Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Video uređaji, oprema, kućni multimedia uređaji, uređenje kućnog bioskopa, media centar, umrežavanje...

Moderator: Video Majstor

Opis foruma
- video uređaji, televizori, kamere, fotoaparati...
- kablovi, adapteri, oprema...
- kompjuterske komponente za video...
- profesionalni uređaji i oprema...
- kućni multimedija uređaji, plejeri, zvučnici...
- multimadija gadžeti (zanimljive male naprave)...
- mobilni telefoni i prenosni uređaji sa multimedijalnim mogućnostima...
- media centar, uređenje kućnog bioskopa...
- umrežavanje, povezivanje, kućna mreža...

Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod nesko » 21.03.2014 18:15

Planiram kupovinu malo boljeg kamkordera. Trziste kod nas je zbunjujuce pa mi treba pomoc.
U osnovi, nude se "sveziji" Sony modeli i manje "svezi" Panasonic. Sta izabrati.
Preovladjujuci kriterijum je kvalitet snimka u uslovima slabog svetla.
Molim za predloge!


UPDATE
Da konkretizujem.
Ovo sam uspeo da nadjem u ponudi.

SONY
HDR CX-410 550 €
HDR PJ-420 775 €
HDR-PJ580VE 795 €
HDR-PJ380E 599 €
HDR-CX570E 670 €

Canon
Legria HF M 56 599 €
Legria HF M32 499 €
Legria HF M46 599 €

Panasonic
HC-X800EP-K 90.990 RSD
nesko
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  21.03.2014 18:10

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod felino » 22.03.2014 15:30

Ako ti engleski jezik ne predstavlja problem, pogledaj ponudu na:

http://www.bhphotovideo.com

Tu, kada otvoriš pojedinačni artikal, pogledaj karticu Customer reviews kako bi video mane i vrline (klikni na sortiranje Lowest rating first kako bi video mane jer je po deafult-u namešteno tako da se na početku pokazuju komentari korisnika koji imaju najviše ocene)

a poseti i neke strane forume poput:

http://www.dvxuser.com/

http://www.dvinfo.net/forum/

http://www.videocopilot.net/forum/

http://forums.creativecow.net/

http://www.avsforum.com/f/

http://forum.videohelp.com

http://www.videomaker.com/forum

http://www.avforums.com/forums/

http://forums.videoredo.com/

Često se desi da kada se dvoumiš između dva-tri modela, naletiš na post nekog ko ih sve ima i gde je na tvoje pitanje već odgovoreno.
Korisnikov avatar
felino
Član foruma
 
Postova:  172
Pridružio se:  07.11.2011 15:22

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod nesko » 22.03.2014 16:02

Felino,
Hvala na pomoći.
Nažalost, trenutno nisam u mogućnosti da radim tako detaljno istraživanje.
Već samo potrošio silne dane istražujući, i došlo je vreme odluke.
Zato mi treba konkretniji savet. Najbolje vezan za aktuelnu ponudu kod nas.
nesko
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  21.03.2014 18:10

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod Video Majstor » 26.03.2014 2:24

Dobrodošao! :drinks:

U osnovi, nude se "sveziji" Sony modeli i manje "svezi" Panasonic.
Dobro si primetio. Uvoz amaterski kamera se kod nas izuzetno smanjio (jer se užasno smanjila kupovna moć naroda) tako da "nije ostalo mesta" za više od jednog ozbiljnog proizvođača. Uvozi se samo šačica Sony modela i mogu se naći pokoje koje još nisu rasprodate od drugih proizvođača. (I najjeftinije Praktica koje ni ne računam) ...Tako da ako ćeš kupovati kod nas, praktično ćeš morati da biraš neki od Sony modela.
Canon inače spadaju u najkvalitetnije takve kamere ali su i skuplje obično. Ukoliko si uspoe da nađeš kod nas neki od novijih Canon modela, vredi da najpre njih razmotriš.
Trziste kod nas je zbunjujuce pa mi treba pomoc.
Zbunjujuće je to što se uz šačicu novih nalazi još toliko starijih modela koji se trebali rasprodati odavno a nisu... I sada su svi sličnih cena u prodaji.

Dakle, ukoliko ovde ne dobiješ konkretnu preporuku za određeni model, onda se bar drži principa da biraš među najnovijim modelima ili onima iz prethodne godine.

HDR PJ-420 775 €
HDR-PJ580VE 795 €
HDR-PJ380E 599 €
Ove Sony kamere sa oznakom "PJ" imaju ugrađen mini projektor. PJ kao Projector. To ih čini skupima/najskupljima, a možda ti ta karakteristika ne treba.

Preovladjujuci kriterijum je kvalitet snimka u uslovima slabog svetla.
O ovome najviše govori cena. Pošto kod Sony kamera cenu dosta podiže projektor, možda bi Canon bio dobar izbor.

Legria HF M 56 599 €
...
Legria HF M46 599 €
Evo da uporedim ove dve:
- donji model prima 2 memorijske kartice
- obe imaju isti senzor 1/3
- gornja izgleda zahteva mnogo manju snagu svetla (1 lux a donja zahteva 1.3 luxa) što je bitno za tvoje zahteve snimanja pod slabim svetlom
- gornja ima Wi-Fi spajanje sa DLNA uređajima (to je recimo da bi gledao video sa kamere na DLNA televizoru bez spajanja kablovima)
- obe imaju prgressive mod snimanja 25p i iste rezolucije podržavaju.
- gornja ima dodatne modove snimanja u MP4 formatu (za brzo kačenje na youtube na primer).
- obe imaju priključke USB, slušalice, HDMI, AV...
- ni jedna od ove dve nema priključak za mikrofon što je pomalo čudno.
- u ostalim stvarima su manje više slične.
- ima priključak i za mikrofon i za slušalice.

HDR-CX570E

- Takođe podržava sve AVCHD rezolucije,
- a dodatno može da snima i u Progressive 50p
- izgleda ima više zahteva za svetlom (3 lux minimalno) od Canon-a, ukoliko je za verovati tim podacima. Sve zavisi od toga šta smatraju minimumom i koliko im je upšte važno da to preciziraju.
- takođe ima priključke USB, HDMI i AV tj. composite video.

HDR CX-410
Po prethodno pomenutim karakteristikama praktično sve isto kao gornji model.
Značajna razlika samo u objektivu. Ova ima jače zoomiranje (30x a gornji model 12x) i po svemu ostalom objektiv na papiru deluje superiornije.

p.s.
Sony model sa projektorom nisam sada razmatrao. Kasnije ću ako budem imao vremena.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod nesko » 26.03.2014 15:41

Video Majstore,
Hvala na dobrodoslici! Raduje me sto postoji ovakav forum i sto ima ljudi koji su spremni da pomognu.

Hvala i na ovom odgovoru. Naisao je u pravom trenutku jer sam se vec spremao da samostalno prelamam.

Nekako je dobro ispalo sto nisi ni spomenuo X800, jer sam bio naginjao upravo ka njemu, ali sam istovremeno imao i rezervu oko toga da li je pametno da dam toliki novac za nesto za sta verujem da nije pravo resenje vec samo najmanje lose resenje!

U osnovi sam ljubitelj Canon-ove opreme, ali sam silno razocaran sto je ponuda jako losa, i sto se svodi se na zastarele modele. Prava je sramota sto u prodaji nema nijednog od Canon-ovih modela sa sajta www.canon.rs iz kategorije "kamkorderi za porodice i posebne prilike" (R506/R56). Mada, mozda i nije od znacaja jer su po nekima ovi novi su losiji izbor od starijih M56/506. Sa velikim zaljenjem izgleda da moram da odustanem i od Canona-a, jer je jedino prihvatljivo resenje M56, koji je vec zastareo (nema cak ni 1080p, sto noviji budzetni vec imaju).
Ostaje mi dakle Sony.

Na sajtu http://www.smartreview.com/best-low-lig ... nd-reviews nadjoh intersantan pregled. Nazalost, opet problem sto navedenih modela uglavnom nema kod nas u prodaji. Nejasno je da li su Sony HDR-CX410V i HDR-CX430V ista stvar za razlicita trzista ili ne?

Od mid-range modela kod nas nadjoh samo HDR-PJ260VE (pod uslovom da podatak na sajtu nije netacan). CX260 nema vec samo CX280.
Nekako mi oni (CX410 i CX260/280) i ispadose drugo i trece najmanje lose resenje?

Za projektor se slazem da mi nije vazan ali PJ580 deluje da je u nekim delovima bolji od CX410. Mozda se i varam?

Kako ti izgledaju ova razmisjlanja?
nesko
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  21.03.2014 18:10

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod Video Majstor » 28.03.2014 2:57

Nekako je dobro ispalo sto nisi ni spomenuo X800, jer sam bio naginjao upravo ka njemu, ali sam istovremeno imao i rezervu oko toga da li je pametno da dam toliki novac za nesto za sta verujem da nije pravo resenje vec samo najmanje lose resenje!
Eh, ja na žalost zaboravio da je pomenem. :swoon2:

- Panasonic HC-X800 je svakako dobra što podržava AVCHD 2.0 što znači i "AVCHD Progressive" rezoluciju 1920x1080 u 50p
http://www.videomajstor.com/standardi
- loše je što nema priključan za eksterni mikrofon.
- Najbolja stvar na njoj je čuveni 3MOS pPanasonic senzor koji definitivno ima prednosti kod slabog svetla.
- Jedan stariji Panasonic model je ovde već bio pohvaljen :http://forum.videomajstor.com/viewtopic.php?f=12&t=45&p=2472&hilit=panasonic+stabilizaciju#p2472
- A treba pomenuti i da Panasonic kamkorderi imaju verovatno najbilju stabilizaicju slike:


U osnovi sam ljubitelj Canon-ove opreme, ali sam silno razocaran sto je ponuda jako losa, i sto se svodi se na zastarele modele. Prava je sramota sto u prodaji nema nijednog od Canon-ovih modela sa sajta www.canon.rs iz kategorije "kamkorderi za porodice i posebne prilike"
Pazi, situaicja nije tak ojednostavna da prosto možeš Canon smatrati za najbolje pa tako redom. Sva tri glavna proizvođača Canon, Panasonic, Sony su vrhunski kvalitet i u mnogim stvarima se podudaraju. Razlika je tek u nekim sitnicama kojima naginju. Kod Canon kamera mi se dugo nije sviđalo to što su gurali MPEG-2 i imali neki suženi izbor formata snimanja. Panasonic ima odlične snimke i odličnu stabilizaiciju uslike, a nervira što štede na priključcima za mikrofon i slušalice.

Kad sam rekao da su Canon kvalitetnije mislio sam na to da je u njihovoj ponudi modela uglavnom svi za one sa dubljim dežpom (primaju po dve SD kartice, priključke za mikrofon slušalice i još neke stvari koje deluju da će trebati naprednijim korisnicima) pa zato ako neko ko ne zna ništa o kamerama kupi Canon verovatno će platiti više i dobiti neki od bolje opremljenih modela. (Radi usporedbe najjeftiniji panasonic modeli ne mogu da se porede sa skupljim Panasnoc modelima). Ali ako ciljaš na skuplje modele onda ta podela po kojoj je Canon najbolji ne važi.

Nejasno je da li su Sony HDR-CX410V i HDR-CX430V ista stvar za razlicita trzista ili ne?
Mislim da nisu. Za različita tržišta bude različito pakovanje, dodatna oprema i jezik u menijima kamere. Sama kamera se ne menja. Inače potpuno je normalno da sve kamere iz iste serije modela budu veoma slične. Samo se jeftinijima na neki način oduzimaju određene funkcije (u poređenju sa najskupljim modelom iz serije) pa da se dobije jeftinija cena za one kojima ne treba sve. Dakle sve dok jeftiniji model ima isti senzor i objektiv kao najskuplji model trebalo bi da bude ista u uslovima slabijeg svetla.

Od mid-range modela kod nas nadjoh samo HDR-PJ260VE (pod uslovom da podatak na sajtu nije netacan). CX260 nema vec samo CX280.
Nekako mi oni (CX410 i CX260/280) i ispadose drugo i trece najmanje lose resenje?

Za projektor se slazem da mi nije vazan ali PJ580 deluje da je u nekim delovima bolji od CX410. Mozda se i varam?
CX410 ima oko 20% veći senzor što je tebi bitno. Takođe superiorniji objektiv (može širi ugao da postigne).
CX410 ima priklučke i za mikrofon i slušalice dok ova druga nema. A izgleda da obe snimaju u 50p.

Kako ti izgledaju ova razmisjlanja?
Nisma siguran kakva je sada tvoja lista kamera koje su ušle u uži izbor.

p.s.
Ove PJ modele opet nemem vremena sada da proučim, nadam se da ću sutra.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod nesko » 30.03.2014 2:42

Evo kako sada stoje stvari.
Pronasao sam sledece interesantne linkove:
1. http://www.testberichte.de/f/1/2586/308 ... 428/1.html
2. http://www.videoaktiv.de/Table/Testvideos/

Na prvom linku su sve testirane kamere sa ukupnom ocenom i linkovima ka clancima sa prikazom testa. Clanci casopisa "videofilmen" su besplatni, i imaju prikaz cele strukture ocena. Tu sam gledao ocene za "Lowlight".
Evo ocena za neke interesantne modele:

MODEL --Low Light
SONYPJ 780 --22,8
PANASONIC X800 --21,9
SONYPJ 650 --21,9
SONYCX 730 --21,9
SONYPJ 740 --21,9
CANON M52 --21,0
CANON M56 --21,0
SONY CX 250/260 --20,4
SON YPJ 260 --20,4
PANASONIC HC V100 --20,4
SONY PJ 580 --20,1
SONY CX 570 --20,1
PANASONIC V 500 --20,1
SONY PJ 420 --19,8
SONY CX 410 --19,8
CANON R 46/406 --18,0
SONY CX 320 --18,0
SONY PJ 320 --18,0
SONY PJ 200 --17,4
JVC EX 215 --14,1

Na drugom linku ima primera video snimaka nekih modela u slicnim uslovima. Tu sam pregledao snimke za neke od navedenih modela. Posle iscrpnog pregleda onih kojih ima kod nas u ponudi za cenu do oko 800 eur, reako bih ovako:

-U prvu grupu spadaju Panasonic X800, Canon M56 i SONY CX570/PJ580 malo iza njih (bas po tom redosledu).
Mislim da bi X800 bio odlican izbor, ako bi nedostatak prikljucka za mikrofon bio nevazan. Dosad nisam razmisljao o tome da li mi je to vazno.
Canon je isto odlicno resenje, ali ima samo 1080p/25, i takodje nema prikljucak za mikrofon. Ne znam kako izgleda 25p snimak. Probao sam da konvertujem snimak od M56 u 25p (izdvojio sam samo top filed) i nisam zadovoljan kako je ispalo. Nisam siguran da sam dobio isto sto s dobije kad se snima u HD25p modu sa Canonom.
Oba imaju slabiji zum.
PJ 580 ima sve ono sto gornja dva nemaju, ali uz nesto losiju sliku.
Ova tri modela bi trebalo da isto kostaju kod nas, ali "mozda" M56 modje da se nadje i za 200 eur manje. Zavisi da li je ono sto pise na sajtu kod jednog trgovca tacno (desavalo im se da u radnji nema ono sto pise na sajtu da ima).

Panasonic V500 i SONY CX 410 su kategorija ispod, samo se V500 na test snimku nije nesto snasao prilikom iskljucivanja svetla (nije promenio podesavanja uopste pa je taj deo snimka u "mraku"???). Mozda su bili postavili na manualna podesavanja? U svakom slucaju rekao bih da mu je slika sa nesto manje suma od CX 410.

I jos jedna kategorija ispod za CX 250 (ima najvise suma pa mi gornja ocena bas i nije jasna?), koja je ujedno i najjeftinija od svih navedenih. Ipak, i ona delje upotrebljivo.

E sad, situaciju mi poprilicno kvari JVC EX 215, koji bi trebalo da je daleo ispod svih navedenih, a prema snimku iz istog izvora, ne bih rekao da jeste! Zasto bas on? Pa zato sto ga vec imam i nisam zadovoljan snimcima, a nema ni p mode. Necu da poredim snimke ostalih sa svojim snimcima zato sto nisu isti uslovi, pa mi ne znaci mnogo.

Jos malo da porazmislim o svemu, a dotle su sva milsjenja dobrodosla!
nesko
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  21.03.2014 18:10

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod Video Majstor » 31.03.2014 1:34

Očigledano da su ti je kvalitet snimka pod slabim svetlom veoma važan. kao što ovi tetstovi pokazuju i kao što sam mislio Panasonic 3x sanzor je tu najbolji ili medju najboljima. Dakle ne moraš mnogo dalje da tražiš.

Jedino bi skrenuo pažnju da ni ove ostale koje su slabije na testovima ne znači da se može primetiti da daju slabiji kvalitet.

Ne znam kako izgleda 25p snimak. Probao sam da konvertujem snimak od M56 u 25p (izdvojio sam samo top filed) i nisam zadovoljan kako je ispalo. Nisam siguran da sam dobio isto sto s dobije kad se snima u HD25p modu sa Canonom.
Konverzijom ne možešp videti kako to izgleda. A takođe to izdvajanje top fielda verovatno nije dobar metod konverzija.

Kamera ipak malo drugačije funkcioniše. Vreme osvetljavanja senzora/filma tj. shutter speed je drugačije kod 25p, 50i i 50p. I da je sve ostalo isto to bi već pravilo razliku.

Razlika u praksi između snimaka 25p i 50i i 50p nije toliko velika i većina ljudi ne bi primetila razliku. 50p (i uopšte progressive), pre svega, olakšava obradu na računaru. I omogućava da se izgubi manje kvaliteta tokom buduće obrade i konverzija.

A za snimanje u slabom svetlu možda se veći kvalitet može postići da se smanji shutter speed što odgovara 25p (kod kojeg je shutter speed 1/50 sekunde) jer se tako produžuje vreme osvetlenja. ...treba eksperimentisati.

E sad, situaciju mi poprilicno kvari JVC EX 215, koji bi trebalo da je daleo ispod svih navedenih, a prema snimku iz istog izvora, ne bih rekao da jeste! Zasto bas on? Pa zato sto ga vec imam i nisam zadovoljan snimcima, a nema ni p mode. Necu da poredim snimke ostalih sa svojim snimcima zato sto nisu isti uslovi, pa mi ne znaci mnogo.
Pazi, to što su oni meril na slabom svetlu ne govori sve o snimcima i kameri. Na priemr jedan frejm iz nekog filma može biti lošeg kvaliteta a kada gledaš film da izgleda odlično jer je film pokretan. ...nešto slično je uvek u pitanju, rezultat je kombinacija svega i svačega.


--
Sve u svemu, ne može biti velike razlika u snimcima od kamera koje su slične cene. Panasonic X800 je sigurno medju najboljima po kvalitetu za tebe.

A da bi uštedeo vremena, ja ti predlažem da pozoveš telefonom ove radnje gde si našao kamere i da ti potvrde da li imaju na lageru te modele koje su ušli u uži izbor. Da ne analiziraš bezveze sve njih kad je moguće da ih nemaju.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod nesko » 31.03.2014 23:43

Ovo ti je bilo dobro!
Zvao radnje i katastrofa. Nema nista od navedenih boljih modela. Cak ni tamo gde pise da moze odmah da se kupi i da ga ima na stanju! Prosto neverovatno.
Kazu, izbacuju se bolji modeli i svi se orijentisu na fotoaparate koji imaju "boilje video snimke od kamera". U jednoj radnji su me cak besramno ubedjivali kako panasonic FZ 200 nema 30 min ogranicenje na vreme video snimanja!!??
Ispada da je najbolje sto imaju Sony CX 410 i PJ260.
Sad naginjem ka tome da kupim najjeftiniji koji iole valja. Da ne bacam velike pare kad ne mogu da kupim pravu stvar. Za 7 dana imam aktivnost za koju moram da budem spreman da snimam po nekoliko sati u kontinuitetu (sa stativom).
nesko
Član foruma
 
Postova:  8
Pridružio se:  21.03.2014 18:10

Re: Kupovina kamkordera do najvie 90.000 rsd

Postod Video Majstor » 01.04.2014 3:37

Da to za tanak izbor modela sam ti rekao još u prvomodgovoru ovde, pa rek'o da ne analiziramo toliko kad su prodaji možda 2-3 interesantne. :)

Ispada da je najbolje sto imaju Sony CX 410 i PJ260.
Pa nije to ni tako strašno. Sad sam pogledao i obe zadovoljavaju one kriterijume koje smo ovde pominjali kao bitnije. Snimaju u 50p , obe su dobro ocenjene u tamnim uslovima...

Sony Exmor senzor je dobar, možda je nešto slabiji od trostrukih senzora (Panasonic 3MOS na priemr) a možda i ne može da se primeti.

Sad pošto su samo dva modela ušla u finale, predlažem da na youtubeu pregledaš video reviewse sa utiscima korisnika... Tu ćeš brzo uočiti ako ima još nešto bitno za tvoju odluku.
Korisnikov avatar
Video Majstor
Član foruma
 
Postova:  1804
Pridružio se:  24.08.2010 21:20
Sledeća

Vrati se na Video hardver i kućni media centar

Ko je online

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron