Kamera - koji model za koga??

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod kikky » 20.04.2011 11:57

Koristim kaneru panasonic sd 700 sa 3 cmos senzora,preporučio bih je svakome tko se ozbiljnije želi baviti videom,pripada u poluprofesionalni razred kamera i daje odličnu sliku čak i u low light uvjetima a bitrate snimanja je 28 Mbps u progressive modu.Također ima optičku stabilizaciju slik...kvaliteta snimka je odlična pogotovo izražajnost spektra boja...pozz svim forumašima...
kikky
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  20.04.2011 11:48

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 21.04.2011 5:29

Dobrodošao! :drinks:

Hvala za preporuku! To je ova kamera pretpostavljam: http://www.panasonic.rs/html/sr_RS/Proi ... kInfo=true
Definitivno je impresivno sve što piše o njoj. Ako nije tajna koliko košta kod nas ta kamera?
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod kikky » 21.04.2011 12:10

Ja sam iz Hrvatske,kod nas ta kamera košta oko 1100 eura,ali vrijedi svakog centa...
kikky
Član foruma
 
Postova:  6
Pridružio se:  20.04.2011 11:48

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 27.09.2011 14:59

Posto nisam nesto iskusan sa kamerama a uskoro treba da nabavim za sebe
neki model, voleo bih da dobijem neke savete i predloge od iskusnijih korisnika.

Uzeo bih neki poluprofesionalni kamkorder pa me interesuje sta je bitno i na sta
da obratim paznju pri kupovini. Uslov mi je da budu 3 CCDa, i HD video,
za ostalo nisam siguran.

Pošto sam u medjuvremenu završio vodič o amaterskim i profesionalnim kamerama i mnogo se informisao, sada mogu da ti pomognem mnogo više.

Konkretno od poluprofesionalnih modela mislim da definitivno trebaš razmotriti Panasonic HDC-SD900
koja košta manje od 1000 evra. Takođe vredi da razmotriš dvostruko jeftiniji model Panasonic HDC-SD90 koja je verovatno najjeftinija kamera koja snima u Full HD 1920x1080 Progressive. Namerno sam istakao "Progressive" jer se u tome razlikuje od mnogih drugih koje snimaju samo Full HD Interlaced ili nisu Full HD.
SD90 za razliku od SD900 nema 3MOS (ekvivalent 3CCD) već jedan CMOS senzor pa je samim tim nešto lošija u mračnim scenama. Ostale karakteristike su skoro iste.

Pročitaj i ovu temu obavezno: viewtopic.php?f=12&t=2374
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod sassaboss » 27.09.2011 16:52

Stvarno si legendaran. Ja se vec duze vreme mucim te ovo te ono, a sada sam uz tvoju pomoc definitivno odabrao model za sebe, to je ovaj jeftiniji Panasonic HDC-SD90. Ja cu ionako vecinom snimati uz osvetljenje tako da je ovo perfekcija.
Reci mi da li je jeftinije da mi neko donese iz nemacke ili iz svajcarske, ili da kod nas to uzmem, i da li znas kod nas nekog proverenog dilera.

Jos jednom hvala !!!
Korisnikov avatar
sassaboss
Član foruma
 
Postova:  32
Pridružio se:  05.09.2010 21:02

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Video Majstor » 28.09.2011 19:41

Reci mi da li je jeftinije da mi neko donese iz nemacke ili iz svajcarske, ili da kod nas to uzmem,
Moguce je da je malo jeftinije u inostranstvu. Ali ako moze kod nas da se kupi, bolje je kod nas iz sledecih razloga: Desilo mi se jednom da je jedan prijatelj doneo fotoapaarat iz inostranstva. Nije mu radio pa je doneo meni da pogledam. Kada ga ukljucis motor objektiva samo zakrci, izbaci gresku na ekranu. Odneli smo kod domeceg servisera cisto da nam kaze nesto o tome, on cim je pogledao rekao je da je to veliki kvar i da treba odmah vratiti dok je pod garancijom da zamene za drugi... Ko zna mozda im je ispao u radnji pa se nesto slomilo ili sl. ..Eto radi garancija i tih eventualnih mogucnosti da zatreba servis ili zamena, bolje je da je kupljen kod nas.

Druga stvar je carina. Kad na malo jeftiniju cen udodas carinu verovatno nece biti nista jeftinije.
a
kod nas to uzmem, i da li znas kod nas nekog proverenog dilera.

Ja ovih dana obavljam selidbu a cim to zavrsim, obavljam sve sto treba da na sajtu klrene sa radom web shop. Ako bude sve u redu trebalo bi sve da proradi u drugoj polovini desetog meseca. Te modele koje sam spominjao, planiram definitivno imati u ponudi.

E sad u drugim radnjama, ...ja sam istrazivao , nisam obisao celu srbiju ali koliko vidim pnuda kamera u prodavnicama bele tehnike je jako skromna. Tako da ne znam konkretno u kojoj mozes da kupis bas taj model.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 13.11.2011 23:48

Pozdrav svima!

Zeleo bih da kupim amatersku kameru koja ce mi sluziti za snimanja na hobi nivou, pre svega kracih dokumentaraca, i cija bi se cena kretala do ~500 eura. E sad, ne bi bio problem naci solidnu kameru za te pare da nema uslova koji sam postavio, a to je da kamera treba da ima prikljucke i za mikrofon i za slusalice! Mikrofon-zato sto smatram da je za dokumentarac veoma vazan dobar zvuk, koji uglavnom ne moze da se dobije sa ugradjenim mikrofonima, a slusalice-jer zelim da budem siguran da taj mikrofon radi kako treba i snima sta treba, posto u dokumentarnom nema prvi put, drugi put... Kamera Panasonic HDC-SD90 koja je ovde spomenuta se mozda cenom uklapa u moj zahtev, ali ipak nema prikljucak za slusalice!

Dakle, da li neko moze da mi predlozi neki model (Panasonic i Sony koje sam gledao i u cije modele najvise verujem imaju oba prikljucka samo na modelima skupljim od 800 eura) ili ima vise iskustva koja bi me mozda odgovorila od zahteva za slusalicama? Dodatni kriterijumi bi bili da kamera snima na SD kartice, u HD rezoluciji.
Ojler
 

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod felino » 14.11.2011 16:48

Ojler je napisao:Mikrofon-zato sto smatram da je za dokumentarac veoma vazan dobar zvuk, koji uglavnom ne moze da se dobije sa ugradjenim mikrofonima, a slusalice-jer zelim da budem siguran da taj mikrofon radi kako treba i snima sta treba, posto u dokumentarnom nema prvi put, drugi put...


Na jeftinije kamere, ukoliko takav ulaz imaju, mikrofon se spaja na 3,5 mm konektor (pro kamere imaju XLR). Ja drugaciji nisam vidjao. To automatski govori o kvalitetu mikrofonskog pretpojacavaca (mikrofoni imaju jako nizak nivo izlaznog signala) pa i A/D konvertera. Naime, ne moze biti visok - da li je neki uredjaj profesionalni ili ne, najpre se vidi po konektorima. U takvu vrstu konektora, onda kada sluzi tome da prihvati mikrofonski ulaz, spaja se dinamicki ili kondenzatorski elektret mikrofon. Kondenzatorski mikrofon koji zahteva spoljno napajanje za svoj rad (tzv. fantomsko napajanje) nece dobiti potreban napon i nece raditi ako se priljuci na takav konektor. Katkad takvi konektori daju 5 V sto nije ni blizu dovoljno, standardno fantomsko napajanje ima +48 V (moze ici od 9 do 52 V). Naziva se fantomsko jer ide istim vezama koje sprovode i audio signal, nema svoje posebne veze - ne zahteva zasebne kablove i konektore kako bi se sprovelo do mikrofona osim u slucaju "lampaskih" mikrofona.

Pisem ovo stoga kako ne bi pogresio pri izboru mikrofona u smislu da ne budes zadovoljan jacinom signala ili da postavka ne radi uopste.

Dinamicki mikrofon (iste konstrukcije kao i ogromna vecina zvucnika) daje na izlazu signal niskog nivoa, nizeg od kondenzatorskog, i shodno tome zahteva vece pojacanje nivoa ulaza sto za posledicu ima i pojacanje nivoa (neizbeznog) suma.

Kondenzatorski mikrofon ima snazniji signal ("vishe gain-a") i sledstveno tome zahteva manje pojacanje na ulazu te rezultujuci signal ima manje suma. Naravno, udeo suma varira od mikrofona do mikrofona i nije isti.

Posebna vrsta kondenzatorskih mikrofona koji ne zahtevaju spoljni izvor napajanja, vec napon potreban za rad dobijaju putem izmenjive baterije, su elektret mikrofoni. Neki od njih su izradjeni tako da mogu da prihvate i fantomsko napajanje iz spoljnog izvora - primer je AKG C1000.

U situacijama kada uredjaj koji prihvata mikrofonski signal ne moze da obezbedi fantomsko napajanje, ono moze biti obezbedjeno preko posebnog uredjaja koji moze raditi i na baterije - mala kutijica koja se povezuje izmedju mikrofona i mikrofonskog ulaza.

Ono sto bi tebi u ovoj situaciji najvise pomoglo je kondenzatorski mikrofon i to elektret kako ne bi davao dodatni novac na jos neki uredjaj. Naravno, po kvalitet snimka bi najbolje bilo ako bi mogao da uzmes dobar kondenzatorski mikrofon i uz njega zasebno fantomsko napajanje. Dinamickim mikrofonom mozda ne bi bio zadovoljan jer bi imao mnogo suma (ako pojacavas previse) ili bi morao da bude blizu objektu snimanja sto znaci da bi najverovatnije bio vidljiv u kadru.

Sve ovo sto napisah nikako ne znaci da su kondenzatorski mikrofoni "bolji" od dinamickih. Svaka vrsta i model u okviru vrste su specificni i u jednom zadatku se mogu pokazati boljima od nekih drugih, sto vazi i za podelu po ceni. Jasno, uvek dodjemo do onoga: sto skuplje to bolje ali uz obaveznu prethodnu probu.

Tu je i posebna podvrsta kondenzatorskih mikrofona cesto koriscenih u svetu filma i videa - tzv. "shotgun" vrlo uske karakteristike usmerenosti koji sluze za snimanje izvora zvuka iz vece daljine od onih uobicajenih za ostale mikrofone. Na primer, Sennheiser ME 67, Rode NTG-3. Rode ima i NTG-2 shotgun, koji moze da radi i na baterije. Po meni, to mu je i jedina bitna razlika od NTG-1 a NTG-3 je za klasu bolji od oba ali nema baterijsko napajanje. Rode NTG-1, 2 i 3 su u SAD oko 250, 270 i 700 dolara. Za njih ili bilo koji drugi mikrofon sa ugradjenim XLR konektorom (popularno "Canon") ti treba ti i adapterski kabl, sa zenskog XLR na muski 3,5 mm. Ukoliko ga neces drzati u ruci (a nisu svi mikrofoni podesni za to zbog "handling noise") stalak ili boomarm se podrazumeva.

Postoji mogucnost i da koristis bubicu uz podesan uredjaj, Recimo, zicna bubica AKG C417 L prikljucena na njihov fantom B29 pa iz njega u kameru. AKG B29 je mala kutijica, koristi bateriju od 9 V, ima dva mini XLR ulaza, gain za njih, moze da pomesa ta dva signala i moze se birati da li je jedini izlaz (mono) mikrofonski ili linijski ("line out"). Mislim da za manje od 100 evra mozes naci ovde tu bubicu + B29, nezvanicno, novo, iz licnog iskustva. Model bubice AKG C 417 PP je za spoj sa uredjajem koji ima klasicno fantomsko napajanje. Po mom misljenju, ta bubica (C417 L) i nije neki kvalitet ali to veoma mnogo zavisi od postavke i samog glasa (razlika na dva razlicita glasa je drasticna). Recimo, sa Beyerdynamic iste cene sam bio vise zadovoljan - ima vise gain-a dakle i manji sum dok po pitanju kvaliteta snimka svaka od te dve bubice ima svoj "karakter".
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod Ojler » 14.11.2011 21:33

Hvala na ovom iscrpnom postu. Imao sam prilike da koristim pozajmljeni mikrofon NTG2 prikljucen na obicni Panasonic DV kamkorder (znaci bez fantomskog napajanja), i prilicno sam bio zadovoljan kvalitetom zvuka, tako da mi je neki plan da nastavim da pozajmljujem taj dok ne skupim novac, a onda da kupim jedan primerak za sebe jer mislim da je vredan posedovanja (http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 5&art=2791). Jedina losa strana koju sam imao prilike da okusim jeste upravo njegova sposobnost da registruje udaljene izvore zvuka, pa su se tako na snimcima razgovora mogli izuzetno glasno cuti zvuci automobila koji su prolazili 50-60 metara dalje, cak i kada je mikrofon bio usmeren na suprotnu stranu u odnosu na onu odakle je dopirao zvuk automobila.

Ali prvo da ja nadjem odgovarajucu kameru.... :help:
Ojler
 

Re: Kamera - koji model za koga??

Postod felino » 15.11.2011 0:05

Da, naravno, Rode NTG-2 moze da radi i na bateriju. Sigurno je da si sa njim zadovoljan ukoliko si ranije radio sa ugradjenim ili losim mikrofonima. Jasno, zbog svoje karakteristike usmerenosti, "hvatace dobro" ono sto je udaljeno. Stoga on i nije namenjen tome da zameni recimo mikrofon koji se drzi u ruci i slicno. Vazno je i odabrati pogodno (tiho) okruzenje. Pri izboru lokacije se najcesce vodi racuna samo o vizuelnom delu price dok se ne razmzislja previse o tonskom. U zavisnosti od toga sta ces raditi, razmotri i mogucnost da koristis bubicu mada je kvalitet uvek na strani dobrog mikrofona ako moze da se stavi dovoljno blizu a i kombinacija nije na odmet.
Ojler je napisao:Hvala na ovom iscrpnom postu...

Molim, i treba ovde da se pomazemo. Forumi za to i sluze. Meni je samo nekoliko odgovora ovde vec dosta znacilo i zahvalan sam na tome. A to sto je post iscrpan...pa, kad se osetim pozvan da govorim o onome sto poznajem, tesko me je zaustaviti - pod uslovom da nadjem vremena. :)
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22
PrethodniSledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron