izbor softvera za montažu videa

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

izbor softvera za montažu videa

Postod montypython2000 » 12.11.2013 16:38

Pozdrav,
Imam par pitanja u vezi sa navedenim naslovom. Neko vrijeme imam DSLR Canon 550 d koji ima mogućnost snimanja videa. Uradio sam par puta montažu snimljenih klipova u manje filmiće od po nekoliko minuta alatom koji mi je došao uz kameru (ZX zoom browser mislim, nije mi sad tu) a zatim to spržio na DVD pomoću DVD Flicka. Taj zx odradi dobro svoje, poreda klipove na timeline, mogu se dodavati tranzicije, text i nešto zvuka , naravno sve je elementarno ali funkcioniše. Malo pomalo apetiti su mi porasli i vidim da mi jako nedostaju neke mogućnosti koje ovaj program nema. Prije svega mi fali mogućnost Pan and Zoom običnih jpeg fotografija unutar videa. Sama fotografija bez ovoga mi je previše statična. Druga stvar je mogućnost stvaranja time lapse sekvence od niza fotografija. E sad slijedi pitanje da li postoji besplatan program koji ima i ove funkcije. i drugo Ako ne, koji bi od programa koji se plaćaju vi preporučili, mislim se između Premiere elements 12 (ili 11), Cyberlink power director i Magix movie edit pro ili tako nešto. Nisam zainteresovan za neke fancy mogućnosti stotine tranzicija i efekata nego samo ono što ima pomenute mogućnosti a relativno je stabilno i pouzdano. Znam da mi je sadašnji laptop preslab za bilo šta od gore navedenog pa i njega moram da kupim. Zato i pitam za eventualne besplatne programe, u slučaju da postoje pretpostavljam da oni ne bi zahtjevali takve monstruozne mašine/hardver kakve traže pomenuti platni programi.
montypython2000
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  12.11.2013 12:28

Re: izbor softvera za montažu videa

Postod Video Majstor » 16.11.2013 2:42

Dobrodošao! :drinks:

Pre svega pogledaj jednu sličnu temu gde ćeš naći delimičan odgovor: "Da li sam izabrao dobre programe za obradu videa?" viewtopic.php?f=5&t=3250

Prije svega mi fali mogućnost Pan and Zoom običnih jpeg fotografija unutar videa. Sama fotografija bez ovoga mi je previše statična.
Slažem se. Takođe, ovde sam baš isto to pomenuo. "Pan & Zoom" efekat i ima jedna mali tutorijal baš o tome za Sony Vegas
viewtopic.php?f=7&t=3520#p7035

E sad slijedi pitanje da li postoji besplatan program koji ima i ove funkcije
Sve do sada nije bilo besplatnog programa iole ozbiljnog za video montažu.
Doduše postoji mogućnost da će to da promeni program Lightworks http://www.lwks.com/
ali ja još nisam imao vremna da ga preispitam i proučim koliko je njegova besplatna verzija upotrebljiva.
Nisam siguran da li on ima Pan i Zoom efekte. Najverovatnije nema.

Ako ne, koji bi od programa koji se plaćaju vi preporučili, mislim se između Premiere elements 12 (ili 11), Cyberlink power director i Magix movie edit pro ili tako nešto. Nisam zainteresovan za neke fancy mogućnosti stotine tranzicija i efekata nego samo ono što ima pomenute mogućnosti a relativno je stabilno i pouzdano.
Pa manje više svi moćniji programi za montažu to imaju. Možda je način rada ono što će ti biti najbitnije. Pored pomenutih razmotri i "Sony Vegas Movie Studio" koji je alternativa Premiere Elements-u. Vegas je interesantan pre svega jer kasnije možeš da pređeš na Vegas Pro koji je kod nas veoma popularan pa je lakše dobiti pomoć, razmenjivati sikustva...

Evo kako to radi CyberLink PowerDirector:


Pan and Zoom in Adobe Premiere Elements 10


Sony Vegas Pan & Zoom Tutorial


Znam da mi je sadašnji laptop preslab za bilo šta od gore navedenog pa i njega moram da kupim. Zato i pitam za eventualne besplatne programe, u slučaju da postoje pretpostavljam da oni ne bi zahtjevali takve monstruozne mašine/hardver kakve traže pomenuti platni programi.
Pan & Zoom efekat postoji odavno. On sam po sebi nije mnogo zahtevan i nije čekao na snažne kompjutere. Za taj efekat komotno možeš da koristiš stare verzija pomenutih programa koje su mnogo manje zahtevne. Sad koja verzija bi ti odgovarala zavisi i od rezolucija fotografija, projekta itd. Probaj najpre recimo verzije stare oko 3-4 godine pa viid da li sa njima dobijaš rezolucije koje ti odgovaraju. Pošto imaš DSLR Canon 550D sa njim verovatno snimaš u HD rezolucijama pa ne bi moglo previše stare verzija programa.

Eto , nastavi sa informacijama i pitanjima dokle si dogurao i gde si zapeo :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: izbor softvera za montažu videa

Postod montypython2000 » 18.11.2013 10:37

Prije svega hvala na izuzetno detaljnom i korisnom odgovoru. Kako vidim zasad ništa od beplatnih softwera bar za ono što mi treba. Pošto vidim da će mi jača mašina ipak trebati jer imam aparat sa dosta velikim senzorom koji može snimati HD video, odlučio sam ipak kupiti malo jači laptop ići ći na zadnje verzije programa jer cijena je pa da kažem skoro zanemariva u odnosu na cijenu laptopa. Pošto će mi trebati dosta para za laptop odlučio sam, dok se pare ne skupe, da prvo kupim knjigu i detaljnije se upoznam sa programom prije nego ga kupim, a tek onda laptop. Navjerovatnije će program biti Adobe premiere elements 12, to je izgleda najnovije, i za razliku od prethodnika ima malo prijateljskije okruženje (pop-up kratka uputstva za početnike i sl).
Javiću se sa eventualnim pitanjima. Pozdrav
montypython2000
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  12.11.2013 12:28

Re: izbor softvera za montažu videa

Postod Video Majstor » 19.11.2013 6:42

...da prvo kupim knjigu i detaljnije se upoznam sa programom prije nego ga kupim,
Svi ovi programi se mogu isprobati na bar 30 dana pre nego što ih kupite.

Ovde imaš besplatnu knjigu za CyberLink PowerDirector
viewtopic.php?f=5&t=2367&start=10#p5702
viewtopic.php?f=14&t=610#p5837

A nekoliko starijih knjiga, za programe ovog tipa, su bile izuzetno jeftine ove godine na sajmu knjiga. viewtopic.php?f=5&t=2429#p7385

ići ći na zadnje verzije programa...
Ne mora obavezno da bude baš poslednja verzija programa. Verzije programa iz recimo 2011-e su dosta manje zahtevne a skoro istih mogućnosti kao najnovije. Mnogi programi su u poslednjim i pretposlednjim verzijama prešli na isključivo 64-bitne verzije i zahtevi su podignuti sa 4GB RAM memorije (što je maksimum upotrebljive memorje na 32-bitnim verzijama Windowsa) na 8GB ili više. U tome je najveća razlika između najnovijih verzija i onih iz recimo 2011-e.
Najnovije verzije programa preporučujem ako prelazite sa 4GB na recimo 16GB RAM-a i 4-jezgrene procesore...

odlučio sam ipak kupiti malo jači laptop ići ći na zadnje verzije programa jer cijena je pa da kažem skoro zanemariva u odnosu na cijenu laptopa. Pošto će mi trebati dosta para za laptop...
Treba isprobati gore pomenute programe pre odluke. Postoji mogućnost da će dobro funkcionisati na sadašnjem kompjuteru i ono što se ne nadate.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: izbor softvera za montažu videa

Postod deks007 » 24.11.2013 17:59

AdobePremier Elements i AdobePremier Pro ti je kao SonyVegasMovie Studio i SonyVegas Pro tako da obrati paznju na te detalje . Pozdrav !
deks007
Član foruma
 
Postova:  23
Pridružio se:  09.10.2010 20:07

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju

cron