Sony Vegas

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Re: Sony Vegas

Postod Bozidar » 20.10.2011 6:47

1) Znaci da spojim traku audio sa videom tako da recimo gde god da pomerim video da audio traka bude recimo 2450 milisekundi ispred?

Zelio bih da odgovorim na ovo pitanje zato sto mislim da odgovor koji je ponudio Djyova moze nekad biti prekomplikovan ukoliko neko tokom montaze mora to cesce da radi tj da odvaja zvuk od videa. Evo kako sam ja naucio:
-oznacis video tj kliknes na njega.
-stisnes slovo .U. na tastaturi iliti ako nije to slovo, desnim klikom na video pa -group-remove from i vidis koje slovo pise da treba da stisnes umjesto da stalno ulazis desnim klikom.
-kad pomjeris video ili zvuk i pozicioniras ih po zelji, komandom kontrol (ctrl) oznacis isti video i ton tj drzis kontrol pa klik na video pa na ton (ovako takodje mozete oznaciti koliko god ocete videa i tonova) i na kraju na tastaturi slovo .G. sto ujedno i znaci ponovo grupisati video G-group.

Takodje mozete vidjeti opcije kao koju tipku na tastaturi da stisnete da bi grupisali sve, i jos par stvari.

Neko je takodje spomenuo prevlacenje jednog istog videa vise puta iz foldera u vegas. Nema za tim potrebe. Bilo sta u vegasu ako treba da se duplira samo treba dok je stisnuto dugme na tastaturi CTRL kliknuti na zeljeni video ili grupu njih i prevuci je na zeljeno mjesto tj povuci misem lijevo, desno, gore ili dolje.

Da ne pomislite da sam idiot zato sto ovako detaljno objasnjavam. Pokusat cu da objasnim moje ponasanje. Nijesam zbog vas ovako pisao jer bih vama to u jednu recenicu mogao pokazati. Uradio sam to zbog mogucnosti da ce to zanimati nekog pocetnika i da ce mu mnogo koristiti ovakvo pojasnjenje. Bar je meni kad sam se tek upoznavao sa vegasom.
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas

Postod Bozidar » 20.10.2011 7:01

Imam i ja pitanje za vas.Kako da namjestim u vegas ona pocetna podesavanja pri pravljenju novog projekta. Vidio sam na neku temu video majstor je nekom to objasnjavao za njegovu kameru koja su najbolja podesavanja. Ja bih htio to i da razumijem pa me interesuje da li ima to nedje da procitam ili koju knjigu da kupim. Ne znam. Hvala
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas

Postod Video Majstor » 20.10.2011 19:25

Bozidar je napisao:Imam i ja pitanje za vas.Kako da namjestim u vegas ona pocetna podesavanja pri pravljenju novog projekta. Vidio sam na neku temu video majstor je nekom to objasnjavao za njegovu kameru koja su najbolja podesavanja. Ja bih htio to i da razumijem pa me interesuje da li ima to nedje da procitam ili koju knjigu da kupim. Ne znam. Hvala

Ako je sav video koji će biti montiran snimljan samo jednom kamerom sa samo jednim podešavanjima, onda je najbolje jedan od tih snimaka analizirati programom MediaInfo i podesiti taj projekat sa identičnim parametrima. Tako ćo kvalitet biti maksimalno sačuvan i biće izbegnute neke od čestih grešaka.

Ja bih htio to i da razumijem pa me interesuje da li ima to nedje da procitam ili koju knjigu da kupim. Ne znam.
Ne postoji konkretna knjiga u kojoj su do detalja objašnjenja baš ta podešavanja. Što više znate o vidoe kompresiji to ćete bolje znati baratti sa tim podešavanjima. A pošto vidim da čak i mnogi profesionalci greše u tim stvarima, ta tema nija laka.

Naša rubrika "video kompresija" http://www.videomajstor.com/meni-video-kompresija je odlična literatura za te stvari. Stvari koje sam ja godinama učio sam pretvorio u tekstove koje možete pročitati za jedan dan. Medjutim iako ih možete brzo proičitati, potrebno je dosta vremena i primene u praksi da se te stvari stvarno zapamte. Ovaj sajt se ne zove slučajno "Video Majstor" već mi je namera bila da direktno pomognem u praktičnim problemima po sistemu "majstor-šegrt" jer smatram da je to najbolji način učenja.
Zato je najbolje da u vezi svakog konkretnog projekta pokrenete pposebnu temu u kojoj ću vam pomoći oko podešavanja za baš taj slučaj ili za baš takvu kameru.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas

Postod Bozidar » 20.10.2011 22:01

Hvala na pomoci. Ovid dana sam iscitavao forum. I shvati dosta toga. Zbilja je sajt nesto posebno za mene. Svidja mi se i sto nema mnogo ljudi. Ne znam, nekako mi to odgovara. Mnogo sta sam saznao i naucio. Pogotovo za to sto si spomenuo da namjestim paremetne po parametrima snimka sa kamere koju koristim.
Hvala vam svima.
Imam jedno pitanje
Da li da otvorim novu temu ili na nekoj vec postojecoj postavim pitanje slanja filma na nekom festivalu? Danas sam poslao jedan film. Ucestvovao sam prije na jednom festivalu ali ovo danas sto sam uradio je bilo bas komplikovano za mene i nije mi bilo jasno dosta toga. Pali ste mi vi odmah na pamet ali do pvog u sledecem mjesecu je bio krajnji rok za dostavljanje filmova i morao sam ga danas poslati.
Hvala
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas

Postod Video Majstor » 21.10.2011 0:01

Imam jedno pitanje
Da li da otvorim novu temu ili na nekoj vec postojecoj postavim pitanje slanja filma na nekom festivalu? Danas sam poslao jedan film. Ucestvovao sam prije na jednom festivalu ali ovo danas sto sam uradio je bilo bas komplikovano za mene i nije mi bilo jasno dosta toga. Pali ste mi vi odmah na pamet ali do pvog u sledecem mjesecu je bio krajnji rok za dostavljanje filmova i morao sam ga danas poslati.
Hvala

Pa ako je vaš rad onda je svakako poželjno da otvorite novu temu u rubrici "Filmmakeri - predstvaljanja i radovi" viewforum.php?f=7

Ako nije vaš rad već se uopšte radi o problematici festivala možete u rubriku "Filmmaking generalno"

Inače, uvak kada niste sigurni, možete postaviti novu temu u rubriku "Svaštara" viewforum.php?f=7
pa ću je ja premestiti gde je najbolje...

Svidja mi se i sto nema mnogo ljudi.
Posećenost je dobra ali većina ljudi se na naki način "plaši" da učestvuje u diskusijama. Mnogi domaći forumi su prestrogi i prozbiljni pa se ljudi boje da će njihoov pitanje zvučati glupo ili da će nešto pogrešiti. Ovde nije tako. Mi se bavimo radom sa videom i filmmakingom a to je toliko velika oblast da niko ne zna sve. Čak se i profesionalci u nekim stvarima osećaju kao neznalice. Tako da na ovom sajtu nemate razloga da se sramite zbog nezananja u nekim stvarima. Ni mi ostali ne znamo sve.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Sony Vegas

Postod felino » 09.11.2011 3:19

Video Majstor je napisao:
Bozidar je napisao:Imam i ja pitanje za vas.Kako da namjestim u vegas ona pocetna podesavanja pri pravljenju novog projekta. Vidio sam na neku temu video majstor je nekom to objasnjavao za njegovu kameru koja su najbolja podesavanja. Ja bih htio to i da razumijem pa me interesuje da li ima to nedje da procitam ili koju knjigu da kupim. Ne znam. Hvala

Ako je sav video koji će biti montiran snimljan samo jednom kamerom sa samo jednim podešavanjima, onda je najbolje jedan od tih snimaka analizirati programom MediaInfo i podesiti taj projekat sa identičnim parametrima. Tako ćo kvalitet biti maksimalno sačuvan i biće izbegnute neke od čestih grešaka...


Postoji jednostavniji nacin kada je Vegas u pitanju. Kada otvaras novi projekat, prazan, (podrazumevam da su svi snimci koje nameravas da koristis sa istim fajl atributima), odes na File/Project properties (ima i dugme na toolbaru) pa u prvoj kartici kliknes na malo zuto dugme gore desno koje je ikonica foldera, nadjes jedan od fajlova koje nameravas da koristis i kliknes na njega. Tako ce se atributi fajla automatski preneti na Project properties i projekat ce biti prilagodjen doticnom fajlu. Ako u tom procesu u dijalog prozoru samo oznacis fajl, pokazace se njegovi osnovni atributi. ;)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Sony Vegas

Postod Bozidar » 09.11.2011 5:10

felino je napisao:
Video Majstor je napisao:
Bozidar je napisao:Imam i ja pitanje za vas.Kako da namjestim u vegas ona pocetna podesavanja pri pravljenju novog projekta. Vidio sam na neku temu video majstor je nekom to objasnjavao za njegovu kameru koja su najbolja podesavanja. Ja bih htio to i da razumijem pa me interesuje da li ima to nedje da procitam ili koju knjigu da kupim. Ne znam. Hvala

Ako je sav video koji će biti montiran snimljan samo jednom kamerom sa samo jednim podešavanjima, onda je najbolje jedan od tih snimaka analizirati programom MediaInfo i podesiti taj projekat sa identičnim parametrima. Tako ćo kvalitet biti maksimalno sačuvan i biće izbegnute neke od čestih grešaka...


Postoji jednostavniji nacin kada je Vegas u pitanju. Kada otvaras novi projekat, prazan, (podrazumevam da su svi snimci koje nameravas da koristis sa istim fajl atributima), odes na File/Project properties (ima i dugme na toolbaru) pa u prvoj kartici kliknes na malo zuto dugme gore desno koje je ikonica foldera, nadjes jedan od fajlova koje nameravas da koristis i kliknes na njega. Tako ce se atributi fajla automatski preneti na Project properties i projekat ce biti prilagodjen doticnom fajlu. Ako u tom procesu u dijalog prozoru samo oznacis fajl, pokazace se njegovi osnovni atributi. ;)


Hvala. Ovo je odlican odgovor. Mnogo prakticniji i sigurniji. Mnogo si mi pomogao.Hvala :yes:
:dance2:
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas

Postod Bozidar » 09.11.2011 5:36

Evo sto me jos interesuje. Kako neki video usporiti, recimo pocetak, i nedje na sredini vratiti na normalnu brzinu. Naravno bez kidanja da bi se izbjegao nagli prelaz sa sporog na normalno. Ili ako neko ima resenje sa kidanjem snimka?
Korisnikov avatar
Bozidar
Član foruma
 
Postova:  37
Pridružio se:  16.10.2011 6:12

Re: Sony Vegas

Postod djyova » 09.11.2011 12:58

Desni klik na klip, pa Insert/Remove Envelope, pa stikliras Velocity. Nakon toga podesavas brzinu kako zelis.
Korisnikov avatar
djyova
Član foruma
 
Postova:  90
Pridružio se:  01.10.2010 17:46

Re: Sony Vegas

Postod felino » 09.11.2011 13:09

Bozidar je napisao:
felino je napisao:...


Hvala. Ovo je odlican odgovor. Mnogo prakticniji i sigurniji. Mnogo si mi pomogao.Hvala :yes:
:dance2:


Molim, i drugi put. Vidi, to ne znaci da ono sto je predlozio Video Majstor nema svojih prednosti u smislu da si ti potpuno upucen u karakteristike snimka. Media Info ih pokazuje vise, tj. detaljniji je od Project properties u Vegasu. Pravo da ti kazem, ja radim obe stvari. Prvo se informisem u Media Info a onda uradim ono sa Vegasom. :) Sta cu, volim da znam...
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
PrethodniSledeća

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron