Blu-Ray,HD MKV ili Ponovo AVI Filmovi

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Blu-Ray,HD MKV ili Ponovo AVI Filmovi

Postod prijateljv » 28.08.2013 19:13

Slika

Nisam znao kako da nazovem ovu temu a jos manje gde da je okacim...ako treba neka admin preuredi naslov i pomeri temu u odgovarajuci podforum.
Ovu temu sam zamislio kao opstu diskusiju o velicini kvalitetu i formatima filma,preuzimanju(download), kucnim kolekcijama itd...

Slika

Vraticu se malo unazad-ako me secanje sluzi (2008 - 2009 god.)kada je bila prva veca expanzija MKV formata(containera).Vecina nas (koji smo putem downloada) pravili kucne kolekcije,tada smo imali AVI filmove-retko DVD,uglavnom zbog tadasnjeg protoka net-a.Primera radi,tadasnji ADSL(0.5 GB)-preko noci "skine" dva filma od 700 MB.Naravno, ponuda kvaliteta filma,servera ili torrenta za preuzimanje,(secam se) i prevoda-titla ni priblizno nije bila kao danas - tadasnja situcija je bila "daj sta das"..."uploadere" smo bukvalno mogli na prste da izbrojimo - sve se rezalo na diskove itd...

Slika

Polako na forume pocinju da se pojavljuju MKV flmovi za preuzimanje.Pa uputstva,kodeci,playeri,diskusije o kvalitetu.Naravno,u startu svi pozravljamo MKV gde za duplo manju velicinu(koja se itekako gledala) dobijamo isti kvalitet.Mogucnost mux-remux audio, video i titla u MKV container dodatno nas motivisu na MKV.Velika vecina tadasnjis MKV filmova su bili velicne 300-350 MB.

Slika

Dalji razvoj MKV do danas svi znamo...pocinju da se povecavaju rezolucije,kvalitet-(720-1080p)HD... Blu-Ray a samim tim i velicine ovih filmova koji idu i do 30 GB(mozda i vise)...
Za ovo sada svako ima svoju pricu:blu-Ray playeri,HD televizori itd.Da se razumemo,normalno da svako voli hd sto vece rezolucije i kvaliteta ali skidati film koji je 2x(i vise)veci od celog operativnog sistema po meni je besmisleno.
Moje misljenje je da "doziveti" film u kvalitetnom bioskopu(filmskom platnu)ne moze da zameni nikakav HD tv ili blu-ray player.

Slika

Da li se AVI format vraca na "velika vrata" ?
Ako malo bolje pratimo situaciju on se nikada nije ni "skidao"sa scene-AVI filmovi su uvek bili prisutni.Cak su danas na vecini poznatih servera i torrenta za download jos vise zastupljeni i to u solidnom kvalitetu i rezoluciji sa 5.1 tonom.
MKV je potisnuo DVD jer za istu(ili manju velicinu) nudi veci kvalitet.Pojavom novih hardvera (tv,flash, externi hard,)resena je i kompatibilnost ali AVI je i dalje tu sa solidnom popularnoscu.

Slika

Sta je sa kodecima ?
Kodeci za DVD(mpeg2) i AVI(Xvid,DivX)su doziveli neki svoj maksimum i odavno stagniraju(nema tu vise sta novo da se izmisli)sto bi uticalo na kvalitet. Ista je situacija za audio(AC3,MP3)pa i (AAC,DTS).
x264 stalno izbacuje nove verzije,a sta je u tim verzijama stvarno"novo" ? .Cak se od skoro pojavio i x265(nije mi potpuno jasan cemu sluzi).

Slika

Da rezimiramo :
MKV Filmovi od 300-350 MB i serije od 100 MB se sve manje(ili uopste)ne mogu naci za preuzimanje.Cak i AVI formati idu preko 1 pa do 2 GB.Danas nije problem (sa velikim brzinama net-a) download,ali gde to skladistiti ? Ako pogledamo one MKV od 30 GB onda i onaj externi hard od 2 TB nije nesto veliki...ili mozda treba da radimo samo za ovakve HDD i pravimo kolekcije hard diskova a ne filmova ?

Skoro sam na jedan forum pratio diskusije "HD strucnjaka".Ljudi nedeljama pricaju o nekom "fantomskom" kvalitetu (koji samo oni vide) nekog filma,gde je ta "najbolja HD" verzija i kada ce se pojaviti.Kada konacno pronadju tu,po njihovom HD kriterijumu 1080p(nediranu verziju)takav film su uglavnom svi(ne HD strucnjaci)vec odgledali i nije vise toliko popularan.Zanima me da li oni uopste prate film ili mozda(sa lupom)gledaju pixele na te njihove HD uredjaje i gde skladiste te velike filmove ?Pod obavezno,svi oni kace modele njihovih "masina",HD televizora,blu-ray playera itd...

Pre dosta godina slicna situacija je bila sa "audiofilima"gde su ljudi davali basnoslovne sume novca za audio opremu kako bi izvukli-culi nesto u pesmi sto samo oni "odabrani"(koji imaju izrafinisani HI-FI sluh)mogu da cuju.Kolega sa jednog foruma je ovakve "strucnjake"pozdravio citatom : "prestali smo da slusamo muziku i poceli smo da slusamo uredjaje".

nastavice se...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Blu-Ray,HD MKV ili Ponovo AVI Filmovi

Postod Ilidan » 06.10.2013 16:59

Odlično rezimirana situacija. :clapping: Ne znam šta bih napisao da rasplamsam diskusiju jer se slažem sa svim što si napisao. A kad se već slažemo ne možemo da vodimo burne diskusije.
Ipak, istakao bih jednu stvar i objasnio drugu.
Moje misljenje je da "doziveti" film u kvalitetnom bioskopu(filmskom platnu)ne moze da zameni nikakav HD tv ili blu-ray player.
- Ovo je, po meni, presudno da bi se neki film zaista doživeo. Osim ako neko ne napravi privatni bioskop sa projektorom ništa ne može da zameni iskustvo i doživljaj gledanja filma u bioskopu. Govorim iz ličnog iskustva.
A sad objašnjenje i dopuna. x265 je open source enkoder (kao i x264) ali se bazira na novom H.265/HEVC standardu. H.265 standard je napredniji od svog prethodnika (H.264) i, na papiru, omogućava dobijanje iskog kvaliteta uz dvostruko manji bitrejt. Poređenja radi, to mu dodje kao poredjenje H.264 u odnosu na MPEG2.
Ovo je, medjutim ostvarivo tek na UHD/4k rezolucijama za koje je ovaj standard uglavnom i namenjen. Ušteda na bitrejtu pri nižim rezolucijama (SD, 720p) verovatno neće biti veća od 20-25%.
Što se tiče "HD stručnjaka", problem nije toliko u ponudjenim ripovima koliko je psihološke prirode. Ljudi jednostavno vole da preteruju. Sećam se da jedan rip (ne znam sad baš kog filma) proglašen lošim zato što je neko isekao 2 piksela više sa gornje strane. Mislim, koliko informacija mogu da sadrže dva reda piksela pri 1080p rezoluciji?!?!?!? Ali, njihova reakcija je bila :scare3: .
Mislim da oni čak i ne čuvaju filmove. Većina njih skine filim od 15-30GB, odgleda ga i obriše. A sve zahvaljujući velikom protoku koji nude pojedini internet provajderi, naročito kablovski. Kad možeš da skineš film od 20 GB za 1-3 sata....
AVI format je i dalje popularan uglavnom iz dva razloga (do kojih sam došao razgovarajući da prijateljima i rođacima):
- ljudi se "boje" da probaju novi format jer ne znaju kako da ga koriste
- još uvek koriste DVD plejere
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron