upper/lower fields?

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Re: upper/lower fields?

Postod Ilidan » 16.11.2011 15:24

felino je napisao:Dobro, hvala ti na savetu, probacu i to. Ako brze prikazuje frejmove, znaci da se ukupna duzina videa smanji? Video a i ton se za tih 4,166666 % ubrza (veropvatno na to mislis) ali verovatno ima gubitaka jer procenat ubrzanja nije ceo broj pa se mora zaokruzivati, zar ne?

Da li ima gubitaka zavisi od načina na koji se radi ta konverzija.
1. Ako se radi klasičan speedup skraćuje se trajanje videa ali zato svi frejmovi ostaju netaknuti. Samo se prikazuju brže. Pošto se video skraćuje audio mora da se ubrza (risempluje). Speedup se radi tako što se signalizira dekoderu/plejeru/enkoderu da tretira video kao da je 25fps a ne 24fps. Na taj način se samo frejmovi brže prikazuju.
2. Ako se radi interpolacija frejmova, neki frejmovi će biti dodati a neki zamenjeni pa to šteti kvalitetu videa. Audio ostaje netaknut jer se ne menja trajanje video materijala.
Ja sam govorio o prvoj opciji. Ako Vegas to ne podržava, nije loše da pripremiš klipove nekim drugim programom koji to podržava pa te nove klipove koristiš u projektu.

felino je napisao:Meni nije jasno to sto pise u uputstvu kamere da 24p i 30 p snima kao 60i. 'ajde to za 30p mi je nekako i jasno ali kako 24p? Sigurno ima nekih gubitaka, mislim konverzija itd? Ili se samo fajl prijavljuje kao da je 24p a ono u stvari nije, drugim recima prevara?

Telecine. Tako se 24p i 30p čuvaju kao 60i. U stvari, po evropskoj numeraciji 60i je u stvari 30i. U Americi 60i znači 60 poluslika (fields), dok u Evropi je oznaka 30i i znači 30 frejmova od po dve poluslike. 24p u 30i (evropski) se smešta tako što se svaka slika (frame) deli na 2 poluslike (fields), neke od poluslika se dupliraju, rearanžiraju u 30 frejmova kao interlace i tako čuvaju.

felino je napisao:Usput da pitam nesto. U redu, rekoste da radim deinterlace (project properties ili pojedinacno po klipu) kada u projektu imam pomesano upper field i progressive klipove - u slucaju da hocu da mi eksport bude progressive. Jasno, a zanima me kada su mi svi snimci u projektu upper field a hocu da mi eksport bude progressive da li je dovoljno da samo pri eksportu u parametrima odredim progressive ili je ipak potrebno da u samom projektu prethodno uradim deinterlace?

Možeš i na kraju, nije problem.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: upper/lower fields?

Postod Video Majstor » 17.11.2011 0:05

Usput da pitam nesto. U redu, rekoste da radim deinterlace (project properties ili pojedinacno po klipu) kada u projektu imam pomesano upper field i progressive klipove - u slucaju da hocu da mi eksport bude progressive. Jasno, a zanima me kada su mi svi snimci u projektu upper field a hocu da mi eksport bude progressive da li je dovoljno da samo pri eksportu u parametrima odredim progressive ili je ipak potrebno da u samom projektu prethodno uradim deinterlace?

Shavatm da je to dilema kojda te muči kroz već duže vreme... Dorbo pitanje!

U velikoj meri je svejedno. Ali evo nekih sitnih razlika:
- Ako u vegasu koristis neke efekte i tranzicije onda će oni ovisno o tome da li si uključio de-interlace biti primenjeni na interlace video ili na progressive video. Razlika je dakle moze biti u tome koliko dobro će obaviti te efekte. Ja pretpostavljam da ća nešto kvalitetnije da ih obavi u slučaju progressive metoda ali možda je i isto. Moralo bi se utvrditi eksperimentom. Napravi jedan video sa puno tranzicija i odradi ga na oba načina pa pokušaj uporediti rezultate. Obrati pažnju na kvalitet pokreta u tim tranzicijama i na rubove objekata.
- U slučaju da nije uklučen de-interlace u projektu sam export će trajati malo duže jer je rad sa fieldovima nešto (hardverski i softverski) zahtevniji nego sa frejmovima.

Dakle, definitivni odgovor glasi: za taj slučaj koji si pitao, ili je svejedno ili je nešto malo bolje odraditi de-interlace odmah u projektu.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: upper/lower fields?

Postod felino » 23.11.2011 13:12

Ilidan i Video Majstor, izuzetno sam vam zahvalan na odgovorima nego se ne javljam ovde jer mi se jos pitanja vrzma po glavi koja nikako da postavim pa kad mi se iskristalise sve to i izvrsim probe svega o cemu smo pricali, javicu se. U medjuvremenu, umesto na 60i (americkih) snimao sam na 24p pa cu tako i da nastavim, nadam se da ce se lepo uklopiti sa onih prvobitnih 60i a naravno, napravicu i probe...uh...cujemo se!
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: upper/lower fields?

Postod Video Majstor » 25.12.2011 22:18

Kamera je Canon VIXIA HF 200. Karakteristike:

Snima na SDHC
NTSC AVCHD MPEG-4 AVC/H.264
Do 1920x1080 (fullHD)
senzor 1/4" CMOS approx. 3.890.000 pxl, movies: 2.990.000 pxl
Mogu da podesavam sledece:
60i, 30p i 24p
1920x1080 sa 24 i 17 Mbps
1440x1080 sa 12, 7 i 5 Mbps

Zbunjen sasm ovim sto pise u uputstvu kamere:
Recordings made with the PF24 and PF30 frame rate are converted and recorded on the memory as 60i.
Hm, kakva je onda svrha 30p i 24p na toj kameri kada se sve i tako snima kao 60i? Da li je sve u stvari 60i a fajl se samo "prijavljuje" kao 24p ili 30p?

felino, danas sam tek shvatio šta tačno znači to PF24 i PF30 i njihovo objašenjenje...
Evo objašnjenja, ukratko:

Prvobitna AVCHD specifikacija nije omogućavala Full HD 1920x1080 Progressive već samo 1080i (interlaced). To je omogućeno tek kasnije (dodato je u AVCHD 2.0 specifikaciju tek 2011-e) tako da starije AVCHD kamere nemaju jednostavan mod snimanja FullHD Progressive nego koriste ovakve "varke".

Međuti senzori tvoje kamere kada namestiš na PF30 zaista grabe sliku 30fps Progressive metodom. Ali ona se u video zapis stavlja u interlaced formatu.
Pri enkodiranju tog videa u 60i koji se odvija u kameri, dolazi do sečenja jednog snimljenog (Progressive) frejma na dva fielda i predaju se enkoderu kao da su to dva obična fielda snimljena Interlaced metodom. Međutim pošto su ti fieldovi nastrali od progressive frejma, vidljive razlike skoro da nema, u odnosu na pravi progressive. To je isto kao da za progressive video pri eksportu slučajno podesiš da je interlaced.

Ako sam ja sve dobro shvatio, to je samo da bi se ispoštovao prvobitni AVCHD standard i radi kompatibilnosti sa (starijim) AVCHD plejerima i softverom koji jednostavnio ne očekuje AVCHD 1920x1080 Progressive.
Prilično sam siguran da možeš taj video tretirati kao 30fps Progressive u programima za video montažu i da neće biti nikakvih primetnih gubitaka.

Ovo iznad je dakle objašnjenje za PF30. Kod PF24 situacija je komplikovanije u tom smislu što ne možeš taj video tek tako da tretiraš kao da je 24fps. Razlika izmedju 24p i 60i je dosta velika i može doći do raznih komplikacija. Iskoristivost PF24 moda je duga priča i ostavićemo je za drugu priliku.

Za sada ti preporučujem da na tvojoj kameri koristiš mod PF30 a projekte podešavaš na 30fps Progressive. Naravno obavezno naprvi nekoliko proba da proveriš ovo što sam rekao!
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: upper/lower fields?

Postod felino » 28.12.2011 18:17

Mnogo ti hvala na trudu, Video Majstore! :clapping: Trebalo bi mi mnogo istrazivanja da sam doznam ovo sto si rekao. Ja sam, na zalost, vec snimio dosta toga sa 24p pa cu se, bar do kraja ovog sto sam poceo, drzati na 24p - bar verujem da je tako bolje. Prvo snimanje je bilo na 60i a ostala su na 24p.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: upper/lower fields?

Postod Ilidan » 29.12.2011 18:31

Umesto što nagađamo kako kamera snima, zar ne bi bilo lakše da nam felino okači neki kraći klip od 5 do 10 sekundi u 24p i 30p modu pa da to pogledamo i vidimo kako su frejmovi sačuvani i koliko je teško izvući progressive iz svega toga?
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50
Prethodni

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju

cron