Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod Gost » 04.10.2013 1:55

Koristim kameru Sony HDR-CX730, snimam s postavkama 1920x1080/50i. S kamerom sam prezadovoljan, video je stvarno izvrsne kvalitete. Materijale gledam na TV-u Panasonic Viera P42x20D (1024x768) tako da kameru spojim putem HDMI kabla.

Video materijale ponekad obrađujem na računalu kako bih prijateljima iste dao na DVD-u. I tu me zbunjuje kvaliteta onoga što dobijem. Radim s Vegasom 11 ali isti rezultat je i s Premiere Pro CS4. Authoring radim sa DVD Architect gdje odabirem postavke koje su unaprijed određene za kreiranje DVD-a tako da sumnjam da je u tome problem. Možda mi se samo čini i nemam iskustva ali radim usporedbu mog videa s recimo originalnim filmovima. Zbog čega moj video koji je izvorno jako dobar i tada se može mjeriti s prikazom orignalnih filmova izgubi drastično na kvaliteti kada ga prebacim na DVD.

Nadam se da sam bio dovoljno precizan i da ste me uspjeli shvatiti. Ako će pomoći, mogao bih staviti usporedne test slike samo ne znam da li će biti dovoljan običan printscreen ekrana.
Gost
 

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod prijateljv » 04.10.2013 3:25

mislim da nema potrebe da kacis slike...
postoji bolji nacin (alat) sa kojim uvek mozes da pogledas sve generalije bilo kog filma (pa i njegov kvalitet) bez da otvaras i uporedjujes kvalitet na playery...pogledaj moju temu za "mediainfo" alat ovde :

http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=14&t=3467

znaci,preuzmi i upoznaj se sa ovim alatom pa onda po uputstvu okaci text mediainfo izvornog i tog konvertovanog filma da pogledamo njihove generalije : format,rezoluciju,bitrate,a-v kodek itd.Onda cemo da vidimo za dalje...mozda si koristio gotovi preset slabog kvaliteta i malog bitrate pa je zato narusen kvalitet ili nesto slicno.
Takodje,moze kao izlazni format da se upotrebi AVI (DivX ili XviD) za video i MP3 za audio koji ce takodje moci da se reprodukuje na velikoj vecini kucnih DVD playera.Velicina ovakvih filmova ce biti mnogo manja nego DVD (mpeg 2) za video i AC3 za audio koji si (verovatno) koristio za konvertovanje,e sada...

Ovu izvornu rezoluciju 1920 x 1080 pitanje da li ce da otvori standardni kucni DVD player,za vecinu je max.720 x 576 pa je mozda i na konvertovanom filmu smanjena rezolucija a samim tim i kvalitet.Okaci mediainfo da pogledamo izvorni i taj konvertovani film,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod Gost » 04.10.2013 9:55

Hvala na brzom odgovoru.
Ovo je info o originalnom videu
############################################
General
ID : 0 (0x0)
Complete name : F:\SONY 730\2012\6.10.2012\rrrrrrrr.m2ts
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 8.32 GiB
Duration : 1h 16mn
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 15.5 Mbps
Maximum Overall bit rate : 18.0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Format settings, GOP : M=2, N=13
Codec ID : 27
Duration : 1h 15mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 14.7 Mbps
Maximum bit rate : 16.0 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.284
Stream size : 7.77 GiB (93%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Codec ID : 129
Duration : 1h 16mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -40ms
Stream size : 105 MiB (1%)
##########################################

A ovo od jednog VOB-a koji se nalazi na DVD-u nakon obrade

##########################################

General
Complete name : G:\VIDEO_TS\VTS_01_3.VOB
Format : MPEG-PS
File size : 1 000 MiB
Duration : 18mn 0s
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 7 764 Kbps

Video
ID : 224 (0xE0)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : Main@Main
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, Matrix : Default
Format settings, GOP : M=3, N=12
Duration : 18mn 0s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 7 417 Kbps
Maximum bit rate : 9 500 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 0.715
Time code of first frame : 00:36:02:18
Time code source : Group of pictures header
Stream size : 955 MiB (96%)

Audio
ID : 189 (0xBD)-128 (0x80)
Format : AC-3
Format/Info : Audio Coding 3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Muxing mode : DVD-Video
Duration : 18mn 0s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -304ms
Stream size : 24.7 MiB (2%)
##########################################

Možda očekujem više nego što bih trebao dobiti? Ali razmišljam ovako. Između mog izvornog materijala i nekog originalnog DVD-a (mislim na DVD s nekim filmom i videoteke) ne postoji vidljiva razlika dok ih gledam na TV-u. To je i logično jer se radi o različitim kvalitetama gdje moj video mnogo veće rezolucije i bitrate-a. Međutim, nakon što obradim svoj materijal i zapržim na DVD ta razlika postaje veoma vidljiva. Pa se pitam ( u stvari vas pitam :-)), zar ne bih trebao dobiti vrlo slične kvalitete jer su one upravo određene strukturom i ograničenjima DVD standarda.
Poslednji put menjao Video Majstor dana 07.10.2013 21:46, izmenjena 2 puta
Rezlog: Popravljena štamparska greška.
Gost
 

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod prijateljv » 04.10.2013 19:27

"Između mog izvornog materijala i nekog originalnog DVD-a ne postoji vidljiva razlika"
da li si ovde pogresio prilikom kucanja ili...?
Izmedju Full HD 1920 (x264) i DVD 720(mpeg 2) postoji itekako velika razlika u kvalitetu.Ne znam na kakav tv - monitor testiras ove filmove.Sem toga,i da je ista rezolucija,mpeg 2 (i bilo koji drugi) "ni pod razno" ne moze da se meri sa x264.Znaci,kada menjas (konvertujes) x264 u neki drugi format-kodek,tesko moze da se odrzi isti kvalitet.E sada,nekada se te razlike ne vide "golim okom"...
Mozda da probas AVI (XviD,DivX) koji takodje moze da radi veliku rezoluciju,ali ne znam sta ce biti sa kompatibilnoscu za kucne DVD playere.
Ako si odabrao DVD (mpeg 2) da bi kreirao meni,priloge i sl. u redu,ali ako ti je bitna samo kompatibilnost AVI ce takodje dobro to da "odradi" (mozda i bolje).

Inace,ja sam sa DVD (mpeg 2) slabo radio.MPEG 2 jako dugo nije usavrsavan,i da nije tog menija,priloga, titlova i sl. mozda bi vec otisao u zaborav (ovo je neko moje misljenje).Ne znam da li je kvalitet isti pre rezanja.Mozda probati neka druga preset-podesavanje za mpeg 2...
Ti svakako sacekaj,verovatno ce neko od kolega da ti da korisniji savet...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod steper » 04.10.2013 20:27

S obzirom da sam se u međuvremenu registrirao na forum, odgovor će biti pod mojim nik-om, a ne više kao gost. Dakle, ja sam autor teme i ista osoba :D .

Nisam pogriješio s ovom rečenicom koju navodiš. Zato sam odmah na početku u prvom postu i naveo na koji TV gledam materijal
Materijale gledam na TV-u Panasonic Viera P42x20D (1024x768) tako da kameru spojim putem HDMI kabla.

pa je zbog toga prikaz DVD-a gotovo iste kvalitete kao i moj video. Kada sam svoj video gledao na Full HD televizoru, naravno da je razlika bila osjetna u korist moje snimke u odnosu DVD-a jer u tom slučaju TV može prikazati maximum mog materijala. To je jasno i taj dio priče potpuno razumijem.

Ono što sam pitao i ne razumijem jest, kako to da taj kvalitetniji video snimljen kamerom, nakon authoringa i prženja na DVD postane lošiji od onog koji vidim na "originalnom" DVD iznajmljenom u videoteci?

Moj je video nakon obrade u Vegasu i dalje dobre (iste) kvalitete kao i izvorni jer ga rendriram kao AVCHD 1920x1080 50i te ga kao takvog spremem u arhivu. Ostaje mi na HD-u i mogu ga gledati preko media playera koji streama tu kvalitetu. Međutim, želim isti materijal pohraniti na DVD kako bi ga ostali prijatelji mogli gledati na svojim playerima. Zato me ne zanimaju konverzije u AVI (XviD,DivX) jer je uvijek upitno da li će nečiji player to podržati.

Sumnjam da su postavke pri authoringu krive jer sam experimentirao s raznim postavkama od defaultnih do ostalih i (namjerno) sam obrađivao kraće materijale koji nisu bili duži od pola sata. Ako mi netko može razjasniti ovu nejasnoću, bio bih zahvalan.
steper
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  04.10.2013 9:58

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod Ilidan » 06.10.2013 16:20

Za početak, razlika je u rezoluciji. Tvoj originalni video je 1920x1080 piksela a tvoj DVD video je 720x576 piksela. Ovako drastično smanjenje rezolucije utiče i na kvalitet slike.
Možda bi ipak mogao da okačiš par screenshot-a istog frejma pa da vidimo kolika je zapravo razlika u kvalitetu. Možda nije samo zbog smanjenja rezolucije.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod steper » 06.10.2013 22:37

Jasno mi je da ne može biti isti prikaz mog originala i onoga što sam rendrirao za DVD. Volio bih znati, zbog čega je "originalni DVD-u" bolje oštrine i kvalitete nego ovaj moj ako se oba prikazuju u 720x576. Da li je to zbog toga što je izvorni materijal za "originalni DVD" bolji od mog izvornog materijala? Da li uopće mogu postići kvalitetu "originalnog DVD-a" s ovom kamerom ili je negdje drugdje problem?
Kad kažem "originalni DVD" mislim na neki DVD posuđen iz videoteke i na njegovu kvalitetu prikaza, pogotovo na scene snimane u tamnijim uvjetima?

Postavit ću printscreen jednom frame-a ali to će prikazati samo odnos mog originalnog i DVD materijala i ne znam da li će to dovoljno dobro prikazati ono što me zanima.
DVD printscrren
https://www.dropbox.com/sh/3w77cdnm3sdhnh4/XMr3wYvxr2/dvd.jpg
FullHD printsceen
https://www.dropbox.com/sh/3w77cdnm3sdhnh4/H2UwI-uWoG/full.jpg
steper
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  04.10.2013 9:58

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod Ilidan » 07.10.2013 0:55

Tvoj DVD snimak:
dvd.jpg

Tvoj originalni snimak smanjen na 720x402 i ponovo uvećan na 1620x904
full1.jpg

U obe operacije korišćen Bilinear resize.
Sad na to dodaj i MPEG2 kompresiju i dobićeš rezultat koji si dobio.
Za početak, vidi da li Vegas ili Premiere imaju neki bolji resizer tipa Bicubic, Lanczos ili Spline.
Primer za Bicubic:
full2.jpg

Nije kao original ali zbog smanjenja rezolucije i ne može da bude. Mada, uz bolji resizer možeš malo i da izoštriš sliku pa da rezultati budu bolji.
full2s.jpg
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod steper » 07.10.2013 1:51

Za početak, vidi da li Vegas ili Premiere imaju neki bolji resizer tipa Bicubic, Lanczos ili Spline.


Nisam siguran da sam te baš razumio. Ponekad koristim i PremiereProCS4 i ne vidim opcije za Bicubic, Lanczos ili Spline. Niti kod Vegasa to ne postoji. Barem koliko sam upućen, zar to nisu opcije za jpg. tif. png?

Do sada sam authoring radio sa DVD ArchitectPro 5.2. S njim bi obrađeni materijal u Vegasu zapržio na DVD.
Ovo su izbornici za završne postavke od Premiera i Vegasa

https://www.dropbox.com/s/gfoetkv9123fxic/premiereDVD.jpg
https://www.dropbox.com/s/s44sjq520pl2kut/vegas1.jpg
https://www.dropbox.com/s/59vlnypuenithax/vegas2.jpg

Da li mi možeš preporučiti neki drugi software za izradu DVD-a pa da pokušam s njim?
steper
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  04.10.2013 9:58

Re: Kvaliteta videa nakon konverzije FullHD u DVD

Postod Video Majstor » 08.10.2013 0:24

S obzirom da sam se u međuvremenu registrirao na forum, odgovor će biti pod mojim nik-om, a ne više kao gost. Dakle, ja sam autor teme i ista osoba .
Dobrodošao! :drinks:

Ono što sam pitao i ne razumijem jest, kako to da taj kvalitetniji video snimljen kamerom, nakon authoringa i prženja na DVD postane lošiji od onog koji vidim na "originalnom" DVD iznajmljenom u videoteci?
Pa ili je kvalitet narušen tokom samog kreiranja DVD-ja ili je ta ocena subjektivna (ako je kvalitet ipak Ok).

Postavit ću printscreen jednom frame-a ali to će prikazati samo odnos mog originalnog i DVD materijala i ne znam da li će to dovoljno dobro prikazati ono što me zanima.
DVD printscrren
https://www.dropbox.com/sh/3w77cdnm3sdh ... r2/dvd.jpg
FullHD printsceen
https://www.dropbox.com/sh/3w77cdnm3sdh ... G/full.jpg
Mislim da je razlika između ova dva snimka normalna. Tj. mislim da je to uobičajen DVD kvalitet na ovoj mutnijoj slici.

E sad postoji nešto što kod DVD filmova daje osećaj veće oštrine i prirodnije slike a to je grain. Na sajtu se pominje grain u tekstovima o video kompresiji. Grain su u suštini zrnca/zrnatost na slici. Svako zrnce za sebe ima određenu oštrinu pa čak i ako je slika niske rezolucije kad se sastoji od zrnaca ljudsko oko "oseti" oštrinu tih zrnaca i prestaje dalje da izoštrava. Suprotno tome slika bez graina iako bismo je mogli laički oceniti kvalitetnijom jer je "čistija" uvek deluje mutno ukoliko nije dovoljno visoke rezolucije. Dakle to je jedno moguće objašnjenje koje se uklapa u to što si opisao.
Sad svaki snimak u originalu ima neku bar malu dozu graina ali prilikom resajzovanja ta zrnca se stope i zrnatost prestaje biti uočljiva. to je potencijalno objašnjenje zašto nakon smanjenja HD u DVD rezoluciju dobiješ rezultat slabiji od očekivanja.

Alternativno je moguće i da je ta razlika u kvalitetu između tvojeg DVD-a i filmskih DVD-a u stvari estedska razlika. Tj. da nije sve u oštrini slike već lepoti samog snimljenog sadržaja... obrati pažnju da li je to što deluje da ti je lepše kod original DVD-a možda uzrokovano drugačijim koloritom (filmske boje), lepšim kadrovima, tečnijim pokretima kamere...?! :unknown:

Za početak, vidi da li Vegas ili Premiere imaju neki bolji resizer tipa Bicubic, Lanczos ili Spline.
Komercijalni programi nemaju Lanczos. Čak ni photoshop mislim da nema niša bolje od Bicubic. Kada je smanjivanje rezolucije u pitanju nije toliko bitno.

Do sada sam authoring radio sa DVD ArchitectPro 5.2. S njim bi obrađeni materijal u Vegasu zapržio na DVD.
Ovo su izbornici za završne postavke od Premiera i Vegasa

https://www.dropbox.com/s/gfoetkv9123fx ... ereDVD.jpg
https://www.dropbox.com/s/s44sjq520pl2kut/vegas1.jpg
https://www.dropbox.com/s/59vlnypuenithax/vegas2.jpg

Da li mi možeš preporučiti neki drugi software za izradu DVD-a pa da pokušam s njim?
Ja mislim da je vrlo moguće da zapravo nisi izvukao maksimalan kvalitet tokom podešavanja enkodera... Koliko traje enkodiranje za koliko sati videa?

I Vegas i Premiere/DVD Architect koriste MainConcept MPEG-2 enkoder. ukoliko zatreba, imaš ovde naš vodič za podešavanje MainConcept MPEG-2 enkodera: http://www.videomajstor.com/encoder-mainconcept-mpeg2
Objašnjen je uticaj svake opcije na kvalitet. A ono što se drugačije zove ili ne razumeš, pitaj.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju

cron