DVD-Promena aspect ratio i konvertovanje

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

DVD-Promena aspect ratio i konvertovanje

Postod prijateljv » 30.01.2014 0:47

Vec nekoliko dana se "zamajavam" sa ovim problemom...
Znaci,imam neke preuzete domace DVD filmove (nalaze se na HDD).Samo zbog velicine,hteo sam da ih konvertujem u MP4 ili MKV (H264 + AAC),e sada...
Prvi problem mi je bio koje fajlove da uvucem iz "VIDEO_TS" foldera u program za konvertovanje ?
Od gomile raznih programa za ovo koristio sam "MakeMKV" koji iz VIDEO_TS foldera "pokupi" audio i video fajlove i mux-uje ih u mkv container-e...pa ovi DVD,to jest sada mkv izgledaju ovako :

DVD 1 (media info) : http://pastebin.com/raw.php?i=hqAKzFCg

DVD 2 (media info) : http://pastebin.com/raw.php?i=NNynFNXM

Od ovog dvd 2 ima tri mkv fajla...
Naravno,ovde je i dalje mpeg 2 kodek za video pa sve ovo treba konvertovati sa H264 kao sto sam u uvodu pomenuo...
Sada u celoj prici dolazim do glavnog problema :
prvi dvd je - Progressive- 720 x 575 - aspect ratio 16:9 i to je donekle OK za konvertovanje ali drugi dvd je - Interlaced- 4:3 i to mi je ustvari glavni problem kako da uradim crop,resize ili sta vec da dobijem konvertovani 16:9 aspect ratio ?
Na forumu sam gledao uputstva za DAR,PAR,SAR...ali...
Takodje ne bih da puno odsecem (crop) video.Koji bit rate i preset da koristim jer mi je bitan kvalitet koji je na oba dvd-a vec "na granici" kvaliteta,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: DVD-Promena aspect ratio i konvertovanje

Postod Video Majstor » 30.01.2014 2:52

ali drugi dvd je - Interlaced- 4:3 i to mi je ustvari glavni problem kako da uradim crop,resize ili sta vec da dobijem konvertovani 16:9 aspect ratio ?
Na forumu sam gledao uputstva za DAR,PAR,SAR...ali...
Da li je to "Letterbox 16:9" ili kakav?
Slika

Ovde imaš formule
http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija
pod naslovom: "Kako izračunati koliko treba cropovati da bi se dobio željeni aspect ratio?"

Mogu ja da izračunam ali najpre da vidim je li to lettebox da ne računam dva puta.

Prvi problem mi je bio koje fajlove da uvucem iz "VIDEO_TS" foldera u program za konvertovanje ?
Od gomile raznih programa za ovo koristio sam "MakeMKV" koji iz VIDEO_TS foldera "pokupi" audio i video fajlove i mux-uje ih u mkv container-e...pa ovi DVD,to jest sada mkv izgledaju ovako :
Ne znam kakav je to program. Postoji šansa da dođe do desinhronizacije i drugih neželjenih efekata. Obični spajači nisu spremni za sve situacije. Jedini siguran za spajanje VOB-ova u jedan fajl je DVD Decrypter u IFO modu prema našem uputstvu za spajanje http://www.videomajstor.com/vodic-dvd-decrypter

Ograničenje je što DVD Decrypter ne može da radi sa "golim DVD folderima" nego moraš da napraviš ISO fajl.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: DVD-Promena aspect ratio i konvertovanje

Postod prijateljv » 30.01.2014 20:54

ovo su slike izvornih TS foldera :

DVD 1 :

dvd 1.jpg


DVD 2 :

dvd 2.jpg


Kreirao sam ISO oba dvd-a...a kako da vidim koji je "Letterbox" ?
evo screen za dvd 1 (16:9) :

dvd 1a.jpg


a ovo je "Stream Information" DVD Decrypter (IFO mod) po kojem kaze da je "Letterbox" :
_______________________________________________________________________________
0x80 - Audio - AC3 / 2ch / 48kHz / DRC / LBA: 11 / PTS: 00:00:00.360 / Delay: 0ms
0xE0 - Video - MPEG-2 / 720x576 (PAL) / 16:9 / Letterboxed / LBA: 1 / PTS: 00:00:00.360 / Delay: 0ms
_______________________________________________________________________________

dvd 2 (4:3) ima black border gore i dole :

dvd 2a.jpg


a ovo je takodje "Stream Information" DVD Decrypter (IFO mod) po kojem dvd 2 nije "Letterbox" :
__________________________________________________________________
0xA0 - Audio - LPCM / 2ch / 48kHz / 16bit / LBA: 8 / PTS: 00:00:00.360 / Delay: 0ms
0xE0 - Video - MPEG-2 / 720x576 (PAL) / 4:3 / LBA: 1 / PTS: 00:00:00.360 / Delay: 0ms
__________________________________________________________________________

Jos nesto...na ovaj dvd 2 "DVD Decrypter" nije "pokupio" sve vob fajlove (da ih spoji u jedan) iz ISO vec samo prvi deo filma :

decripter.jpg
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: DVD-Promena aspect ratio i konvertovanje

Postod Video Majstor » 31.01.2014 20:15

Kreirao sam ISO oba dvd-a...a kako da vidim koji je "Letterbox" ?
Pa najpre golim okom porediš. Ako sliku podesiš na 4:3 i da bude bez deformacija i da imaju crne trake gore i dole kao na slici:
Slika
SlikaOvo je očigledno 16:9 letterbox. Dakle slika se tretira kao 4:3 ali mi vidimo 16:9 i crne linije.

Naravno, preciznije se utvrdi nakon računanja i eksperimentisanja sa cropovanjem. Ako izračunaš koliko treba cropovati za 16:9 i savršeno odstraniš crne delove slike onda je to potvrda.

Da bih pomogao u određivanju cropovanja i parametara DAR, PAR i SAR, kreirao sam program "cropping calculator" viewtopic.php?f=14&t=2717
Nije dovršen ali ako može da otvori taj VOB fajl pomoće ti.

A drugom prilikom ću izračunati, sad sam umoran :morning2:

a ovo je "Stream Information" DVD Decrypter (IFO mod) po kojem kaze da je "Letterbox" :
a ovo je takodje "Stream Information" DVD Decrypter (IFO mod) po kojem dvd 2 nije "Letterbox" :
Ovo je softverska greška. Softver koliko znam ne može da detektuje da li je video letterbox ili nije. Za softver su to sve vidljivi pixeli bez obzira koje su boje.


Jos nesto...na ovaj dvd 2 "DVD Decrypter" nije "pokupio" sve vob fajlove (da ih spoji u jedan) iz ISO vec samo prvi deo filma :
Kao što se vidi iz foldera i iz DVD decrypter-a, "DVD 2" sadrži praktično dva odvojena videa. Prvi je iz 5 .VOB fajlova ukupne veličine oko 3GB i trajanja oko I drugi video takođe 5 .VOB fajlova veličine opet približno 3GB. Dakle taj DVD ih tretira kao dva videa. Pretpostavljam da je to jedan film i ti ga gledaš kao jedan, ali on zapisan iz dva dela. Puštaju se kao jedan jer su podešeni da funkcionušu kao "plejlista", dakle kad završi prvi video automatski kreće drugi.

Ne postoji metod da ih bezbedno spojiš u jedan fajl jer oni nisu originalno deo jednog fajla. Jedino možeš posebno da ih enkodiraš sa istim parametrima i takođe da dobiješ dva fajla. To nije neki problem jer kad im daš ispravne nazive na primer "film1.mp04 i "film02.mp4" većina plejerea će ih automatski tretirati kao plejlistu.

Ukoliko bi ih spojio pomoću običnh "joinera" postoji mogućnost da se izgubi sinhronizacija prema kraju filma.
(Alternativa je da se spajanje obavi u programima za video montažu i ponovo enkodira pri eksportovanju.)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju

cron