Konverzija NTSC u PAL

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Konverzija NTSC u PAL

Postod dex » 16.12.2011 20:58

Zanima me da li je moguće izvršiti konverziju snimka koji ima 30fps (NTSC) u snimak sa 25fps (PAL) i obrnuto i ako je moguće čime se to radi
dex
 

Re: Konverzija NTSC u PAL

Postod Ilidan » 17.12.2011 2:20

Pretpostavimo da je reč o progressive video materijalu. Jedan od načina je Avisynth.
Najbrža varijanta koja, međutim, daje zamućenje slike je:

DirectShowSource("video.avi") #Izvorni fajl
ConvertFPS(xx) #gde je xx željeni broj frejmova u sekundi.

Za NTSC u PAL bi bilo ConvertFPS(25).
Za PAL u NTSC bi bilo ConvertFPS(30).

Bolji ali malo sporiji način je korišćenje MV2Tools dodatka za Avisynth.

DirectShowSource("video.avi") #Izvorni fajl
super = MSuper(pel=2)
backward_vec = MAnalyse(super, isb = true)
forward_vec = MAnalyse(super, isb = false)
MFlowFps(super, backward_vec, forward_vec, num=xx, den=1, ml=100) #gde xx treba zameniti željenim frejmrejtom. Za PAL 25 i za NTSC 30.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Konverzija NTSC u PAL

Postod Video Majstor » 17.12.2011 3:13

dex je napisao:Zanima me da li je moguće izvršiti konverziju snimka koji ima 30fps (NTSC) u snimak sa 25fps (PAL) i obrnuto i ako je moguće čime se to radi

Kratak odgovor bi bio: Može i to radi svaki konverter.

Ilidan je objasnio za kvalitetan (i naravno komplikovaniji) način u kojem se koristi AviSynth skripta i taj način se može primeniti u svim konverterima koji kao ulaz mogu koristiti AviSynth skripte tj. .AVS fajlove.
Ako koristiš takvu skriptu i podesiš da menja framerate na 25fps onda u konverteru trebaš dalje sve podesiti da se Framerate ne menja jer će ga AvySynth već izmeniti i pretvoriti u 25fps.


---
Ako hoćeš prosto (i manje kvalitetno) onda u bilo kojem konverteru izabereš samo željeni framerate i on će biti konvertovan (nekim načinom)...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Konverzija NTSC u PAL

Postod Ilidan » 17.12.2011 15:14

Video Majstor je napisao:Ako hoćeš prosto (i manje kvalitetno) onda u bilo kojem konverteru izabereš samo željeni framerate i on će biti konvertovan (nekim načinom)...


Kad smo već kod načina koji se koriste za promenu frejmrejta, postoje 3 osnovna načina koja ću pokušati da objasnim poređenjem dva programa - Avisynth i VirtualDub. Ovo će mi pružiti priliku da naglasim da opcije sa istim imenom u različitim programima rade stvari na drugačiji način.

1. Promena brzine puštanja frejmova - u Avisynth-u ova opcija nosi naziv AssumeFPS() dok u VirtualDub-u je Change frame rate to (fps) i nalazi se u meniju Video - Frame Rate.
Ova opcija u potpunosti čuva kvalitet i ukupan broj frejmova ali menja brzinu njihovog prikaza. Konačan rezultat je ubrzan ili usporen video. Takođe dovodi do desinhronizacije između audio i video strima pa se i audio mora ubrzati ili usporiti. Ovde je potrebno rekompresovati audio.

Vrlo je korisna kod malih promena frejmrejta tako da se preporučuje kod konverzija kao što su 23,976>25 i obrnuto. Video ne trpi nikakve gubitke a niko nije u stanju da primeti ovako mala ubrzanja ili usporenja video materijala.

2. Frame insert/drop - u Avisynth-u ova opcija je ChangeFPS() a u VirtualDub-u Convert to (fps), meni Video - Frame Rate.

Može se primetiti da ChangeFPS() u Avisynth-u radi drugačije od Change Frame Rate u VirtualDub-u.

Ova opcija ne menja zadržava originalne frejmove ali menja njihov broj dupliranjem ili brisanjem pojedinih frejmova. Video uglavnom zadržava svoje trajanje sinhronizaciju sa zvukom.

Dupliranje ili brisanje pojedinih frejmova može dovesti do, manje-više primetnog seckanja prilikom gledanja filma. Neki ljudi su u stanju da to primete, neki nisu.

Može da posluži za konverziju 25>29,97, 25>30fps i obrnuto.

3. Frame blend/interpolate - u Avisynth-u ova opcija je ConvertFPS() dok u VirtalDub-u treba koristiti eksterni filter. Jedan dolazi sa samim programom. To je Interpolate i nalazi se u meniju Video - Filters - Add. Odabrati mod Linear blending. Drugi mod duplira ili briše postojeće frejmove i ekvivalent je prethodno opisanom načinu.

I ovde se može primetiti da ConvertFPS() u Avisynth-u radi drugačije u odnosu na Convert to (fps) u VirtualDub-u.

I frame blend i frame interpolate čuvaju mali broj originalnih frejmova i većinu frejmova zamenjuju novokreiranim, veštačkim frejmovima. Video zadržava svoje trajanje i sinhronizaciju sa zvukom.

Frame blend spaja dva susedna frejma u jedan što stvara novi, zamućeni frejm. Rezultat je mutnija slika što može da smeta očima.

Dobar Frame interpolate je malo teže izvesti. Ovde se koristi kompenzacija pokreta (Motion Compensation) kako novi frejm ne bi bio prosti zbir da susedna frejma. Nema primetnog zamućenja i video deluje "tečnije" prilikom gledanja.

U Avisynth-u se može koristiti MFlowFPS() kao deo MV2Tools dodatka (plugin). Već sam naveo primer u mojoj prethodnoj poruci.

Postoji još jedan način za promenu frejmrejta. To je tzv. Pulldown. Funkcioniše tako što se frejmovi (slike) podele na field-ove (poluslike). Pojedini field-ovi se dupliraju i sa susedima spajaju u nove frejmove.

Najpoznatiji pulldown je Telecine aka "3:2 pulldown" kojim se video od 23,976fps konvertuje u 29,97fps. Procesom koji se naziva InVerse TeleCine ili IVTC može se rekonstruisati originalni video.

Pulldown je daleko komplikovaniji kada se ne radi klacičan Telecine tako da ću preskočiti dalje objašnjavanje istog.

Samo ću dodati da postoje dve vrste pulldown-a, Soft pulldown i Hard pulldown.

Soft pulldown se radi tako što se video kompresuje u svom originalnom frejmrejtu a zatim se na nivou strima ili kontejnera označi (flaguje) koji field-ovi će se ponavljati.

Hard pulldown se rati tako što se u toku obrade zaista frejmovi podele da poluslike i potrebne poluslike se dupliraju a zatim se video tako kompresuje. Kao što rekoh, komplikovano.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: Konverzija NTSC u PAL

Postod dex » 19.12.2011 11:22

Hvala obojici na ovako iscrpnom objasnjenju
dex
 

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron