[Primer iz prakse] H.264 DVDRip (ili DVD u DivX Plus)

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

[Primer iz prakse] H.264 DVDRip (ili DVD u DivX Plus)

Postod Video Majstor » 14.12.2010 10:00

Evo juče sam ripovao jedan DVD pa ću ovde opisati ceo postupak i rezultate:

Priprema:

- U pitanju je jedan domaći original DVD film kupljen na trafici. (Usput, kopiranje ili ripovanje legalno kupljenog originala za svoje potrebe je legalno).

- Najpre sam sa DVD Decrypter-om prebacio film sa DVD-a na hard disk u obilku jednog velikog .VOB fajla. Postupak prema ovom uputstvu:
http://www.videomajstor.com/vodic-dvd-decrypter

Podaci o ulaznom fajlu, spremnom za konvertovanje:
Film: "Covek Sa 4 Noge.VOB", (izvucen DVD Decrypterom sa original DVD-a)
Trajanje: 92 minute
DVD PAL
Rezolucija: 720x576
Aspect Ratio: 4:3
Framerate: 25 fps
Interlaced



Konvertovanje:

- Konvertovao sam pomoću MediaCoder-a najnovije verzije.
MediaCoder 0.7.5.4797

- Podesio sam na sličan nacin kao u ovom tutorijalu: http://www.videomajstor.com/tutorijal-dvdrip-h264
Ali uz nekoliko razlika koje ću sada objasniti:

- U pitanju je film sa aspect ratiom 4:3 pa sam odlučio da konvertujem u maksimalnu 4:3 rezoluciju sa PAR 1:1 (square pixels).
Na kartici picture sam podesio resize na 720x544 koja ima prirodni 4:3 aspect ratio (tj. uz square pixels)
720:544=1,32
To je takodje mod16 rezolucije (i visina i širina deljive sa brojem 16) što je jedan od zahteva i preporuka radi nejveće kompatibilnosti.
- Na kartici Picture sam takođe podesio
"Aspect Ratio - Set Pixel AR - 1:1"

- Pošto je u pitanju Interlaced video, ukljucio sam i Deinterlace sa linear Blend metodom.

- Video bitrate sam odabrao 1250kbps tako da pri rezoluciji 720x544 dobijem priblizno Qf=0,13 što daje dosta dobar kvalitet za x264 podešen na veoma snažnu kompresiju.

- Naravno ostala podešavanja na kartici video su ostala ista, pre svaga "2-Pass" tj. dvoprolazno enkodiranje.

- Na kartici x264 sam podesio enkoder na sledeći način:
Profile: High
Level: 3:0 (dovoljno jer video ne prelatzi okvirae SD rezolucije)
Preset: Custom (zato da imam pristup slobodnim podešavanjima sledećih opcija)
Tune: Normal
Motion Est. Mode: Uneven Multi-Hexagon
Motion Est Range: 16
B-Frames: 3
Predictor: 1
Subpixel ME: 9 (što je još malo snaznije od uobičajenog 7)
Polje 10-bit osatvio prazno.
PAŽNJA! U Advanced x264 opcijama sam napravio još dve dodatne promene:
Maximum interval between IDR-frames podesio na 100 (to je zahtev za DivX Plus HD standard koji omogućava izuzetno prijatno ubrzavanje i premotavanje tokom glednaj filma)
Minimum interval beetween IDR-frames podesio na 10 (po defaultu je 25 sto deluje previse pa sam smanjio na 10)

- Sve ostalo je isto kao u tutorijalu

- Naravno sada sam kliknuo na taster "Start" i mediacoder je počeo da konvertuje...


Proces konvertovanja
- Film je trajanja 92 minute.
- Prvi prolaz dvorploaznog enkodiranja trajao je oko 18 minuta. Drugi prolaz je trajao oko 100 minuta tako da je sve otprilike trajalo 2 sata.
- To je inače na veoma snažnom računaru:
Četverojezgreni procesor (idealan za video kompresiju): Intel Core2 Quad Q9400 (4 x 2.66 GHz)
RAM Memorija: DDR2 4GB 400MHz (dual channel 2GB + 2GB)


Problem! :angry:
- Po završetku enkodrianja mediaCoder je izbacio grešku, x264 enkoder se srušio. To se zna desiti na kraju. Ne znam da l ije kriv nekkav bag u mediacoderu ili je to zato što nije baš predviđeno da se kao ulaz koristi .VOB fajl.
U svakom slučaju nisam dobio konačni fajl.


Rešenje: :gamer2:
Rešio sam problem na sledeći način.
U "temp" folderu sam našao fajlove od čistog H.264 vide i čistog AAC audia koji su trebali biti muxovani u konačni .MKV container fajl ali nisu jer je mediacoder u to momentu doživeo grešku.
- Pomoću programa MKVtoolnix sam ovaj video i audio muxovao u MKV i dobio konačni fajl. trebalo je samo ručno da ukucam framerate koji u slučaju ovog videa iznosi 25fps (PAL DVD).


Rezultat

Evo informacija o konačnom fajlu:
General
Complete name : I:\REZULTAT\Covek Sa 4 Noge.mkv
Format : Matroska
File size : 896 MiB
Duration : 1h 32mn
Overall bit rate : 1 348 Kbps
Encoded date : UTC 2010-12-13 07:55:59
Writing application : mkvmerge v4.3.0 ('Escape from the Island') built on Sep 5 2010 10:30:51
Writing library : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0.0

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Muxing mode : Container [email protected]
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 32mn
Nominal bit rate : 1 250 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 544 pixels
Display aspect ratio : 4/3
Frame rate : 25.000 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.128
Writing library : x264 core 110 r1804 e89c4cf
Encoding settings : cabac=1 / ref=1 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=0 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=100 / keyint_min=10 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=1250 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

Audio
ID : 2
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format version : Version 4
Format profile : LC
Format settings, SBR : No
Codec ID : A_AAC
Duration : 1h 32mn
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Resolution : 16 bits


Kvalitet slike je odličan! Ne primeti se nikakva razlika u odnosu na zvuk ili sliku originala. A zahvaljujući kompatibilnosti sa DivX Plus HD standardom (pre svega podešen max. IDR interval tj. razamk izemdju ključnih frejmova na 100) premotavanja i skakanje sa odredjenog dela filma na drugi je besprekorno brzo i glatko.
:winner:

p.s.
Slobodno pitajte za razjašnjenje pojedinih detalja i odluka.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: [Primer iz prakse] H.264 DVDRip (ili DVD u DivX Plus)

Postod Ilidan » 08.01.2011 0:25

Video Majstor je napisao:Writing library : x264 core 110 r1804 e89c4cf
Encoding settings : cabac=1 / ref=1 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=0 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=100 / keyint_min=10 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=1250 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

p.s.
Slobodno pitajte za razjašnjenje pojedinih detalja i odluka.

Prvo, pozdrav autoru sajta i foruma. Svaka čast na uloženom trudu. Zaista pregledno i mogu se naći brojne korisne informacije.
E sad, u skladu sa poslednjom recenicom u tutorijalu, imam par pitanja. Boldovao sam ono na šta mislim.
1. Zašto samo 1 referentni frejm? H.264 standard i x264 kodek dozvoljavaju korišćenje više referentnih frejmova što daje bolji kvalitet pri istom bitrejtu.
2. Zašto ne koristiti B frejmove kao referentne (b_pyramid=0)? B frejmovi koji se koriste kao referentni dobijaju niži kvantizer (veći kvalitet) a rezidual između njih i nereferentnih B frejmova je manji pa nereferentni B frejmovi pri zadatom bitrejtu su boljeg kvaliteta.
3. Zašto b_adapt 1? Sa 3 B frejma b-adapt 2 ima gotovo istu brzinu a radi bolju distribuciju B frejmova što u većini slučajeva dovodi do povećane upotrebe B frejmova. Kako su oni efikasniji u korišćenju bitova u odnosu na P frejmove, pri zadatom bitrejtu dovode do većeg kvaliteta videa.
4. Open GOP je poželjno koristiti pri nižim vrednostima za keyint. Obično je koristan kod kompresije za Blu-Ray gde je keyint 24 ili 25, gde dodaje neki procenat na kvalitet. Ovde ne bi bio tako efikasan, jedva 1%. Čisto komentar, nije pitanje jer nije nikakav problem ostaviti ga isključenim.
5. Pošto nisi "gađao" nijednu standardnu veličinu izlaznog fajla, recimo 700MB, već željeni kvalitet, zašto dvoprolazna kompresija? Jednoprolazna CRF kompresija traje kraće a daje isti kvalitet pri istom izlaznom bitrejtu kao i dvoprolazna kompesija.
S druge strane, Bits/Pixel nije baš pouzdana mera kvaliteta. Dobra je kao osnova za određivanje kvaliteta ali nikako kao konačna mera. I dok je imala dosta smisla kod Divx/Xvid kompresije, sa pojavom CRF moda kod x264 enkodera, gubi svaki smisao.
Jer, CRF (Constant Rate Factor) predstavlja neku vrstu konstantnog kvaliteta. Sve što treba je da korisnik nađe odgovarajuću CRF koji za njega proizvodi vizuelno zadovoljavajuću sliku i koristi ga za svaki film. Ja, recimo koristim CRF 21, preset medium, --b-adapt 2, --me umh, --direct auto, i filmovi od 90 minuta izlaze od 600 do 900 megabajta. Koristim samo Crop, ne i Resize, što obično daje anamorphic video (PAR nije 1:1).
I još jedna stvar. Linear Blend je najjednostavniji deinterlacer, i najbrži. Ali, kvalitet mu nije baš najbolji u poređenju sa drugim deinterlacerima. Ako MediaCoder podržava još neki deinterlacer tipa Yadif, Leakkerneldeint i slično, bolje je korititi njih. Linear Blend može da proizvede ghosting kod high-motion scena.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: [Primer iz prakse] H.264 DVDRip (ili DVD u DivX Plus)

Postod Video Majstor » 08.01.2011 1:13

Prvo, pozdrav autoru sajta i foruma. Svaka čast na uloženom trudu. Zaista pregledno i mogu se naći brojne korisne informacije.

Dobrodošao! :drinks:
Hvala na komplimentima!

---
Hvala za temeljno iznosenje zapazanja!
Da ne citiram sve, za većinu detalaj si sigurno u pravu. Radi se o sledecim odlukama:
Ovaj forum je produzena ruka sajta pa i mesto za primere o kojima govorim u tutorijalima. Ovaj primer je prema tutorijalu http://www.videomajstor.com/tutorijal-dvdrip-h264 "Vaš prvi H.264 DVDRip" i stvarno preporučujem da ljudi tako obave to prvi put. Razlog je taj što prvo treba početi od nečeg jednostavnog što ipak radi i daje dobre rezultate.
Mislim da početnici koji prvi put odrade DVDRip prema ovom tutorijalu će biti prezadovoljni. I ja sam prezadovoljan iako mogu i bolje.

x264 opcije sam podesavao preko opcija mediacodera i radi jednostavnosti za pocetnike u tutorijalu nisam namerno otvarao "advanced" opcije kojima se pristupa odvojeno.
Ipak sam da malo demonstriram mogucnosti DivX Plus formata napravi jednu minimalnu izmenu u default opcijama:
PAŽNJA! U Advanced x264 opcijama sam napravio još dve dodatne promene:
Maximum interval between IDR-frames podesio na 100 (to je zahtev za DivX Plus HD standard koji omogućava izuzetno prijatno ubrzavanje i premotavanje tokom glednaj filma)
Minimum interval beetween IDR-frames podesio na 10 (po defaultu je 25 sto deluje previse pa sam smanjio na 10)

- Sve ostalo je isto kao u tutorijalu

Svrha toga je radi vrlo glatkog premotavanja sto takodje ostavlja jako dobar utisak. Na kraju dobijes i dobar kvalitet i dosta mali fajl i jos je funkcionalan i "lak zalogaj" za plejere.

Za naprednije i za sledeće korake sam planirao nesto kao "Vaš drugi DVDRip" :) tj. isto to ali za korak naprednijim podešavanjima. Medjutim mediacoder je u zadnjm verzijama poceo nesto da baguje kod konvertovanja VOB fajlova pa sam to odgodio ali bice i to s vremenom.

Prokomentarisacu kasnije detalje koje si naveo.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju