Rezolucija video snimka

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Rezolucija video snimka

Postod dex » 16.09.2011 9:03

Na računaru imam instalirana dva windowsa, xp i 7.Kada snimke sa kamere prebacim u windows xp, oni imaju rezoluciju 1024x576, a kada ih prebacim u windows 7 onda im je rezolucija 720x576.(Obe rezolucije sam proverio programom Media Info).Sve što je vezano za video radim u windows 7 gde mi se prikazuje da je rezolucija svih snimaka sa kamere 720x576.Ovde je verovatno reč o podešavanju monitorske rezolucije ali ono što mene zanima je koja je u stvari rezolucija mojih snimaka.Kada započinjem nov projekat u Premieru moram da unesem izvornu rezoluciju snimka.Šta da unesem.Unapred zahvalan.
dex
 

Re: Rezolucija video snimka

Postod Video Majstor » 17.09.2011 20:34

Ako su nimci nastali SD kamerom onda je maksimalna moguca rezolucija 720x576 (jer je to maksimalna SD rezolucija).

E sad pitanje je kojom ste tehnikom zapravo obavitli to prebacivanje. Ako je to radjeno sa nekim programom za video capturing onda je on konvertovao tu rezooluciju u onu koja mu je zadata. ... Kojom tacno metodom ste prebcivali snimke na racunar?

(Obe rezolucije sam proverio programom Media Info)

U nekim video fajlovima osim originalne retolucije bude navedena i preporucena rezolucija u kojoj video pri gledanju najbolje izgleda. Za video rezolucije 720x576 sa 16:9 aspect ratiom, preporuceno je da se pri pustanju razvuce na 1024x576 ...mozda je mediainfo u tom slcuaju ocitao taj podatak o preporucenoj rezoluciji.
- Najbolje prekopirajte podatke iz oba slucaja ovde u poruku pa cu ja onda reci sta je u pitanju kad vidimo.

koja je u stvari rezolucija mojih snimaka.Kada započinjem nov projekat u Premieru moram da unesem izvornu rezoluciju snimka.Šta da unesem.Unapred zahvalan.

Pa ako su su svi snimci koji ce biti korisceni u tom projektu sa iste kamere (i istim podesavanjima kamere) onda je najbolje da projekat bude podesen sa identicnim parametrima. Najverovatnije treba izabrati 720x576
...ali za svaki slucaj odgovorite mi na gore navedena pitanja pa cu znati tacnije.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Rezolucija video snimka

Postod dex » 19.09.2011 9:27

Svi snimci su snimani istom kamerom na isti način i capturing je rađen na isti način.U pitanju je kamera digitalni kamkoder DCR-SX45E, SONY.Kamera snima u MPEG-2 formatu.Uz kameru sam dobio softver pomoću koga je jedino moguće izvršiti capturing.U pitanju je Sony PMB.(Na netu nisam uspeo da nađem drajvere kako bih mogao raditi capturing sa drugim programom).Ovaj softver u opšte ne dopušta mogućnost da se reguliše rezolucija snimaka pri capturingu.Dakle, kada prebacim snimke u windows xp onda im je rezolucija 1024x576.Kada ih iz tog windowsa analiziram to im je rezolucija.Kada ih prebacim u windows 7 onda im je rezolucija 720x576.Isto tako kada iz windowsa 7 (dakle podigao sam sedmicu) uđem ufolder koji je na windowsu xp i pogledam propertis tih istih snimaka, oni takođe imaju rezoluciju 720x576.(ti isti snimci, u istom folderu kada ih posmatram iz xp-a imaju 1024x576.Sada ću poslati tekstualni prikaz iz media info jednog snimka (iz windowsa 7) a onda ću otvoriti windows xp i poslati tekstualni prikaz istog snimka ali iz windowsa xp.
WINDOWS 7Općenito
Potpuni naziv : G:\VIDEO\DŽUDO\TRENINZI\Maj-Jun 2011\20110530193124.avi
Oblik datoteke : AVI
Oblik datoteke/Informacija : Audio Video Interleave
Veličina datoteke : 13,4 MiB
Trajanje : 20s 426ms
Ukupni protok podataka : 5 .493 Kbps
Kodirajući program : MEncoder Sherpya-SVN-r30075-4.2.5
Kodirano pomoću knjižnice : MPlayer

Video
ID : 0
Oblik datoteke : AVC
Oblik datoteke/Informacija : Advanced Video Codec
Profil oblika datoteke : [email protected]
Postavke oblika datoteke za CABA : Da
Postavke oblika datoteke za ReFr : 5 sličice
ID kôdeka : h264
Trajanje : 20s 40ms
Stopa protoka podataka : 5 .360 Kbps
Širina : 720 piksela
Visina : 576 piksela
Omjer slike : 16:9
Protok sličica : 25,000 fps
Standardno : PAL
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bita
Vrsta pregledavanja : Progresivno
Bita/(piksela*sličica) : 0.517
Veličina toka : 12,8 MiB (96%)
Kodirano pomoću knjižnice : x264 core 80 r1376 3feaec2
Postavke kodiranja : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=umh / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.0:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=1 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / wpredb=1 / wpredp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / rc=cqp / mbtree=0 / qp=20 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=0

Audio
ID : 1
Oblik datoteke : WMA
Inačica oblika datoteke : Version 2
ID kôdeka : 161
ID kôdeka/Informacija : Windows Media Audio
Trajanje : 20s 426ms
Stopa protoka podataka : 224 Kbps
Kanali : 2 kanala
Učestalost uzorkovanja : 48,0 KHz
Veličina toka : 559 KiB (4%)
Interleave, trajanje : 42 ms (1,05 video-sličica)
Interleave, trajanje predučitava : 511 ms
dex
 

Re: Rezolucija video snimka

Postod dex » 19.09.2011 10:21

Evo kontaktirao sa centar za podršku Sony.Oni su mi rekli da kamera snima u rezoluciji 720x576/50i. Pitam se da nije kvaka u ovom 50i...Hvala i pozdrav.
dex
 

Re: Rezolucija video snimka

Postod Video Majstor » 20.09.2011 17:08

Definitivno mozes u Premirere podesiti 720x576 PAL 25 fps Progressive 16:9 aspect ratio, tj. kao sto pise u ovim podacima.

Ali iz radozanlosti ako mozes da posaljes i ovo:
onda ću otvoriti windows xp i poslati tekstualni prikaz istog snimka ali iz windowsa xp.

Da bas vidimo sta je...

---
Posto je snimak u 720x576 sa 16:9 aspect ratiom, ngeneralno se smatra da je prikaz u 1024x576 rezoluciji najpozeljniji jer na njoj takav video najlepse izgleda.


capturing je rađen na isti način.U pitanju je kamera digitalni kamkoder DCR-SX45E, SONY.Kamera snima u MPEG-2 formatu.Uz kameru sam dobio softver pomoću koga je jedino moguće izvršiti capturing.U pitanju je Sony PMB.(Na netu nisam uspeo da nađem drajvere kako bih mogao raditi capturing sa drugim programom)

Reci mi sa kakvim tacno kablom je spojena kamera sa kompjuterom pri capturingu?

Kamera snima u MPEG-2 formatu

Znaci trebalo bi da je MPEG-2 a u podacima pise da je AVC (poznatiji kao H.264 ili MPEG-4 AVC)
Oblik datoteke : AVC
Oblik datoteke/Informacija : Advanced Video Codec
Profil oblika datoteke : [email protected]

a to znači da je taj softver obavljao rekompresiju pri capturingu.

---
Za ove snimke koje do sada imas podesavaja 720x576. A za dalje definitivno postoji bolji nacin capturinga. Opisi mi detaljnije ono gore sto sam pitao u vezi kabla.
I jos jedno pitanje, da li si probao direktno u Premieru da vrsiss capturing?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Rezolucija video snimka

Postod dex » 20.09.2011 20:06

Media info i u xp-u pokazuje istu rezoluciju 720x576 (ranije nisam proveravao pomoću media info nego preko propertis dijaloga u plejeru) ali kada snimak otvorim u nekom plejeru (npr.windows media player) u propertis dijalogu za snimak piše 1024x576 u xp-u a u windows 7 720x576.Za capturing koristim USB kabl koji sam dobio kao deo opreme uz kameru.Što se tiče direktnog capturinga u Premier ne ide jer nemam drajvere a tražio sam ih poprilično dugo na netu i nisam uspeo da nađem.Jako bih voleo kada bih mogao raditi capturing direktno u Premier.Što se tiče formata on je MPEG-2 a ovu rekompresiju sam naknadno izvršio (nije nastala pri capturingu), nešto sam isprobavao sa codecima.
dex
 

Re: Rezolucija video snimka

Postod Video Majstor » 21.09.2011 1:58

ali kada snimak otvorim u nekom plejeru (npr.windows media player) u propertis dijalogu za snimak piše 1024x576 u xp-u a u windows 7 720x576.

To je onda samo karakteristika plejera u kojem ste otvarali fajl. Plejeri nisu napravljeni za analizu fajlova pa se na te podatke ne trebate oslanjanje.
Koristite uvek MediaInfo ili GSpot za analizu.

Sto se tice drugih nacina capturinga za vasu kameru, sad sam poprilicno zauzet ali cinm uhvatim vremena pogledacu da li se nesto moze uraditi.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Rezolucija video snimka

Postod dex » 21.09.2011 7:49

Hvala vam na pomoći i angažovanju.I još nešto, ovo je ubedljivo najbolji sajt iz ove oblasti u Srbiji ali i šire
dex
 

Re: Rezolucija video snimka

Postod Video Majstor » 22.09.2011 17:38

Hvala na komplimentu!

---
Nego, posto si mi pre javio da si imao problema sa registracijom na forumu. Reci mi koje si korisnicko ima bio odabrao pa cu ja rucno obaviti aktivaciju?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Rezolucija video snimka

Postod dex » 22.09.2011 20:15

Odabrao sam Dejan
dex
 
Sledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju

cron