trebam pomoc oko video kartice

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 20.09.2011 1:19

zdravo :)

nov sam na forumu pa ako sam pogrijesio podforum, izvinjavam se.

ovako, bavim se videom oko 2 godine, vecinom sam se bazirao na ucenje softverske obrade (montaza, composting, 2d/3d animacije itd) tako da sam malo izostao sto se tice hardvera i nemam puno znanja pa ako negdje pisem gluposti :blush: .. dobio sam blackmagic decklink hd extreme karticu i ne koristim je, :agree: znam, smijesno je i meni..pokusao sam, premiera pada, moram rendati avi fajlove itd itd itd..problemi sami..ali znam da je to kartica fenomenalna i neda mi mira. ona ima mogucnost 4:4:4 kompresije videa sto mene izuzetno zanima jer se bavim ponajvise compositingom i cesto koristim green screen, a keying je najbolje raditi sa tom kompresijom...tako sam barem citao po netu...po dosadasnjem mom workflow-u bude to sve ok, nije za odbacit, ali primjetim razne nedostatke (trepere mi rubovi itd)

moje pitanje nije ustvari pitanje nego zamolba da mi neko ko poznaje taj sistem, da mi malo objasni kako to funkcionise, kako se poveze kartica ( nisam siguran jesam li to dobro uvezao sa pc-om ) i kako se ispravno koristi..fakticki ja nemam pojma oko nje ili bilo koje druge kartice, osim sto znam da sluze za bolju kompresiju. kakva je njena koristi kod captura? jel mi daje neku razliku ako radim capture preko nje, dobijem tu 4:4:4 boju pa onda radim key, ili mi je to sasvim svejedno posto radim u uncompressed avi??? i sta ustvari znaci tacno 4:4:4? znam da je post malo zbunjen, puno nekih osnovnih pitanja, ali nemam bas pojma o tome, a zelim nauciti..cackao sam po netu, nista bas, na ovoj stranici sam procitao par dobrih stvari pa...molim pomoc ;)
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod Video Majstor » 20.09.2011 18:16

Odlično pitanje! Profesionalne video editing kartice su jedna od teme koje su na redu da o njima pisem na sajtu. Za sada cu ti obajsniti delove te problematike koje razumem. A nadam se da ce se prikljuciti i neko sa konkretnim iskustvima sa tim karticama.

sta ustvari znaci tacno 4:4:4?

To je jean od metoda digitalnog zapisa boje. U poredjenju sa ostalima je kvalitetniji jer omogucava da svaki pixel ima posebnu informaciju o njegovoj boji. Nedostatak je sto snimak sa takvim zapisom boja zauzima vise mesta.

Evo malo teorijskog objasnjenja:
Svaka boja koju vidimo moze se postici mesnjem crvene, zelene i plave svetlosti. Najprostiji digitalni zapis to i radi, tj. za svaki pixel je posebno zapisana boja pomocu tri podatka, znaci jacina crvene komponente, jacina zelene komponente, i jacina plave komponente. pomocu ta tri podatka svakom picelu se precizno moze odrediti nejgova boja koju ce gledaoc videti.
Taj najosnovniji nacin digitalnog zapisivanja slike u boji se zove RGB (Red, Green, Blue tj. Crvena, Zelena, Plavi).

E sad ljudi su primetili da u prirodi na maloj povrsini obicno nema mnogo boja vec samo jedna u razlicitim nijansama. Na primer list sa drveca ili trave je ceo zelen samo nije jedne zelene nijanse vec mnogo zelenih nijansi. More je plavo ali razlicite nijanse plave. Oblaci su beli ali potpuno beli vec razlicite nijanse od bele do sive. Pustinjski pesak je žut ali ne ujednačeno več različite nijanse žute itd...
To je ljudima dalo ideju o prirodnijem zapisu boja od RGB-a. Umest R,G i B komponente zapisuje se Hue (boja odredjena tackom na skali duginih boja) a druge dve komponente Saturation i Brightness odredjuju nijansu te boje. Šta se time postiglo?
Pošto je prirodni list zelene boje za ceo list može se koristiti ista Hue komponenta a a posebno za svaki pixel ove dve koomponente koje odredjuju nijansu. Za snimak neba moze se koristiti zajednica Hue komponenta jer je celo nebo plavo a posebno za scvaki pixel druge dve komponente koje odredjuju nijansu svakog picela... itd.
Znači koristćei ovaj prirodniji sitem boja Hue, Saturation, Brightnes može se slika u boji zapisivati logičnije i štedljivije.

Kod 4:4:4 zapisa boja za svaki pixel se zapisuje sva tri podatak o njegovoj boji. 8 bitova za Hue, 8 bitova za Saturation i 8 bitova za Brightness. Znači ukupno 24 bita podataka za boju svakog pixela.

Kod štedljivijih metoda zapisa kao što je na primer 4:2:0 Hue je zajednički za svaak 4 pixela, a Saturation i Brightness su zajednički za svaka dva pixela. Tako da se za svaki kvadratic od 4 pixela potrosi 56 bita (24+8+8+8+8) umesto 96 (24+24+24+24) kao kod sistema 4:4:4.
Dakle otprilike 40% bitova se ustedi. Zapsi slike i videa moze da zauzme oko 40% manje mesta nego sa metodom 4:4:4 a gledaoc pri tome tesko moze da uoci neku razliku u kvalitetu.

Verovatn ovo nisam savrseno objasnio ali vise od toga i ne mroas znati. U sustini se svodi na sledece:
RGB i 4:4:4 metode su precizne ali snimci zauzmu vise mesta. Dok su metode kao 4:2:0 (koje se koriste za televiziju, DVD i DivX filmove) malkice manje precizne ali zato znacajno stedljivije.

Generalno je princip da tokom obrade bude sto manej konverzija i da se kvalitet sto vise cuva. Za capturing je svakako blje raditi sa 4:4:4 da bi tokom obrade imao sto manje gubitaka. A kasnije kada projekat bude gotov eksportuje se u odgovarajuci format za masovnu potrosnju (za kucne DVD plejer, za televiziju, za youtbe itd...) koji podrazumeva neke gubitke.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 20.09.2011 18:58

pa to sam i donekle razumio, koliko sam mogao skontati na engleskom, znaci ne bas 100% ali 90% mi je bilo jasno..

znaci u sustini ovako, proces od snimanja, vadim kasetu ubacujem u vtr i zapocinjem capture, tad u sustini pocinje digitalni zapis i tad mi je ustvari potrebna 4:4:4 konverzija..taj dio znam.

medjutim, trenutno u firmi snimamo preko kartica (kaseta kao backup), karticu ukopcam u pc i obicno copy/paste na hard disk..da li je tu vec uradjena neka kompresija ili je to uncompressed avi?? to me malo buni..da li kartica sama po sebi koristi microsoft dv drajver da kompresuje fajl?
inace u after effects kad importujem fajl mi pise kompresija, i za ove sa kartice mi pise microsoft dv, pa pretpostavljam da jeste..da li ja od svake kamere mogu da izvucem 4:4:4 kompresiju ili samo od nekih, posto sam citao da od dslrova se to ne moze..

gore sam rekao, zanima me to ponajvise zbog kljuca ali i inace zbog kvalitete videa.

danas sam malo caprkao po kartici..vtr nam je sony hd nesto nisam bas zapamtio tacno..ovo ce sad mozda malo biti zapetljano, ali napominjem opet, nemam bas blage veze tako reci pa ne zamjeri..

kamera snima dv pal.

koristio sam sdi ulaze/izlaze (mozda pogresan odabir?)..

vtr mi ima slijedece izlaze: video, s-video i hd/sdi

prikopcam kabal u vtr na video izlaz (pokusao sam i na hd/sdi) -> kartica hd/sdi ulaz, podesim na control panel/blackmagic controls input kao sdi, udjem u premieru, otvorim capture prozor, postavim blackmagic capture i nece..pise device offline.. :dash2: pokusao sam sa razlicitim ulazima premjestati kablove nece i dalje..ako mi mozete pomoci kako se kopca pravilno bio bih jako jako jako zahvalan ;)

bilo bi mi lakse kad bih znao razliku izmedju sdi, s-video i video izlaza.. na kartici imam po 2hd/sdi ulaza i 2hd/sdi izlaza (channel a i b), te jedan kabal koji se grana na priblizno 10 drugih ( R out, Y out composite itd ) to sam skontao da ne moram koristiti nego da moram potrefiti pravi od ova 2. ali naravno ne radi ni jedan :skull: u mutnom sam :help: :help:

ne poznajem neke osnove pa je to meni jako tesko sad da shvatim..
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 20.09.2011 23:57

e stranica je stvarno super! svaka cast :good: malo sam pregledavao sta sve ima, i pronadjem ovo za kablove..s-video hdmi composite i to..sad mi je to malo jasnije..sutra na poslu opet cackam! pozz
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod Video Majstor » 21.09.2011 2:50

Hvala!
Ja sam za danas iscrpljen. nastavicu da ti odgovaram sutra ili prekosutra. Do tada citaj tekstove sa sajta. Tu je jako mnogo vrednih informacija za koje je meni trebalo nekoliko godina da ih naucim.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 21.09.2011 14:42

druze sredio sam sve, prikopcao sve radi!! :drinks: samo me zanima jos jedna stvar, zasad mi capture radi na 10 bit 4:2:2, a zelim 4:4:4..u premieru pa na capture settings nemam opcije uopste da biram, imam u na rendering, izaberem 10 bit 4:4:4 ali mi onda ne radi capture kako treba, samo crna slika..jos da mi je to rijesiti..kartica ima fenomenalnu kompresiju, uzmem avi MJPEG kompresor (cini mi se da se tako pise), izbaci mi fajl malo veci od microsoftovog mpega a sto se tice kvalitete fakticki ne promijenjen od originala.. jos malo cacakam valjda cu i to pronaci..sve u svemu, hvala puno, da nije ove stranice ne bih to rijesio!
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 22.09.2011 0:55

druze pisi sto prije rad o video karticama, treba mi :) jel ona moze da eksportuje mpeg2? nemam ga u opcijama, samo avi, i onda par preseta za avi, mozda da skinem neke drivere ili?
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod Video Majstor » 22.09.2011 18:32

Aj napisi tacan naziv tvoje kartice? Pa cu da potrazim specifikacije i uputstva za nju i onda cu ti reci tacno sta moze.

jel ona moze da eksportuje mpeg2?
Ne mora biti. Te kartice uglavnom obavljaju kvalitetnu digitalizaciju i ubrzavaju posao programa za video montazu. A sama video komresija u MPEG-2 nije problem ni za starije racunare. One sluze da ubzaju ceo proces i da sprece gubitke izvornog snimka pri digitalizaciji ili pri prosledjivanju videa u druge uredjaje. Kada one ubrzaju ceo proces koji prethodi kompresiji onda nije mnogo duze ni kada tome pridodas trajanje kompresovanja.

...Naravno mozda ipak moze ali jos uvek ne znam dok ne proucim dokumentaciju.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod laert » 22.09.2011 23:58

kartica je blackmagic decklink hd extreme.

nije mi jasno to "ubrzava proces"..nista ona meni ne ubrzava..rendanje isto traje, export takodjer kao bez nje kad radim..capture real time, koliko traje-toliko unosi..

znaci ja preko nje mogu samo u .avi export da radim..hmm..ona mi onda fakticki samo sluzi za bolji capture zar ne?

to je dobro ali..puno mi znaci kakav je krajnji proizvod, tj. mpeg2 file, ako ne moze bolje nego ono iz premiere.. :(

jel postoje neki bolji mpeg2 compresori pa da radim s njima..negdje sam citao da profi po svijetu exportuju avi pa ga onda npr u pro coderu kompresuju u mpeg2. koji je najbolji nacin da dobijem sto bolji mpeg2 ako ne mogu preko kartice?
laert
Član foruma
 
Postova:  30
Pridružio se:  20.09.2011 0:51

Re: trebam pomoc oko video kartice

Postod Video Majstor » 25.09.2011 6:04

nije mi jasno to "ubrzava proces"..nista ona meni ne ubrzava..rendanje isto traje, export takodjer kao bez nje kad radim..capture real time, koliko traje-toliko unosi..

Pa ja govorim uopšteno. A konkretn oza tvoju karticu još uvek ne znamo da li je sve dobro spojeno i podešeno.

Nisam još stigao da potražim uputstva. Čim nađem javljam.

koji je najbolji nacin da dobijem sto bolji mpeg2 ako ne mogu preko kartice?

Evo na našem sajtu imaš već uputstva za podešavanje dva najbolje MPEG-2 enkodera:.
http://www.videomajstor.com/meni-enkoderi
MainConcept MPEG-2 enkoder je već ugrađen u Premiere pa možeš i iz njega direktno.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju

cron