interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Programi, Alati, Formati, Podešavanja, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux, DVD authoring, Blu-ray Disc authoring, Rad sa subtitlovima, Zvukom (audiom)...

Moderatori: Video Majstor, djyova, prijateljv, Ilidan

Opis foruma
- Programi, Alati, Plejeri...
- Kodeci, Filtri, Podešavanja, Analiza...
- DVD authoring, Blu-ray Disc authoring...
- Rad sa subtitlovima, Ustimavanje subtitlova, Prevodjenje...
- Video kompresija, Formati, Konvertovanje, Enkodiranje, Mux, Demux, Remux...
- Obrada zvuka (audio), Muzički programi...
...itd.

interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod NOVAKNOLE » 20.04.2011 22:32

TEK SAM POCEO SNIMATI NA HD-OM IMAM PAL KAMERU ''TM700'' KOJA SNIMA U 1920X1080 50i MODU I 1920X1080 50p MODU .
MOZE LI MI KO POMOCI KOJI JE MOD BOLJI ZA MONTAZU NAMJENJENU ZA TV EMITOVANJE SD A DA MI OSTANE I FULL HD KVALITETAN MATERIJAL .
PRIMJETIO SAM DA JE U PROGRESIVU SNIMAK PREKO KONTROLNOG MONITORA(CS5-FIRE VIRE- CAMERA -TV ) KRZAV I KAD URADIM DEINTERLACE , A INTERLACE JE CIST
KAD ODEM NA MEDIA INFO U ''MAIN CONCEPT REFERENCE'' PROGERSSIV FAJL MI POKAZUJE DA JE NTSC A NE PAL KAO FAJL SNIMAN U INTERLACE MODU . U ''REFERENCE'' I KONVERTUJEM HD U DV AVI KAD HOCU DA MONTIRAM STANDARDNU DEFINICIJU ZA TV JER U DV MOGU DA KONBINUJEM SA DRUGIM SNIMCIMA I NAJBOLJE M PRILAGODI ASPCT SLIKE.(IMA LI KO BOLJU SOLUCIJU)
JELI GUBITAK HD AKO SE SNIMAK IZ 1920X1080 50i PREKONVERTUJE U 1920X1080 50p I TREBA LI DEINTERLACE URADITI .POSTO NEMAM DOBAR MONITOR DA UPOREDIM.HVALA I POZDRAV
NOVAKNOLE
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.04.2011 14:55

Re: interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod Video Majstor » 21.04.2011 5:12

Dobrodošao! :drinks:

Stiglo mi je ovo pitanje i na email pa sam ja prvo tamo bio odgovorio ali još bolje ovde...

MOZE LI MI KO POMOCI KOJI JE MOD BOLJI ZA MONTAZU NAMJENJENU ZA TV EMITOVANJE SD A DA MI OSTANE I FULL HD KVALITETAN MATERIJAL .


Analogna televizija je uvek interlaced i svi stariji teelvizori prikazuju sliku iskljucivo interlaced metodom.
Uvek je pravilo da sto manje konverzija to ce kvalitet biti bolje sacuvan.
Znaci ako ce zavrsni rezultat biti namenjen za danasnju analognu televiziju,bice Interlaced i definitvno su manji gubitci kvaliteta kada se odmah od pocetka pravi Interlaced snimak i kada se tokom montaze nista po tom pitanju ne menja. Nista ne konvertuje ni ne konvertuje.
Dakle za vas slucaj preporucujem Interlaced.

Morate obavezno pri uvozu fajlova od projekta ispravno odrediti za svaki fajl Field order, da li je "Top Field First" ili "Bottom Field First". U protivnom moze doci do seckavog snimka progresnim redosledom fieldova... To je sustinski vazno za obradu Interlaced videa na racunaru.

PRIMJETIO SAM DA JE U PROGRESIVU SNIMAK PREKO KONTROLNOG MONITORA(CS5-FIRE VIRE- CAMERA -TV ) KRZAV I KAD URADIM DEINTERLACE , A INTERLACE JE CIST

To može biti zbog i zbog lošeg deinterlace metoda. Ali u svakom slučaju ako na kraju treba da se prikaže na analognom TV ekranu onda je Interlaced vise odgovarajuci.

KAD ODEM NA MEDIA INFO U ''MAIN CONCEPT REFERENCE'' PROGERSSIV FAJL MI POKAZUJE DA JE NTSC A NE PAL KAO FAJL SNIMAN U INTERLACE MODU

Čudno. Možda kamera ipak može a se podesi da u oba slučaja snima PAL...

U ''REFERENCE'' I KONVERTUJEM HD U DV AVI KAD HOCU DA MONTIRAM STANDARDNU DEFINICIJU ZA TV JER U DV MOGU DA KONBINUJEM SA DRUGIM SNIMCIMA I NAJBOLJE M PRILAGODI ASPCT SLIKE.(IMA LI KO BOLJU SOLUCIJU)

To samo po sebi nije loše rešenje ali isto to mogu i programi za montažu da urade i bez ikakvog prethodnog konvertovanja. Program za montažu od HD videa takodje može napraviti SD ili bilo koju drugu rezoluciju koja je podešena za projekat.

U programima za montažu na početku podesite parametre projekta (za završni video) rezoluciju, aspect ratio i tako to. A posebno za svaki video (klip)koji ubacujete u projekat možete podesiti njegove parametrea tako da program za montažu zna kako da postupi sa njim.
pošto kombinujete sa različitim snimcima možda će biti malo više podešavanja i nezgodno u početku ali brže je da to naučite nego da svaki put konvertujete.

Koji program za montažu koristite?
Misli mda ste pomenuli CS5... Ako mislite na Adobe Premiere CS5 definitvno može koristiti snimke sa kamere bez prethodnog konvertovanja.

JELI GUBITAK HD AKO SE SNIMAK IZ 1920X1080 50i PREKONVERTUJE U 1920X1080 50p I TREBA LI DEINTERLACE URADITI .POSTO NEMAM DOBAR MONITOR DA UPOREDIM.HVALA I POZDRAV
U slučaju konverzije 50i u 50p najverovatnije ne bi bilo nekog primetnog gubitka ali sigurno ne bi bilo ni dobitka. Potrošili bi ste vreme i samo riskirali da možda još zbog nekog drugpog parametra stvarno dodje do pada kvaliteta.
U tom slučaju deinterlace se ipak obavlja jer se svako pretvaranje interlaced u progressive naziva "Deinterlace".
Sam proces deinterlaceovanja nije savrsen i nekakvog gubitka uvek mora biti. Zbog toga ako ce snimak zavrsiti na analognom TV-u najmanji su gubitci ako od početka rada do kraja radite sa Interlace videom.

Evo ukratko objašnjenje zašto je to tako:
25p ili 25 fps progressive znači da je kamera u 25 različitih trenutaka snimila 25 celih slika.
25i ili 25 fps interlaced znači da je kamera u 50 različitih trenutaka snimila 50 poluslika (filed-a). Medjutim dve poluslike tj. dva field-a ne čine jednu sliku jer nisu snimljene istovremeno već u dva različita vremenska trenutka.
Znači pretvaranje Interlaced u progressive je kao da pokušavate od delova za dve slagalice sastaviti jednu. Neke Deinterlace metode to bolje obave neke lošije ali ni jedna nije savršena.

---
Pitajte slobodno šta vas još muči u vezi ovoga. Kompresija, parametri podešavanje softvera su mi specijalnost. Verovatno ćete imati pitanja u vezi podešavanja projekta ako imate problema sa aspect ratiom, framerateom ili bilo čim.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod Ilidan » 28.04.2011 21:32

Da ne bih citirao deo po deo jer nisam stručan da komentarišem deo vezan za video montažu (time se ne bavim niti sam se bavio), kopiraću samo par delova teksta iz prve poruke. A i VideoMajstor je objasnio sve.
1."KOJI JE MOD BOLJI ZA MONTAZU NAMJENJENU ZA TV EMITOVANJE SD A DA MI OSTANE I FULL HD KVALITETAN MATERIJAL ." - Analogna SD televizija kod nas je PAL 25i, tj. 25 interlaced frejmova u sekundi, ili 50 poluslika u sekundi. Pošto kamera može da snima u 1080p50, najbolje je snimati u tom modu. Na taj način se dobija master maksimalnog kvaliteta koji se izuzetno lako može pretvoriti u interlaced SD jer je potrebno 50 celih slika pretvoriti u 50 poluslika.
Takođe, ne možeš jednostavno 1080i da smanjiš na 576i koristeći samo Resize, osim ako nova visina nije tačno 2x manja od originalne. U tvom slučaju nije. Upropastićeš snimak totalno. Moraš prvo da ga pretvoriš u progressive koristeći neki deinterlace filter i to Bob-er (50i u 50p), zatim odradiš Resize (HD u SD), a zatim Reinterlace (50p u 25i). Ovde se dosta gubi na kvalitetu. A još gore ako radiš bez Bob deinterlace filtera.
2. "PRIMJETIO SAM DA JE U PROGRESIVU SNIMAK PREKO KONTROLNOG MONITORA(CS5-FIRE VIRE- CAMERA -TV ) KRZAV I KAD URADIM DEINTERLACE , A INTERLACE JE CIST". - progressive je krzav jer ga prikazuješ na interlace TV-u a nešto u celom tom lancu pravi problem prilikom reinterlace-a (običan TV ne može da prikaže progressive materijal a da se pre toga ne odradi reinterlace. Kvalitet snimka nemoj da kontrolišeš na TV-u već na monitoru, kakav god da je.
3. "JELI GUBITAK HD AKO SE SNIMAK IZ 1920X1080 50i PREKONVERTUJE U 1920X1080 50p I TREBA LI DEINTERLACE URADITI .POSTO NEMAM DOBAR MONITOR DA UPOREDIM.HVALA I POZDRAV" - nema gubitka ali nema ni dobitka. Ako već kamera može da snima u 1080p50, snimaj u tom modu. Izgubićeš na kvalitetu ako konvertuješ 1080i50 u 1080p50 a ništa nećeš izgubiti ako konvertuješ 1080p50 i 576i25.
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

Re: interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod Video Majstor » 05.05.2011 13:34

Takođe, ne možeš jednostavno 1080i da smanjiš na 576i koristeći samo Resize, osim ako nova visina nije tačno 2x manja od originalne. U tvom slučaju nije. Upropastićeš snimak totalno. Moraš prvo da ga pretvoriš u progressive koristeći neki deinterlace filter i to Bob-er (50i u 50p), zatim odradiš Resize (HD u SD), a zatim Reinterlace (50p u 25i). Ovde se dosta gubi na kvalitetu. A još gore ako radiš bez Bob deinterlace filtera.

Ovo me mmalo zbunjuje jer kod video montaže je često potrebo mešati video snimke sa različitih izvora tak oda bi ova priprema bila prekomplikovana a u mnogim programima za montažu čak i neizvodiva.

Ako se u montaži koriste snimci sa različitih kamera ili sa različitih izvora onda ja uobičajeno preporučujem da se uradi Deinterlace. Početnicima takodje savetujem da uvek za interlaced video obave De-interlace, radi što manje komplikacija i manej teorije.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod Ilidan » 06.07.2011 0:23

Nije me bilo neko vreme jer sam imao obaveza pa nisam stigao da odgovorim. Ali, to nije razlog što pišem ovde.
Većina televizija, naročito lokalnih ali ni velike svetske televizije nisu imune na to, zabrlja kada meša snimke iz različitih izvora pa često imamo kombinaciju interlaced i progressive frejmova u okviru istog fajla, ili delove snimka gde je odrađen resize na interlace materijalu pa je slika sva krzava.
No, razlog zašto pišem je taj što sam naišao na vrlo jednostavnu Avisynth skriptu koja radi resize interlaced videa u jednom potezu bez potrebe da se pre toga odradi deinterlace. Čak ni sama skripta ne radi deinterlace.
Skripta nosi naziv IResize.avsi i izgleda ovako:

Kod: Obeleži sve
function IResize(clip Clip, int NewWidth, int NewHeight) {
  Clip
  SeparateFields()
  Shift=(GetParity() ? -0.25 : 0.25) * (Height()/Float(NewHeight/2)-1.0)
  E  = SelectEven().Spline36resize(NewWidth, NewHeight/2, 0,    Shift)
  O  = SelectOdd( ).Spline36resize(NewWidth, NewHeight/2, 0,   -Shift)
  Ec = SelectEven().Spline36Resize(NewWidth, NewHeight/2, 0,  2*Shift)
  Oc = SelectOdd( ).Spline36Resize(NewWidth, NewHeight/2, 0, -2*shift)
  Interleave(E, O)
  IsYV12() ? MergeChroma(Interleave(Ec, Oc)) : Last
  Weave()
}


Znači, sve što treba uraditi je da se otvori notepad, nalepi tekst koji sam ostavio i fajl sačuva kao IResize.avsi. Naglašavam da ekstenzija fajla mora biti avsi a ne txt. Skriptu je potrebno sačuvati u Avisynth Plugins folder.
Skripta se sama učitava i sve što je potrebno je u avs skripti sa kojom radimo dodamo liniju:
IResize(širina, visina)
konkretno
IResize(720, 576).
Ilidan
Član foruma
 
Postova:  81
Pridružio se:  07.01.2011 19:50

premiere cs6 missing sequence settings

Postod NOVAKNOLE » 28.05.2012 12:31

Pzdrav za sve pristalice montaze u adobe premiere.

Prvo pitanje
Da li neko zna u cemu je stos pa nema pola projekata u sequence settingu novog cs6.
Svi se ti preseti nalaze u folderu adobe plug in ali ih nema u proyoru gdje se formira novi projekat.
Tako da za avchd moram ici na custom setting
Medjutim kod custom settings nema svih kodeka u prewiev file format kao kod cs5.5.
Nisam siguran koji da odaberem za rad sa avchd 1920x1080 50p formatom
skidao sam 5 puta cijelu master cs6 kolekciju misleci da nije valjala instalacija
i druge kolege su imale isti problem sa nedostatkom projekata.

Drugo pitanje
Kako u premieru avc 1920x1080.50p (u tom formatu snima kamera nema 25p)
konvertovati u 1920x1080.25p jer mi se pojavljuju degradacije slike promjenom frame rate kod svenkova i pokreta.
Primjetio sam da i kad uploadujem na youtubu 50p frame rate i kod njih bude isti problem sa slikom (vjerovatno i oni mjenjaju frame rate u 25p)
kako to premierom (deinterlaceom ili nekom drugom metodom).

Hvala.
NOVAKNOLE
Novi član
 
Postova:  2
Pridružio se:  18.04.2011 14:55

Re: interlace ili progressive u kom modu i kad snimati hd

Postod Video Majstor » 29.05.2012 15:14

Drugo pitanje
Kako u premieru avc 1920x1080.50p (u tom formatu snima kamera nema 25p)
konvertovati u 1920x1080.25p jer mi se pojavljuju degradacije slike promjenom frame rate kod svenkova i pokreta.
Primjetio sam da i kad uploadujem na youtubu 50p frame rate i kod njih bude isti problem sa slikom (vjerovatno i oni mjenjaju frame rate u 25p)
kako to premierom (deinterlaceom ili nekom drugom metodom).
Pa ako to jeste pravi 50p ne bi trebalo da bude problema ni da jednostavno podesiš projekat na 25p i da on sam to uradi nekom default metodom. Međutim, moguće je da je kamera nešto drugo upakovala u te snimke označene kao 50p. Bilo bi najbolje da napišeš tačan naziv kamere i kao si podesio format snimanja.

Još bolje ako možeš da okačiš negde na internet bar jedan kratki snimak od jedno 30 sekundi da možemo da analiziramo i da se vidi kako radi kod drugih.


1920x1080.50p (u tom formatu snima kamera nema 25p)
U AVCHD specifikacji nema 1920x1080 25p tako da sve AVCHD kamere kada snimaju u Full HD progressive imaju samo 50p. Drugačiji framerate snimaju uz pomoć trikova, na primer 25p se snima tako što se dodaje instrukcija da se svaki frejm prikaže dva puta i sl.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video softver i Video kompresija

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju

cron