Kako resize bluray video (avi) ?

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

Kako resize bluray video (avi) ?

Postod cropape » 26.04.2011 8:47

Imam Lcd TV ekran 94 cm i kad idem pogledati neke blyray filmove imam gore i dole onu crnu traku. Ne mogu nikako dobiti sliku preko cjeloga ekrana. Zanima me mogu li nekim softverom da obradim taj video, da dobijem sliku preko cjeloga ekrana bez izobličenja.
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Kako resize bluray video (avi) ?

Postod Video Majstor » 26.04.2011 15:00

Dobrodošao! :drinks:

Pre svega treba pogledati na daljinskom upravljaču od Blu-ray plejera tastere poput "aaspect ratio", "pan & scan". Ako pomocu ni jedne od tih tipaka ne dobijete prikaz kakav želite onda je taj film jednostavno tako napravljen.

Pošto je to Blu-ray nema ni jedna od manjih programčića koji baš mogu da otvore taj format ali možete u programima za video montažu. Na priemr u Sony Vagsu podesite projekat na rezoluciju kao što je ekran vašeg televizora. Na priemr 1920x1080. A taj film ubacite u projkat i podesiet cropping sa desne i leve strane toliko dok ne dobijete pun prikaz.

U ovom vodiču je objašnjeno sve o tome što trebate znati: http://www.videomajstor.com/kompresija-rezolucija
Tu imate i formule da izračunate koliko tačno pixela da cropujete sa leve i desne strane da dobijete 16:9 aspect ratio (jer vas televizor je pretpostavlajm 16:9).
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kako resize bluray video (avi) ?

Postod cropape » 28.04.2011 13:37

Po preporuci prijatelja odlučio sam to napraviti u VirtualDub-u ali imam nekih nejasnoča.
Koja je razlika između filtera resize (crop to aspect ratio) i filtera null transform (cropping)
Koliko sam skužio sa oba dva se može kropirati slika i zato me zanima čemu koji služi.
Ako neko može da objasni please.
cropape
Član foruma
 
Postova:  12
Pridružio se:  01.11.2010 19:54

Re: Kako resize bluray video (avi) ?

Postod Video Majstor » 28.04.2011 18:57

Po preporuci prijatelja odlučio sam to napraviti u VirtualDub-u

Hm. VirtualDub moze da radi i cropping i resize ali on je namenjen za AVI fajlova a AVI nije bas dobar izbor za H.264 video u HD rezoluciji. Tako da ne znam da li ce video koji dobijete raditi u vasem Blu-ray plejeru. Sve zavisi na cem uto planirate gledati...

Koja je razlika između filtera resize (crop to aspect ratio) i filtera null transform (cropping)
Koliko sam skužio sa oba dva se može kropirati slika i zato me zanima čemu koji služi.


Kod VirtualDub-a cropping se moze obaviti samo u kombinaciji sa nekim filterom. Zato se uvek mora izabrati neki filter pa onda podesiti cropping. Ako ne zelite da primenite ni jedan filter onda izaberete "null transform" pa podesite cropping. "Null transform" znaci "necu da primenjujem ni jedan filter u ovom trenutku".

crop to aspect ratio znači da će sliku, ako treba, iseći sve dok ne ostane sam odeo koji odgovara zadatom aspect ratiu.
To je ono sto vama trerba. Samo trebate isprobati da li to radi onako kako ste zamislili. Isprobajte i tako a ako ne budete zadovoljni onda ce morati rucnim racunanjem...

letterbox to aspect ratio znači da će slici, ako treba, dodati crne linije sve dok oblik slike ne poprimi zadati aspect ratio. Za razliku od croppinga slici se kod letterbox metoda nista ne oduzima vec dodaje.


---
Inace ja vam zaista preporucujem da se naviknete na letterbox tj. da ostaviti film takakv kakv je sada. Taj metod je osmisljen kako bi se film mogao gledati u originalu onako kako ga je reziser zamislio i da se sve vidi sto su tvorci filma hteli da se vidi.

Evo nekoliko videa sa naseg youtube kanala o tome:

Najpoznatiji holivudski reziseri preporucuju dase aspect ratio ne menja i da se po potrebi koristi letterbox metod.


Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju

cron