KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0 ??

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0 ??

Postod wizard » 21.05.2014 22:01

Pozdrav svima. U Vegasu sam unio dva video klipa i nakon završenog kombinovanja želim da sve exportujem a da istovremeno dobijem što je moguće kvalitetniji video a da sa druge strane isti ne bude previše težak, recimo ne preko 2GB ( moji raniji pokušaji su se završavali sa produktom koji je težio čak i do 30 GB ). Video bih prijavio na jedan festival kratkog filma. Njihov pravilnik zahtijeva AVI varijantu.

Evo info-a za prvi klip koji je dio projekta u Vegasu:

General
ID : 0 (0x0)
Complete name : G:\Snimci kamerom\20140513235016.MTS
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 1.12 GiB
Duration : 6mn 2s
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 26.5 Mbps
Maximum Overall bit rate : 28.0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Format settings, GOP : M=1, N=12
Codec ID : 27
Duration : 6mn 2s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 25.2 Mbps
Maximum bit rate : 26.0 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 50.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.243
Stream size : 1.06 GiB (95%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : 129
Duration : 6mn 2s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 11.1 MiB (1%)

Text
ID : 4608 (0x1200)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : PGS
Codec ID : 144
Duration : 6mn 1s

Evo info-a za drugi klip koji je dio projekta u Vegasu:
General
ID : 0 (0x0)
Complete name : G:\Snimci kamerom\20140514002357.MTS
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 1.19 GiB
Duration : 6mn 26s
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 26.6 Mbps
Maximum Overall bit rate : 28.0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Format settings, GOP : M=1, N=12
Codec ID : 27
Duration : 6mn 26s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 25.2 Mbps
Maximum bit rate : 26.0 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 50.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.243
Stream size : 1.14 GiB (95%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : 129
Duration : 6mn 26s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Stream size : 11.8 MiB (1%)

Text
ID : 4608 (0x1200)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : PGS
Codec ID : 144
Duration : 6mn 25s
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 23.05.2014 10:05

1. Cini mi se (a mozda i gresim) da je vec ovaj tvoj izvorni video dosta veliki ( 1.12 GiB za 6mn 2s) ? Gledam neki slican snimak gde je otprilike 1 min.trajanja oko 100 MB - znaci,po mediainfo gotovo identican film.E sada,ja se ne bavim snimanjem pa ne znam - mozda je ta tvoja velicina filma i dobra

2. Obzirom da je izvorni x264 a izlazni treba da bude AVI (XviD) kvalitet ce biti duplo (pa i vise) losiji,sa bilo kojim programom i podesavanjem kodeka da se radi.

3. Izlazni AVI se moze uraditi sa ovom HD rezolucijom (1920x1080)kao u tvom klipu - mislim da je bolje da se pre konvertovanja uradi resize i da se rezolucija smanji na 720x400...to su neki optimalni (idealni) uslovi za AVI (XviD).

4. Kao sto sam ti vec pomenuo,ti si verovatno radio "uncompressed" pa ti je izlazni film bio veliki.Za AVI (XviD) uz resize racunaj (10-20 MB) po minutu trajanja ili max. (30-50 MB) za minut filma ako hoces tu veliku rezoluciju.

5. Kakav je kriterijum za taj AVI ?
Da li on (po strukturi) treba da bude kompatibilan za neke uredjaje,da li se pominju neki parametri,audio/video kodek,rezolucija itd...

6. Mislim da cu uvece stici da okacim (okvirno) uputsvo za Vegas (AVI-XviD) konvertovanje...ne znam samo za ove parametre,rezoluciju itd...

7. Takodje (osim montaze) da li konvertovanje mora da se radi u Sony Vegas ? Virtual Dub,MeGUI i sl. ce bez ikakve dileme da odradi bilo kakvo AVI (XviD) konvertovanje max. kvalitetno...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 23.05.2014 19:50

Oni nisu ulazili u detalje vezano za kompatibilnost i ostale kategorije koje pominješ. Traže samo AVI...Ja montažu radim u Vegasu i sve mi je spremno, osim videa tu je i neka muzička pratnja i iskucan tekst, samo da odradim export.
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 24.05.2014 0:20

Pokreni Sony...Project - New

1.jpg


Znaci upisi region,audio,video-daj neko ime projektu...
Takodje mozes da oznacis : Match media settings - Browse i da uvuces jedan od tih klipova...kao na sledecoj slici:

2.jpg


Posle toga : Add Media - otvori te filmove,stavi ih na "Time Line"...sredi ih,po zelji ubaci audio...itd. Aktiviraj : Make Movie - Save it to my hard drive :

3.jpg


Cekiraj : AVCHD - Advanced options...

4.jpg


U ovaj prozor pre nego sto oznacis Format i Templates aktiviraj onaj gore-levo padajuci meni i cekiraj : "Stretch video to fill output frame size (do not letterbox)"...ovo znaci da Sony nece da pravi onaj crni "black border" oko filma :

5.jpg


Oznaci Format i Templates i aktiviraj : Customize Templates :

6.jpg


Ovde sada obrati paznju...od ovih postavki zavisi kvalitet,velicina i sve ostale kljucne postavke filma :

7.jpg


Takodje,u padajuci meni "Frame size" mozes da stavis : Custom - i da upises zeljenu rezoluciju :

8.jpg


A moze se koristiti i : Use Project settings - frame size (rezolucija) koja je projektu vec definisana :

9.jpg


Onda dole aktiviras karticu : Audio - pa namestis postavke tona :

10.jpg


Posle toga aktiviraj : Project - pa u padajuci meni : Video rendering quality oznaci : Best

11.jpg


Podesavanja XviD kodeka za sada nemoj da diras...Sony ovde koristi vec gotovi Template (podesavanja).Ako ti je izlazni film i dalje veliki,onda smanji bitrate kako sam ti pokazao - imaj na umu da se smanjivanjem bitrate smanjuje i kvalite filma.
E sada,ja nisam uspeo da "provalim" kako ovaj Sony radi XviD konvertovanje u dva prolaza...izbacuje gresku :

12.jpg
(10.28 KiB) Nijednom preuzeto


13.jpg
(17.54 KiB) Nijednom preuzeto


Vec kao sto sam pomenuo,ja za AVI XviD koristim druge (proverene) programe.
Kada "ubodes" podesavanja - konvertovani film kakav otprilike zelis (ocekujes) mozes da kreiras svoj template,dodeli mu neki naziv - save :

14.jpg


koji ces posle imati u ponudi :

15.jpg
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 24.05.2014 8:28

Ok, pokupio sam upute i krećem u experimentisanje ako mi dozvoli moj ograničeni uvid u ovu materiju :) Hvala svakako na trudu i iscrpnom objašnjenju!
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 24.05.2014 16:23

Pokušao sam. Ogroman mi je posao da iznova unosim klipove i pakujem cijeli projekat nanovo. Moram naći način da ekportujem postojeći projekat. Hvala u svakom slučaju na trudu i dobroj volji ! :)
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 24.05.2014 18:22

nisam bas najbolje razumeo...
Da li ti vec imas kreirane te klipove,ubacena tonska podloga,text...i nalaze se na "time line" u Vegasu ili si vec ceo takav "umiksani" projekat prebacio (save as) na komp...u nekom formatu ili kao "Sony Project" :

16.jpg


Ako je taj projekat vec montiran u bilo kom formatu,ne moras sve ispocetka da radis...kreces od "Render As" :

5.jpg


Takodje,onda preskaces kreiranje novog projekta i kreces od "Custom Settings" ja sam naveo tri nacina kako to moze da se odradi u XviD,a ti odmah mozes da koristis prvi - identicno da podesis (kao na ovoj slici) i odmah da krenes sa konvertovanjem :

7.jpg


Ili ako ti je taj projekt vec gotov (u bilo kom formatu) mozes i da ga uplod-ujes pa cu ja da ga preuzmem i konvertujem u AVI (XviD)...nije nikakav problem,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 24.05.2014 23:26

Odradio sam sve kako je preporučeno i dobio sam video koji je težak oko 7GB. Da li da pokušam sa ponovnim exportom i ako da , koje vrijednosti da smanjim kako bi dobio manje težak video? Možda bolje da ovaj konvertuje ( provučem kroz MGUI koverter ) i da tako naštelujem konačnu težinu jer kod tog konvertera se može vidjeti tačno koliko će biti težak klip nakon konvertovanja?
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod prijateljv » 25.05.2014 12:07

Dobro,izvestan pomak je ipak napravljen...
"dobio sam video koji je težak oko 7GB"
Treba da okacis "MediaInfo" da pogledam sta si dobio...
Koliko vidim taj ukupan projekat (6mn 2s + 6mn 26s) je 12-13 min.Ja sam ti vec naznacio kolika bi velicina,u zavisnosti od rezolucije (okvirno) trebala da bude:

17.jpg


"Da li da pokušam sa ponovnim exportom"
Svakim narednim konvertovanjem se smanjuje kvalitet sa bilo kojim programom i podesavanjem kodeka da radis. Jedino da uradis "uncompressed" koji zadrzava isti kvalitet,pa onda sa njim da radis ta probna-test konvertovanja do zeljenog rezultata :

18.jpg


Takav (nekompresovani) film ce biti ogroman ali njega posle iovako brises kada sa konvertovanjem dobijes odgovarajuci film.

"koje vrijednosti da smanjim kako bi dobio manje težak video?"
U padajuci meni "Video rendering quality" stavi neku nizu vrednost (da ne bude "best") :

19.jpg


Takodje,mozes (za probu) da smanjis i rezoluciju :

8.jpg


"Možda bolje da ovaj konvertuje ( provučem kroz MGUI koverter )"
Sony Vegas i MeGUI koriste identican XviD codec (encoder) samo ga treba podesiti...to sto MeGUI moze da radi sa zadatim bitrate (i da odmah vidis koliku ce biti izlazni video) :

20.jpg


gotovo identicno je u Sony kreiranje "Template" i ulazenje u podesavanja XviD kodeka :

21.jpg


ali...sva podesavanja ovog kodeka su dosta obimna i ne mogu se objasniti u nekoliko recenica.Imas ovde na forumu "Vodič za podešavanje XviD codeca" pa mozes da pogledas :
http://www.videomajstor.com/encoder-xvid
Ja gledam da te uz sto manje "peripetija" uputim kako da to max.kvalitetno odradis (a usput da nesto i naucis o video obradi).
Postoje AVI konverteri gde to mozes da uradis sa "par klika misem" ali,tu je kvalitet (kao i kompatibilnost) u drugom planu.Obzirom da je tebi ovo za takmicenje mislim da iz tog projekta treba da se izvuce maximum.
Okaci "MediaInfo" od tog konvertovanog klipa i napisi da li hoces da nastavis obradu u Sony (uncompressed,AVI,da smanjis rezoluciju...ili ove druge postavke sto sam naznacio).Ili hoces da konvertovanje uradis u MeGUI ili slicnom programu
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: KVALITETAN EXPORT IZ Vegas Movie Studio HD Platinum 11.0

Postod wizard » 25.05.2014 14:58

OK, EVO MEDIA INFO ZA OVAJ KLIP ( UVUKAO SAM GA U VEGAS , DODAO JOŠ PAR EFEKATA, NEKI NEOPHODAN TEKST VEZAN ZA UČESNIKE U KRATKOM FILMU I SADA BIH DA GA EXPORTUJEM A DA BUDE PRISTOJNE VELIČINE..NE VIŠE OD 2 GB,pa koliko god vi smatrate da je dovoljno a da se izvuče neki maksimum)


General
Complete name : G:\Snimci kamerom\2.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format profile : OpenDML
File size : 4.61 GiB
Duration : 5mn 42s
Overall bit rate : 116 Mbps
TCOD : 0
TCDO : 3427200000

Video
ID : 0
Format : YUV
Codec ID : UYVY
Codec ID/Info : Uncompressed 16bpp. YUV 4:2:2 (Y sample at every pixel, U and V sampled at every second pixel horizontally on each line). A macropixel contains 2 pixels in 1 u_int32.
Duration : 5mn 42s
Bit rate : 115 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 400 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:2
Compression mode : Lossless
Bits/(Pixel*Frame) : 16.000
Stream size : 4.60 GiB (100%)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 5mn 42s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 320 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 32.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 13.1 MiB (0%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 250 ms (6.25 video frames)
Interleave, preload duration : 252 ms
wizard
Član foruma
 
Postova:  31
Pridružio se:  07.07.2013 11:33
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju