Umiruli web programeri?

Televizija: Digitalna, Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija... HDTV, 3D TV... Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Televizija (za gledaoce i za TV profesionalce)
- Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija...
- HDTV, 3D TV, SDTV...
- Digitalna: DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-C2, DVB-S, DVB-S2...
- Ponuda TV kanala i usluga
- Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio, Problematika, Pravna pitanja...
- Kupovina dozvola za emitovanje filmova i videa koji su zaštićeni autorskim pravima...

Radio
- radio streaming
- internet radio stanice

Internet
- video za web starnice
- video streaming,
- internet usluge, VOD ...
- hosting i serveri za video streaming...
- internet provajderi

Mediji, marketing, medijska tržišta, istraživanja, gledaoci...

Umiruli web programeri?

Postod Goja » 11.02.2011 19:46

Ovih dana pravim jedan sajt u već izgrađenim šablonima ,u želji da taj sajt napravim što bolje postavio sam slično pitanje i link tog sajta na nekoliko domaćih foruma.Gotovo na svakom forumu su skinuli temu ili izbrisali link sa manje više sličnim odgovorima tipa:
Nemože sajt izradjen uz pomoć šablona.
Nemože ne dovršen sajt.
Nemože ne kreativan sajt.
Nemože sa besplatnim domenima.
i slično.
U svim odgovorima provejavalo je ne godovanje na šablone kao nešto ne prihvatljivo i kao neku vrstu jeresi.Svatio sam da postoji strah medju web programerima da im neko krade posao i hleb.
Možda grešim al to je moj snažan utisak.Jer ako nije tako zašto bi se neko tako snažno usprotivio da prokomentariše moj jadni mali sajt uradjen šablonom.Ja sam neuk za bilo koji programski jezik ali
se trudim i želim da iskoristim nešto što već postoji.
Pitam sve vas u našoj maloj zajednici kako vi na sve ovo gledate?
Lično mislim da web programeri i dalje imaju blistavu budućnost jer šabloni nisu ni blizu dorasli nekim ozbiljnim sajtovima i da je sav gnev koji se svalio na mene posledica prepotencije .
Namerno ne stavljam link tog svog sajta ovde da me nebi neko optužio da spamujem jer to mi zaista nije bila namera ni na jednom forumu.
Hvala
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Umiruli web programeri?

Postod Video Majstor » 12.02.2011 3:16

Duga priča... ima mnogo faktora zašto su stvari takve:

Jedan od razloga uopšte što se kod mnogih foruma, čak i najpopularnijih svetskih, desio pad motivacije članova da učestvuju (što se vidi po sve manjem učestvovanju). (Sam se se mnogo bavio ovim pitanjem i istraživao u cilju da ovaj forum usavršim). Razlog je pretpostavljam u suštinskom neslaganja izmedju toga kako su forumi osmišljeni i onoga što stvarno ljude motiviše da budu aktivniji, bolji, druželjubiviji...

A delom je problem što kod nas balkanaca vlada "mračna" nazadna atfosfera... Ja nastojim to na ovom sajtu i forumu promeniti. Želim da podstaknem da se takmičimo konstruktivno u uspesima i usavršavanju umesto destruktivno omalovažavanjem i saplitanjem. Da tragaamo za uzorima i onim što je za pohvalu umesto da tragamao za tim koga ćemo ispljuvati. ...Uveren sam da će biti rezultata u tom pravcu.

U svim odgovorima provejavalo je ne godovanje na šablone kao nešto ne prihvatljivo i kao neku vrstu jeresi.Svatio sam da postoji strah medju web programerima da im neko krade posao i hleb.
Mislim da to više oslikava stanje na forumima nego u praksi.
U zadnje vreme i jeste takav trend da se sajtovi ne prave od nule već korišćenjem templatea, aplikacija poput CMS-ova, foruma, modifikacijama i sl. Razlok je taj što je tako efikasnije, logičnije,brže, ekonomičnije... Ne možeš biti konkurentan ako praviš od nule.

Izrada web sajtova je multidisciplinarna oblast tj. iako često jedan čovek napravi ceo sajt, u pitanju je nekoliko različitih poslova koji se isprepliću: grafički (izgled sajta, programerski (html kod i sl. tehnologije), administratorski (podešavanja i održavanje) i pisanje sadržaja. I ni jedan od ovih poslova se ne mora raditi od nule. Za sve postoje nekakav "template" ili poluzavršena rešenja...
Dakle ako koristimo gotovu web aplikaciju (koju je izradjivalo stotine programera i to godinama) onda ne bi trebalo biti velika frka za grafički template koji je izradio jedan čovek za jedan dan. Neki na primer sami naprave sajt ali sadržaje prepisuju sa drugih sajtova i to svakodnevno. Narvno da se može postaviti pitanje po čemu je to korektnije od kopiranja templatea.
Ali sve zavisi i čime se konkretno bavi neki od tih foruma gde su negodovali. Oni koji se bave grafikom, njima je besmisleno da komentarišu template koji je neko drugi izradio. Ako se bave programiranjem onda ih verovatno ne zanima grafika ni odluke u vezi grafičkog templatea...

Odgovor koji si ti tražio je pretpostavljam uopšten i tiče se verovatno celokupnog utiska, korisničkog iskustva, kakav sajt ostavlja utisak običnim korisnicima, procene koliko je sat optimizovan za pretraživače i sl. A na tehničkim forumima je sve precizirano i rastavljeno sa tehničkih aspekata pa vervatno nemaš ni odgovarujuće mesto gde ćeš to da postaviš.

*Sad ću ja opet da iskoristim priliku da kažem nešto o ovom forumu :blush: Baš iz gore navedenog razloga sam smanjio broj rubrika i kaetegorija. Odlučio sam da forum prilagodim načinu razmišljanja korisnika umesto da ja njima namećem. Jasno je da ljudi kad razgovoaraju da menjaju teme i da ih ne možeš naterati da postavljaju špitanja na neka savršeno odgovarajuća mesta. Zato sam odlučiio da rubrike uopštim da se ljudi ne pate tragajući i da se ne osete ograničeni pri pisanju teksta. Znači odabereš rubriku koja ti deluje kao dobra polazna tačka za ono što imaš da kažeš, a u kom pravcu će diskusija u toj temi ići to niko ne zna. Takav je prirodan način na koji teče ljudski razgovor. Naravno neke rubrike su preciznije definisane ali su zato druge uopštenije...

Namerno ne stavljam link tog svog sajta ovde da me nebi neko optužio da spamujem jer to mi zaista nije bila namera ni na jednom forumu.
Možeš ovde. Kao što piše u pravilima dozvoljavam čak i konkretan reklamni slogan u potpisu. Ako tema ne krši pravila onda imaš pravo u temi navesti i link koji ima veze sa temom. Možda to nisam napsiao u pravila ali ako nisam napisaću. U temama neću tragati za skrivenim motivima. Druga stvar su direktne reklame koje nemaju veze s temom.
Dakle slobodno navedi link koji ima veze sa temom.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Umiruli web programeri?

Postod Goja » 12.02.2011 10:42

Ja sam manje više prisutan na nekoliko foruma i bar za sad ovaj forum ostavlja snažan utisak da nije opterećen strogim i rigidnim pravilima i to je izmedju ostalog veliki plus ovog foruma.
Što se tiče šablona i mog utiska iznenadilo me je da na moje pitanje šta kolege misle al pre svega na ideju a ne na tehnički deo dobijem odgovore koje sam veće opisao.Zar se nemože biti manje ili više kreativan u pravljenju sajta sa šablonom?Sve me to potseća na stare dosovce koji su sa prezrom posmatrali prvi pravi windous al dobro to je za neku drugu priču.Sajt koji sam pokušao da napravim činimi se da sam ga već ranije linkovao al evo još jednom
http://busolazasrbiju.webs.com
još jednom svaki savet i sugestija bi mi dobro došla
hvala
Goja
Član foruma
 
Postova:  145
Pridružio se:  01.10.2010 13:23

Re: Umiruli web programeri?

Postod Video Majstor » 12.02.2011 20:06

Evo jedan univerzalan savet u vezi tvog sajta:
Meni je teško sve kada ne znam šta hoću ali kad imama viziju onda odmah vidim i šta treba menjati i rešavam problem po problem.
Ja uvek imam neki uzor pre nego što nešto počnem d aradim. Sakupljam slcreenshootove od stranica koje supo mom ukusu, sakupljam isecke iz novina gde je nesto zanimljivo dizajnirano, Prospekte u kojima mi se svidja izbor boja, etikete... I onda uvek nešto od toga upotrebim kao uzor i od toga počenam. Naravno dok radim dobivam i nove ideje ili eksperimentišem pa krajnji rezu,ltat obično ispadne skroz drugačiji.
Grafički izgled ovog sajta je nastao na osnovu jednog mog prethodnog dizajana. A za taj prethodn mi je uzor bila jedna stranice časopisa FHM i konzerve Red Bull-a. :D A za jedan treći sajt sam koristio prethodno pomenute oblike samo sam boje odabrao listajući jedan veliki katalog svakakve robe. jednostavno ugledao sam neki proizvod koji je lepo i originalno obojan i odabrao te boje.

Dakle, savetujem ti da prvo nadješ uzor, tj. nešto na šta bi voleo da liči. A onda potez po potez menjaj sve što je različito...
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Televizija, mediji, internet

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron