezultat dobiješ "master" kopiju koja je maksimalnog kvaliteta ali nepraktična (mnogo megabajta il inestandardan format) za distribuciju krajnjim gledaocima. Zatim se u daljim koracima ta master kopija konvertuje (pomoću raznih konvertera) u razne druge formate sa različitim parametrima zavisno od potrebe.
( viewtopic.php?f=5&t=3250&p=6594&hilit=master#p6585 )

Koji tačno format da se odabere za master kopiju? To zavisi i od projekta a i od toga kakav gubitak kvaliteta je nekome prihvatljiv za master kopiju:

- Može biti loseless format koji daje identičan kvalitet originalnom projektu. Ne mora obavezno da bude nekompresovani (YUV, RGB, i slični), postoje i loseless kompresija koja ipak daje malo manje fajlove od uncompressed. U programima za video montažu obično je to YUv ili RGB ili neki od loseless formata koji zastupaju proizvođači profesionalnih kamera ili profesionalne TV opreme npr. RED, a ima i Sony svoj, Panasonic svoj itd...
Ako ćeš već takve formate onda je možda najbolje YUV izabrati jer za njega praktično ne treba codec (skroo svaki video koji gledamo, codeci iz nekog formata pretvore u YUV)

- Za obične ljude može bilo koji format i parametri među standardnim sa kojima ne primećuje nikakve gubitke kvaliteta u odnosu na original.
AVCHD sa maksimalnim bitrateom je recimo za većinu ljudi odličan.
Naravno ako je projekat u SD rezoluciji onda se master isto eksportuje u AVCHD u SD rezoluciji. Ako je HD 720p onda i master kopija isto 720p...
Ako je neka mala specifična rezolucije na primer 320x240 onda ne može da master kopija bude AVCHD jer nije deo AVCHD standarda. U tom slučaju ideš na neki od H.264/MP4 sa dovoljno visokim bitrateom.

prijateljv je napisao:takodje,obzirom na izvorni snimak :
_____________________________________
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
Frame rate : 50.000 fps
___________________________________________
da li odabrati (50p,50i) ili...

Slika

i sta odabrati za redosled to jest "Field order" :

Slika
Ako je izvorni snimak 50i (pojednostavljeno) znači treba interlaced da bi sačuvao maksimalni kvalitet, nema veze da li je top field first ili bottom field first. Bitno je da je interlaced.

Međutim ovo je složenije pitanje nego što se na prvi pogled čini. Ako si u projektu menjao rezoluciju izvornih snimaka, ili ako si kombinovao snimke u različitim formatima i rezolucijama, interlaced je već izgubio svoju "suštinu", u tom slučaju program za montažu treba biti podešen da svaki klip koji je interlaced deinterlace-uje tj. da ih sve pretvori u progressive i projekat treba biti progressive. I eksport onda treba biti progressive.

Ovde ima primer gde se te stvari podešavaju na čak tri nivoa u Adobe Premiere:
viewtopic.php?f=14&t=3787#p7479
i onda još četvrti put pri eksportu/renderovanju se opet pazi na to.


---
Slika
Inače na toj slici je izabran YUV format tj. nekompresovani video. Programi za video montažu su pretpostavljam "skloni"da YUV strapaju u AVI container pa je moguće da se to i dešavalo u ovim slučajevima gde ste dobijali ogromne AVi fajlove.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 27.05.2014 13:04

zahvaljujem kolega,jos samo ovo (kada budes stigao) :
Ako je u izvornom filmu (Frame rate : 50.000 fps) da li u konvertovanom (zavisno od formata,rezolucije,aspect ratio...) ostaviti 50.000 fps,ili ga promeniti (25 000,23.976...).
Vidim da neki konverteri obavezno sami promene (a neki ne)
ovakav (50 000) Frame rate u 25 000 ili 23.976 fps.
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod Video Majstor » 28.05.2014 4:39

DA POKUŠAMO JOŠ JEDAN PUT ( kako konvertovati ova dva klipa u avi upotrebom MeGUI konvertera) ja sam ranije sa njim uspijevao kovertovati ali ova dva klipa nece, "puca" pri kraju i pokazuje crveni "x" na svojoj ikonici. Klipovi su sadržinski isti samo bih oba probao kovertovati pa koji bude bolji da ga upotrijebim za festival.
Ako je žurba u pitanju onda između ostalog probaj i jednostavnim konverterima kao što je na primer SUPER http://www.videohelp.com/tools/SUPER

Tebi ne treba neki superpametno kompresovan video jer tvoj video traje samo 5 minuta. Stavi XviD sa fiksnim bitrateom od 4000kbps što je maksimalni kvalitet i kompatibilno sa AVI i opet neće biti veliki fajl. Možda najviše 150 MB što je opet bar pet puta manje od filmova.

wizard je napisao:MEDIA INFO ZA PRETEŠKU AVI VARIJANTU:
General
Complete name : G:\Snimci kamerom\do sad exportovano\4.61GB.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format profile : OpenDML
File size : 4.61 GiB
Duration : 5mn 42s

Video
ID : 0
Format : YUV
Codec ID : UYVY
Codec ID/Info : Uncompressed 16bpp. YUV 4:2:2 (Y sample at every pixel, U and V sampled at every second pixel horizontally on each line). A macropixel contains 2 pixels in 1 u_int32.
Eto zašto su fajlovi ogromni. Ovo je nekompresovani video u sirovom YUV formatu.

Baš ono što sam pomislio u prošloj poruci.

Tu sad ima i dobra i loša vest.
- Loša vest je da Vegas verovatno ima problema ako ti odabereš XviD a dobiješ ovo.
- Dobra vest je da je ovo već "master" kopija i da možda i ne moraš više da se vraćaš u Vegas. pokušaj konverziju sada pomoću bilo kojeg programa sa kojim uspe. Još ne znam da li će uspeti jer su veliki AVI fajlovi problematični...

Ne znam ni sam šta da predložim ako ne uspeva da se taj video dalje konvertuje. Kad budm uhvatiuo vremna pregledaću opcije za export kod vegasa, da liima neki način da dobiješ nešto kvalitetn oa da izbegenš te nezgodne formate...


zahvaljujem kolega,jos samo ovo (kada budes stigao) :
Ako je u izvornom filmu (Frame rate : 50.000 fps) da li u konvertovanom (zavisno od formata,rezolucije,aspect ratio...) ostaviti 50.000 fps,ili ga promeniti (25 000,23.976...).
Vidim da neki konverteri obavezno sami promene (a neki ne)
ovakav (50 000) Frame rate u 25 000 ili 23.976 fps.
Sad ne znam da li ovo ime veze sa video montažom o kojj sam pričao ili usputno pitaš za takav slučaj?

Promena frameratea na manji framerate je definitivno jedn vid gubitka (osim ako je u pitanju filmski DVD i ponekad AVCHD koji nekada spakuje progressive kao interlaced pa se može "pulldown" i "detelecine" metodama vratiti u prethodno bez gubitaka).
Dakle to je isto "Lossy" kao i sve vrste Loosy konvertovanja.
Sad je pitanje zbog čega bi gubio na kvaliteti?

- Ako je to projekat iz programa za video montažu onda nema smisla da projekat bude 50fps ako ćeš eksportovati master kopiju u 25fps. Master kopija treba da sačuva kvalitet maksimalno. A ako ti 50p stvarno ne treba čak ni za "master" onda ni projekat ne treba da bude 50p...

- Ako je to gotovi video do kojega si nekako došao, onda sve zavisi od toga šta želiš da postigneš. Ako želiš da ne zauzme mnogo megabajta onda naravno radiš snažnu kompresiju i smanjuješ sa 50 na 25 (ili sa 60 na 30) jer to služi svrsi tada.

- Ako je radi tzv. postizanja filmskog frameratea i seckavijih pokreta, to je duga priča i običnim sakaćenjem frameratea se teško dobija nešto lepše za gledanje. To ne treba raditi osim ako nisi siguran baš da ćeš dobiti bollji video.

Vidim da neki konverteri obavezno sami promene (a neki ne)
ovakav (50 000) Frame rate u 25 000 ili 23.976 fps.
Pa to zavisi i od njihovih ograničenja i od formata u koji se konvertuje. Ne podržavaju svi sve. Na priemr DVD podržava samo 25p ili 25i.

A takođe ako si izbarao 50i (50fps interlaced) i odgovarajući Deinterlace metod onda je promena frameratea deo tog deinterlace metoda i tada ne možeš birati framerate. Dobija se nešto drugi i ko to radi tome su ti gubici prihvatljivi. Većini ljudi je prihvatljivo.
A kome nije taj ne treba nikada da radi deinterlace i konverzije frameratea.

Meni lično to ne smeta i ja za svoje potrebe neki film ako konvertujem uvek deinterlace-ujem. A i na sajtu u tekstovima za početnike uvek to preporučujem jer je jednostavno ta interlaced problematika prekomplikovana za početnike i samo bi napravili još veće gubitke kada bi nešto pogrešili tokom interlaced opcija.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
PrethodniSledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju

cron