Sabijanje slike DVD videa po visini

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod veki » 16.11.2010 15:49

Posto je ovo moj prvi post na ovom forumu, zelim pre svega da pozdravim domacina i da pohvalim nacin na koji je ceo sajt uradjen. Molim da se ovo ne shvatiti kao ulizivanje administratoru zbog toga sto cu u nastavku upitati za savet, vec zaista mislim da je na ozbiljan nacin pristupio izradi projekta. :D

Evo sta zelim da pitam za savet:
Imam izmontiran DVD video snimak (ubacenni titlovi, tranzicije, meni, itd.) u rezoluciji 720x576 i aspect ratio 4:3. Problem je u tome sto je slika izduzena, pa ljudi i objekti na njoj izgledaju normalno tek kad se pregled u plejeru prebaci na 16:9 (a to na mnogim televizorima i nekim plejerima takodje ne moze da se izvede).
Dakle ja prakticno treba da nekako deformisem sliku, da je sabijem po visini, da bi izgledala normalno. Da li neko moze da mi pomogne kako to najefikasnije da izvedem?
Korisnikov avatar
veki
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  15.11.2010 16:52

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod Video Majstor » 16.11.2010 19:06

Dobrodosao! :drinks:
Hvala na komplimentima! :)

Imam izmontiran DVD video snimak (ubacenni titlovi, tranzicije, meni, itd.) u rezoluciji 720x576 i aspect ratio 4:3. Problem je u tome sto je slika izduzena, pa ljudi i objekti na njoj izgledaju normalno tek kad se pregled u plejeru prebaci na 16:9 (a to na mnogim televizorima i nekim plejerima takodje ne moze da se izvede).

Pre svga u DVD authorng programu treba odabrati Aspect Ratio 16:9 i onda bi sve trebalo biti u redu. Kućni DVD plejeri bi svi trebali da imaju rešenej za prikaz 16:9 videa na običnom 4:3 ekranu. Obično na daljincu bude taster "Aspect Ratio" ili "Pan & Scan / letterbox. Ili se udje u meni pa trazi opcija "aspect ratio".
Ako sve dobro uradiuš u DVD authoring programu onda će svaki DVD plejer automatski prikazati sliku ispravno bez izduživanja.

Evo i dva videa koji lepo prikazuju razliku izmedju Letterbox i pan & scan metoda.



Drugi način je da ti enkodiraš video tako da 16:9 sliku smestiš u 4:3 aspect ratio letterbox metodom. U programima za enkodiranje obično može da se izabere center picture ili letterboxing i sl. da bi izabrao takav metod. Ako tako uradiš onda slika "zauvek" ostaje letterbox metodom upakovana u 4:3 sliku čak i na 16:9 ekranima.

Sad, napiši koji softver koristiš pa da vidim kako da ti pomognem iu podešavanju...
Ako se nisi odlučio za neki DVD authorng program onda svakako preporučujem TMPGEnc Authorng Works.
Ovde http://www.videomajstor.com/encoder-tmpgenc-mpeg2
imaš vodič za podešavanje njegovog MPEG-2 enkodera koji ti može biti od pomoći.

Takođe ako već nisi pogledaj o ovo http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod veki » 17.11.2010 13:06

Za montazu i authoring sam koristio Intervideo WinDVD creator. Koristim ga vec nekoliko godina, pre svega jer je jednostavan za upotrebu. Ja se montazom do sada nisam bavio intenzivno i komercijalno, ali se trudim da rezultat rada izgleda kako treba (da ne kazem profesionalno), jer je u pitanju video sa ozbiljnih dogadjaja (republicki festival kulturno-umetnickog stvaralastva i sl.). I zaista je tako i bilo, osim nesto losije uradjenih opcija za titlove, sve ostalo kao rezultat iz ovog programa izgleda kao profesionalno pripremljeno. Ovaj program nema kao opciju da se odabere aspect ratio 16:9.

Imam jos jedan program, koji je bas za DVD authoring, a to je Ulead DVD movie factory 4. Mislim da sam ga dobio uz TV karticu. Video sam da ima opciju za 16:9 i da je krajnje jednostavan za savlatadavanje.
Porobao sam i program koji ste pomenuli, TMPGEnc Authoring. Takodje mi se cini karajnje intuitivan, ali nisam isprobavao nista dublje jer sam nasao samo probnu verziju koja ostavlja watermark, nisam isam hteo da se cimam sa trazenjem full verzije jer ne znam da li ce mi resiti ovaj specifican problem.

Sad, ako sam vas dobro razumeo, kazete da bi moj problem sa izduzenom slikom mogao biti resen jednstavno tako sto bih motiran materijal ubacio u neki od ovih programa za DVD authoring i uz promenu aspectratia i odredjena podesavanja ponovo uradio authoring?
Korisnikov avatar
veki
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  15.11.2010 16:52

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod Video Majstor » 17.11.2010 15:48

Ovaj program nema kao opciju da se odabere aspect ratio 16:9.

Ako zaista nema onda je to ogroman nedostatak. ..proverite da li se možda 16:9 naziva Widescreen ili Wide screen

Tražio sam neki tutorijal za program koji koristite ali našao sam samo da mnogi imaju taj problem sa tim programom.
Moglo bi pomoći da ako imate uputstvo od WinDVD Creatora da mi pošaljete na emil.

Sad, ako sam vas dobro razumeo, kazete da bi moj problem sa izduzenom slikom mogao biti resen jednstavno tako sto bih motiran materijal ubacio u neki od ovih programa za DVD authoring i uz promenu aspectratia i odredjena podesavanja ponovo uradio authoring?
Da, ukoliko ne nadjemo neko jednostavnije rešenje.
najbolje i najjednostavnije rešenje bi bilo da zapravo pronađete opciju gde se podešava aspect ratio pa da sve bude ok iz prve.

Ako stvarno nema nikakvu mogućnost da podesite na 16:9 onda bi trebali preći na neki drugi DVD Authoring program.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod veki » 18.11.2010 11:32

Program WinDVD Creator definitivno nema tu opciju i on definitivno otpada kao mogucnost za resenje problema. Rukovodeci se istom logikom kao i Vi, i ja sam prvo probao da nadjem tu opcju u programu. Sve sam detaljno pretresao (ukljucujuci i help meni). Nakon toga pokusao sam da nadjem neko uputstvo ili obradjenu ovu temu na nasim ili stranim sajtovima i forumima, al nista.
Program WinDVD Creator je proizvod firme Corel i oni ga nisu nista dalje usavrsavali od verzije koju ja imam. Ova ista firma razvila je program Corel video studio, koji po radnom okruzenju dosta podseca na WinDVD Creator. Skinuo sam probnu verziju i cini mi se da se radi o vrlo mocnom alatu za montazu, a opet sa intuitivno uradjenim opcijama koje nisu toliko teske za savladati. Mejutim ovaj program (cak i njegove ranije verzije) zahteva racunarsku konfiguraciju znatno jacu od moje (kupljena pre 5 godina), pa dok ne skupim novca za novi racunar, ne mogu preci na ovaj program. A kao drugi ogranicavajuci faktor imam i vreme, jer materijal koji sad pripremam treba da bude gotov u prvoj polovini decembra.

Juce sam, sledeci Vas savet, probao da jedan kratak insert iz materijala koji obradjujem ubacim u drugi program za DVD authoring koji imam, a to je Ulead DVD MovieFactory 4.0. Rezultati su sledeci:
1. Kad ubacim video takav kakav imam (izduzen), formata 720x576 i aspest ratio 4:3, i odaberem opciju da ga exportuje kao 16:9, on to stvarno i uradi, ali ne sabije sliku (sto meni treba), vec samo doda crnog sa leve i desne strane da bi imao za 16:9. Detaljno sam pogledao opcije koje postoje i nisam nasao neko podesavanje kojim bi mu zadao da sabije sliku po visini a ne da dodaje crno sa strane.

2. Onda sam, cisto radi eksperimenta, u isti program ubacio klip koji vec ima aspect ratio 16:9, i eksportovao ga kao 16:9. Kao rezultat stvarno se dobija video 16:9, koji bilo koji plejer na racunaru zaista prikazuje kao 16:9. Medjutim, kada isti video pustim na kucni DVD plejer, na televizoru je prikazan izduzeno po visini, kao 4:3. Na daljcu plejera ima opcija, upravo kako ste rekli, Setup/General/TV display/16:9 i ali se odabirom ove opcije nista ne menja. U meniju televizora ne postoji ovakva opcija. Pretpostavljam da je ovde problem do TV-a (marka Fuego, ciji proizvodjac zapravo zvanicno ni ne postoji, vec to valjda nasi sastavljaju od kineskih delova, kako kad sta iamju na lageru).

Nadam se da nisam udavio sa pricom. Zahvaljujem se na razumevanju jer vidim da zaista zelite da mi pomognete da najbrze dodjem do resenja. Molim za savet sta dalje da pokusam?
Korisnikov avatar
veki
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  15.11.2010 16:52

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod Video Majstor » 18.11.2010 17:32

ok. Ima vise resenja a jedno od njih ce upaliti sigurno.

- Najpre probajte ovo:
Skinite program DVD Patcher
http://sourceforge.net/projects/dvd-patcher/
http://www.videohelp.com/tools/DVDPatcher

On moze da iprepravi parametre u MPG ili VOB fajlu ako su pogresno podeseni. Medjutim morate paziti da sve ostale parametre podesite isto kao što su bili da nakon prepravke ne bi opet bilo grešaka.

Mejutim ovaj program (cak i njegove ranije verzije) zahteva racunarsku konfiguraciju znatno jacu od moje (kupljena pre 5 godina),
Ja isto imam i jedan stariji računar i mnog otoga na njemu ipak radi. Ipak probajte pa ako može nemate razloga da odustajete.

---
Javite kako je prošlo ovo sa DVD patcherom pa ako ne valja, predlozicu jos resenje.

A kao drugi ogranicavajuci faktor imam i vreme, jer materijal koji sad pripremam treba da bude gotov u prvoj polovini decembra.
Rešićemo u narednih par dana sigurno. Samo prvo vam predlažem jednostavnija rešenja, ali znam i za komplikovanija koja će raditi sigurno ako ova jednostavnija ne uspeju
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod veki » 19.11.2010 17:54

Izgleda da je ovaj DVD Patcher neverovatna alatka. Memorijski je manji od 1 MB, a za svega nekoliko sekundi odradio je promenu aspect ratia video klipa od 1GB sa 4:3 na 16:9. Tako da to smo valjda sredili. Jedino mi nije sasvim jasno kako na dobijenim klipovima stoji size: 720x576 , a odnos stranica prikaza 16:9?

Skinuo sam probnu verziju Corel Video Studio X2 i na brzinu istestirao obradu jednog kraceg videa koji sam prethodno preko DVD Patcher-a sa 4:3 prebacio na 16:9. Imam par sitnih nedoumica oko Corel Video Studia, ali izgleda da je on zaista nastavak gore pomenutog WinDVD Creatora i da cu moci da uradim sve sto mi treba, za prihvatljivo vreme. Pozabavicu se time za vikend pa cu Vam javiti rezultate.

Ako to sve prodje kao treba, na kraju cu dobiti DVD video sa aspest ratiom 16:9. Zanima me kako ce on biti prikazan na televizorima koji su 4:3. Ako sam Vas dorbro razumeo, sa onim prebacivanjem na daljincu, trebalo bi da bude prikazan kao 16:9, sa crnim trakama iznad i ispod?
Korisnikov avatar
veki
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  15.11.2010 16:52

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod Video Majstor » 19.11.2010 23:43

Ako to sve prodje kao treba, na kraju cu dobiti DVD video sa aspest ratiom 16:9. Zanima me kako ce on biti prikazan na televizorima koji su 4:3.

Prema DVD specifikaciji su unapred predvidjena dva aspect ratio 4:3 i 16:9 i takodje su previdjena ta dva tipa ekrana. Svaki DVD plejer koji nešto vredi treba imati rešenja za oba prikaza. Sad naravno postoji mogućnost da kod nekih plejera stvarno to nije rešeno...

Ako sam Vas dorbro razumeo, sa onim prebacivanjem na daljincu, trebalo bi da bude prikazan kao 16:9, sa crnim trakama iznad i ispod?
To sa dodavanjem crnih traka iznad i ispod je jedno od rešenje i zove se Letterbox. Drugo resenje koje takodje trebaju imati skoro svi plejer je Pan&Scan, to je nacin da se slika zumira tako da popuni ceo 4:3 ekran a delovi sa leve i desne strane se ne vide. I Letterbox i Pan&Scan rešenje trebaju biti moguca u plejeru.
Kako izgleda Letterbox i Pan&Scan u praksi možete videti na ona dva video sniimka koje sam okačio.

Jedino mi nije sasvim jasno kako na dobijenim klipovima stoji size: 720x576 , a odnos stranica prikaza 16:9?
zato što je oblik pixela kod videa fleksibilan. Na kompjuteru po defaultu, pxeli su kvadratnog oblika (Square Pixels) ali takodje u video zapisu moze biti definisan bilo kakv drugi oblik. Kod 120x576 sa 16:9 aspect ratiom, pixeli su jednostavno širi nego kod 720x576 sa 4:3 aspect ratiom.
Na DVD-u takodje moze dase koristi 384x576 rezolucija i da bude ili 4:3 ili 16:9 aspect ratio.

Ovo što zovemo "Aspect Ratio" je preciznije "Display Aspect Ratio" ili DAR. A oblik pixela se stručno zove "Pixel Aspect Ratio" ili PAR. Dovoljno je da je definisan jedan ili drugi i codeci će znati kako da prikažu sliku.

Ovde imate objašnjenja i formule za računanje DAR-a, PAR-a, croppinga bez deformisanja aspect ratia itd.: http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija

Pri puštanju videa codeci i filtri razvlače sliku tako da poprimi aspect ratio koji je zadat u zapisu ili onaj koji mi odaberemo u plejeru.

Izgleda da je ovaj DVD Patcher neverovatna alatka. Memorijski je manji od 1 MB, a za svega nekoliko sekundi odradio je promenu aspect ratia video klipa od 1GB sa 4:3 na 16:9. Tako da to smo valjda sredili. Jedino mi nije sasvim jasno kako na dobijenim klipovima stoji size: 720x576 , a odnos stranica prikaza 16:9?
DVD Patcher ne rekompresuje ceo video. On samo promeni taj podatak o tome koji aspect ratio je zadan za taj video. Taj podatak govori codecima kako da razvuku sliku. Ako nema tog podatka onda codec podrzumeva neki default aspect ratio. Takodje ukoliko je u plejeru omoguceno mozete birati i aspect ratio kakv god zelite.

Okačiću jedan eksperimentalni plejer koji sam ja pravio pa ćeš baš videti kako aspect ratio od bilo kojeg videa može biti proizvoljno deformisan.

inače DVD Patcher nisam spominjao na sajtu jer ga treba koristiti samo u slučaju da je neophodan. Ako unesete pogrešne podatke i on će napraviti i pogrešne preporuke. On je za slučaj kada tačno znate šta ne valja.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sabijanje slike DVD videa po visini

Postod veki » 24.11.2010 11:25

Problem je u potpunosti resen. :dance2: Dugujem Vam veliku zahvalnost! :hi:

Ukratko (ako neko bude imao slican problem):
1. Sa DVD Patcher-om promenio sam aspect ratio snimka sa 4:3 na 16:9
2. Umesto WinDVD creator-a (koji nema mogucnost da izveze video kao 16:9) za montazu sam upotrebio Croel Video Studio X2
3. DVD authoring uradio sam sa TMPGEnc Authorng Works 4

Kao rezultat dobio sam DVD video disk koji ima aspect ratio 16:9, a kad se pusti na kucni DVD plejer, na TV koji ima ekran 4:3, on automatski (bez podesavanja u meniju DVD plejera) doda letterbox i normalno se gleda.

Jos jednom veliko Vam hvala za preporuke za alate koje sam koristio, za objasnjenje nedoumica koje sam imao i za nesebicnu pomoc!
Korisnikov avatar
veki
Član foruma
 
Postova:  7
Pridružio se:  15.11.2010 16:52

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju

cron