Canon EOS 5D Mark III ili Sony PMW-300K1 XDCAM HD Camcorder

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Canon EOS 5D Mark III ili Sony PMW-300K1 XDCAM HD Camcorder

Postod Esso » 12.05.2014 19:40

lijep pozdrav
Zanima me koja je vasa preporuka, prijatelj hoce sebi da kupi ali ne moze da se odluci, a ja nisam bas expert po pitanju i jednog i drugog :)
Unaprijed se zahvaljujem.
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Canon EOS 5D Mark III ili Sony PMW-300K1 XDCAM HD Camcor

Postod Video Majstor » 12.05.2014 21:14

Pozdrav,
Pa ovo je pre svega poznata dilema: kamera ili DSLR fotoaparat :unknown:

Najvažnije za odluku je za koju svrhu će da koristi? Šta je cilj? Šta će da snima i kada? Šta najviše a šta će da mu bude usputno? Koji su najgori uslovi snimanja u kojima će se naći? Koliko sati će da traju snimanja?

Da li se bavi profesionalno fotografijom? Da li je fotografija neizostavni deo njegovog posla?

Eto, najpre na tih nekoliko pitanja da čujemo odgovor, pre nego se upustimo u analizu ova konkretna dva modela.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Canon EOS 5D Mark III ili Sony PMW-300K1 XDCAM HD Camcor

Postod Esso » 13.05.2014 8:17

Ono sto ja znam jeste da planira da snima prilicno dosta toga, od nekih kratkih klipova do dokumentarca, mislim da bi vecinu toga snimao u otvorenom prostoru. Znaci u obzir dolazi samo snimanje bez bilo kakvih profesionalnih slika .Sta reci... koju poruku poslati :)
Esso
Član foruma
 
Postova:  35
Pridružio se:  23.05.2013 15:47
Lokacija:  Sarajevo

Re: Canon EOS 5D Mark III ili Sony PMW-300K1 XDCAM HD Camcor

Postod Video Majstor » 22.05.2014 4:54

Ukratko razlike između DSLR-a i kamera su sledeće:

- Kamera je dosta prijateljskija prema kamermanu. Više automatike. Prilagođena za duža snimanja. Ugrađeni objektiv za prosečne situacije. Nema maksimalnog trajanja snimka. Fizički oblik omogućava lakše snimanje iz ruke. Fizički je mnogo udobnija za dugotrajna snimanja. Ako je u pitanju snimanje dugotrajnih (nepripremljene scene) događaja kao što su svadbe, koncerti i sl. praktično je neohodna.
Glavna prednost kamera je u manjoj ceni jer za iste snimke se mora uložiti više para u opremu za DSLR...

- DSLR je mnogo više odgovarajući za planirane situacije i napredne korisnike. Dakle kada imamo scnario, plan, studijsku opremu, stalke, rasvetu, pripremljenu scenu, ekipu... Kada tačno znamo šta i kako će da snimimo. DSLR je recimo odgovarajući za filmmaking za naprednije. Takođe ga koriste televizije kao profesionalnu kameru za Tv serije, Tv filmove i sl. Glavna prednost mu je u objektivima. Nedostatak je što sva oprema za njega i oprema da bi pripremili scenu za snimanje košta više od kamere.

Naravno, ako je jedan od ciljeva profesionalno fotografisnje onda se DSLR ne može zameniti kamerom.

- Nove generacije kamera i DSLR aparata polako uklanjaju ove razlike. Poluprofesionalne kamere su sve bolje za fotografisanje i primaju iste objektive kao DSLR-ovi. A novi fotoaparati opet imaju sve bolji autofokus i automatiku... Međutim takvi modeli su još uvek dosta skupi. Prosečni modeli još uvek nisu na tom nivou.

Eto, ovo su ključne razlike. On bi morao da se izjasni po ovim stavkama koje su pomenute i onda bi već morali biti bliže tome šta je za njega odgovarajuće?

Ono sto ja znam jeste da planira da snima prilicno dosta toga, od nekih kratkih klipova do dokumentarca, mislim da bi vecinu toga snimao u otvorenom prostoru.
Glavno ptanje je tu koliko bi on tu zapravo radio pravi filmaking sa pripremanjem scena unapred i dodatnom opremom a koliko bi zapravo bio samo novinar sa kamerom? Morao bi da odgovori na pitanja koja sam do sad pomenuo... Mislim to su stvari koje igraju ulogu u ovoj odluci. Nema svrhe da analiziramo nešto drugo pre ovoga.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron