Ton sa spoljnjeg mikrofona

Televizija: Digitalna, Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija... HDTV, 3D TV... Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Televizija (za gledaoce i za TV profesionalce)
- Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija...
- HDTV, 3D TV, SDTV...
- Digitalna: DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-C2, DVB-S, DVB-S2...
- Ponuda TV kanala i usluga
- Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio, Problematika, Pravna pitanja...
- Kupovina dozvola za emitovanje filmova i videa koji su zaštićeni autorskim pravima...

Radio
- radio streaming
- internet radio stanice

Internet
- video za web starnice
- video streaming,
- internet usluge, VOD ...
- hosting i serveri za video streaming...
- internet provajderi

Mediji, marketing, medijska tržišta, istraživanja, gledaoci...

Ton sa spoljnjeg mikrofona

Postod rookie » 07.03.2013 20:30

Pozdrav majstori :) ,
prijatelj i ja smo posudili jednu finu kamericu SONY i pokusavamo da odradimo jednu emisijicu sa gostom. Ja snimam a prijatelj je gostov sagovornik. Sve ovo pisem samo da bi vi shvatili da smo nas dvojica u stvari TOTALNI pocetnici ali se jako zanimamo za produkciju.

Problem je sledeci : Kada prikljucimo spoljne mikrofone na kameri,a kamera je pritom povezana na napajanje preko adaptera, javlja nam se odredjeni brum (sustanje,krcenje) u tonu. Medjutim ako je na kameri baterija smetnje u tonu nema. Zakljucili smo da smetnje stvara adapter (verovatno je to neka vrsta indukcije ili sta vec...)

Ima li iko neko resenje za ovaj problem. Baterija nam je slabog kapaciteta i moramo da radimo preko adaptera.

Hvala na pomoci i veliki pozdrav
rookie
 

Re: Ton sa spoljnjeg mikrofona

Postod Video Majstor » 07.03.2013 21:07

Pozdrav! :)

Mislim da si dobro zaključio. Blizina električnog uređaja verovatno stvara šum.

Jedan od načina da se to smani je duži kabal od mikrofona tj. da se poveća udaljenost mikrofona od tog uređaja koji izaziva smetnje.
Drugi način je naravno bolji mikrofon.
Treći način je da se smetnje otklone raznim zaštitama od šuma. Korišćnje koaksijalnog kabla ili možda omotavanja kabla nekom folijom bi pomoglo. Možda i da se kamera obmota folijom ukoliko je ona "prijemnik" tih smetnji. Pokušaj i da adapter staviš na pod i da ga poklopiš metalnim loncem.

To je ono što mi pada na pamet. Nadam se da će felino, imati stručniji odgovor.

prijatelj i ja smo posudili jednu finu kamericu SONY i pokusavamo da odradimo jednu emisijicu sa gostom. Ja snimam a prijatelj je gostov sagovornik. Sve ovo pisem samo da bi vi shvatili da smo nas dvojica u stvari TOTALNI pocetnici ali se jako zanimamo za produkciju.
Svaka čast! :good: Nastavite da se trudite i da uvećavate znanje i veštine. Praksa je veoma bitna i to je najbrži put. Takođe kopiranje i poređenje sa nekim uzorima je jedan od najbržih načina. Kopirajte pokrete kamere iz neke emisije koja vam se sviđa. Kopirajte nekog iskusnog voditelja. Kopirajte strukturu neke emisije. Onda kasnije neku drugu emisiju, isti princip... Najpre počni od jednostavnih, gde je jedna kamera mali studio jedan gost u emisiji itd... recimo rani jutarnji program.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Ton sa spoljnjeg mikrofona

Postod felino » 08.03.2013 0:40

"Loša" struja, nedovoljno kvalitetan adapter (ne filtrira dovoljno), sve te smetnje se odraze na rad analognog kola mikrofonskog pretpojačavača i eto to je. Dobro je da si sam uočio da sa baterijom nema problema. Pokušaj sledeće:

- okreni utikač od adaptera kada ga uključuješ u utičnicu, za 180 stepeni od uobičajenog, ono što je išlo u fazu da ide na nulu i obrnuto;

- priključuj adapter na neku drugu fazu u prostoru (stanu, kući) u kojem snimaš, nadam se da imaš trofaznu struju;

- probaj sa drugim adapterom ako ti je pri ruci;

- sumnjam da ti adapter ima kontakt za uzemljenje, ali ako je tako, napiši pa da vidimo nešto i na tu temu.

To su bila banalna rešenja. Ako to ne pomogne, najjeftinije ti je da imaš 1-2 dobre baterije, po mogućstvu originalne. Ako hoćeš one druge, vidi na http://www.dx.com , oni šalju besplatno, povoljni su a kvalitet je u skladu sa cenom.

Kada bi imao skup, takozvani "in-line" UPS koji "pegla" struju, i to bi pomoglo.

Imao sam slične probleme (drugačije su se čuli) sa jednim portabl snimačem tona i zaista, samo externo baterijsko napajanje pomaže (ugrađena baterija ne drži dugo) a čak i tada se problem katkad javi ali restart pomogne. Zato i kažem da je najelegantnije i najjeftinije rešenje baterija i to ne samo jedna. Postoje i baterije većeg kapaciteta, čisto da znaš.

Eto, čisto da se zna, napiši koji je model kamere i koje mikrofone koristiš (vidim da spominješ mikrofone u množini). Probaj sve što ti padne na pamet...Ako ti neki od gornjih predloga nije jasan, slikaj ti to što imaš (adapter itd) pa postavi ovde.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Vrati se na Televizija, mediji, internet

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron