Parametri za konvertovanje tv serija

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Parametri za konvertovanje tv serija

Postod ShoX » 07.07.2012 1:42

Snimam digitalnom tv karticom, hvatam DVB-T2 signal znači kvalitet je valjda najbolji mogući :)

Konvertovaću preko MediaCoder-a
Odlučio sam se za H.264 i sada me samo buni to koji bitrate da koristim da slika bude pristojna za gledanje a da ne bude mnogo veliki konvertovani fajl.

Birao bih naprimer između 800, 1000 i 1200 kbps ali ako može i manje super :)

Još jedno pitanje
Pošto Prva TV ima često slabiji zvuk od normalnog, da li će ga upropastiti povećanje od 5, možda 6 .. i više db?

Studio B čini mi se da ima mono zvuk :shok:
ako ovo nije tačno onda kako da sredim to što je zvuk pomeren levo i mnogo je slab...
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Video Majstor » 07.07.2012 2:39

Ako je u pitanju SD rezolucija i 4:3 aspect ratio onda predlažem sledeće parametre:

- Framerate naravno da ostane netaknut (25fps)
- Odraditi deinterlace ako želiš da se to gleda na računarima. Najbolje metod YADIF.
- Audio format: AAC-LC
audio bitrate: 96kbps bi trebalo da je dovoljno za taj kvalitet.
- Vidoe format H.264
Enkoder x264
- Rezoucija: 720x544
Aspect ratio 4:3
PAR=1:1

- sa bitrateom od 1200kbps i uz H.264 CABAC i ostala dobra podešavanja bi trebao da dobiješ vrlo dobar kvalitet, pogotovo kod RTS snimaka jer su oni obično čiste slike.
30 minuta epizoda bi zauzimala 282MB (15 epizoda na DVD)
45 minuta epizoda bi zauzimala 423Mb (10 epizoda na DVD)
60 minuta epizoda bi zauzimala 564Mb (7 epizoda na DVD)

Posluži se i ovim tutorijalom jer u prilogu imaju tabele sa gotovim parametrima: http://www.videomajstor.com/tutorijal-mediacoder-serije

A da bi išao na još manji bitrate onda trebaš posebno dobro da obratiš pažnju da podesiš sve za najveći kvalitet (i najsporije enkodiranje).

Kod snimaka sa čistom slikom skoro sigurno ćeš moći da dobiješ isti kvalitet i sa manjim bitrateom, ali mora se probati. Uglavnom za sve epizode jedne TV serijje će biti odgovarajući isti bitrate. Za neku drugu TV seriju možda će trebati drugačiji bitrate.

---
NAPOMENA: Ovo su samo parametri. Nisam napisao tutorijal za konkrretna podešavanja MediaCoder-a.

Pošto Prva TV ima često slabiji zvuk od normalnog, da li će ga upropastiti povećanje od 5, možda 6 .. i više db?
Idelano je da odradiš "Normalize Volume" sa metodom od dva prolaza. Tako će audio enkoder u prvom prolazu analizirati kompletan zvuk u snimku, izmeriće prosek glasnoće i na osnovu tog proseka će odrediti za koliko treba da pojača da bi se čulo normalno. U drugom prolazu će primeniti potrebno pojačanje (Gain) i enkodiranje u gotov audio.

Podešavanja za ovo su sledeća:
Na kartici "Sound" podesi ovako:
"Normalize Volume: 2-pass ReplayGain"

Studio B čini mi se da ima mono zvuk
ako ovo nije tačno onda kako da sredim to što je zvuk pomeren levo i mnogo je slab...
Da je mono onda bi se čulo na oba zvučnika identično. Rešenje... najpre probaj sa prethodno opisanom normalize metodom. Ako ne uspe onda sledeće:

Na kartici "Sound" podesi ovako:
"Channels: Mono (Left)"
...i onda će MediaCoder samo od levog kanala napraviti Mono zvuk.

...A može i da izabereš "Channels: Mono", tada će dobiti Mono zvuk sabiranjem sveg zvuka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Ilidan » 07.07.2012 22:57

Kada je u pitanju konverzija u H.264 (x264) ja imam malo drugačiji stav. Pošto je video sadržaj različite složenosti pa samim tim zahteva različit bitrejt da bi održao zadovoljavajući kvalitet ja sam za 1-pass CRF kompresiju.
Poenta je u sledećem - nađeš najmanju CRF vrednost koja daje zadovoljavajuć kvalitet i uvek koristiš nju za svaki video fajl. Ako video nije zahtevan za kompesiju konačan bitrejt će biti nizak, možda i niži od očekivanog. Ali to i nije bitno ako je kvaliet tu. Kod zahtevnijih video materijala konačan bitrejt može biti i veći od očekivanog ali je minimum prihvatljivog kvaliteta očuvan.
E sad, ako ti je bitnija veličina fajla od kvaliteta onda CRF nije pogodan. U tom slučaju koristi 2-pass kompresiju.
Ipak ti preporučujem da probaš da kompresuješ dva-tri video fajla sa, recimo, CRF 21 i vidiš kakav je kvalitet i da li ti odgovara veličina fajla. Naravno, možeš da smanjš CRF ako ti se čini da je kvalitet loš ili povećaš CRF ako misliš da je konačna veličina fajla veća nego što si očekivao i vidiš do koje mere veći CRF utiče na kvalitet.
P.S. CRF kompresija pri istim podešavanjima traje malo kraće u odnosu na 2-pass kompresiju pa možeš da uštediš i na vremenu.

@Video Majstor
Kada se kod x264 enkodera pređe granica preseta Slow dobitak u kvalitetu nije ni malo isplativ ako se ima u vidu vreme koje je potrebno da se ceo proces kompresije završi. Primera radi, preset Placebo je dati u proseku 10-15 % bolji kvalitet od presta Slow ali će mu trebati bar 10x više vremena da završi kompresiju.
Preset Very Slow je gotovo identičan po kvalitetu presetu Placebo ali je i dalje 4x sporiji od Slow. A u zavisnosti od računara i rezolucije videa i Slow ume da bude prilično spor.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod ShoX » 08.07.2012 15:28

Imam sada jedan problem...
Nisam proveravao za snimke drugih programa, ali za Studio B i Prvu kasni zvuk, tj žuri....
Desno u mediacoderu ima da se stisne propertis i kod Audia vidi se ova linija
Kod: Obeleži sve
Delay relative to video                  : -723ms


Na sound kartici u Audio delay ukucam -723 i poklopi se izlazni zvuk, međutim nema uopšte pravila, nekada se ovako još pomeri, znači treba da ukucam +723... Kako da prepoznam sada da li treba da ide u - ili + i zašto je ovo uopšte tako kada naprimer HandBrake normalno prepoznaje zvuk i sve je lepo naštimovano...
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Video Majstor » 08.07.2012 17:07

Delay relative to video : -723ms
U MediaCoder je ugrađen Mediainfo i to je podatak koji detektuje MediaInfo. Međutim, pitanje je koliko je MediaInfo pouzdan u detektovanju toga koliki je Audio Delay (odgađanje početka zvuka) u MPEG Transport Stream (.TS) fajlovima.

Ja sam isprobavao razna podešavanja i koiko vidim kada su u pitanju .TS fajlovi MediaCoder ne ume da obavi posao dobro tj. ne uračuna ispravno taj audio delay.

Do daljnjeg, dok ne utvrdimo neke rešenje koje deluje u MediaCoder-u, izgleda ćeš morati konvertovati u nekom drugom programu.

Na sound kartici u Audio delay ukucam -723 i poklopi se izlazni zvuk, međutim nema uopšte pravila, nekada se ovako još pomeri, znači treba da ukucam +723...
Ne znam. Mogu biti samo dve stvari: Jedna je da je MediaInfo pogrešio i da nekada računa video delay a nekada audio delay. A da ga svaki put prikazuje kao "Audio Delay" i da tako on nekada bude ispravnan a nekada suprotnog predznaka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Video Majstor » 08.07.2012 19:48

Ja sam isprobavao razna podešavanja i koiko vidim kada su u pitanju .TS fajlovi MediaCoder ne ume da obavi posao dobro tj. ne uračuna ispravno taj audio delay.

Do daljnjeg, dok ne utvrdimo neke rešenje koje deluje u MediaCoder-u, izgleda ćeš morati konvertovati u nekom drugom programu.
Našo sam potencijalno rešenje:

Najpre treba da se kreira AviSynth sscript (AVS) za otvaranje -.TS fajlova a onda da se taj AVS koristri kao ulazni fajl u MediaCoderu. Postupak je sledeći:

NAPOMENA: Ovo je postupak za .TS fajlove sa H.264 videom kao što se koristi u Srbiji.

1) Instalirajte AviSynth
http://avisynth.org/

2) Instalirajte DGAVCDec
http://www.videohelp.com/tools/DGAVCDec

3)
Pokrenitte program DGAVCDec i otvorite .TS fajl.

4)
Izaberite
File > Save Project and Demux Video

i program će demuxovati sadržaj tog fajla i kreirati .dga fajl.

5)
Napravite AVS skriptu sa kodom poput sledećeg:
Kod: Obeleži sve
LoadPlugin("...\DGAVCDecode.dll")
AVCSource("nazivfajla.dga")

Naravno, umesto "..." stavite pravu putanju do fajla DGAVCDecode.dll
a umesto "nazivfajla.dga" upišute pravi naziv .dga fjla

6)
Stavite taj AVS fajl u isti folder gde je i orginal i demuxovani fajlovi...

7)
Sad bi trebalo da MediaCoder normalno otvara taj .AVS fajl.

***
Kod mene još uvek ima nekih problema... Ovaj tutorijal treba još usavršiti. Najverovatnije će biti menjan kasnije...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod ShoX » 16.07.2012 1:04

Nakon višednevnog mučenja oko svega ovoga sa kompresijom TS fajla došlo se do razumnog zaključka :)

Kao što je Video Majstor napisao, beta verzija Avidemux-a može da uspešno secka TS fajlove.
To je objašnjeno OVDE

Sa bilo kojim programom da konvertujete, prvo TS fajl ubacite u AVIDemux, jer ovako je najbolje da isečete video (odredite početak i kraj, izbacite reklame...)
Ako sečete početak video, treba čim ubacite vide fajl kliknete na A market, a kada dođete do dela gde završavate seckanje tog dela koji počinje na početku videa treba da sa ovim strelicama dođete do keyframe-a, jer jedino tako možete uspešno iseći video

Slika

Koristite neku od ove dve strelice, zavisi koj vam se frejm više sviđa kada pomerite, probajte oba...

Ako izbacujete reklame, i na početku i na kraju reklama potrebno je odrediti A i B marker na keyframe-u kao na slici gore...

Dobijeni fajl najbolje sačuvajte kao MKVmux

AKo ovo ubacite u mediacoder, i pogledate sada audio delay, primetićete da je drugačije... Naprimer pre na istom tom fajlu delay je bio -657, dok je sada - 62, što je neprimetno...

Ipak ja preporučujem da dalje za konverziju koristite handbrake :)
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Ilidan » 16.07.2012 15:04

A što ne bi direkno konvertovao sa Avidemux?
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod ShoX » 16.07.2012 19:02

Pa ne znam meni je bolje u HB, probao sam preko avidemux-a jednom znam da je bilo mnogo sporo, a i deinterlace mi je kod HB-a nekako najbolji, uradi posao najbolje...
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: Parametri za konvertovanje tv serija

Postod Ilidan » 22.07.2012 22:26

Kvalitet deinterlace-a zavisi od odabranog filtera. Decomb u HB je prilično dobar mada i Avidemux ima taj filter, kao i Yadif. Brzina kompresije zavisi od podešavanja enkodera. HB i Avidemux ne koriste ista default podešavanja.
Sad gledam Avidemux 2.6 beta i izgleda da još uvek nije moguće podesiti sve opcije u dijalogu x264 enkodera. U tom slučaju, može se koristiti za lossless seckanje fajlova ali ne i za kompresiju.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju

cron