Video konverter za slabu konfiguraciju

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Video konverter za slabu konfiguraciju

Postod Laf » 21.06.2013 23:07

Pozdrav ljudi,

ovo mi je prvi post ovde na forumu, mada sam sajt videomajstor pratim vec duze vreme. ;)

Mnogo stvari sam saznao ovde, lepo je sortirano i pregledno i sad me zanima da li mozete da mi preporucite neki video konverter koji najbrze radi na slaboj konfiguraciji?

Imam laptop Acer TravelMate 2413NLM ( Intel Celeron M processor 370 koji radi na 1,5 GHz, 400 MHz magistrala, 1 MB L2 cache, imam 2GB RAM memorije ) i jedino sto mi ne fali je prostora jer imam externi hard disk od 1,5 TB.

Probao sam mnoge konvertre, cak i one skupe i komplikovane, ali na tudjim mashinama, ali na svom slabom laptop-u jedino radim sa virtualdub-om, Pazera konverterima i Boilsoft programima, jer koji god drugi da pokrenem, bukvalno mi mashina stane. eSUPER cak i moze da odradi posao, ali dok traje konvertovanje bolje da ne diram nista na kompu dok ne zavrsi.

Da li postoji neki konverter koji ima mogucnosti kao virtualdub, avidemux, Pazera itd, ali da je optimizovan za single core mashine, da najmanje trosi resurse i koji bi najbrze odradio konvertovanje na ovakvom lapu?

Primer: evo sad bas konvertujem video u wmv-u sa Pazerom, koji je 1280x720 i koji ima 2,1 GB, i sve sam ostavio na auto, jedino rezoluciju smanjujem na 640x360 i evo posle sat vremena rada, je dosao do 45%.

Da li ima nesto brze?

Thanks unapred ;)
Korisnikov avatar
Laf
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  21.06.2013 3:55

Re: Video konverter za slabu konfiguraciju

Postod prijateljv » 22.06.2013 15:52

"Imam laptop Acer"
2 GB RAM-a je "solidno"(naravno,moglo bi i vise) ali CPU (single-core)od 1.5 GHz je je dosta slab za konvertovanje,jer sam proces-koji god program da koristis-(trazi sirovu snagu iz procesora),to jest tvoj CPU ce da "zakuca" na 100% dok ces RAM-a da imas i rezerve.
Ne znam koji OS(verzija) koristis ? moze da se iskljuci"Aero" i jos neki procesi dok traje konvertovanje.
Verovatno je kod tebe graficka integrisana : neki programi(kodeci)nude mogucnost "DXVA" ubrzanog dekodiranja-videa: koristi se grafička kartica a rasterećuje procesor.

Veruj mi da sam ja sve ovo detaljno testirao sa gomilom raznih editora-konvertera (na jos slabijem kompu)i sva ova "ubrzanja" su takoreci neprimetna.
Izbegavaj programe tipa Vegas,Premier i sl.koji imaju "fensi"izgled a "pojedu" 1/2 giga i vise RAM-a samo kad ih pokrenes(otvoris).
Od brzine zavisi naravno i koji format i kodek koristis(i kako je on podesen)kao i od rezolucije i same strukture filma.

"evo sad bas konvertujem video u wmv"
nisi naveo koji je izvorni format i kolika ce biti velicina tog konvertovanog filma-za 2GB film vreme konvertovanja od 2 sata je solidno za tvoj komp.
Imaj na umu da ukoliko koristis(crop,resize)promenu rezolucije prilikom komvertovanja,za primera radi MKV,ceo proces(vremenski)traje skoro duplo duze. Takodje kada se za izlazni format koristi AVC-x264(za MKV ili MP4),konvertovanje traje 2-3 puta duze nego za AVI(XviD,DivX).
_______________________________________________________________________________
ovo ti je neki orijentir za komp(CPU 1.33GHz/RAM 640MB)sa max.podesenim kodekom u dva prolaza :
Virtual Dub(XviD ili DivX)vreme konvertovanja traje koliko i film(1.5 do 2 sata)bez audia
MeGUI ili XMedia Recode(AVC-x264)za MKV,vreme konvertovanja traje do 5 sati za rezoluciju do 720x (takodje bez audia).
i ovde RAM-a jos ima u rezervi...
_________________________________________________________________________________
Da rezimiramo :
uglavnom ovi kodeci koje sam pomenuo sami "ukljucuju" vise jezgra na CPU(ako ih ima)prilikom konvertovanja i to je "tu i tamo"slicno na svakom programu.Jedna od razlika je da novije verzije programa(i nekih x264 kodeka)koriste SSE-2 koji ne podrzava starije verzije AMD procesora.

Znaci za izlazni AVI(XviD,DivX)format koristi Virtual Dub koji jednostavno nema konkurenciju...
Za MKV,MP4(x264)izlazni format,mozda da probas MeGUI ili XMedia Recode(koji imaju gotove presete)
Takodje vreme konvertovanja mozes da (vremenski smanjis)podesavanjem kodeka ali "na ustrb"kvaliteta filma...ali kao sto sam pomenuo,u nekim primerima, mozda neko eventualno"ubrzanje"neces ni primetiti
Ako te jos nesto zanima u vezi konvertovanja ili ti nije dovoljno jasno,slobodno pitaj,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Video konverter za slabu konfiguraciju

Postod Laf » 22.06.2013 23:03

Hvala mnogo prijateljuv na iscrpnom odgovoru. ;)

Razumeo sam. Nema mnogo pomoci dok ovakav lap koristim. Imam inace win XP SP3 instaliran, a onaj video sam iz wmv u wmv konvertovao, i maltene sve sam na auto stavio osim rezolucije. Jer mi je trebalo da smanjim velicinu fajla, da ne bih cekao dugo pri uploadu. Fajl je bio 2,1 GB i smanjio sam ga posle dva sata na 550 MB i zadovoljan sam, jer na sajtu videobin.org nikad se i ne dobije neki narociti kvalitet, posto sluzi najvise za online streaming.

Aero mislim da se poseduje samo od sedmice pa nadalje.

Inace, nikad nisam radio prolaz iz dva puta, jer bi tek onda :censored: zasr'o :censored: sa vremenom :drinks:

Ja sam do sad u avi konvertovao u virtualdub-u kao sto kazes, extra je, nema price. A u mp4 mi je najbrze konvertovao sa Pazerom. Ali probacu te MeGUI ili XMedia Recode. Thanks na predlogu.

Snalazio sam se na vise nacina do sada, kad mi nije trebao neki kvalitet ( najvise kad bi mi video trebao da bih ga postavio na net za online gledanje ), i nalazio razne demuxere za mp4, flv itd, sa kojima promenim extenziju bez konverta.

Malo cu da potrazim u vezi tih podesavanja kodeka, da bih smanjio vreme konvertovanja, hvala na predlogu.

Nisam profi, daleko od toga, i vecinu stvari stavljam na cloud, ili na delim preko neta, a tu nije potrebno bas neki kvalitet, tako da mi gubljenje nekih detalja uopste ne smeta.

Hvala jod jednom prijateljuv, pa se cujemo. :drinks:
Korisnikov avatar
Laf
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  21.06.2013 3:55

Re: Video konverter za slabu konfiguraciju

Postod Video Majstor » 23.06.2013 2:25

Laf je napisao:Pozdrav ljudi,

ovo mi je prvi post ovde na forumu, mada sam sajt videomajstor pratim vec duze vreme. ;)

Mnogo stvari sam saznao ovde, lepo je sortirano i pregledno
Dobrodošao!

ali da je optimizovan za single core mashine,
Za single core nije potrebna posebna optimizacija. Svaki softver automatski dobro radi na single core procesoru. Optimizacije su potrebne samo u suprotnom slučaju da bi jedan program koristio više jezgara.
Dakle kod tebe nije problem što je jedno jezgro nego što je generalno spor kompjuter.

Naravno, mnogi novi programi su predviđeni za snažne kompjutere pa bi kod tebe loše radili. Zbog toga, jednostavno rečeno, tebi verovatno odgovaraju stare verzije nekih programa ili oni programi kod kojih se hardverska zahtevnost nikada nije ni povećavala.

Primer: evo sad bas konvertujem video u wmv-u sa Pazerom, koji je 1280x720 i koji ima 2,1 GB, i sve sam ostavio na auto, jedino rezoluciju smanjujem na 640x360 i evo posle sat vremena rada, je dosao do 45%.
A koliko je trajanje tog videa (u minutama)?

A u mp4 mi je najbrze konvertovao sa Pazerom. Ali probacu te MeGUI ili XMedia Recode.
za MP4. (tačnije H.264 video a conatiner .MKV ili .MP4) takođe probaj i HandBrake, osim što je brz (ako je tako podešen) njegova podešavanja su dosta pregledna i jednostavna za početnike jer on ne nudi druge formate osim H.264 pa je tako sam po sebi pojednostavljen.

Ja sam do sad u avi konvertovao u virtualdub-u kao sto kazes, extra je, nema price.
Inače, sam VirtualDub nema nekog uticaja na brzinu. On koristi posebno instalirane enkodere a svaki od njih možće da se podesi i da bude veoma brz i veoma spor. Dakle brzina koju tražiš može se postići odgovarjućim podešavanjem enkodera.
Najjednostavniji način da dođeš do podešavanja za brzo konvertovanju u VirtualDub-u je da izabereš DivX Pro Codec podesiš ga na "Preset 1" i sve njegove opcije će automatski biti podešene za najbržće moguće DivX enkodiranje. Dakle nekoliko klikova.
Ovde imaš detaljniji opis i slike podešavanja: http://www.videomajstor.com/encoder-divx_6

Malo cu da potrazim u vezi tih podesavanja kodeka, da bih smanjio vreme konvertovanja, hvala na predlogu.
Srećom :) mi smo možda jedini sajt na internetu koji ima objašanjenja za podešavanja svih popularnih enkodera:
http://www.videomajstor.com/meni-enkoderi
U tekstovima je opisano koliko koja opcija utiče na brzinu enkodiranja.

A najbolje je da kad sledeći put zapneš, pokreneš temu za taj slučaj, i onda da ti napišemo predlge podešavanja da dobiješ što veću brzinu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron