PCTV nanoStick T2 i prvi snimci DVB-T2 televizije

Televizija: Digitalna, Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija... HDTV, 3D TV... Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
Televizija (za gledaoce i za TV profesionalce)
- Zemaljska, Kablovska, IPTV, Satelitska, Web televizija...
- HDTV, 3D TV, SDTV...
- Digitalna: DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-C2, DVB-S, DVB-S2...
- Ponuda TV kanala i usluga
- Pokretanje sopstvenog TV kanala, Tehnologije, Studio, Problematika, Pravna pitanja...
- Kupovina dozvola za emitovanje filmova i videa koji su zaštićeni autorskim pravima...

Radio
- radio streaming
- internet radio stanice

Internet
- video za web starnice
- video streaming,
- internet usluge, VOD ...
- hosting i serveri za video streaming...
- internet provajderi

Mediji, marketing, medijska tržišta, istraživanja, gledaoci...

PCTV nanoStick T2 i prvi snimci DVB-T2 televizije

Postod ShoX » 10.05.2012 22:38

Kao što znate nedavno je krenulo emitovanje digitalne televizije sa DVB-T2 standardom.
Kod nas još uvek nema da se kupe uređaji osim nekih televizora. Tako da risiveri i tv kartice kod nas još uvek nisu dostupni...
U naslovu piše PCTV nanoStick T2, to je USB adapter za računar (kao tv kartica, osim što je USB i zove se "adapter" zato što nije prava tv kartica, one su preskupe).

Imao sam probleme sa njenim softverom, ali sam slučajno probao i savršeno radi u programu WinFast PVR2.
Snimak je kompresovan u MPEG4 AVC (H.264) što je bolje od DVB-T signala koji je kompresovan u MPEG2
Od kanala, trenutno su digitalni:
-RTS1
-RTS2
-RTS Digital
-RTS HD
-Pink
-Prva
-Studio B
-Happy (hepi)
-Avala
-B92

a u vojvodini ima i RTV
Snimio sam po malo od svakog kanala i možete pogledati na Youtube-u ili skinuti , ovo za download nisu isti snimci kao na youtube, jer sam snimao različite emisije...
http://www.mediafire.com/?g0qjeip2jq2g3m1
Šifra je shox

A evo i na youtube
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: PCTV nanoStick T2 i prvi snimci DVB-T2 televizije

Postod Video Majstor » 11.05.2012 19:10

Čestitam na kartici i hvala što si okačio snimke! :good:

Ja ću ukratko prokomentarisati snimke i kvalitet:

Izuzev RTS-a kod svih kanala je primetno da kvalitet nije idealan.

Na primer kod statičnih delova slike kao što su subtitlovi logo i sl. ne može biti razlike između Interlaced ili Progressive prikaza. Ovi kanali su Interlaced pa ipak se kod logoa i slova pojavljuju sa strana vodoravne linije koji se inače dešavaju kod pokreta... što znači da se slika trese levo-desno (a možda dodatno i gore-dole) još pre konvertovanja u digitalni format.
Očigledno je da je slika pretrpela gubitke kvaliteta još pri slanju analognog signala do enkodera koji je konvertuju u digitalni format H.264.

Kvalitet zvuka je generalno lošiji od videa. Mnogi knali imaju šumova, nek iimaju previše tiih zvuk i neki neujednačenu glanoću za levi i desni kanal... To su sve problemi koji su nastali usled gubitaka kvaliteta još pre enkodiranja u digitalni signal.

RTS kanali su izuzetak jer RTS koristi digitalni signal još u studiju tako da nemaju gubitaka čak ni u startu. Slika kod RTS kanal je savršeno mirna ali ipak nije savršena jer se ipak primećuju znakovi loše kompresije kao što su ringing "artefakti"...

Kod SD kanala rezolucija je 720x576 što je za pohvalu jer je to maksimalan SD rezolucija.
Bitrate za video kod SD kanala je oko 2Mbps (2000kbps) što daje 0.2bits/pixeli i trebalo bi da bude dovolno za H.264 kompresiju u većini slučajeva. Međutim prema krajnjem rezultatu se vidi da enkoderi ne izvlače maksimum iz tog bitratea i primetni su znakovi loše kompresije. Uz takav (slabiji) kvalitet enkodera pretpostavljam da bi bilo idealno da je bitrate oko 3Mbps (3000kbps).

Iako je odlučeno da će se audio emitovati u ACC formatu on je sada u MPEG1 Layer 2 formatu :unknown: što je otprilike dva do tri puta lošije rešenje od AAC.
Inače, AAC je skoro savršen izbor za digitalnu televiziju jer čak i pri malom bitrateu od 128kbps daje odličan kvalitet. Nadam se da će uskoro početi enkodiranje zvuka u AAC.

Snimio sam po malo od svakog kanala i možete pogledati na Youtube-u ili skinuti , ovo za download nisu isti snimci kao na youtube, jer sam snimao različite emisije...
http://www.mediafire.com/?g0qjeip2jq2g3m1
Šifra je shox

Da ne bude zabune, ovi snimci su u originalnom kvalitetu bez rekompresovanja i bez gubitaka tokom snimanja.
Prvih nekoliko sekundi snimaka nemojte da računate jer uvek dolazi do "muljanja" sve dok se ne dođe do prvog ključnog frejma. Kod digitalnih snimaka prvih nekoliko sekundi je uvek "za bacanje". To je nromalno.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: PCTV nanoStick T2 i prvi snimci DVB-T2 televizije

Postod ShoX » 11.05.2012 19:24

Nadam se da će "jednom" uraditi nešto kako treba... Od svih kanala Studio B je najlošiji, što se tiče zvuka i slike...
Zvuk je jako tih i pomeren je na levu stranu... Kod povećavanja jačine (u programima) dolazi do pojavljivanja brujanja...
Dok su Pink, Prva i Studio B odmah iza RTS-a

Prvih nekoliko sekundi snimaka nemojte da računate jer uvek dolazi do "muljanja" sve dok se ne dođe do prvog ključnog frejma. Kod digitalnih snimaka prvih nekoliko sekundi je uvek "za bacanje". To je nromalno.

Ovo jeste istina, ali kada konvertujem snimak, te početne sekunde rade normalno...

U suštini ovo sada je slično kao pre, znači nije originalan, početni signal digitalan kao što bi trebalo da bude... Ne znam ko je imao prilike da vidi RTS HD ili strane, Discovery HD, BBC... Znači kod provajdera koji već nekoliko godina nude digitalnu televiziju postupak je bio isti kao što je sada... Od studija signal analogno ide do predajnika gde postaje digitalni... Znači svi gubitci koji se jave, stvore se kod putovanja signala od studija do predajnika (Avalski toranj) u slučaju da ste u Beogradu...
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Re: PCTV nanoStick T2 i prvi snimci DVB-T2 televizije

Postod ShoX » 22.05.2012 17:11

Evo novih odgovora:
Što se tiče problema Sa TV centrom, od PCTV podrške sam dobio odgovor da kartica nikda nije testirana u Srbiji i da čak ni oni ne znaju razlog zašto ne detektuje antenu, popričaće sa tehničarima i u najnovijoj verziji softvera naćiće se verovatno i Srbija.
Jedino što meni pada na pamet je to da možda treba da se koristi DVB-T2 antena, i ako nema razlike u krovnoj, sobnoj običnoj ili DVB-T anteni...

Po komentarima na internetu vidi se da taj TV centar nije ništa posebno, čak ima i neke probleme sa radom, pa i nije tolika šteta što ne radi. Ali neko ko prvi put radi sa karticom može pomisliti da se nešto pokvarilo, kao što sam ja pomislio čim sam video da ne radi...

Probavao sam dosta toga i kartica radi sa sledećim programima:
WinFast PVR2
ProgDVB
DVBViewer Pro
i još dosta sitnih programa, od ovih su se najbolje pokazali PVR2 i ProgDVB, gde je Prog dosta bolji ali je malo teže nabaviti Pro verziju i podesiti je da radi...
Znatno brže otvara kanale od PVR2 i kod PVR2 ne radi Schedule recording (podešeno snimanje)
DVBViewer pro nađe kanale ali ih ne može pokrenuti.

Trenutno koristim ProgDVB i zadovoljan sam radom, a pogotovo njegovim sistemom za schedule recording
ShoX
Član foruma
 
Postova:  100
Pridružio se:  12.08.2011 13:21

Vrati se na Televizija, mediji, internet

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju

cron