Problem Rezolucija,Player,Aspect Ratio ili...

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Problem Rezolucija,Player,Aspect Ratio ili...

Postod prijateljv » 11.05.2012 21:51

Vec sam nailazio na ovakve filmove ali sam mislio da nesto sa resize,crop i sl. nije odradjeno kako treba,ali nije bas tako.Media Info kaze da je rezolucija 720x576 i GOM player prikazuje tu velicinu.Ocigledno da bi po ovakvom prikazu, horizontalna rezolucija trebala da bude veca(ili eventualno vertikalna manja)jer je slika izduzena.MP Clasic razvuce film na 1024x576 sto je za ovakav prikaz ok.Manualno podesavanje 4:3,16:9 ili screen size nije resenje,jer za sve ostale filmove ovi player-i to rade(automatski),sami.

Slika

Slika

Iako mi sve ovo nije bas jasno,u redu, reprodukovanje filma bi resio sa drugim player-om, ali sta se desava? Gde je taj "visak" ili "nestala" rezolucija u Media Info i jos nekim primerima koji slede?
Media Info jednog od ovih "problem" filmova:
____________________________________________________________________________
General
Unique ID : 233240685832992212643610854516526816753 (0xAF7885A8F826C84C81DD978B2FB21DF1)
Complete name : D:\Download\TARANTINO\From Dusk Till Dawn 2\From Dusk Till Dawn 2.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 2
File size : 699 MiB
Duration : 1h 24mn
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 1 153 Kbps
Encoded date : UTC 2010-02-12 06:48:16
Writing application : mkvmerge v2.9.0 ('Moanin'') built on May 22 2009 17:46:31
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 24mn
Bit rate mode : Variable
Nominal bit rate : 1 024 Kbps
Maximum bit rate : 25.0 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Original display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.099
Writing library : x264 core 67 r1169M ab85c9b
Encoding settings : cabac=1 / ref=3 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=7 / psy_rd=1.0:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=-2 / threads=3 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / bframes=3 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / rc=2pass / bitrate=1024 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=25000 / vbv_bufsize=25000 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=1:1.00
________________________________________________________________________________
Taj film uvucen u MKV Merge pokazuje :

Slika

Drugi primer je isti film u Virtual Dub-u:

Slika

Ako bi sada taj film"propustio"i konvertovao u Dub bez ikakvog "diranja" resize i crop,naravno dobio bi film 1024x576 koji bi se lepo otvarao u svakom player-u.
I na kraju,isti taj"problem"film u XMedia Recode:

Slika

Prikaz na slici je kako ovaj film "vidi" XMedia Recode i njegov Media Info.
Sa osnovnim MKV.x264,ili AVI.XviD podesavanjem,i opet bez ikakvog naknadnog podesavanja resize,crop i "diranja"rezolucije,posle konvertovanja dobijam film 720x408 koji je (po meni)idealan,i takodje se lepo reprodukuje u bilo kom player-u.Po mom misljenju ova ili slicna rezolucija je mozda planirana da bude na pocetku-sta se izdesavalo,stvarno mi nije jasno...
Malo sam "razvukao" temu ali...Ako nekoga zanima moze da pogleda i preuzme "parce"(2MB-10sec.)ovog filma na Vimeo sajtu: http://vimeo.com/41953691
Naravno,ne bih se ja "zamajavao" sa nekoliko ovakvih filma,ali cela kolekcija (18)filmova,je ovako uradjena,za neverovati,sa istim presetom(rezolucija kao i(overall)bitrate)za sve filmove,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Problem Rezolucija,Player,Aspect Ratio ili...

Postod Video Majstor » 12.05.2012 13:04

MP Clasic razvuce film na 1024x576 sto je za ovakav prikaz ok.
1024x576 je idealna rezolucija za gledanje 16:9 PAL DVD filmova na kompjuteru jer se ni jedan pixel ne smanjuje tako da se pri prikazivanju ne gubi ni jedan detalj iz originalnog videa.

1024x576 se dobija tako što pomnožiš širinu videa sa PAR (pixel aspect ratio) koji je zadat za taj video.
Ovde imaš tabelu sa svim PAR vrednostima za DVD Video i digitalnu televiziju: http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija

Provera:
Rezoucija je 720x576
Width = 720
DAR = 16:9
PAR = 64:45 = 1,4222...

720 x 1,4222 = 1024

Znači ta rezolucije se dobija primenom zadatog PAR-a za taj video i definitivno je ispravna.

Media Info kaze da je rezolucija 720x576 i GOM player prikazuje tu velicinu.Ocigledno da bi po ovakvom prikazu, horizontalna rezolucija trebala da bude veca(ili eventualno vertikalna manja)jer je slika izduzena.MP Clasic razvuce film na 1024x576 sto je za ovakav prikaz ok.Manualno podesavanje 4:3,16:9 ili screen size nije resenje,jer za sve ostale filmove ovi player-i to rade(automatski),sami.

PAR i DAR parametri se zadaju prilikom enkodiranja a takođe mogu biti upisani u conttainer fajl prilikom muxovanja. Oni su instrukcije kako da se taj video prikaže.
Kod nekih formata takođe postoji mogućnost da se umesto PAR ili DAR definiše "Display Resolution" i to je instrukcija plejeru u kojoj rezoluciji je idealno da se taj video prikaže. Display Resolution je ujedno i DAR jer je 1024:576=16:9 tako da video mogu ispravno da prikažu čak i kada rezolucija ekrana nije dovoljno velika za 1024x576 sliku.
(Pored instrukcija DAR, PAR, Display Resolution takođe i ostali parametri su instrukcije kao npr. framerate, pulldown i sl. i oni su još važniji, od tumačenja tih parametara zavisi da li će video biti ubrzan, usporen ,seckav itd...)

U ovom slučaju za klasičan PAL 16:9 video u rezoluciji 720x576 umesto DAR=16:9 ili PAR=64:45 oni su definisali Display Resolution 1024x676.

Kako će biti tumačene instrukcije PAR, DAR i Display Resolution, zavisi u potpunosti od codeca koji video dekodira i plejera u kojem se gleda. Kako su codec i plejer napravljeni oni tako rade.

GOM plejer očigledno ignoriše Display Resolution pa zato ne prikazuje video tako kako je predviđeno. Display Resolution se retko koristi i programeri GOM plejera verovatno nisu još ubacili tu mogućnost.

Manualno podesavanje 4:3,16:9 ili screen size nije resenje,jer za sve ostale filmove ovi player-i to rade(automatski),sami.
Ipak jeste rešenje. Ako codec ili plejer ne detektuju automatski onda se mora ručno podesiti i to je to. Eventualno se može tražiti bolji plejer ili bolji codeci.

Iako mi sve ovo nije bas jasno,u redu, reprodukovanje filma bi resio sa drugim player-om, ali sta se desava? Gde je taj "visak" ili "nestala" rezolucija u Media Info i jos nekim primerima koji slede?
To što je nestalo je zapravo loše detektovano ili je loše urađeno tokom enkodiranja ili tokom muxovanja. Na primer možda u video zapisu nije zadan ni PAR ni DAR ni Display Resolution a u containeru je možda zadat samo Display Resolution ...i onda plejeri koji ne čitaju te instrukcije iz containera ostaju bez tog podatka i naravno ne mogu da ga primene.

Media Info kaze da je rezolucija 720x576
MediaInfo takođe nije savršen. On može mnogo toga ali opet ne može sve. Naravno najlošiji je u tim slučajevima kada se parametri iz containera ne podudaraju sa parametrima iz video zapisa. Bilo bi najbolje kada bi prikazao tačno gde je šta zadano. Ovako kako je sada on sve te informacije svrstava u grupu "Video" i onda ne znamo da li je problem u containeru ili zapisu.

Taj film uvucen u MKV Merge pokazuje :

Slika
Vidiš, MKV merge ti daje priliku da uneseš druagčiju Display Resolution ili još bolje da prebaciš opciju levo i zadaš Aspect Ratio (DAR) 169 il i16/9

Probaj tako da napraviš pa onda probaj da li će taj fajl lepše raditi u plejerima koje si već probao.

***Vezano za MKVToolnix (MKV merge), otkrio sam neke važne stvari pre dan-dva i ovih dana ću okačiti tutorijal za muksovanje u MKV!!!

Drugi primer je isti film u Virtual Dub-u:

Slika
Za takve slučajeve nije pametno direktno uvući fajl u VirtualDub. Bilo bi šteta da ga enkodira kao 1024x576 kada ne bi dobio nikakve nove detalje sa tim uvećanjem rezolucije. Najbolje je muxovati u drugi container i podesiti ispravan DAR pa tek onda otvoriti u VirtualDub-u. A takođe verujem da za te slučajeve ima AviSynth skripti pa da se pomoću njih otvaraju takvi fajlovi.

I na kraju,isti taj"problem"film u XMedia Recode:

Slika

Prikaz na slici je kako ovaj film "vidi" XMedia Recode i njegov Media Info.

XMedia Recode pogotovo nije savršen. Ne možeš se uvek osloniti na njegova automatska podešavanja. Uvek je najbolje ručno proveriti i podesiti drugačije ako treba.

obijam film 720x408 koji je (po meni)idealan,i takodje se lepo reprodukuje u bilo kom player-u.
Onda je još bolje 720x400 jer 720x408 nije mod16 rezoucije (nije deljiva sa 16) pa se ne iskoriste svi pixeli koji ulaze u proces enkodiranja.

Po mom misljenju ova ili slicna rezolucija je mozda planirana da bude na pocetku-sta se izdesavalo,stvarno mi nije jasno..
Ne. Nije ništa planirano jer je to tipičan PAL video sa 16:9 aspect ratiom i ispravnim parametrima za njega, koji je konvertovan bez izmena rezolucije. Kao što sam rekao gore, jedina greška je što umesto Display Resolution nije zadan DAR ili PAR. DAR je po meni bolje rešenje iz tog razloga što su plejeri i codeci "navikli na njega".

Malo sam "razvukao" temu ali...Ako nekoga zanima moze da pogleda i preuzme "parce"(2MB-10sec.)ovog filma na Vimeo sajtu: http://vimeo.com/41953691
Kasnije ću ovo....

Naravno,ne bih se ja "zamajavao" sa nekoliko ovakvih filma,ali cela kolekcija (18)filmova,je ovako uradjena,za neverovati,sa istim presetom(rezolucija kao i(overall)bitrate)za sve filmove,
Pa meni deluje da je čovek jednostavno konvertovao svoje DVD filmove i i da tokom konvertovanja nije menjao podešavanja što je logično. Možda je na primer koristio MediaCoder pa samo prevukao na listu i odradio sve masovno... Ja recimo tako radim kada je moguće tako.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Problem Rezolucija,Player,Aspect Ratio ili...

Postod prijateljv » 15.05.2012 1:07

Zahvaljujem,
neke stvari su sada jasnije o proveri rezolucije sa PAR i DAR parametrima.Korisno mi je i objasnjenje za 1024x576,jer me je(1024)najvise bunilo.
U danasnjoj ponudi player-a,mozda GOM nije najbolji izbor.Pored visegodisnje navike,neke stvari(po mom misljenju)odradjuje idealno-pogotovo na slabijem kompu.
Citao sam vise puta o raznim bagovima i pogresnom ili nepotpunom prikazu Media Info-sto si i ti potvrdio.Sada opet imam dilemu,jer ovaj alat intenzivno koristim,i uglavnom se oslanjam na njegov prikaz parametara...
Ne znam zbog cega,XMedia Recode(odavno)nikako da se "sastavi"i izbaci"upotrebljivu"verziju bez bagova, tako da si potpuno u pravu.
Sto se tice ove kolekcije filmova,naravno,ostaje na meni da se sada zanimam i kalkulisem(rezolucija, bitrate).
Pozdravljam tvoj tutorijal za MKVtoolNix.Kako je za aktuelne MKV filmove,ovaj alat veoma popularan, uputstvo ce biti svima zanimljivo,pozz...
prijateljv
Član foruma
 
Postova:  192
Pridružio se:  25.01.2011 18:56

Re: Problem Rezolucija,Player,Aspect Ratio ili...

Postod Video Majstor » 01.07.2012 19:28

***Vezano za MKVToolnix (MKV merge), otkrio sam neke važne stvari pre dan-dva i ovih dana ću okačiti tutorijal za muksovanje u MKV!!!

Pozdravljam tvoj tutorijal za MKVtoolNix.Kako je za aktuelne MKV filmove,ovaj alat veoma popularan, uputstvo ce biti svima zanimljivo,pozz...

Tutorijal stigao: http://www.videomajstor.com/tutorijal-mkvtoolnix
:)

Sad viidm da je prošlo skoro dva meseca. :sorry: ...ali bar nije prekasno. :)
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron