konvertovanje hd mova

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

konvertovanje hd mova

Postod laert » 01.10.2011 14:02

pozdrav..listao sam forum medjutim nisam nasao sto mi treba.. ovakva je situacija..snimao sam video sa canonom 500d koji snima u .mov format a codec h.264. taj codec stvarno zeza kad je u pitanju editovanja videa i nasao sam na netu par savjeta da je najbolje da ga konvertujem u neki drugi npr mpeg visoke kvalitete ili avi..u avi mi radi, ali izadje od prvobitnih 30mb na 1gb, sto je previse..u mpeg kad exportujem pomocu after effectsa, ne mogu ostaviti file u rezoluciji 720p nego ga automatski baca u sd rezoluciju..premierom sa pokusao export u mpeg i mogu da ostavim rezoluciju, medjutim osjetim gubitak kvalitete, tamnija slika itd (a koristio sam vasa uputstva sa stranice za sto bolju kompresiju)..

pitanje je, kako da konvertujem u mpeg, sa sto manjim gubitkom kvalitete, velicina i nije toliko bitna al ipak 1gb je previse za 1 file a imam ih oko 100..da li postoji neki program ili nesto..na vimeo.com sam nasao ovo:

...First, He instructs you to import your video files:

Plug your camera's compact Flash card into your computer using a card reader (don't use iPhoto etc.)
Drag the entire contents of the DCIM folder from your compact Flash card onto your external hard drive.
Discard the thumbnail files (.THM Files).

Then, once your video files are on the computer, they are ready for conversion:

Download the free software, MPEG streamclip and open it.
To convert all of your video files at once, go to "List" select "Batch List" and then select "Add Files". Next, select all of the files you wish to convert.
Click "To Batch" select "Export to QuickTime" and hit "OK".
You do not want to "join all the files" as it is easier to organize them separately, nor do you want to"Fix time code breaks".
Create a new folder and click "Select".

Now, you are ready to choose the settings that will convert your video files into a better format to edit with:

Philip Bloom recommends you use Apple XDCAM EX 1080p30 (35 Mb/s VBR) if you don't plan on editing the file later with software such as Cinema Tools.
Turn Quality to 100%.
Make sure it is Unscaled and deselect "Interlaced Scaling" and click on "To Batch".
Click "Go".

fazon je ovaj..skinuo sam ovaj konverter, ali nemam ovaj codec Apple XDCAM EX 1080p30 (35 Mb/s VBR), jednostavno ga nemam u listi..

dalje pise ovako:

Use ProRes 422 as a substitute to Apple XDCAM EX 1080p30 for a higher quality yet less compressed (larger file) format!

medjutim nemam ni ovaj..pomoc pliz!
ako nista, gdje mogu da skinem ove appleove codece?
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: konvertovanje hd mova

Postod Video Majstor » 02.10.2011 7:13

Njapre probaj sledeće:

Uzmi program YAMB http://yamb.unite-video.com/
i probaj remuxovati taj .MOV u .MP4

Ako uspe sa .MP4 fajlom imaces znatno vise mogucnosti. Mozda neces ni morati raditi nikakvu rekompresiju.

Inace je .MP4 container zapravo skoro isti kao .MOV ali izgleda ipak ima neka nezgodna razlika medju njima.

najbolje da ga konvertujem u neki drugi npr mpeg visoke kvalitete ili avi..u avi mi radi, ali izadje od prvobitnih 30mb na 1gb, sto je previse..

.AVI je samo container a od formata video zapisa i formata audio zapisa ikoj isu unutar nejga i njihovih parametraa zavisi koliko ce megabajta ceo fajl biti.
Ono sto tebi treba je .AVI sa dobro podesenom DivX kompresijom (jer se AVi container najbolje slaze sa DivX formatom video zapisa i najpopularniji je) ali bez izmena rezolucija.

Ukoliko remuxovanjee u .MP4 ne uspe, resenje je ovaj tutorijal:
viewtopic.php?f=14&t=257
Sa njim ces dobiti veoma univerzalan fajl (koji radi u svemu i svacemu), ne bi trrebao primetiti razliku u kvalitetiu i velicina fajla ce biti optimalna.

premierom sa pokusao export u mpeg i mogu da ostavim rezoluciju, medjutim osjetim gubitak kvalitete, tamnija slika itd (a koristio sam vasa uputstva sa stranice za sto bolju kompresiju)..

Premiere nije program koji vrsi samo rekompresiju pa da sve zavisi samo od mojih uputstva za enkoder. Mozda je ukljucena neka opcija za korekciju boja, mozda je kod podesavanja enkodera ukljucen i neki preset pa je neka od tvojih podesavanja ignorisao i drzao se podesavanja iz preseta... ko zna. ...Ako trebas rekompresiju onda se treba drzati alata koji su bas za to uradjeni.

pitanje je, kako da konvertujem u mpeg, sa sto manjim gubitkom kvalitete, velicina i nije toliko bitna al ipak 1gb je previse za 1 file a imam ih oko 100..da li postoji neki program ili nesto..na vimeo.com sam nasao ovo:

...First, He instructs you to import your video files:
...
...

Drzi se samo onog tutorijala za konverziju u DivX HD (tacnije DivX bez izmena rezolucije) :) Ako nesto znam onda je to video kompresija ;) Ako treba i novi tutorijal cu napisati...

p.s.
Na tvoje pitanje u vezi video editing kartice, ne mogu jos da odgovorim. U procesu sam selidbe i dok to ne obavim, imam premalo vremna za sajt. Dobra vest je da cu posle toga imati mnogo vremena pa ce biti dosta novosti.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: konvertovanje hd mova

Postod laert » 03.10.2011 18:15

druze pokusao sam prema tutorijalu i imam par problema.

1. ulazni video mi ima 349 frameova, a izlazni iz codera 316..oba su 30fps progressive,
2. opet dobijam tamniju sliku, nemam pojma zasto..
3. gubim kvalitetu.

nije mi bitna bas toliko velicina fajla, ako mogu sta povecati reci, sad sam dobio od fajla 30mb fajl od 6mb..sto se mene tice moze i ostati na 30mb ako bi tako dobio na kvaliteti..
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: konvertovanje hd mova

Postod Video Majstor » 04.10.2011 8:10

U tom slučaju, hajde najpre da vidimo analizu iz MediaInfo-a.
Prekopiraj ovde tekstualne informacije o originalnom fajlu iz MediaInfo-a pa da vidmo šta je to specifično za taj fajl.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: konvertovanje hd mova

Postod laert » 04.10.2011 18:53

zasad se mucim sa originalnim fajlovima u montazi..samo cekam da pc eksplodira :)

originalni fajl:

General
Complete name : E:\PROJEKTI\FEBO SPOT\SIROVINA\BEND\TOTALI\MVI_6113.MOV
Format : MPEG-4
Format profile : QuickTime
Codec ID : qt
File size : 37.7 MiB
Duration : 11s 633ms
Overall bit rate : 27.2 Mbps
Encoded date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Tagged date : UTC 2011-10-03 17:34:55

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : No
Format settings, ReFrames : 1 frame
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 11s 633ms
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 26.5 Mbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 30.000 fps
Resolution : 8 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.958
Stream size : 36.7 MiB (97%)
Language : English
Encoded date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Tagged date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

Audio
ID : 2
Format : PCM
Format settings, Endianness : Little
Format settings, Sign : Signed
Codec ID : sowt
Duration : 11s 633ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 705.6 Kbps
Channel(s) : 1 channel
Sampling rate : 44.1 KHz
Resolution : 16 bits
Stream size : 1 002 KiB (3%)
Language : English
Encoded date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Tagged date : UTC 2010-11-13 23:46:30


konvertovani:

General
Complete name : C:\Users\DeNjo\Desktop\MVI_6113.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 4.66 MiB
Duration : 11s 363ms
Overall bit rate : 3 439 Kbps
Writing application : Lavf52.81.0

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Advanced Simple@L5
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Duration : 10s 533ms
Bit rate : 3 550 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 30.000 fps
Resolution : 8 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.128
Stream size : 4.46 MiB (96%)
Writing library : XviD 1.2.1 (UTC 2008-12-04)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Format_Settings_Mode : Joint stereo
Format_Settings_ModeExtension : MS Stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Duration : 11s 363ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 128 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 44.1 KHz
Stream size : 178 KiB (4%)
Alignment : Aligned on interleaves
Interleave, duration : 24 ms (0.73 video frame)
Writing library : LAME3.98.4
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: konvertovanje hd mova

Postod Video Majstor » 06.10.2011 19:32

Ne vidim, ništa neobično, osim ove dve stvari:

Encoded date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Tagged date : UTC 2010-11-13 23:46:30
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.601-6 525, BT.1358 525, BT.1700 NTSC, SMPTE 170M

To su mi totalno nerzumljive oznake, mozda ima veze sa profesionalnim fotgrafijama, na primer nest o tome kako je bio podesen objektiv ili sl. Ili su mozda oznake koje razume samo Apple-ov softver (jer je .MOV apple-ov format)

Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
...
Bit rate : 26.5 Mbps

Level 4.0 je ogranicen na 20 Mbps a ovde piše da ima više od toga?! Čudno...

---
Što se tiče, konverzije u XviD, napravi sledece izmene
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Advanced Simple@L5
...
Bit rate : 3 550 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels

Pošto rezolucija prelazi maksimalnu SD (720x576) umesto Advanced Simple Level 5 trebas izabrati UNRESTRICTED profile na kartici za podešavanje XviD enkodera.
Nakon toga vrati se na kraticu video i stvai bitrate od 8000 kbps ili mozda jos vise ako ne budes zadovoljan...
3. gubim kvalitetu.

To ce biti reseno sa ovim povecanjem bitrateea i prebacivanjem na unrestricted.

2. opet dobijam tamniju sliku, nemam pojma zasto..

Ne znam u kojm programima si poredio, probaj u uobičajenim plejerima pustiti i original i rezultat pa vidi da li ima razlike.

Inače možeš to rešiti na kartici "Picture", klinki na taster effects i tu imaš uobičajene slidere za podešavanje boja.

Tako radi, za sada. A ako taj problem bude sa svim .MOV videom onda mi javi, pa cu morati prouciti tu problematiku .MOV fajlova. Retko ko se srece sa tim formatom pa se nisam mnogo bavio njime.

1. ulazni video mi ima 349 frameova, a izlazni iz codera 316..oba su 30fps progressive,
Da li je to samo podatak u programu, ili se bukvalno nestali neki delovi video snimka?
To moze biti uzrokovano neispravnim "timecode" informacijama u fajlu... to su greske koje ponekad nastanu usled lossless secenja ili ukoliko u samom apartu nije dobro napravljeno pauziranje i nastavljanje snimanja pa da se timecode nekako lomi...
Vredelo bi da se malo poigras sa programom MPEG Streamclip, jer on ima odredjene mogucnosti vezane za Apple-ove fromate. ...nemam sada vremena da isprobavam u vezi toga ali izmedju ostalog, svakako pokusaj i u tom programu videti da li se nesto moze...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: konvertovanje hd mova

Postod laert » 06.10.2011 23:30

cini mi se da sam stavljao profile na unrestricted jer sam pazljivo pratio tutorial..a bitrate sam pucao na max da vidim sta dobijem i nista..pokusat cu opet..do tad, skinuo sam mpeg streamclip, jer je u gore navedenom tekstu receno da s njim konvertujem, medjutim, oni tamo navode da se koristim sa Apple XDCAM EX 1080p30 (35 Mb/s VBR) ili ProRes ..ja nemam ni jedan ni drugi u opcijama..zasto to? jel se to moze nekako skinuti? mpeg streamclip mi daje dobar rezultat samo sto su mi preogromni fajlovi..u tom je problem..da su mi ovi codeci mislim da bi islo..satra se ja ovako, premiera mi pada svaki 10 minuta, a sad sam presao u after i crash se desava svakih par klikova, sreca pa sejvam..
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: konvertovanje hd mova

Postod Video Majstor » 09.10.2011 11:27

cini mi se da sam stavljao profile na unrestricted jer sam pazljivo pratio tutorial..a bitrate sam pucao na max da vidim sta dobijem i nista..pokusat cu opet..

Aj sad probaj ovako:

Na kartici video pod "Rate Mode" umesto "2-Pass" izaberi "Variable Bitrate" a umesto bitratea podesi "Video Quality: 99". To je metod enkodiranja pri kojem će enkoder sam birati bitrate ali kvalitet bi trebao biti maksimalan.
I dalej na kartici XviD treba biti podešen ona UNRESTRICTED.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: konvertovanje hd mova

Postod laert » 09.10.2011 13:44

sad je bolje..pise mi kompresija 1.7:1 (prosla je bila 7:1 cini mi se)..dobio sam file od 22mb a originalni je 36, nije toliko frka, mogu da radim s tim..

ali i dalje imam problem, i to velik..jos uvijek mi izbaci file od 316 frameova a originalni je 349..u cemu bi mogao biti problem?? nije mi to frka kod detalja gdje mi ne treba sinhro, ali kod kadrova svirke gdje mi treba jeste. da li ti pada na pamet ista zasto je to tako? ovo mi je zasad glavni problem..napominjem da su oba fajla 30fps progressive..znaci to je ostalo isto..

dalje, opet mi malo zatamni, ali hajde to i nije frka, ionako u postu zatamnim sam, problem je u ovim frameovima..ipak volio bih to rijesiti ako je moguce..

da li je moguce postici kompresiju 1:1 ikako? znaci da file od 36mb ostane 36 samo da je u avi umjesto mova?

spot sam zavrsio, uskoro cu ga postaviti ovdje..radio sam bez konverta ikakvog, sa h.264 .mov fajlovima (prokleti bili), tako da sam bio na velikim mukama, padala je premiera nebrojeno puta, a after eff da i ne pricam..moram to rijesiti cim prije da mogu normalno da radim u buduce..hvala puno, i nadam se da cemo i ovo preostalo da rijesimo ;)
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: konvertovanje hd mova

Postod Ilidan » 09.10.2011 22:54

Mogao bi da pokušaš sa Avidemux kako bi konvertovao ili prepakovao bez konverzije u neki drugi kontejner, AVI ili MP4. A pošto radiš dalju obradu, kao posrednički kodek odaberi neki lossless kodek kao što je Huffyuv. Ili MJpeg koji ima gotovo nevidljive gubitke. A ako koristiš neki drugi program koji podržava VFW kodeke, možeš da koristiš Lagarith koji je takođe lossless. Postoji i x264vfw koji ima lossless mod ili samo odabereš nizak CRF (8-12) bez B frejmova i dobiješ prilično kvalitetan intermedijarni fajl u AVI kontejneru.
Ili da raspakuješ strimove kao elementarne koristeći YAMB pa video strim indeksiraš koristeći DGAVCIndex i to zatim otvoriš preko Avisynth skripte ako ti program za editovanje podržava AVS fajlove kao ulaz.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron